Při náletu za druhé světové války bomby omylem dopadnou na kodaňskou školu plnou dětí a přitom se protnou osudy několika místních obyvatel. (Netflix)

Rockerman

Gestapo systematicky likviduje dánský odboj. Odbojáři se proto rozhodnou požádat RAF, aby zničili sídlo gestapa. Ani britští piloti však nejsou neomylní a tak zasáhnou svými bombami i jeden velmi špatný cíl. Silný emocionální zážitek samozřejmě umocňuje současná situace na Ukrajině. Ke konci už trochu zbytečné "ždímání" diváků, ale jinak výborný film. ()

brumbrum

Priemer. Hodne neucesane a rozvlacne, coz nekonstatujem zrovna casto pri historickych vojnovych pocinoch. Nechapal som reziserov zamer, motat do bombardovania skoly katolicke minipribehy, ako ze napr. radova sestricka sa oblizuje s nackom, alebo ze si naschval robi zranenia a potom krvou pomaze kriz, akoze zazrak ze Jezis krvaca na krizi. Proste take napoly chore/divne. Tiez sceny z podzemia su divne, ako sestricka nekonecne minuty krvaca a kuka sa nestastne a dychci a dychci a dychci a dychci...; aj zozaciatku podobne: dakto bezi a bezi a bezi a bezi a bezi a bezi.. - proste bez konca, clovek si moze odskocit na zachod alebo pozerat pocasie v tych sekvenciach nezostrihanych, furt sa nic nestane. Za mna 3*, lebo celkovo to bolo pozeratelne, len jemne scestne, akoby sa reziser s dakym striedal na tom, alebo hulil rozne silnu travu. ()

Eluin

Velice silné válečné drama, které se umí dost hluboce dotknout divácké duše. Je smutné, co vše mohlo (může?) vzniknout hloupým omylem. Bohužel nic z toho není minulostí, děti umírají i nadále v Ukrajině, ne sice zpravidla kvůli technickým omylům, ale kvůli jednomu egomaniakovi. Ve výsledku je to ale stejné. ()

Stíba

Seversky syrovější válečné drama, která dává připomenout, že 2SV se odehrávala i na místech a v zemích, která by možná ne každého napadly a připomíná jednu velmi špatně provedenou spojeneckou operaci. ()

rublik05

Zpočátku film působí jako takové nudnější konverzační drama, od začátku však nelze nezaregistrovat kvalitního zpracování a silné dobové atmosféry. Jakmile se začíná schylovat k oné tragédii, snímek nabere na obrátkách, z vysoké míry autentičnosti a syrovosti místy až mrazí, nebylo mi moc příjemné sledovat to čiré utrpení nevinných lidí, zejména když si člověk uvědomí, jaké šílenosti se dějí dnes. Závěr je plný emocí, po celou dobu je atmosféra řádně silná a hutná, technické stránce v podstatě nelze nic moc vytknout. Mně osobně moc nesedly postavy, hrozně špatně jsem se v nich orientoval a téměř s nikým jsem se nedokázal sžít. Patrně to chtělo buď delší stopáž, anebo lepší vykreslení. Jinak ale spokojenost, velmi silný počin. 7/10. ()

rivah

Velmi živě, moderně natočená fiktivní historka z 2.sv.války, kdy při náletu britských letců místo sídla gestapa v Kodani zasáhnou školu plnou dětí. Hrůzy války zde v komentářích intenzivně zasáhly fůru lidí (?) - i když to zase tak extrémní není, je je to sugestivně natočeno. CARNIFLEX to rozhořčení usměrnil v komentáři správně. ()

Lupes

Silný film, který se až překvapivě objektivně dívá na všechny zúčastněné strany a chybí mu obvyklá glorifikace protifašistického odboje či spojeneckých letců. V kontextu povědomí o výsleších gestapa (např. v Petschkově paláci) působí sice výslechy v Shellhausu poněkud nevěrohodně, stejně jako si těžko představit podobně bohorovné chování odbojářů při popravě konfidenta na ulici. Autorská licence tu evidentně čerpá z Kmotra spíše než ze skutečnosti, v dalším průběhu událostí se už naštěstí svědomitě drží faktů. Jejich samotná podstata je ale děsivá. 86 mrtvých dětí je silná káva, a dost možná by se na podobná čísla našeho svědomí nemělo zapomínat, když referujeme o útocích toho či onoho diktátora na civilní obyvatelstvo současnosti. Samotný závěr filmu je již ze své podstaty děsivý a ne každý zkousne pohled na mrtvé děti, statečný divák bude nicméně odměněn dalšími dějovými linkami. Silný je především příběh posttraumaticky mlčícího Henryho, který se stane nečekaným poslem i zvěstovatelem dobrých zpráv. Nebo příběh jeptišky Terezy a mladého nacisty Frederika. Terezu charakterizuje čistota a prostota, s nimiž pomáhá Frederikovi k víře, kterou zároveň ztratila (Halík by měl radost). Frederika pak charakterizuje negramotnost a rodinné zázemí (otce tipuju na alkoholika bez zaměstnání, poměry pak odkazují na nejnižší sociální vrstvy). A tak zatímco v její osobě nalézáme rysy naivity odkazující k Terezii z Lisieux, on je postižen svým původem. Pro Boha samotného však už není v dánském pojetí historie místo, a tak je to nakonec její krev (a nikoli Kristova), která vede Frederika k vykoupení (a smrti). Tragické protnutí jejich osudů i jejich mládí pak odkazuje k Romeovi a Julii (ať už v Shakespearovské či některé novodobé rovině) a motivu mezilidské vykupující lásky. Navzdory zajímavým vedlejším linkám považuji nicméně za nejsilnější stránku filmu pochopení, se kterým nahlíží na jednání většiny postav. A tak i bomby svržené na řádovou školu nejsou obžalobou či prvoplánovým hledáním viníků; události jsou prostě dány mládím, souhrou okolností i válkou jako takovou. ()

fandadofilmu

další dánská pecka, která se zaryje hluboko pod kůži. A stejně jako u Bornedalovy výborné Učitelky žasnu nad hereckými výkony dětí! Prostě to s nimi umějí jako nikdo. ()

Najt

První polovina filmu mě moc nebavila. Neděje se nic, převážně sledujeme děti ve škole. Pár záběrů na gestapáky, pár na RAF, žádné vysvětlování, žádná příprava nic. V podstatě ten film mohl začít tím, že letí letadla a budou něco bombardovat. Pak to začne a najednou to je úplně jiný film. Emoce, panika, hrůza. Další druhoválečný smutný příběh a další zbytečné ztráty na životech. ()

sunfreedom

Hrozně dlouho mi to sedělo v My Listu na Netflixu, až jsem jedno sobotní odpoledne neměl co dělat a pustil si to. Rozhodně nelituji. Je to dobrý zářez do sbírky všech hraných filmů o WWII. Pokud by někdo měl pocit, že takové věci jsou výjimka, která se bohužel děje, doporučuji knihu M. Burleigha "Moral Combat". Pokud si jí přečtete dřív, než se na to podíváte, film vás asi tolik nepřekvapí. ()

SAINTS

Film Bombardovanie určite nie je pre slabé povahy.Film je o tom ako jedna katastrofa zasiahne celú jednu komunitu.Dráma sa sústreduje na niekolko postáv,ktoré sú ovplyvnené bombardovaním.Ukazuje ako daleko sme sa dostali ,pokial ide o naše chápanie vojny a jej dôsledkov,ako aj schopnosť vcítit sa do tých ktorí ňou prešli.Bombardovanie školy prinutilo všetkých si uvedomiť,že nikto nie je v bezpečí pred útokom.Toto je príbeh o bezprostredných následkoch bombového útoku,ktorý sa nemal stať a jeho dôsledkoch.Film je aj dobrou pripomienkou toho ako môže byť ludský život krehký.Bomardovanie nie je jednoduchý film na pozeranie,no je to film ktorý treba vidieť,je to pripomienka devastácie vojny a toho ako velmi sa dotýka všetkých :nie len vojakov,ale aj tých ktorí s konfliktom nemajú nič spoločné.Všetko čo chcú je len žiť svoj život,ale su chyteni v niečom čo je mimo ích kontroly. ()

george82

Přísný. O to víc v dnešní době, kdy si člověk říká, že hrůzy a neštěstí 2.světové války už nenastanou a přesto… ()

DJ Kritik

Vojna sama o sebe je hrozná, ale tragické pomýlenie si cieľa je hrozné. Koho viniť? Tu niet vinníka, ale len obete. Film je vykreslený z pohľadu chlapca, ktorý bol svedkom leteckého útoku a z preľaknutia prestane rozprávať. Potom, ale príde niečo oveľa horšie. ()

MickeyH.

Tak moc se to snažilo být dobrým a dojemným filmem, až z toho vyšla plytká dobře natočená a výborně zahraná podívaná. Ale těch věcí, kdy jsem se chytal za hlavu a říkal si, jak tohle mohlo Bornedalovi ve scénáři projít, bylo smutně hodně... Scénář a dramaturgie to celé shodili ze stolu, bohužel. ()

JohnCoffe

Silný příběh jednoho z fatálních omylů pekla zvaného 2.světová válka. Vzhledem k tomu,že mám dceru, tak na mě film hodně zapůsobil. ()

mkee

V prvom rade musím vyjadriť poľutovanie nad zgruntu odpudzujúcim a v podstate neadresným názvom "Bombardovanie", ktorý má potenciál skôr odradiť, ako prilákať širšie publikum. Prečo? Pretože tu v skutočnosti ide o svojrázny pohľad na bežný život viacerých veľmi interesantných postáv (napr. mníška, kolaborant, nemý chlapec, školáčky) počas vojny s viacerými absolútne unikátnymi scénami. Nejde len o bombardovanie - to zohráva síce conditio sine qua non samotného klimaxu - ale predsa samotné bombardovanie je predzvesťou bezduchosti. Tento film však ducha rozhodne má, a to, dovolím si povedať, predovšetkým zrejme kvôli severanskej produkcii. Totižto, už spomínané postavy, ale najmä herci, ktorí ich hrajú, vrátane tých detských (bolo by nefér vyzdvihovať len Alexa Andersena), sú spektakulárni! Zážitok to však napriek tomu bol nečakaný, pretože som do tohto filmu šiel s tým, že predsa len ide o výsledok Netflix komercie a o vojnový film, kde je náročné byť originálny. Holt, podarilo sa. Výsledok veľmi príjemne prekvapil a okamžite sa zaradil medzi pomyselný zoznam top filmov z recentného obdobia. ()

pafka

Paradni film o jednom velkem a tragickem omylu. Skvele vystaveny dej a gradovani do finale. Skvele zahrany mlady klucina, co ztrati rec. Skvely! Detailne popsane postavy a rodiny. Znate vsechno v kontextu lidi, co v miste ziji. Danove skvela prace! ()

Howard72

Velice syrový film se silnými scénami, hodně protiválečně zaměřený. Hrůzy a oběti války jinak, civilně. Trochu mi chyběl větší detail některých postav např. z anglické strany, asi chyba střihu, kdy děj někdy letí a jindy se vleče. Jinak překvapení a kvůli ruské invazi na Ukrajině vlastně hodně aktuální film, který ukazuje, že válka si nevybírá a bombardování má vždycky nevinné oběti. ()

quido_zidle

Si čtu recenze tady. Tvl. u některých mi připadá že jsme se každej dívali na něco jinýho. Tam zahynulo 86 dětí, mě ten film(jeho druhá polovina) roztrhal na kusy a někdo napíše tento debilně "vtipný" bezcitný komentář: "ale celkovo mi to prišlo suché, chladné. Takže ako martini. Najviac ma zaujalo v podstate len to, že Ivar Bezkostný sa naučil chodiť." Je to v současné době hodně aktuání film o tom že "válka je kráva" a je jedno kdo ji z jakých "svatých" důvodů začal! Nebylo to ani chladné, ani suché! Koho nedojme druhá půlka, tak ať příště čumí jen na Tarantina a toho pak vtipně komentuje. Varování pro ostatní, kteří mají city a děti - je to síla! P.S. a nějaký Carniflex si tu z toho udělal politickou antiUSA agitku. Pane/paní - já v tom filmu nic pokryteckého neviděl (ba právě naopak). Pokrytečtí byli ti Vaši rowdies z CZ Bělehrad, když tam na ten soupis zapomněli napsat tech cca 20 konfliktů v historii, kde hrálo hlavní roli Rusko... ()

bonovox

Veľmi silný vojnový film z Dánska. Skutočný príbeh o omylom zbombardovanej škole, kde zahynuli desiatky detí a dospelých. Je to výborne gradované, s dostatočným predstavením niekoľkých postáv a hlavne perfektne je natočená samotná scéna bombardovania. Posledná polhodina je veľmi silný útok na emócie vyšperkovaný pôsobivým záverom. 85% ale len málinko chýba k plnej palbe ()