Epizody(8)

Adam Price žije pro rodinu. Spletitá síť tajností ho ale přinutí, aby začal zoufale pátrat po pravdě o lidech, kteří mu jsou nejbližší. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (9)

Cizinec (2020)

Seriál s vysokým tempom od začiatku do konca, až sa chce povedať, že by sa tu zišli jedna- dve epizódy navyše, aby to nepôsobilo miestami možno trochu uponáhľane. Čo je mimochodom na adresu súčasnej seriálovej nadprodukcie, kde sa naťahuje, čo sa dá, veľký kompliment. Inak ide o takú neradostnú úvahu nad stavom manželstiev v západnej spoločnosti, kedy sa za fasádami veľkých rodinných domov odohrávajú veci okolím nevidené a tak v skutočnosti vyššia stredná trieda vzbudzuje iba závisť, ktorá nakoniec nie je ničím reálnym opodstatnená. Podvádzanie, nemanželské deti a klamstvá. A v prvom rade tajomstvá, ktoré by mali zostať utajené. Ale je to tak správne? Cudzinka urobila na túto tému celkom brutálny sociálny experiment a aký je výsledok, sa dozviete v ôsmich, kvalitatívne veľmi vyrovnaných, epizódach tohto napínavého seriálu. ()

Epizoda 1 (2020) (E01)

Máme tu oznámenie od tajomnej ženy manželovi, že jeho žena predstierala tehotenstvo. Ďalej nachádzame alpaku bez hlavy, ktorej ju "odkusol" človek. No a potom dvojica detektívov nájde v lese chlapca v zúboženom stave a dokonca aj nahého. Všetko bude so všetkým súvisieť, to je jasné, ale ako, to po prvej epizóde nemôže mať nikto ani páru a v tom aj tkvie základná návnada tvorcov pre potencionálnych divákov. ()

Epizoda 2 (2020) (E02)

Tak záhadu s hlavou máme vyriešenú, zároveň sa dozvieme, kto zhruba je tajomná žena a o čo jej a jej kumpánom ide. Prekvapí to, i keď to v skutočnosti ani prekvapivé nie je. No ale zvyšné veci sa poriadne zamotávajú, cítiť tu aj suchý britský humor a nechýba ani ten čierny. No ak by vám tu chýbali ešte nejaké postavy, tak pribudne otec hlavného hrdinu, manžel fejkovo tehotnej ženy a návštevník kaviarne, ktorého identita je nám následne odhalená. ()

Epizoda 3 (2020) (E03)

Stále ideme vo vysokom tempe. Všetko sa síce ešte viac zauzlieva, ale okrem toho dostávame aj nejaké tie odpovede. Znie to ako oxymorón, ale je to tak dobre napísané, že to skvele funguje. No a tie najväčšie prekvapenia nás čakajú samozrejme v závere a identita ďalšej obete tajomnej cudzinky je vskutku maximálne neočakávaná. Trochu jednoducho sa tu síce hackuje a sledujú autá, ale netreba dávať prílišnú váhu drobným nedostatkom. ()

Epizoda 4 (2020) (E04)

Rodinka sleduje pomocou mobilu polohu manželky a mamičky a tak sa vydáva na road trip cez Anglicko. Netrvá príliš dlho, končí celkom prekvapivo a otvára otázku, ako môže niekto zmiznúť z mosta tak, že po ňom nezostane ani stopa. Naopak ako je možné, že zmizol záznam z kamery, je jasné hneď od začiatku. Starý pán by chcel odčiniť všetky svoje hriechy, ale asi to nepôjde tak jednoducho, najmä ak sa dozvie jeho okolie, že má ďalšie malé dieťa. Mimochodom ide o najmenej sympatickú postavu seriálu. ()

Epizoda 5 (2020) (E05)

Tvorcovia zapoja do deja aj automobilovú naháňačku. Nijako zvlášť to neprekáža, dokonca je v nej aj štipka humoru, ale predsa len ide o zbytočnú akčnú vsuvku. Náklad nových informácií a zvratov je rovnako kadentný ako v každej epizóde, takže kto je už správne naladený, piatu epizódu si poriadne užije. A máme tu asi zatiaľ najchytľavejší cliffhanger. ()

Epizoda 6 (2020) (E06)

Martin skutočne prekvapil a je dobre, že tak tragickú a zároveň svojim spôsobom aj komickú postavu hrá práve Stephen Frears. Postupne sa všetky postavy spoznávajú a tvorcovia ich dostávajú do konfrontácií, pričom nás čaká isté stretnutie v bare, kde sa napätie dá krájať už len od oznámenia, že k nemu dôjde. Záver je tak trochu deus ex machina, ale vyčítať to tvorcom nebudem, ono už veľa času na to, aby všetko do seba elegantne zapadlo, nie je. ()

Epizoda 7 (2020) (E07)

Možno tentokrát dochádza k duplikovaniu podávania informácií, keďže niektoré veci, ktoré už vieme, musia postavy hovoriť napríklad súkromnému detektívovi, respektíve vo finále sa dosť podstatného čo už vieme dozvedá policajtka, ale zase tu máme konečne konfrontáciu s Katzom, na ktorú sa asi tešil každý fanúšik seriálu. Úvodná naháňačka bola zase v podstate úplne zbytočná. No a záverečný zvrat už asi očakával každý, boli tu síce dve alternatívy, kto je tajomná neznáma, ale tá pravdepodobnejšia sa ukázala ako správna. Ale keďže sme pred finále, tak je to už natoľko vyhrotené, že je to stále extrémne zábavné sledovať. ()

Epizoda 8 (2020) (E08)

Tak čo sa týka identity "cudzinky", tak tam je nakoniec pravdivá aj tá druhá alternatíva, a ani sa nemusí vylučovať s tou prvou. Finále seriálu spojí všetko so všetkým, takže sa nemusíte báť, že by niečo ostalo nezodpovedané a museli by sme tak čakať na druhú sériu. Je otázne, nakoľko je záver prekvapivý, osobne ma síce toto riešenie nenapadlo, ale napriek tomu nejde o žiaden veľký šok, skôr si poviete, že vás to možno nenapadlo, ale aj tak sa to dalo čakať. Som rád, že sa tvorcovia takpovediac "nesrali" a pre postavy nenapísali rozprávkový koniec. ()