Reklama

Reklama

Konspirace 89

(TV film)
  • angličtina Conspiracy 89

Obsahy(1)

Rychlé zhroucení režimu v listopadu 1989 vedlo ke vzniku mnoha alternativních výkladů událostí. Šlo o spontánní sled událostí, nebo za sametovou revolucí stály temné síly od StB po KGB či dokonce CIA? Dokument A. Sedláčkové zkoumá teorie i mýty z pohledu aktuálních poznatků... Až nepravděpodobně rychlý spád listopadových událostí, nedotažená vyšetřování exponentů komunistického režimu, skartace části materiálů bezpečnostních složek a obecná lidská tendence uchylovat se k dramatičtějším a barvitějším výkladům daly vzniknout mnoha konspiračním teoriím, které historický pohled na listopad 1989 provázejí a tvoří alternativní historické exkurzy. Tvůrci se zaměřili na zkoumání těchto teorií a mýtů z pohledu nejnovějších historických poznatků. Hovořili s tehdejšími aktéry z obou stran, historiky i samotnými konspirátory. Spíše než ambicí všechny tyto teorie objasnit je ale donutit diváky se nad nimi kriticky zamyslet. Nejde ale o těžkopádné historické pojednání, režisérka Andrea Sedláčková provází filmem s lehkostí, nevnucuje nikomu předem jasný pohled a její odstup od dění té doby jí pomáhá udržet si nadhled. (Česká televize)

(více)

Recenze (19)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Andrea Sedláčková mě příjemně překvapila, tím že je v dokumentu prostor pro celý spektrum názorů a myšlenek. Samozřejmě v dnešní době je skoro nemožné vědět skutečnou pravdu a tohle kolem sametu 89 se stébáčkům dokonale podařilo vymazat, takže vše jsou jen spekulace včetně toho co tu píšu, vůbec to tak nemusí být, jen prostě si tak momentálně myslím. Já si nemyslím, že sametovka byla připravena, ale mám za to že byla ukradena, Určitě lidi z prognoštáku - Klaus, Zeman, Dlouhý - to sou gauneři, kterým nejen že nevěřím ani to, že choděj srát, ale necitím z nich ani spetku pozitvna. Pak je tu Havel - modla, ale já si nemůžu pomoct, první deal s komoušema neudělal národní arcilotr Andrej, ale Havel právě s Čalfou a v dokumenu krásný zmínka, Čalfa zelená, Klaus zelená, a navrátilce typu Baťa nechtěla ani Havlova parta, Kryla taky ne nebo snad dostali možost správy státu ? Stáli o to, ale hovno. Tohle a spousta dalších věcí mě prostě nestaví všechyn ty události kolem sametu do hezkýho světla. Jediný za co jsem rád, že mám svobodu, za tu opravdu děkuji, moc si jí vážím. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Živelný proces provázený vnitrokomunistickou konspirací, která se od počátku událostí vezla, až byla vyvezena na smetiště dějin. Jména a děje se měnily a  postupně do popředí lezl neoliberalistický model Washingtonského konsensu. To poslední, co bylo vzato do úvahy, byla připravenost historického Západu skutečně pomoci někdejšímu sovětskému impériu. Nejcitelněji to pocítilo samo Rusko. S následky této mozaiky nenaplněných závěrů a představ i ztráty iluzí jsme konfrontováni dodnes. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Ide skôr o priemerné spracovanie, avšak vzhľadom na snahu byť čo najviac objektívny, nakoľko priestor dostávajú snáď všetky názory, dám aj štvrtú. Divák sa viac menej dozvie, čo všetko “stará babka” povedala, no pravdu ani omylom. Ťažko povedať, ako to v 89’ naozaj bolo, no rozhodne sa to nejaví, ako udalosť, ktorá prebehla tak nejak “bez podpory”. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Československo bola jedna z posledných krajín, kde padol komunizmus (socializmus) a že to bolo celé pomaly riadené a pripravované je určite bližšie k pravde ako to, že by hlúpi československí funkcionári nevedeli o tom, že to, čo padá všade v okolitých štátoch, padne aj doma. Takže áno, pripravili sa a dobre sa aj dohodli. Niektorí prevrátili kabát, iní ostali nepotrestaní. Revolúcia na oko. Veď preto je aj nežná, lebo nepadol jediný výstrel. Keby namiesto Gorbačova sedel v červenom zväze niekto ako Stalin, to by boli iné fukoty. Celý dokument tu. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

V dokumentu je hodně informací, takže jsem si udělal jakž takž názor. Mnoho informací je pro mě známých a něco se mi nezdá konspirační teorie, ale velmi logické. Peníze hýbou světem a vznikla nová třída podnikatelů. Dohoda o poklidném předání moci přece musela být. Zajímal by mě osud těch 40 lidí s trvalými následky ze zmlácení na Národní třídě jak zaznělo v dokumentu. Jestli třeba dostali kompenzaci. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Trochu mi vadí, že si tady autoři jedou bez uzardění vlastní konspirační teorii v linii Prognostický ústav řízený KGB - Klaus a Zeman Putinovy loutky - mediální oligarcha Babiš jako zlý důsledek zlodějů z šedé zóny. Taky jsou někdy úsměvné dojmologie některých vystupujících, třeba tam kdosi tvrdí, že v Česku se vše rozkecá, takže z toho usuzuje, že by už dávno někdo prásknul, jak to tehdy v listopadu a prosinci 1989 ve skutečnosti bylo. Svatá prostoto! Kdyby tahle podivná myšlenka platila, tak nemá kmotr Mrázek proč a koho vydírat. Ale jinak je fajn, že konečně - i když to podle mne původně bylo myšleno tak trochu jako výsměch těm konspirátorům - zazněly různé názory různých lidí, dokonce je vidět, že i Mejstřík už si nemyslí, že by šlo o spontánní akci, což si myslím je co říct, potěšil mne pan režisér Svoboda, a zazněly dokonce věci, které se dnes tak často neříkají nahlas, jako že Havla kontaktovali z KGB, že jednání Čalfa-Havel bylo v uzamčené místnosti jen mezi čtyřma očima, že komunisté sice původně chtěli referendum, ale nakonec Havla zvolili zcela jednohlasně, tedy že byl zvolen jen díky komunistům. A taky zajímavé, že o emigranty na Hradě a ve vládě nebyl zájem a nikdo nechtěl jejich rady, jak to v té vyspělé západní společnosti funguje - to je taky dost zajímavý, byť podivný fakt. Jo, a pobavil mne Pithart tou krásně naivní větou, co by asi tak komunisté mohli na revanš chtít, pokud zvolí Havla? Na což hned vzápětí právě Mejstřík, že najednou se přestalo mluvit o politických procesech a z komunistické strany se stala strana legální. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Konečně dokument, který se zabývá podstatnými faktory listopadového převratu. 1) Dnes je už zřejmé, že je fuk, jestli se mrtvý Martin Šmíd jmenoval Zifčák a dodnes si spokojeně žije. Je fuk, co konkrétního Havel, Klaus, Zeman a další protagonisté nového režimu po sametové revoluci řekli či připustili. Vlastně nejde vůbec o to, co kdo u nás udělal. Předání moci vyplynulo z mezinárodní situace, ať už byly dohody velmocí o osudu socialistického tábora explicitní, rámcové anebo vůbec žádné._____ 2) Řeknu to jinak. Američanům se prostě podařilo Sověty uzbrojit. Obrovské náklady na sofistikované zbraňové systémy vyspělá a bohatá americká ekonomika zvládala, ale SSSR ne. Sovětské hospodářství, samo o sobě nevýkonné, nebylo schopné čelit novým požadavkům hvězdných válek tím spíš, že poklesly výkupní ceny ropy a Sovětský svaz tak přišel o nejvýznamnější zdroj svých příjmů._____ 3) Reformisté v čele s Gorbačovem ve snaze zachránit, co se dá, se prostě přestali hnát za nerealistickou chimérou "dohnat a předehnat" a začali radikálně omezovat výdaje. Omezili zbrojení, zbavili se přítěže socialistického tábora a začali reformovat ekonomiku. Neuvědomili si však, že když sundají pokličku z hrnce, v němž to již dlouho silně bublá, někdo se určitě opaří. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Učili nás že platí vždy jen jedna pravda, ale co když je to tak, že platí všechny zároveň, ale do toho ještě vstupuje neznámá a tou jest náhoda? Náhoda je ale koneckonců Bůh, jak pravil klasik :-) ()

Gavin87 

všechny recenze uživatele

Oceňuji, že Česká televize vůbec našla odvahu jít do takového projektu, a že tím alespoň trochu přispěla k tomu, že se lidé bažící po odpovědích na své otázky nemusí začíst do Analýzy pana Dolejšího a mohou si v tomto pořadu vyslechnout všechny alternativy a argumenty k tomu, co že se to vlastně tehdy u nás událo. Překvapením pro mě byl názorový posun pana Mejstříka na tyto události, nepřekvapením pak takřka naivní "bohumilný" výklad pana Pitharta. Celá naše společnost do dnešních dnů žije v určité trpkosti toho, co že se to tehdy vlastně přesně stalo a jaktože nebyli potrestáni viníci? Kdo ale ve společnosti, která se masově přizpůsobila podmínkám, v nichž žila, ve společnosti, v níž žádný odboj nebyl, ve které Charta neměla nikdy více než dva tisíce signatářů v patnáctimilionovém národě (a to část z nich ještě v emigraci) má mravní právo označit a rozdělit národ na viníky, které je třeba trestat, a na viníky, které není potřeba trestat? ()

Chajimwitz 

všechny recenze uživatele

Snad jen opravdový naivní blázínek může dnes věřit faktu, že nějaká revoluce skutečně proběhla. Velice mě překvapilo, že tento odvážný dokument odvysílala veřejnoprávní havlobolševická ČT. ()

Dogfish 

všechny recenze uživatele

To jsem teda čuměl, že to dala ČT. Havla pořád ukazují jako hrdinu a ona možná spolupráce s KGB během listopadu? Sametová revoluce ? Asi jen podvod na lidi ... ()

čmeld 

všechny recenze uživatele

"Svoboda není hotová věc, ale záležitost o kterou se musí každá další generace starat a usilovat." 👏👍 ()

Monggol 

všechny recenze uživatele

Ano... 17. november 1989 ... trochu puč a trochu revolúcia. To bolo najvýstižnejšie. A o tých štyridsiatich ľuďoch s trvalými následkami vôbec nikto nikdy nikde neinformoval. Ale ako som sa neskôr dozvedel, aj potom existovala cenzúra, ale z druhej strany... z Hradu. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

O listopadu 89, o tom jak probíhal, co se stalo před tím, v průběhu či po něm, jaké vystřízlivění nastalo v následných letech, bychom mohli mluvit stovky hodin a popsat stohy papíru. Zajímavé též je, že třeba Karel Gott také věřil jedné z mnoha konspiračních teorií. Já osobně jsem přesvědčen, že kdyby to komunisté pustit nechtěli, nepustili by. Jisté odevzdání ale mohlo nastat i proto, že režim padal v řadě dalších států. Gorbačovovy reformy tak přišli příliš pozdě. Že se ale Gorbačov domluvil s americkým prezidentem na novém uspořádání světa je vcelku možné. Nebylo by to totiž poprvé, co by USA tvořili systém v nějaké zemi nebo kontinentu. Několikrát také dosadili loutkovou vládu a maňáska na post prezidenta. Víc ale věřím tomu, že se Havel domluvil se Čalfou, kterému přislíbil nerušit komunistickou stranu jako takovou a zřejmě i žádné procesy s bývalými komunisty. Jak jsme slyšeli, mnozí mu to dodnes mají za zlé, nejen jemu samozřejmě. Jenže právě OF, Havel a všichni jeho přisluhovači pak díky této dohodě stvořili následné podnikatele a převlékače kabátů. Mnoho komunistů se stalo úspěšnými podnikateli a řada z nich i politiky. Každopádně režisérce Sedláčkové tleskám za odvahu poslechnout si názory hodně velkých protipólů názorů. ()

Perunwit 

všechny recenze uživatele

Tak si to shrneme. Jedna parta šmejdů prostor vyklidila a za krytí zad ze strany nastupujících šmejdů začala uzivat kontaktů a kapitálu, co se jim povedlo nahrabat. O odborníky, co se vraceli z exilu, nebyl zájem, aby náhodou nerozbili dobře připravené Bábovičky (že, André?) a tak si v tom marastu hovíme dodnes. V dokumentu zazní jen málo objevných informací, jeho přínos je veloce nízký. ()

oskiii 

všechny recenze uživatele

Co si budeme povídat. Československo bylo poslední zemí, kde se režim držel. Soudruzi věděli, že jim už nikdo nepřijde pomoct a situace je neudržitelná. Domluva o předání moci moci byla logickým vyústěním. Ale dokument rozhodně zajímavý. ()

Reklama

Reklama