Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (CinemArt)

dzzarka

No TVL , jako vím, že hnůj je všude, ale klobouček před bratry ze Slovenska... tahle kauza je čerstvá, lidé si ji pamatují...a o to víc je smutné, že s tím nemůžeme nic dělat...oni se k tomu postavili čelem..nehodnotim jestli to mohl natočit někdo lepší, jestli to mohl sestříhat někdo lépe... protože tohle je bohužel pravda a děje se to... ()

pupidup

Chce se mi blejt, velebnosti... No..ano..takhle jsem si představovala, že to nějak mohlo být. Devadesátky byly moje léta.. a znala jsem osobne pár takovýchto gauneru na regionální úrovni, co věděli, že jim vše projde a mezi "kamarády"měli vysoce postavené policejní špičky, o politicích vůbec ani nemluvě...co my jsme to za druh.. moje kamarádka mi jednou řekla, že jsme byli kdysi pred tisiciletimi za trest vyhoštěni z jiné planety. Že jsme v podstatě trestanecká kolonie... teď už se mi to po letech začíná jevit reálně. Dobře natočený i obsazený film. ()

Milonak

Zbytečné dílo, ani se mně nechce psát film. Že existuje korupce všichni víme, že vládnoucí garnitura je často banda hovad bez morálky a i to, že dění v republice ovládá někdo jiný ze zákulisí také víme. A tady je to jakousi bulvární formou podáváno ve formě a stopáži klasického filmu. Vajdovi se podařilo ztělesnit hajzla celkem dobře, jestli je Kočner skutečně přesně takový těžko říct, Mórová svini zahrála taky slušně - ale to je tak vše. Ti zlí jsou moc zlí, ti hodní moc hodní a naivní, je to prostě až moc černobílé. Navíc celé to působí jako nepovedený slepenec různých scén s chutí ukázat co nejvíce průšvihů vládnoucích prasat a také nějakou tu nahotu. Nic nového to k tématu nepřináší, jestli to bylo dělané na zakázku kvůli volbám nebudu spekulovat. ()

funesfilm

Možná realita. Vulgárne a zároveň tak verné. Tradičné zoskupenie neslušných slov v slovenskom filme. Vďaka týmto dominantným momentom, výpovedná hodnota diela sa tak dostáva do úzadia. Stráca na hodnote a výrazne pozitívny dojem diváka, môže byť do istej miery zakomplexovaný. ()

horskejvlk

Ale celkem to ušlo, volná inspirace podle slovenské politické předlohy teda o těch holkách z polepšovny mi to připadlo přehnaný to už by byl opravdu Balkán, nebo to opravdu bylo součástí těch nekalostí ? V tuzemských reáliích se také volně filmaři inspirovali Sametoví vrazi. Zde to mělo to drive, napětí, sex , prostě všechno. Velké poděkování mému oblíbenému herci Josefovi Vajdovi hrozně teda přibral ale profík je to stále, i Marko Igoda. ()

OtokPag

Výborná hudba, Hrdza umí zabrnkat na citlivou duši nejen Slováků 🇸🇰👍. Scénka s odtahovkou je výživná 😂. Tím ale humor skončil. Chápu Slováky v diskuzi, že k filmu mají výhrady. Jde pořád o velmi citlivé téma. Nejspíš by to měl být několikadílný seriál, aby se tam vešly všechny prokázané levárny... Tvůrci zaslouží uznání, že zvládli do nějakých 100min. narvat poměrně svižně téměř všechno, co měli na srdci. Jestli jednou někdo zfilmuje něco podobného z českého prostředí, tak půjde o tragikomický špionážně kriminální příběh, s nekonečnou stopáží, jako např. seriálu Červený trpaslík 🤕🇨🇿 ()

Kyberswat

Líbilo se mi to. Je to opravdu hlína a věřím, že realita byla ještě drsnější. Doufám, že i tento film pomůže k tomu, aby se tento příběh připomínal a životy těch 2 mladých lidí nepřišly vniveč. ()

satanek

Tak na úvod, aby to nevypadalo na konci komentáře, že mne film zklamal : nezklamal a se zájmem jsem se dodíval až do konce! Herci dobří, atmosféra temně temná a přesto uvěřitelná a scénář na tak citlivé a čerstvé téma ucházející....charaktery postav a vyprávění příběhu? Sedí spíše na pilotní díl k seriálu a i některé dějové linky odkazují jakoby na pokračování a nejsou dovyprávěny, což je škoda. Ale chápu, že se nabízelo několik možností, jak tento tragický příběh převyprávět. Buďto jako politický pád slovenské vlády s tragickou osobou mladého novináře ( třeba podobně jako mistrovské dílo: Všichni prezidentovi muži ) - zde by asi film atakoval tříhodinovou stopáž che. Nebo druhá možnost, prostě se zaměřit na mladého hrdinu a jeho pohnutky, život ( např. příběh Veroniky Guerin, který vlastně celý sama převykládá hlavní hrdinka ). Co mne tedy nejvíc chybí na snímku Sviňa je, že si tvůrce pořádně nevybral ani jednu možnost a film tak působí jako epizoda z budoucí série, kde bude vše dovyprávěno a objasněno. ()

jarkametelka

Slovensti filmovy tvurci se pustili do atraktivni latky.Meli k dispozici dobre herce a jak jsem uz zminil vybornou latku ke zpracovani.Co bych ja osobne jen trochu vytkl je to,ze zpracovani by mohlo byt vice dramatictejsi.Z latky se dalo urcite vyzdimat vic.Hlavne z motivu vztahu divky versus resocializacniho centra a vztahu mezi ni a novinarem se dalo vytriskat jeste vic napeti...I zmineny novinar by zaslouzil vice energie,aby divaka vcucnul vice do pripadu.Na druhou stranu ma snimek i silne momenty,napr.sceny zneuzivani divek jsou pusobive a zavrazdeni novinare je sice minimalisticke,ale o to sugestivnejsi.Avsak televizni scena s duchovnimi vsak vypada jako z jineho filmu.Svina neni spatny film,jen by bylo potreba o trochu zvysit tempo,vystrihat vice sexu,zda se mi,ze je ho v nem zbytecne moc,obcas se to vlece a dat do nekterych scen vice energie.Trochu me mrzi,ze jsme se nedozvedeli osud utecene divky z centra.Ten,kdo ma rad severske thrillery trochu ve stylu Muzi nenavidi zeny apod.,asi nebude zklaman.Prvni dil severske trilogie je o trochu lepsi nez Svina,ale ostatni dva dily jsou podle me uz horsi nez Svina. ()

iarda

V minulosti jsem opakovaně sledoval slovenské dokumenty, mapující 90. léta na Slovensku. Hodně syrová realita. A je hodně děsivé, že něco podobného se děje i dnes. Filmu dávám slabší 4 hvězdy (70%). A to jen z toho důvodu, že podle mě se tohle téma dalo rozvést. Klidně o půl hodiny a přitom by film měl stále co vyprávět bez toho, aby ztratil něco ze svého napětí a atmosféry. ()

r6AndrEw

Desiel me zmrdstvi některých. A nebojte, fakt si myslím, že Bobo a ňuňu jsou reálné postavy. No některé reálie mohou/byly/jsou. ()

ipar1 odpad!

Pozliepané fragmenty z dôb nedávno minulej celospoločenskej situácie na Slovensku. Celé spracovanie mi pripadalo lacné, film o vážnych udalostich v krajine má vyzerať diametrálne odlišne. A to nehovorím o ,, hereckých výkonoch " zúčastnených. Jedna veľká ,, herecká " blamáž. ()

storm23

Takto silný námět si nezasloužil takto slabé zpracování. Jediné co lze vyzdvihnout je herecký výkon a scény s Vajdou. ()

ZdenHor

Bylo jasné, že dřív nebo později se to téma někdo bude snažit natočit. Bohužel tento pokus není moc dobrý, je to hodně poplatné tomu, co chtěla společnost vidět, scény jsou gradovány zbytečnou vulgaritou, posedlostí sexuálními scénami a od začátku byl film veden rukou prvoplánovosti, ničím nepřekvapí a diváka zbytečně zatěžuje neobratností děje. Souhlasím s tím, že pokud by ve filmu nebyl obsazen Jozef Vajda, byl by film ještě horší a tak jak je na mne působí velmi lacině ()

Nora97

Protismerácky film ako vyšitý, na premiére sa musela nachádzať celá terajšia koalícia a pchať do seba popcorn a kolu bez cukru. Na Slovensku sa diali a dejú strašné veci - jedna z nich bola aj vražda novinára Jána Kuciaka. Bolo len otázkou času, kedy niekto vezme jeho príbeh a prerozpráva to zo svojho pohľadu a popridáva tam veci navyše a niektoré si pre zmenu vymyslí. Postavy, ktorým vkladali do úst citáty rôznych slovenských politikov, teda vôbec neboli len inšpirované skutočnosťou a podoba nebola čisto náhodná. Jednotlivé postavy zosobňovali rôznych ministrov a členov Národnej rady za vlády RF počas ktorej bol Kuciak odstránený. Nie som nejaký fanúšik bývalej vlády, nie som fanda ani terajšej, ale zobrať tak vážny prípad vraždy, ktorá sa stala v skutočnosti, a miešať ju s vecami, ktoré zatiaľ neboli nikomu dokázané a tak utvárať názor a myšlienku, ktorá sa premieta v kinách....to je na grc. Ten film si popožičiaval rôzne slovenské kauzy, skombinovali to, využili najväčšiu namotávku - Kuciaka, a dali do kín. Treba porozmýšľať nie len nad jednotlivými postavami, ktoré zosobňujú koho zosobňujú a nehovorme si že je to čisto náhodné lebo nie je, ale treba popremýšľať aj nad osobami, ktoré stoja za týmto filmom a čomu a komu tento film poslúžil. ()

Xpatrix

Nieje to majstrovstve dielo ale na slovenské pomery celkom solídny výkon.  Aj keď záse sú tam tie isté tváre tak je to konečne niečo pomerne normálne.  Film je na priemernej úrovni čiže sú tam chybičky krásy aj niektoré vecí mi tam vadia. Ale jedno sa musí nechať konečne tam nie sú nadávky úrovne Slovenský dabing ,,do kelu..." ale konečne normálne nadávky.  Pri písaní recenzie som sa zamyslel či by som si ho pozriel znovu a odpoveď je asi nie.  Takže 3/5 ()

BlackDemon odpad!

Nie som Bobovým fanúšikom, ani jeho partičky ale toto je poriadna kopa sračiek na nahrnutých na jednu kopu a účelovo pospájaných do akože celku. Silne mi to pripomína uvedomelé filmy z 50tych rokov o tom, ako sa budoval socializmus. Tiež vznikli za nejakým účelom a bolo to z nich cítiť. Aj toto vzniklo za nejakým účelom a určite ním nebolo vytvoriť dielo, ktoré sa bude dať pozerať aj po rokoch a bude nositeľom nejakých hodnôt. Ako sa ukazuje s odstupom času, autori môžu pripravovať voľné pokračovanie a mohlo by sa volať Psychopat. ()

LUIGISde

Nebolo to na smetiak, ale pri tak zavažnych a v skutočnosti len veľmi ťažko uveriteľných kauzách, mi prišlo zbytočné prifarbovať ešte vačšmi skutočnosti. Zaroveň viem, že ak niekto posledné roky žil na mesiaci a nesledoval dianie v krajine, tento film bude pre neho len akási zlátanina. ()