Starci na chmelu

• angličtina Green Gold
TV spot
Československo, 1964, 88 min

Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. (AČFK)

xenopus

Tak jsem se na to po letech kouknul no a musím říct, že: příběh je jednoduchý, ale účinný, hudba sice poněkud jednotvárná, nicméně funkční a posunuje příběh dále, i když o smyslu částí některých textů by se polemizovat dalo, herci si také hrají svoje, oči Ivany Pavlové jsou nezapomenutelné a myšlenka filmu stále živá. Čím víc jsem starší, tím víc vidím to kouzlo oněch mladických let, kdy se peče celý budoucí život. Technická kvalita snímku utrpěla při samotném natáčení i časem stráveným ve filmovém archivu, ale chtě nechtě musím přiznat, že toto je bez váhání nejlepší písničkový film (muzikál?) v historii československého filmu. "Vidíš, ho, hajzla?" ()

Judy24

Haha, já miluju ty tři chlapíky, co se vždycky někde objeví a začnou hrát a zpívat... Ale jinak tomu k dokonalosti něco chybělo. Já vám nevím, možná je to hloupé, ale nějak se mi ten konec nelíbil. Já fandila tomu druhému a film mě nedokázal přesvědčit o tom, že bych neměla. Třeba to bylo schválně, i-když...pochybuju. Písničky ale jedou stále, zas a znova (bossa nova, bossa nova) a už je mám v krevním systému pevně usazené. Bavila mě taky ta atmosféra československých šedesátek, na téhle prostinké úrovni příběhu o středoškolácích na chmelové brigádě. Svým způsobem okouzlující, ale asi ne dost. ()

topi80

Před devíti lety jsem napsal recenzi, která šla trochu proti proudu. O banálních písních, o spíše budovatelské atmosféře, o nenosném příběhu... Čas oponou potrhnul a vidím tento pohodový film s krásnou atmosférou úplně jinak. Písně mě s výjimkou té ústřední, která je i díky choreografii neobyčejně působivá, stále nějak moc neuchvátily, ale to atmosféra, kde se střetává ta padesátková komisnost s šedesátkovou rozevlátostí a kde sledujeme sice banální, ale o to nám bližší příběh, nás sice nepovznese do nadpozemských výšin, zato k nám přilne svou obyčejností. Vladimír Pucholt jde ve svém ztvárnění zamilovaného mládence až za samou hranici trapnosti, a právě proto je neuvěřitelně autentický. ()

Godhaj

,,Takovýho troubu jako jsem já stejně nečeká nic dobrýho.“ ,,A to je právě to krásný.“ Starci jsou nádherní. Snad je to proto, že jde o vcelku obyčejný příběh jako ze života. Romantické linie je uvěřitelná, pěkná a nostalgická i pro člověka, který danou dobu nezažil. Herci podávájí opravdu vynikající výkony, všichni hrají hrozně přirozeně a nenuceně, což v současných českých filmech tak moc chybí. K tomu všemu příjemně hrají známé písničky, které jsou stejně jednoduché jako jsou krásné. Vyzdvihnout musím ještě povedenou choreografii tanců, které narozdíl do mnoha jiných muzikálů nepůsobila vůbec strojeně. ()

dwyane

Pro mě osobně se jednalo o jakousi expedici do neznáma. O filmu jsem mnoho slyšel a vzhledem k faktu, že se jedná o dnes již klasiku, bylo mou povinností tento film shlédnout. Expedicí do neznáma mým na mysli dvě skutečnosti. Žánr muzikál mi není zrovna blízký a počet těchto filmů by šel spočítat na prstech jedné ruky. Vlastně mu krom opravdových klasik moc neholduji. Druhá věc má co dělat se zasazením filmu do prostředí brigády na chmelu. Jedná se o dobu a činnosti, kterou má generace zná pouze z vyprávění. Tudíž se mi nevyvolají žádné vzpomínky, neasociuji si chmel prostě s ničím...Proto kdyby se Starci na chmelu jmenovali třeba Starci na vinici, nebude to pro mě žádnou velkou změnou. Nicméně film jako celek se mi líbil, písničky super, herecké výkony už slabota a příběh průměr. Čtyři hvězdy ve finále vyzní možná až překvapivě dobře (opět s ohledem na mou generaci!), ale o lepší hodnocení se postaraly opravdu velmi povedené písničky. Takže se mi vlastně asi zalíbil muzikál :) ()

DadysGirl

Kdyz dva se radi maji... Potrebujete-li sehnat dobrovolniky na chmelovou brigadu, pustte mladezi tenhle rozkosny film a uvidite, ze se nekdo chytne ;-) PS - ty saty a drdoli a kytaristi v cernem... <3 ()

Uesbe

toto by skončilo v trezore aj keby všetci tvorcovia ostali v republike......je to moderné (na tú dobu), veselé a pritom je tam veľa o čom rozmýšľať.....žiadna lacná romantika alá Verona....skvelé ()

IvonaK

Příběh o lásce dvou mladých lidí kteří spolu budou žít pochopitelně až na věčnost. To jim samozdřejmě musí závidět každý, ale bohužel je hodně smutné že to tak v reálném životě nechodí. Proto se taky romantickým filmům vyhýbám. Ale tady na tento jsem se dívala protože na něj lidé nezapomínají a stále se v televizi opakuje. Takže za mě děj nic moc, ale písničky byly krásné a spestřovaly celý film. Moje babička tvrdí že to byl pro ni nejlepší československý film, ale já už ho víckrát vidět nepotřebuji. Ale písničky se z něj dají poslouchat pořád. ()

kyjo

"Některé prořezávají, aby nedusili vzrůst. Jiné, pro špatnou půdu chřadnoucí, hnojí. Moudrý vidí, kterak kterou povahu pěstovati; kterak se napravují chyby." -- Von je ve straně? -- Kdo? -- Ten Seneca. -- Prosimtě, umřel 40 let před Kristem. -- Člověče, to už si tenkrát hodně troufnul. ()

Prankster

Jeden z nejlepších českých muzikálů všech dob. Možná snad nejlepší, ale to všichni víme... Zrovna na to koukám snad po 159. ale stejne je to pořád pecka. Hlavně muzika je naprosto úžasná. Klidně 6 hvězd pokud to půjde. ()

Havala

Muzikál není moje silná stránka, ale dívat se na to dá. Písničky nejsou ničím vyjímečným. Spíš tak pro naše rodiče než pro nás, nechytám se totiž ani na Jesus Christ Superstar. Josek Kemr se mi zde docela líbil. ()

Plastík

Excelentní Pucholt. Nádherný muzikál. Pro mě úžasná hra se slovy a projevy různých profilů u rozmanitých lidí. Skvělé. Soundtrack my často film připomene. ()

jprmusic

Já to chápu - je to prostě první muzikál, zpívá v něm Kája, hraje tam Pucholt - moje maminka tuhle záležitost miluje. Ale postavy jsou schematický, prvoplánovaný, všechno je dopředu jasný - a navíc jsem se nikdy nemohl zbavit dojmu, že v reálném životě by Hanku ulovil naprosto s přehledem Honza. ()

curfew77

Je asi strašně těžké po těch desítkách let napoprvé pochopit, jak neuvěřitelně moderním filmem byli STARCI NA CHMELU v době svého vzniku. Stejně tak těžké je porozumět tomu, za co všechno se kdysi dal vyfasovat vyhazov ze školy, a už vůbec nejspíš dnešní mladí - no dobře, však mě je taky jenom 32 :) - nepoberou, jak mohl být tenhle snímek v době uvedení do kin mládeži nepřístupný. Jenže v tomhle případě bez výjimky platí, že čím je člověk starší, tím lépe mu leccos docvakne. A pak? Prostinká ústřední milostná linka je najednou nádherně dojemná, klíčový dramatický konflikt bez debat nadčasový, hlavnímu hereckému páru uvěříte každé slovo, každičkou, i tu sebedeklamovanější repliku... a ještě tam stihl Rychman nacpat nejednu satirickou glosu, nejeden vtipný moment, nejeden nepostřehnutelný rýpanec do dobové politické situace. Hudba sice už samozřejmě dávno poněkud dýchavičně retro, ale přesto pořád se ctí, no a texty? Jazykově na úrovni, o které se nám dneska už dávno ani nesní. Ve své době to musel být fantastický kult. Takový film by měl někdo natočit dneska: a bez ironie věřím tomu, že třeba takový Karel Janák by to opravdu uměl. Takže budu pořád doufat :) 90 %. PS: Muzikály z šedesátých opravdu VŮBEC nemusím, ale jsou prostě výjimky, které potvrzují pravidlo. "A byli spolu jako bratr a sestra..." :))) ()

Pitryx odpad!

No, já nevím, já si pamatuji, že jsem jako dítě ani jako mládenec tento „film“ naprosto nesnášel. Celá rodina z něj byla paf, jen já jsem to nikdy nedokoukal do konce. Nu, nyní, po letech, jsem se konečně dodíval, protože jsem potřeboval přišívat a zašívat. Ano, pustil jsem si film k práci. A musím i po těch letech konstatovat, že je to nehorázná blbina a pan Pucholt to odhadl dobře, když v této kravině hrát původně nechtěl. Nevím co na tom komu líbí, je to každého věc, ale já tuhle veleblbinu prostě neskousnu. A je to. ()

Týnidlo

Klasika českých klasik:), klasičtější je už snad jen Limonádový Joe a naše hymna:). Dle mého pěkný příběh, herci jsou v normě, ale více než o herectví jde o hudbu, ne? A kdepak budeme hledat hity typu Milenci v texaskách?:) Tady! ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let