Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (CinemArt)

stone

Víceméně film pro Slováky s myšlenkou naplnit kina pomocí známé kauzy. Ale je to spíš televizní dílko. Mnohem zajímavěji bylo stejné téma zpracováno v seriálu Za sklom. ()

F-red odpad!

Buď je v tom filme všetko pravda, alebo je to mimoriadne nekorektný film - nechutná politická objednávka a Solčanská je užitočná idiotka. A čo Rudolf Biermann je odkedy režisér? Či on tam bol iba ako dozor? Vskutku pozoruhodný tandem. Čo sa týka technickej stránky, svoje kvality nepochybne má práca pána Fintu. Produkčne na vysokej úrovni, keď si niekto zaplatí nahé prsia Marcinkovej a Mórovej vie ako produkt minimálne vylepšiť. K réžii režisérky sa nedá povedať ako vždy nič nové - patetický plytký a naivný rukopis bez štýlu, ani náznak vedenia hercov. Scenár bol robený podľa knihy akéhosi Šoltésa, ale vraj nie úplne presne. Nemotorne prepatetizovaný záver napísala asi sama pani režisérka-spisovateľka. Knihu mám v pláne si prečítať, aby som ju mohol porovnať s filmom. Dávam dve hviezdičky za produkciu, ktorá však celý film spraviť nedokáže. ()

Ilinoiska

Film, který zanechal dojem. Vražda Jána Kuciaka byla něco neuvěřitelného. Smutné. Lidi jsou svině...ne všichni samozřejmě. ()

Mire

Podobnosť s realitou čisto náhodná... no to určite. Kto má trochu prehľad v slovenskej politike, tak si za jednotlivé postavy vie ľahko dosadiť konkrétnych aktérov, o ktorých tento film je. Faktologicky nejde o úplne presný popis udalostí, ale mnoho z toho čo v tomto filme uvidíme, je zobrazené celkom realisticky a vierohodne, čiže "takto nejak sa to stalo, alebo mohlo stať". Musím povedať, že Jožo Vajda podal výborný výkon, takto nejak si predstavujem nafúkaného "papaláša", ktorý si myslí, že môže všetko. Diana Mórová sa mi páčila tiež, a nie len kvôli tej hanbatej scéne :) Takže zhrnuté a podčiarknuté, som rád, že tento film vznikol a reči o tom, že bol robený na zákazku opozície pred voľbami sú trápne a neodpodstatnené. Ako niekomu môže vadiť, že sa prostredníctvom pohyblivých obrázkov poukázalo na to, aký prehnitý náš štát je? ()

Pitryx

Velmi dobře Slováci. Zaujalo, i když někdy to trošku stagnovalo. Příběh otce se stal nepodstatný a přebil to příběh jeho dcery. Slušně natočeno, povedlo se. ()

Olafsson

Celou dobu sledování mi z toho bylo na blití. Viděl jsem sice jinačí filmový drsnárny, ale tady mě naprosto sejmulo uvědomění, že takhle to přesně funguje, nejen na Slovensku, ale i v Cesku... Zumpa, žumpa, žumpa, a nejhorší lidský povl - to nám všem vždy v této "demokratické" frašce vládlo a vládne... ()

adamix

No jasné že to bolo súčasťou parlamentných volieb, aby ľudia videli, aké špiny sú ich ,,zástupcovia". Ale politiku sem ťahať nebudem. Vidím, že viacerí sa tu na túto tému dosť rozpísali a mnohí zdieľajú môj názor voči týmto barbarom, ale radšej sa budem hrať, že námet nie je súčasťou nášho ,,poctivého a vzorného" Slovenska. Tak teda: prvá polovica ide na to hneď zostra. Ukazuje záľuby a pár negatívnych charakterových čŕt týchto svíň a ich špinavé spoločenstvo. Z pozície týraných dievčat sa začína poriadne tlačiť na city. Tú agóniu im ale neveríte a ľútosti sa tiež nedočkáte (to by sa muselo viacej pracovať s postavami, ale nikto nemá čas ani chuť). Vajda a Heriban hrajú svoje role asi najreálnejšie, Igonda mi ako Fiko vôbec nesadol. V druhej polovici, keď už nastupuje mladý novinár so svojou priateľkou, to začne byť zaujímavejšie, ale po čase už to príde len ako rýchla sumarizácia udalostí, hlavne v tom prerýchlenom závere, kedy mali tie emócie pôsobiť silnejšie. Nechválne známu vraždu vidíme mimo kameru, pár záberov na protesty, jednu demisiu a Wagnerov strach v očiach z nadchádzajúcich udalostí. Nefunguje to, ako by malo. Divák, ktorý touto kauzou ešte nie je presýtený, odíde z kinosály s nulovými pocitmi a ten, kto má toho pokrk, už nikdy nebude chcieť vidieť niečo slovenské, čo zasahuje do politiky. V zahraničí (a to nielen v Amerike) by túto tému vedeli spracovať lepšie. Omnoho. U mňa 2*. ()

chesterko

Fiktívny príbeh podľa NEskutočnej udalosti. Iste. Teda určite to tak je. Lebo črty postáv sa len nechcene podobajú reálu Bobovi Ficovi, Kočenera skríženým s Bašternákom (jeden v Leopoldove, druhý v Dubnici). Ďalej Čistý deň, bytový komplex, Kali, Janko a Martinka atď. OH SHIT. Ono na tom ozaj niečo je. A to je problém. ()

javlapippi

Filmy s politickou agendou môžem, či už sú to budovateľské agitky päťdesiatych rokov, normalizačné opusy sedemdesiatych aj pokusy o "nekompromisné odhalenie pravdy a otváranie oči" aké sú v kurze teraz. V drvivej väčšine vypovedajú skôr o dobe v ktorej boli natočené než o samotnej tematike. Sviňu som si pozrel až po roku, keď opadol mediálny a spoločenský ošiaľ a až po vypočutí knihy a moje očakávania boli dosť nízke. Scenár je oproti literárnej predlohe dosť osekaný, úplne boli vynechané dejové línie s balkánskou mafiou a domobrancami, chýba paródia na Sulíka a hlavne cynický tón, v ktorom sa celá kniha nesie. Niektoré veci sú skrátka neprenosné. Pokiaľ si odmyslíme politické pozadie filmu, prestaneme ho brať buď ako písmo sväté kultu Janka a Martinky alebo židojaštermi financovaný pokus o podlú destabilizáciu harmonickej slovenskej spoločnosti, vyjde nám celkom slušný, realitou inšpirovaný film. Herci v záporáckych roliach hrajú viac než dobre, najviac samozrejme hviezdi Vajda, ale ani Igonda, Mórová, Marcinková alebo Heriban sa nedajú zahanbiť. Celkové hodnotenie v mojich očiach zhadzujú záverečné zábery na reálne demonštrácie, kedy ľud vyšiel na námestia, aby pravda a láska opäť raz navždy zvíťazili. ()

MyrnaAlec

Je jasné, kdo byl předobrazem, ale pojmout to takhle primitivně a bez jakékoli invence ??? Doporučuji pro srovnání přečíst vcelku v Čechách neznámý slovenský román RIVERS OF BABYLON, geniání popis vzestupu gaunera a ještě k tomu mega vtipně. ()

ostravak30

Určitě se dá ocenit snaha vytvořit film, který by nejlépe popisoval situaci na Slovensku a zároveň vše snadno vysvětlil. To beru. Bohužel se ale tvůrci nevyhnuli klasickým motivům nešvarům současných filmů. Za prvé se jedná o příliš mnoho zbytečného sexu. Nechápu proč sledujeme scény šou...ní premiéra s jeho milenkou jako prostřih mezi jednotlivými scénami. Když spolu leží v posteli a vyprávějí si nebo jako doplnění jejich vztahu - ano, ale všechno ostatní je zbytečné. To nemluvím o hlavním mafiánovi, který pro změnu vyklepe pasačku Dianu Mórovou, která nám i v pokročilém věku musela dokázat, že má pevné poprsí. Další věc, která se těžko zkousne je pocit rychlokvašky. Rychle, něco se u nás stalo, musíme o tom natočit film. Hlavně začátek, kdy se s vydíraného stane předseda vlády a naopak konec jsou hrozně uspěchané. Tohle se u nás dělo v devadesátých letech a tak trochu mám pocit, že se podobná doba opět pomalu a vcelku nenápadně vrací, i když trochu jinak. V Česku se totiž nevraždí, v Česku se lidé ničí společensky. Slováky ale lituji. Jejich očistění bohužel nepřišlo a zvolení prezidentky Čaputové, propojené s Georgem Sorosem naznačuje, že jsou v mnohem větších problémech než se zdálo po vraždě Jána Kuciaka. A jen tak se z nich nedostanou. ()

Tominni

Což o to, film o mafii na Slovensku a příběh Jána Kuciaka má svou sílu tak něj automaticky, ale kromě odvyprávění známého příběhu příliš moc nenabízí a to je škoda, myslím, že film mohl emoce ždímat o dost více....... ()

Xpojntman

Komunisti byli, jsou a budou svině. O jejich potomcích to platí na devadesát procent taky. Sebrat jim volební právo. To povolit až jejich vnukům. ()

TonyHawk94

Veľmi som sa zdráhal, ako (z)hodnotiť tento film. Vo svojej podstate kopíruje a v plnej surovosti (až na zopár pridaných, vymyslených alebo neoveriteľných a nedokázaných faktov) zobrazuje pravú realitu slovenskej politiky, kde ani netreba pomenovať postavy pravým menom, všetkým je hneď jasné, kto je kto. Záverečná scéna bez slov spolu s pochmúrnou zborovou (viachlasnou) piesňou, a následnými titulkami vyvolala v kinosále také ticho, aké som zatiaľ nikdy predtým v kine nezažil... Tá atmosféra sa dala krájať. Konklúzia - na filme som sa nenudil, práve naopak - bavil. A z nejakého dôvodu vo mne zanechal stále sa ozývajúci výrok: "Čím horšie, tým lepšie"... ()

LittleWing

Facka s príchuťou surovej slovenskej reality, ktorá má v tomto čase obzvlášť svoju spoločenskú dôležitosť. Ak posledné roky nežiješ v jaskyni, a zaujímaš sa o dianie na Slovensku, tak ťa toho vo filme asi moc neprekvapí... Každopádne, na naše pomery je to velmi dobrý film. Určite si ho povinne daj, keď sa chystáš ísť o dva týždne voliť. A zober aj babku s dedkom a ďalších rodinných príslušníkov, ktorí sa chystajú voliť mafiánske sviňe alebo extrémizmus... A dúfam, že sa chystáš ísť voliť, lebo treba!!! ()