Starci na chmelu

• angličtina Green Gold
TV spot
Československo, 1964, 88 min

Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. (AČFK)

TOMASINI

Klasika, která je spíše muzikálem. A u muzikálu je důležitá hudba... Dnešní generace o chmelu moc neví, a tak my starší můžeme vzpomínat a pokud nenudíme tak i poučovat a vykládat... ()

Niki3

Příšerně naivní, to jo, ale proto je to taky tak parádní! Písničky neoposlouchatelný, týpci v černém, si myslim, že rozbuší nejedno dívčí srdce i dnes! Prostě senzace! ()

StarFsh

Film, ktorý sa tvári na svoju dobu moderne a avantgardne, avšak v skutočnosti takým vôbec nieje. Vlastne je to len ďalší socialistický brak (možno zásluhou cenzorov), plný socialistickej morálky, zameraný na mládež a sprevádzaný hudbou vtedajších najväčších hudobných hviezd Československého socialistického hudobného neba. Dívať sa na to dá, ale treba to brať z pomerne dosť veľkou rezervou. Tvorcovia sa očividne inšpirovali West Side Story... ()

wvwrayman

Vcelku svižná klasika, poznamenaná svou ideovou dobou, která je naštěstí přebita romantickým příběhem. Tak trochu pohádka, kdy se princezna zamiluje do žabáka a jejich lásku nepřeruší ani zlý princ. ()

Whitehorse

Je to jednoduše natočený muzikál s jednoduchým scénářem, který obsahuje vše důležité. Prostě příběh jedné doby jedněch generací , průřez myšlením lidí, mládí a jeho lehkost. ..Mě z toho vychází že lidi jsou pořád stejní. To je přece krásný závěr filmu...láska je nejsilnější. :-) Vždyť je jen tak malý rozdíl mezi láskou a šílenstvím....Prostě sranda... život by měl být sranda a ne psycho...jak tomu často bývá. Je docela sranda poslouchat jak si tam říkají soudruhu a soudružko. :-))) ()

Pelidor

Pro mě nic moc , otlemeného Pucholta jsem nikdy moc nemusel. V šedesátkách se to asi líbilo , ale to už jde mimo mě. ()

skorapky

Jak mohlo něco tak hodnotného vyrobit Cěsko-Slovensko v 1964. Užasné. Opustime li tu romantickou čast , tak je tam tolik pravd a silného proti komunistickeho hnutí , že na 64 rok dobré !! ()

lineker

Muzikálová nehynoucí klasika, která krom skvělých, nestárnoucích písniček nabízí i zamyšlení. Osobnost, invidualita versus kolektivní režimní svinstvo. Skvělý Pucholt. ()

tehol

je tam hodne chyb, pribeh je brutalne jednoduchy, vlastne bez jakehokoli zvratu, je to misty jakoby nedodelane, jsou tam videt technicke chyby (strih, obcas zakulisi), ale je to naprosto genialni. pritom ani ta hudba (hudebne texty jsou skvele) neni nic moc (krome samozrejme naprosto genialne genialniho ustredniho motivu, coz je s prehledem nejlepsi filmova hudba vsech dob, sorry morricone). herci jsou bezchybni, slizkost honzy, vtipna trapnost filipa, snoopdog kemr, jana amosa a dokonala hanka, ktera haze ty nejvetsi hlasky. a to vse pri delani si smutne legrace z komunismu.. skoro jako kdyz vesnicka nastavovala zrcadlo. jedina skoda je, ze tam nebylo vice dialogu, protoze to je na tom filmu to nejlepsi ▬▬▬▬ ps. "-Jses obyčejná zmije. -Neobyčejná. -No jo, vo to je horsi. Dobrou. -Dobrou, já si tě stejně vážím a dost poměrně. -Takovyho troubu jako jsem já stejně nečeká nic dobryho.  -A to je právě to krásný." pps. "Proč nenecháte odpočinout my krásný mladý telo.. :(" ()

milos.bradik

Výborná muzikálová komedie, která má přesah i do dnešní doby, ovšem já mám raději Kdyby tisíc klarinetů, jsou tam písničky, které mi více sedí. Takže Starci jsou až druzí. Více než písničky mne zde zaujalo, jak je tady ukázaná ta socialistická morálka "Příště choď k večeři jako ostatní" nebo "Uč se a budeš mít taky samé jedničky. Nebuď líný a uděláš taky dvacet věrtelů. Nic ti nebrání, abys byl jako on." a na to Filip odpovídá "Ale právě, že všecko." To je to, co ten film ukazuje, jak komanči chtěli pěkně srovnat všechny do jedné lajny a jak si cenili a dávali za příklad ty, kteří pro režim snaživě makali. ()

Verbudrak

Můj zdaleka nejkoukanější český muzikál, a to jsem Klarinety viděl asi desetkrát. Toto ještě víckrát. Je to dokonalý film. Co na tom, že vykrádá West Side Story... dnes se tomu říká, že je to "pocta klasice" a "přiznaná inspirace". ;o) Vždyť je to jedno. ()

vicvixx

Film jsem vždycky prehlížel, písně znal. No, a teď jsem se na něj v klidu podíval, a musím říct, že je to krásný. A Hanka je kouzelná. ()

leafroller

Nevím, jestli je to tím, že mě Starci poprvé trefili přesně ve věku hlavního hrdiny, nebo je to prostě nadčasový geniální příběh s naprosto sqělou hudbou a především texty, ale včera, kdy jsem je viděl znovu po sté asi po 20 letech, jsem byl opět nadšený. A přitom se v tomto filmu slučují žánry, které ve filmu opravdu nesnáším - romantika a muzikál. Avšak nadčasovost problémů a charakterů postav přebije tento nedostatek stonásobně. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let