Reklama

Reklama

Změna stavu

Trailer

Obsahy(1)

Vědec Eddie Jessup (William Hurt) věří, že změněné stavy vědomí jsou stejně skutečné jako každodenní realita. Za využití smyslové deprivace, a pak přidání silných halucinogenních drog tyto stavy sám na sobě zkoumá. Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou. Vedle držitele Oscara, Williama Hurta, v roli Jessupa (jeho filmový debut) silnou hereckou sestavu filmu doplňují Blair Brown, Bob Balaban a Charles Haid. Režisér Ken Russel se nechal při natáčení snímku inspirovat románem Paddyho Chayefskyho. Ve filmu nás mistrovsky provází Eddieho magickou, avšak děsivou cestou, kterou skvěle dotváří bravurní vizuální zpracování. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (71)

hirnlego 

všechny recenze uživatele

Snad u žádného jiného filmu se mi nestalo, že bych si (po místy zajímavém, místy hloupém a celkově spíše průměrném předešlém ději) řekla "k posrání skvostný konec, nemám slov, asi mi vypadnou oči z důlků a mozek vyteče ušima", načež film běží dál a já si rvu vlasy, jak to mohli tvůrci po takovémhle skoku okamžitě tak strašně zazdít. Sice se jim po pár minutách povedlo napravit si aspoň částečně reputaci (tak trochu.. HODNĚ "jiná" romantika), leč i tak jsem stále přesvědčená, že tahle podivně originální sci-fi halucinace měla skončit tím jediným možným, správným, neskutečně silným vrcholem (každý, kdo tu scénu uvidí, okamžitě pozná, že je to ONO). ()

topi 

všechny recenze uživatele

První půle je strašně ukecaná, kdy dialogy proudí závratnou rychlostí a chvíli trvá, než se v tom člověk zorientuje a musí pečlivě sledovat titulky, aby se neztratil v změti odborného a vědeckého názvosloví. Jak se na scéně zjeví opičák, žánr se překlene do hutnější a napínavější části a vše vrcholí sugestivním koncem, který bohužel přebije totálně zbytečný romantický závěr. Jaká škoda, symbolika možného konce ve spojitosti s Eddieho halucinogenními výjevy v indiánské jeskyni, byla úžasně provedená. Ve výsledku je to v HD kvalitě vizuálně pěkná podívaná, s neklidně burácejícím soundtrackem, který si občas pouštím jen jako audio. ()

Reklama

movie 

všechny recenze uživatele

Nedoceněný klenot. Ken Russell k filmu přišel jako náhradník po Arthuru Pennovi, ale díky za to! Do filmu vnesl svoje typické režijní prvky, kdy se realita střetává s neurčitým nadpozemskem a pro ALTERED STATES je to ta nejlepší volba. Tohle se v ničem nezadá třeba s HOLY MOUNTAIN, ale není to tak přepálené. Herecký debut Williama Hurta je absolutně top, velká orchestrální hudba od Corigliana. Nebál bych se tvrdit, že tohle je svým způsobem předchůdce THE FLY nebo ARRIVAL. Snažit se analyzovat, zda-li je ALTERED STATES Chayefskyho pokus vstoupit na pole sci-fi anebo jen snaha vyrovnat se s rakovinou, která ho tou dobou pomalu požírala (a nakonec ho zahubila rok po premiéře filmu, když odmítl nastoupit na léčbu), si vyžaduje víceré shlednutí. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Tento film by som nazval, ako pomerne dosť nebezpečný, a to vďaka svojmu obsahu, ktorý nikoho nešetrí. Spozoroval som debut - Billa Hurta, ktorý nechce poznať bolesť, jeho priezvisko ho detailne usmernilo na znamenitý filmový zárez, ktorý v kinematografii, nemá len tak obdoby, pretože režisér Russell, sa pohráva s jednou myšlienkou, ktorá sa trochu viac rozvíja, až to začína hlavnej postave prerastať cez hlavičku - makovičku. Hurt si zahral postavu vedca Eda Jessupa, ktorý skúma podstatu vedomia, v špeciálnej izolačnej nádrži. Po niekoľkých rokoch na to, je ženatý s vedkyňou, má dve malé dcérky, a je na pokraji rozvodu... Jessup sa dozvie informácie o jednom mexickom kmeni, ktorý má veľmi účinné drogy : ( huby ), pridá sa k nim na akciu : ( TRIP ), a odvtedy to s ním ide dolu z kopca, aj keď je úspešný v dobíjaní témy, ktorá mu nedáva spávať. Kombinuje nebezpečné látky, s pobytom v nádrži, a na intenzite, sa čoraz viac pridáva, prežíva akési apokalyptické halucinácie, alebo vízie, ktoré sú extrémne živé, tieto obrazy sa vám len tak nedostanú z hlavy ! Stáva sa z neho typ pračloveka ktorý sa dokonca fyzicky tomuto : homo habilis začína podobať, a pravdaže, meniť sa naň, akýsi Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Veľmi bizarný a atypický film. Niečo z Davida Lyncha, niečo z Davida Cronenberga, taký mix : Mazacej Hlavy s Muchou... Výborná kamera Jordana Cronenwetha, áno, snímal brilantný Blade Runner, taktiež zvuk a experimentálna hudba Johna Corigliana, má svoje klady, veľmi podstatné ! Občas sa človek dostáva k takým filmom, o ktorých ešte ešte nepočul ? Nepamätám sa. Mne sa to teraz stalo. Koľko je ešte takých, ktoré by som mal vidieť... ? ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Začína to vskutku zaujímavo, stále sa tešíte viac a viac na ďalšie výlety do podvedomia/nevedomia/všepoznania atď. Ale potom, kedy si myslíte, že sa to rozbehne týmto psychedelickým smerom, nasleduje zvrat, posúvajúci film niekde inam. Našťastie záver znamená návrat do pôvodného konceptu a film nakoniec pôsobí koherentne. Myšlienkovo však bohužiaľ trochu tápe. Ústredná myšlienka je jasná, len v Eddieho predstavách sa miesia náboženské symboly s exaktnou vedou, v tomto prípade evolúciou a nakoniec neviem, prečo mal Eddie práve tie vízie, ktoré mal. Možno dnes, ak by sa látky chopil niekto schopný, nastal čas na remake. Výlety do mysle vedca pod vplyvom špeciálnych drog by mohli byť uveriteľnejšie, ako na počiatku 80. rokov. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (13)

  • Inspirováno životem Johna Lillyho. Doktor John C. Lilly (narozen 1916) je kalifornský neurofyziolog, neuroanatom, biofyzik, počítačový teoretik, psycholog. Mimo to je odborníkem na delfíny, pionýrem mimodruhové komunikace, vynálezcem floatační vany, psychedelickým experimentátorem a ostříleným dobrodruhem vědomí. Je autorem deseti knih, stovek vědeckých článků. Stal se dokonce předlohou pro hlavní postavy dvou hollywoodských filmů Altered States (1980) a The Day of the Dolphin (1973). Své neuvěřitelné poutě vnitřním prostorem zdokumentoval v populárních knihách „The Center of the Cyclone“, „The Scientist“ a „Programming and metaprogramming the Human Biocomputer“. (vitenkviten)
  • První film v historii, kde byla použita celotělová latexová maska (během proměny). Kvůli vypálení latexu byla zkonstruována obrovská pec na zakázku, jelikož nikdo před tímto filmem tak velikou latexovou masku nevypaloval. Tvůrcem a průkopníkem byl legendární maskér Dick Smith, který dělal masky třeba také ve filmech Vymítač ďábla (1973) nebo Amadeus (1984). (Veleknez)

Související novinky

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Svět filmu dnes opustil další z velkých talentů. Pouhý týden před svými dvaasedmdesátými narozeninami zemřel držitel Oscara, uznávaný americký herec William Hurt. Smutnou zprávu médiím předal hercův… (více)

Reklama

Reklama