Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

PTuranyi

Veľmi dobrý thriller postavený na konšpiračno-gangsterskej zápletke pôsobenia nacistického lekára, ukrývajúceho sa v New Yorku, na čele zločineckej organizácie pašujúcej diamanty. Kvôli bratovi pracujúcemu pre túto organizáciu je do problémov zatiahnutý aj mladík Babe trénujúci beh. Produkcia je výborná a napätá atmosféra strieda akciu prepletenú dobre napísanými dialógmi. Dustin Hoffman si touto úlohou poradil výborne a stvárnenie neistého Babea je skutočne presvedčivé. ()

gizi

Přestože děj je trochu nesrozumitelný, než se v závěru jakž takž objasní, ničemu to nevadí. Je to totiž skvělá podívaná díky výborné režii i hercům. 85%, 9.9.2010. Poté, co jsem si přečetl 16.6.2015 knihu, která byla výborná, jsem při dalším shlédnutí 7.3.2016 již nebyl tak nadšený - 75%. ()

Vlkopec

Celou dobu jsem byl v podstatě pohlcený dějem a měl jsem pocit, že se dívám na zajímavý film, jehož ději zatím nerozumím, ale ono se to vystříbří a nakonec všechno do sebe zapadne, a film začne dávat smysl. Nezapadlo, nezačalo. Při zpětném pohledu v tom filmu vlastně nerozumím skoro ničemu a rád bych položil desítky otázek ohledně vztahů mezi postavami, jejich motivací atp. těm, kteří dávají 5 hvězdiček. Možná je to moje nechápavost, možná je děj pochopitelný, když člověk předtím četl knížku, možná opravdu jednání žádné z postav nedává vůbec žádný smysl. Nejspíš to poslední. ()

tulen

Vynikající herecké výkony, dobrá atmosféra a děj, který dokáže zaujmout. Na druhou stranu občas trošku kostrbaté a asi ne uplně logické, ale ne tak okatě jako u většiny dnešních filmů. Takže celkově rozhodně filmová klasika, kterou stojí za to vidět. ()

Chlo0opek

Bohužel jsem kdysi četl knihu a byl jsem tímto dílem nadšen. A tak musím porovnávat. Bohužel - kniha byla zkrátka skvělá a filmu se holt nepodařilo navodit stejně hutnou atmosféru, jaká byla v knize. Takže z toho důvodu je mé hodnocení "jen" 3*. ()

dauby

Špatný scénář, špatná režie, prostě špatný a nudný film, nudil jsem se od začátku až do konce. Nezachrání to ani Dustin Hoffman. 83%? Pro Boha, za co? ()

Max40

První polovina mě vlastně akorát zmátla.Dělo se tam na mě nějak moc věci najednou,ale druhá polovina je excelentní.Obzvlášť atmosféra při průchodu Oliviera židovskou čtvrtí.Hoffman je dobrej atlet! ()

Wartord

Dívat se na tento film je asi tak stejně nebezpečné jako žid za volantem. Pokud toto přirovnání nechápete, pochopíte po pár minutách. A proč nebezpečné? To pochopíte po zhlédnutí. Tedy abych to vysvětlil po svém: Ze začátku se docela zasmějete, ale pak to přijde. Dusty Hoffman alias Babe vám vytře zrak svým úporným běžeckým stylem, umocňovaným jeho psychologickým vypětím, doufajíc, že v maratonu alespoň doběhne po pár hodinách do cíle. Na závod rázem zapomene, jak se mu do cesty připlete ženská a kontrola u zubaře, který před lety vzdal práci v Osvětimi a odjede do USA obnovit svou praxi. Ne dentisty, ale sběratele blýskavých kamínků. Konec je doslova odzbrojující. Čekáte na rychlé vyřízení pachatele, místo toho je naservírován brilantní akrobatický počin pádu ze schodů. Být Babem, tak se za všechno obávám elektrického křesla a ne se křenit v poslední scéně. A co ten kufřík? Nevzal by si ho jen hlupák, jenž si myslí, že jeho bratr rozjíždí ve Washingtonu ropný průmysl. ()

kodwin

Trochu moc témat, upřímně pořád nevím, jakou roli tam hrál maratón, podle kterého se film dokonce jmenuje. Musí se nechat, že Maratónec má tíživou atmosféru a některé scény byly zapamatovatelné. Něco už po letech působí poněkud úsměvně, ale pořád hrají ve filmu páni herci, kvůli nimž má smysl film vidět. Navíc nacistická témata pořád táhnou. ()

lepinla792

Nechapu tak dobre celkove hodnoceni. Pro me strasna blbost, vsichni se tam chovaj jak idioti, nudna zapletka a uz to videt nechci. ()

brkerez

Nevim, vidět to v době vzniku, tak asi pecka, teď už to nemělo takove náboj a filmovej jazyk je už přecejen dál. Ačkoliv musim uznat, že tam byly některý super nápady, záběry (noční běžecká honička) a parádní atmosféra, zklamalo mě jak se dlouho nepřehlednej děj překotně vysvětlil a ještě jedna věc mě osobně hodně rušila - ten film je zvukově takovej hysterickej a nepříjemnej. Asi to byl záměr, ale hlavní postava dost řve a ve filmu pořád něco troubí, houká (jo New York asi takovej je, vim), vybuchuje, zvuky jsou takový ostrý, nepříjemný. Některý dějový linky a motivy vyšuměj do ztracena (např. dizertační práce, otcova sebevražda) a říkal sem si proč tam vlastně byly, možná měly dokreslovat hlavní postavu, ale pro mě tam byly spíš navíc. ()

kotrlak

Klasika. Pecka 70.let kde se překvapivě objeví i Marthe Keller. Když jsem to viděl v době vzniku, tak jsem netušil že mě tam život zavane a že budu pracovat na 47.ulici v NY, kde ve filmu Zell podřezal svoje židovský oběti. ()

robbez

Celé je to nějaké zmatené. Nechápu z toho, kdo vlastně s kým a proč má nebo nemá spolupracovat. Je to samý nacista, tajný agent nebo kurýr. Postava německého válečného zločince působí spíše jako směšná karikatura. ()

Bogrant

Dosť brutálna dráma, v ktorej sa na krvi zrovna dvakrát nešetrí, a pri ktorej nervy pracujú na plno a sami máte potrebu držať si vlastný krk. Veru, nie je to bezpečné! K tomu hustá atmosféra, ktorá ešte viac pritvrdzuje silu okamihu, kopa nervóznych a psychicky ťažších scén, výborný Hoffman, exelentne odpudivý Olivier. Pri Maratóncovi je potreba utekať jednoznačná, no stále vás to drží na mieste. ()

galil

Půlnoční kovboj mi přijde skvělý, Hoffman je sázka na kvalitu ale tady to prostě nefunguje. První hodina se vlastně nic neděje, přestože se toho Schlesinger snaží říct tolik. A v druhé se sice něco děje ale mě to ve skutečnosti nebaví. ()

Feacher

Nápadem určitě zajímavý snímek, herci taktéž světoví, nicméně mi přijde, že na mě z obrazovky neskočilo nic, co by mě donutilo si říct "Tohle si pustím znovu"... Pro mě takový lehce nadprůměrný akční film, který rozhodně neurazí, ale leckoho nadchne, už třeba tou dobou. 80%. ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams