Starci na chmelu

• angličtina Green Gold
TV spot
Československo, 1964, 88 min

Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. (AČFK)

Týnidlo

Klasika českých klasik:), klasičtější je už snad jen Limonádový Joe a naše hymna:). Dle mého pěkný příběh, herci jsou v normě, ale více než o herectví jde o hudbu, ne? A kdepak budeme hledat hity typu Milenci v texaskách?:) Tady! ()

offlineman

Osobně bych to řešil průměrným ohodnocením, ale musím dát celých 5*!!!! Byl to oblíbený film mého vlastníka (syn sestřenice mojí matky), který tu už 9 let není, což je důvod první! Druhý důvod je fantastická závěrečná písnička!!!! ()

Morsie

Nejenže tenhle film zbožňuju už roky kvůli milým písničkám, a tak trochu na tu dobu nekorektnímu smýšlení, ale hlavně kvůli Filipovi. Filip je kluk/muž, jakého bych jednou chtěla potkat, nebo kterého jsem možná měla potkat, když mi bylo sedmnáct... Pro mě je to prostě prototyp správného člověka, který byl správným i v nesprávné době a mezi nesprávnými lidmi. Ten příběh oné lásky, i když velice civilní a tím mně blízký, je pro mě spíš jen v pozadí. Vnímám tady daleko složitější vnitřní, lidské pohnuty jako je třeba víra v pravdu a čest. ()

Pavlunka

Užasné a dokonalé. A vůbec to neni klišé, to že mladí věří v to že to bude navždy neznamená že nebude! Jen mi příjde že jediný kdo umí hrát je tam Pucholt s Kemrem. ()

Spectacle

Film o individualismu, který se netrpí. Snaha žít po svém se ale nedá umlčet. Ve svý podstatě road movie (haha) s perfektními písničkami a celkovým kouzlem šedesátých let. A to já rád :-) ()

Jehan

Těch 5 hvězd dávám i proto, že Rychman už nic lepšího nenatočil. Na chmelu jsem byl poprvé 13 let po natočení, film nám tam pouštěli v sále hospody - a všechno už bylo jinak; natož pak dnes. I tady je vlastně děj přitažený za vlasy a všechno je kašírované. Což nevadí. Romantické duše se tetelí blahem, písničky jsou stále krásné. Chmelnice jsou dnes smutné a Starci na chmelu se staly nostalgickou konzervou, kterou dnešní mládež musí nutně považovat za kuriosní exkursi do podivných hlubin minulého století.. Ale pro pamětníky je to klenot. ()

AgnesDee

Já sice muzikály moc nemusím, ale když se podívám na nějaký fakt hodně dobrý, dokážu ho ocenit. Tento je sice kvalitní, a respektuji, že je to první český muzikál, ale bohužel s ním mám pár problémů. Třeba taneční/zpívané scény. Kluci vyhrožují jinýmu klukovi, že mu rozbijí hubu, mlátí pěstmi do dlaní, ale tančí jako baleťáci. Když chci v divákovi evokovat, že to jsou fakt drsní hoši, kteří se nebojí někomu ublížit, tak choreografie bude vypadat drsněji, tvrději, aby vážně vypadali, že mají nato ho zmlátit, a nebudu tam skákat jak laňka na louce. Ale tohle je nic oproti tomu, alespoň pro mě nesnesitelnému, v té době jedinému možnému, komunistickému chování. Chápu, a ani to nemůžu filmu vyčítat, že se všichni chovají jako správní komunisti, individualita není možná a všichni se musí chovat a oblíkat jako ovce, nemůžu to vyčítat době, ve které se film odehrává, ale dneska to už působí strašně blbě. Občas jsem si musela zanadávat, jak bylo chování těch dětí naprosto odporné, jak Filipa málem zlynčovali jenom za to, že chtěl mít něco svýho. Ale když už si chtěl "jeho" majetek někdo přivlastnit (a tím myslím Honzu a jeho kumpány), tak to už by bylo naprosto v pořádku. Jsem ráda, že žiju v dnešní době, kdy mě nikdo nebude nenávidět za to, že mám nějakej vlastní majetek. P. S. : Nejvíc mě dostávali ti tři kytaristi, kteří se vždycky někde objeví, úplně strmně se otočí a hážou na nás ty svoje němý pohledy. Vždycky jsem se musela zasmát. ()

johnny01

Po hudební stránce je to pěkné, ale scénář mi přišel velmi naivní, až prvoplánový (zejména pak snová scéna) a někteří herci nepůsobí přesvědčivě. Celkově mi to přijde takové "vzdálené", možná tam chybí nějaký větší nadhled nebo nevím. Dojem už nemůže zlepšit ani povedené závěrečné souzení. ()

ostravak30

Další film, který znají všichni milovníci českých filmů a zvláště pak muzikálů. Netřeba se rozepisovat, jistě už bylo vše zmíněno. První muzikál a hned legenda. Miluju Starce na chmelu. Tu hudbu, ten do jisté míry otřepaný, ale vlastně klasický příběh. Vladimír Pucholt navíc hrál úžasně zajímavě. Neherecky. Jeho herectví bylo neskutečně přirozené. Ivana Pavlová se mi zase hrozně líbila. Na chmelu jsem taky byl, takže další bonus. Prostě legendární film i muzikál, co víc dodat. ()

Anworon

Nepřekonatelný český muzikál. Nezapomenutelná je mj. scéna, v níž Josef Kemr, který byl, jak známo, věřící, říká: "To ví přece každej, že bůh není. Copak vám to neříkali ve škole?" ()

Diskomuz

"Jďete pryč, nebo se zabiju :D" Tahle hláška zase zabila mě :D Jo jinak Hanička " Ivana Pavlová" byla pěknej kousek :D ()

Eire

Muzikál nie je moja šálka kávy, ale tento je super 🌙...  P+P boli super. A toho chmeľu na hektolitre piva... 🍺🍺🍺🍺🍺85% ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let