The Dark and the Wicked

Na odlehlé farmě v blíže neurčeném venkovském městě pomalu umírá muž. Jeho rodina se shromažďuje, aby truchlila. Brzy na to dostává pocit, že je ovládá cosi zlého. (Alfréda)

Doudis19

Obsadit do hlavní role někoho známějšího a směle se to mohlo pustit do kin. Dobrá reklama, pár prvních, nadšených recenzí a peníze se hrnou. Kvalita je v tom, totiž bez diskuzí. Pár scén dokonce děsivostí připomene legendární Hereditary. Ladí se tu, na pocitově stejně nekomfortní notu 🙈. ()

oveckaoa odpad!

Začneme otázkou jaký je rozdíl mezi filmy The Relic (2020) The Amulet (2020) a The Dark And The Wicked (2020)? Odpověď žádný všechny 3 jsou to sračky z kterých se hororová komunita z neznámých důvodů udělala The Amulet 38 procent The Relic 52 procent a tohle dokonce 65 procent. Všechny 3 filmy obsahují stejné prvky a 2 ze 3 jsem dal odpad kdybych mě být spravedlivý za tu 3 nohou kozu a ten masakr koz si to asi 1 hvězdu zaslouží, ale já se díval na horor a to co jsem chtěl splněno nebylo jestli tohle bude horor roku tak letošní sezóna stojí pěkně za hovno zlatý Slunovrat proti tomuhle. Bertino natočil jediný kvalitní horor a to Oni od té doby šla jeho kariéra do hajzlu a tohle není výjimka. Kdesi v prdeli umírá fotík a přijede tam jeho dcera a bratr mezitím se jejich matka zabije (šťastná to žena jak by řekla Babička z Boženy Němcové) a po tom otci a těch zbývajících cosi jde. Nulové herecké výkony, neexistující scénář (všichni ví, že se tam něco divného děje a nikoho nenapadne zavolat ani posraného vymítače například) a hororových prvků je tam tak 15 minut z 95. 5 procent respekt před těma 2 uživateli co tomu daly odpad se mnou asi to nebudou hororoví znalci (ani já osobně se za něho nepovažuji) , ale aspoň poznají kvalitní film ()

BROKEN_

Že já debil jsem si tenhle film nechával ujít. Dlouho jsem to odkládal a nechápu proč. Protože po zhlédnutí jsem nadšený. Režisérovi se podařilo natočit horor, který má sice jednoduchý příběh, ale sakra funkční atmosféru s několika zajímavými scenáristickými nápady, až jsem na konci byl překvapený jak dobře to fungovalo. Nějak v půlce si mě film ukradl pro sebe a nevnímal jsem okolí. Tohle se mi u hororu nějakou dobu nestalo. Byl to úžasný pocit, který u hororů miluju. Ve druhé polovině dojde na neskutečně napjaté scény u kterých jsem chvílemi nedýchal. A celé to vyvrcholí nejdříve velkým zvratem u kterého mi spadla čelist na zem a následně u poslední scény si mě film pěkně napínal, až mě vystrašil závěrečnou lekačkou. Uznávám, že takový Děsivé dědictví bylo lepší, ale jako horor to funguje skvěle a já to žeru. Za mě velký palec nahoru a pravděpodobně nejlepší horor roku 2020. P.S. Po tomto filmu jsem měl strach si jít bliknout a dojít si na záchod :-D. 9/10 ()

mickyreed

Zhruba tu první hodinku jsem tomu docela věřil. Ale posledních 20 minut, kdy se hlavní postavy chovají úplně bez špetky logiky a celej film se promění na plejádu lacinejch strašáků a lidí, co do sebe v bezvědomí rádi píchají a řežou sem se musel fakt už jenom smát. ()

MikeZ

Při scéně s mrkví jsem zrovna jedl mrkev a ani to se mnou nehnulo. Buď jsem už tak zdegenerovaný, nebo Bertino není takový hororový mág, jak někteří avizují. V tomhle případě se výjimečně přikláním k druhé možnosti. 6/10 ()

Skeksis

Ééééééé... no čo ja viem. Pre mňa priveľmi pomalé. Síce dobré zábery exteriéru a všetko, esteticky dobré, pri záberoch oviec či kôz, či čo to bolo, sa musel s tou kamerou asi po zemi plaziť, keďže ich bral z takého nízkeho uhlu. Ani sa nečudujem, že vkuse jačali. Nejaký akože diabol vkuse zamaskovaný za niekoho iného vydávajúce zvuky ako môj pes, keď bol nasratý. Ani sa nečudujem, že prišiel za mamkou, ktorá vyzerala ako čarodejnica. Asi neocenil to, že si nakrájala prsty, čo bol asi vrchol filmu. ()

Reanimated

Už dlouho jsem nezažil horor, kde by celou stopáž prostupovala mrazivá atmosféra a lekačky vyplynuly zcela nečekaně. Podmanivá kamera a skvělá hudba z toho dělají neuvěřitelně znepokojivou podívanou. Škoda jen utnutého konce. ()

sedm.1

Jediné, co této podívané nemůžu rozhodně upřít, je opravdu výrazná potemnělá atmosféra, ovšem to je skutečně to jediné, co mě zde vážně zaujalo, jinak je to ale fakt špatný, a to především díky zápletce, respektive obsahu, jelikož to co se zde odehrává, se mi ani výrazem zápletka nechce označovat, jelikož to je jen jeden obří paskvil, kde si tvůrci dělají naprosto co chtějí a nějaká smysluplnost je jim naprosto ukradená. Jako myslet si totiž, že bude cokoliv fungovat tak, že prostě tam hodím něco úplně bez jakéhokoliv vysvětlení, označím to za Zlo a budu si pak dělat s dějem a s postavami co mě zrovna napadne, tak to fakt nebaštím, nehledě na to, že to bylo celé doslova neuvěřitelně líné, nezajímavé a navíc i s nevídaně mdlýma figurkama, co se tam prostě jen poflakují a chovají se opravdu hodně nelogicky, a to pak ani nemluvě o obsazení vážně nesympatickými ksichty, na čele s Marin Ireland. Z hororových prvků se tu jinak objevuje jak napětí, tak pár krvavějších efektů, nicméně ani jedno není zpracováno tak, aby celou tu podívanou nějak zásadně oživili, a co se týče prostředí, tak to mi přišlo naprosto nevyužité, prostě domek s ohradníkem pro kozy, no. Ne, tohle mi vážně nesedlo, nebavilo mě to, a jak jsem hned v úvodu zmiňoval, atmosféra tu je sice skutečně výrazná, ale tím to hasne, vše ostatní má ode mě jasný palec dolu. ()

Kienast

Velmi pomalu plynoucí noční můra. A důkaz, že Bryan Bertino to v sobě má. A tenhle rok asi to nejděsivější co můžeš vidět. 8/10 ()

borec999

Dejovo strohá, poctivá atmosferická nálož. Nepríjemná a v pár momentoch pekne strašidelná. Po dlhej dobe tu máme horor, ktorý nejde naproti teenagerom a vystačí si skoro úplne bez ľakačiek, bez neustálych humorných vsuviek a aj otravných,hlúpych teenagerských postáv. Stačí mu 1 nie zrovna ideálne fungujúca a mierne rozvrátená rodina poznačená stratou blízkeho a dom s prítomnosťou zlého nadprirdozena, ktoré sa s členmi rodiny prostredníctvom rôznych preludov a vidín nepekne zahráva. Dospelý horor a dôkaz, že Briana Bertina aj napriek tomu že po Oni mal pár nevýraznejších kúskov treba brať vážne. 75% PS a mierny Spoiler: mierne nečakaný a nekompromisný záver potešil a len umocnil predchádzajúcu atmosféru beznádeje. ()

Corpsegrinder

Úvodní strašení v kombinaci s hudebním doprovodem vypadalo slibně jenže v druhý půlce filmu se to zvrhne v nechtěnou parodii kde jsem se spíš smál než bál, obzvlášt když se tam pečovatelka dost komicky vopíchá, k tomu asi 10x udělaj klasickou lekačku s telefonem atd no prostě hovadinka. Konec trapnej. Nepomáhá tomu ani fakt že herci a dialogy jsou naprosto strašný a hodnotit to z hlediska scénáře tak je to dvojitej odpad. Navíc je celej film točenej s hnusným žlutým filtrem v denních scénách díky čemuž to celý vypadá podsvíceně a ošklivě. Hvězda horko těžko za první půlku filmu, tý druhý doporučuju se vyhnout. ()

Flopik

Taký malý film ktorý má skvelú atmosféru, výborné horecké výkony a hlavne dokáže vydesiť. Je to naozaj celé minimalistické, pár postáv ale okrem spomínanej atmosféry nechýbajú ani strašidelné scény. Celý film je poriadne temný a "démonický". Originalitu teda nepobral, ale to mne osobne vôbec nevadí. Čo mi vadilo bol priamy koniec bez nejakého prekvapenia a vysvetlenia. U mňa ale solídne 4* a tento rok rozhodne patrí k najlepšiemu čo som videl. ()

radekgfx

Mrkev, cibule, bokeh a nehluboký děj bez atmosféry schovaný za nánosy hnědého tmavého filtru a protisvětla. Taková ta dialogová a dějová úspornost a domnělá „civilnost“, skrze něž se tvůrci snaží film prodat, tady dopadá na hodně neúrodnou texaskou půdu, jelikož ve filmu není nic, čeho by se člověk mohl chytit. Postavy nemají pozadí, motivace všech a všeho se vznáší někde ve větru a i ten dějový oblouk je ve výsledku spíše dějovou nížinou. The Dark and the Wicked ale neprojde ani jako odosobněná abstraktní žánrová sonda na téma samoty a smrti, u které by tohle všechno bylo do jisté míry jedno, jelikož by se mohla schovat za závoj relativizace. Nemůže. Nedisponuje totiž – mimo jiné – potřebnou mírou originality a schopností využít svébytné a neotřelé postupy. Když z filmu člověk odloupe všechny ty okaté vábničky, zůstane mu jenom ubíjející replikace již viděných věcí a ten Jonathan Frakes, jenž se na konci upřeně zadívá do kamery, zakroutí hlavou a řekne: „Naprostý výplod našeho scénáristy.“ Toho, který po večerech píše nástřely nových epizod Krajních mezí. ()

S.Kok.i

Veľmi zvláštny film. Na jednej strane veľmi dobrá práca s atmosférou, no na strane druhej, čím dlhšie film trval, tým viac ma to nudilo a nevedel som sa sústrediť na pozeranie. Dosť možno to bude hercami, ktorí ma moc nepresvedčili. Po hororovej stránke nemám čo vytknúť, pri niektorých scénkach som od nervov stisol plachtu na posteli, a čakal, kedy čo na mňa vyskočí. Oceňujem, že film nie je postavený na lacných jumpscaroch, lebo to je v dnešnej dobe pri horore vzácnosť, no aj napriek tomu neviem ísť s hodnotením vyššie, a dávam 60%. ()

bolan

Obzvláště v dnešní době je hororová škatulka plná břečky, takže je zázrak, když se objeví něco, co naplňuje podmínky koukatelnosti. ()

Harpy

Perfektne atmosférické ! Ten ťaživý nepríjemný pocit pretrvával celý film. Strašenie a des postupne gradoval. Veľa sa tu nevysvetlilo, dostali sme jeden priestor, par hercov, par informácií a perfektne to fungovalo. Ist na toto do kina, tak sa tam poseriem. Škoda :D  Videla som to o 4 roky neskor, oblecenie ušetrené :D ()