Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Na počátku psychologického thrilleru byl strach. Normální strach dívky Allison, která se rozešla se svým přítelem Samem a nechce zůstat ve velkém apartmá sama. A protože ji zklamal muž, rozhodne se najít pomocí inzerátu jako novou spolubydlící dívku. Na scéně se objevuje Hedra. Pochází z dvojčat a protože její mladší sestra zemřela, připadá si jako by jí chyběla část osobnosti. Má potřebu se o někoho starat, ale dovede být i nepříjemná a zlá. Allison je úspěšná softwarová specialistka a zprvu nevěnuje chování své nové přítelkyně příliš pozornosti. Sam se snaží Allison přesvědčit, že on je stále pro ni tím správným partnerem, ale dívka postupně zjišťuje, že jeho eventuální návrat by nebyl tak snadný. Hedra si totiž tvrdě brání dobytou pozici v Allisonině životě a nezaváhá ani před vraždou... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (51)

kingik 

všechny recenze uživatele

Vyberte dvě typově podobné herečky, zvolte k námětu odpovídajícího režiséra a už jen čekejte (a nemusíte ani do tmy), co z toho vzejde. Po rozpadlém vztahu se Allison do dalšího neřítí a životem zklamaná si podává inzerát ve kterém hledá spolubydlící do svého rozlehlého apartmá. Následují opravdu veledlouhé minuty, kdy před divákem skotačí dvě asexuální herečky Bridget Fonda & Jennifer Jason Leigh, které sice nejsou žádná herecká polena, ale scénárista s režisérem drahné minuty do příběhu nepřiloží ani jedno žhavé polínko, které by v kamnech alespon trochu zapraskalo. Barbet Schroeder šel na to hodně se starými osvědčeným postupy nebo chcete-li rovnou receptem vypůjčených od slavnějších režijních tvůrců. Urputně vytvářel "hitchcockovsko-depalmovskou" atmosféru a zapomněl, že divák donekonečna nebude civět na to, jak se dvě frajle mezi sebou střídají a prohazují si identity. Najednou se z toho stal sice ne až tak předvídatelný thriller, ale o to víc nudná, natahovaná a nenapínavá slátanina. Což o to, Schroeder to myslel dobře, ale jeho schopnosti režiséra jsou oproti mistrům daného žánru přece jen hodně ploché a především bez větší schopnosti vtáhnout diváka do děje. Přitom film se dost holedbal na napínavé terno, ale nejednou se dostavil nepříjemný pocit, že film má vzhledem ke svému umrlému tempu, stopáž více jak dvojnásobnou. Opravdu je ve filmu takové množství pomalých a dějově úplně zbytečných scén až se příznivý dojem rozhodně nemůže dostavit. Film by to chtělo pořádně prostříhat, ale ani tak si nejsem jistý, jestli by se z té nekonečné nudy dostal. Když už se konečně začalo po dvou převelice natahovaných dvou třetinách dít něco ve finální fázi, tak přišel trapný zvrat a krátké finále, kdy mně nezbylo než zírat do prázdna a sukovicí pomyslně přetáhnout režiséra, který lákal na dobré bonbony, ale někde z pod police vytáhnul bonbonieru s prošlou záruční lhůtou, která jen trapně kopírujé své slavnější vzory a vůbec mně nechutná. Ten zhořklý blivajz jsem vyplival a když se budu chtít podívat na thriller s podobným námětem jako má tento, tak sáhnu po klasickém zpracování od pánů Hitchcocka nebo De Palmy. Pan Schroeder jim nesahá ani po kotníky. Mé hodnocení: 20% ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Ak by ste nechceli zostat sami v byte, nech vas ani nenapadne si k sebe zavolat nejaku spolubyvajucu, pretoze by ste mohli dopadnut podobne ako Bridget Fonda !!! Ale nie, ;-) je to len film a keby si tu spolubyvajucu nehladala, tak by ten film nemal co priniest. Mna vzdy celkom bavili tieto tipy filmov o roznych psychopatoch, ktori su zo zaciatku mili a potom sa z nich vyklubia akesi psychopaticke monstra, ktore vrazdia vsetko okolo seba, ak im nieco nepasuje do kramu. No a prave Jennifer Jason Leigh si tuto postavu celkom skvele zahrala, ale film mi dnes prisiel iba ako taky priemer medzi ostatnymi a lepsimi filmami o psychopatoch a nedokazal to zachranit ani hudobny specialista na thrillery Howard Shore, ktory pracoval i na hororovej hudbe pri takych filmoch ako MLCANIE JAHNIAT (1991) alebo SEDEM (1995). V jednej scene na konci, kde zmizne obet zo zeme a utocnicka sa zlakne takym sposobom, ze som sa musel smiat, ako v nejakej komedii namiesto toho, aby som sedel ako prilepeny v sedacke a ani nedychal, ma takyto film u mna trosku problem, ale tak tie 3 hviezdicky si predsa len zasluzi. _________ Bridget Fonda - (Allison Jones) +++ Jennifer Jason Leigh - (Hedra Carlson) +++ Steven Weber - (Sam Rawson) +++ Peter Friedman - (Graham Knox) +++ Stephen Tobolowsky - (Mitchell Myerson) +++ Produkcia: Barbet Schroeder +++ ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Hodně slušný thriler, který u mě balancuje někde na 70%, ale na 4* to není. V podstatě nemá chybu - komorní prostředí, postupně budované napětí založené na vztahu dvou žen, který se stává z jedné strany patologickým. Dvě krásné holky v hlavních rolích (i když dvě lepší herečky by to možná vytáhly výš), pár vražd a napínavé finále. Chyba je jen ve mě, protože podobných filmů jsem viděl už tucty a tenhle nemá nic navíc. ()

macetoma 

všechny recenze uživatele

Hutné psycho s dusnou atmosférou. Tvůrci se snažili udržet napětí až do konce, což se jim podařilo na úkor toho, že spolubydlící Hedře aka Jennifer Jason Leigh se daří ničit vše na co sáhne, má skvělý timing (asi od scénáristy) a není nikým k zastavení, neboť všichni, kdo se o to pokusí, udělají následně nějakou fatální chybu, která je přijde draho. Dávám 3 hvězdy. ()

Lucasion 

všechny recenze uživatele

Další z filmotéky "moje maminka doporučuje". O Spolubydlící jsem slyšel zhruba tolik a  tak často jako o Čekej do tmy (1967). Po shlédnutí musím říct, že to je naprosto výborný thriller. A neuvěřitelně mrazivý a uvěřitelný. Mladá dívka Allison (Bridget Fonda) si podá inzerát, že hledá spolubydlící. No a najde ji. Pečlivě budovaná atmosféra, kdy v půli filmy zjistíte naprosto děsivou skutečnost a až do konce s vámi cloumá. Naprosto děsuplná skutečnost a hlavně bezmoc. Taky film patří do škatulky, nečíst popisek, nekoukat na fotky, nepouštět trailer. Film si pak užije o to víc. Naprosto skvělý thriller. A jelikož nejsem z té řady, kdo prozrazují, tak i moje komentáře nic nenaťukují. Pokud ale ani tohle doporučení nestačí tak SPOILER pro čtenáře, kterým je to jedno. Ale po hodině, kdy se příběh rozbíhá, tak nejhorší moment přichází, když si hlavní postava uvědomí fakt, že vlastně onu osobu nikdo neviděl ani nepotkal. Protože celý film se toho vyvaruje. TO je prostě naprosto dokonalé. Fuj, to jsem se lekl až mi naskočila husí kůže. (80 %) ()

Galerie (70)

Zajímavosti (17)

  • Po tom, ako Hedy (Jennifer Jason Leigh) dostane telefonát od svojho otca, zavesí telefón a zdvihne slúchadlo. Keď odchádza, počujeme rušivý signál. Hedy vytrhne telefón zo steny, ale rušivý signál stále znie. (Pat.Ko)
  • Bridget Fonda mala možnosť zahrať si buď postavu Allison Jones alebo Hedry Carlson. Nakoniec si vybrala zobrať rolu Allison Jones, pretože povedala, že je to náročnejšia úloha. (Pat.Ko)

Reklama

Reklama