Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Na počátku psychologického thrilleru byl strach. Normální strach dívky Allison, která se rozešla se svým přítelem Samem a nechce zůstat ve velkém apartmá sama. A protože ji zklamal muž, rozhodne se najít pomocí inzerátu jako novou spolubydlící dívku. Na scéně se objevuje Hedra. Pochází z dvojčat a protože její mladší sestra zemřela, připadá si jako by jí chyběla část osobnosti. Má potřebu se o někoho starat, ale dovede být i nepříjemná a zlá. Allison je úspěšná softwarová specialistka a zprvu nevěnuje chování své nové přítelkyně příliš pozornosti. Sam se snaží Allison přesvědčit, že on je stále pro ni tím správným partnerem, ale dívka postupně zjišťuje, že jeho eventuální návrat by nebyl tak snadný. Hedra si totiž tvrdě brání dobytou pozici v Allisonině životě a nezaváhá ani před vraždou... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (51)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Průměrně zdařilý thriller na často se vyskytující téma osoby, která není tak docela tou, za níž se vydává a skrývající jisté děsivé tajemství, které se často odhalí až v závěru filmu. Jennifer Jason Leigh slušně ztvárnila ze začátku dobrotivou a milou dívku, skrývající se za vzhledem šedé myšky, která se však s postupem času začne docela odhalovat (doslova:) a ukáže, jak umí být nebezpečná. Bridget Fonda mi zde svým vzhledem připomínala podobně "trýzněnou" Miu Farrow ve filmu Rosemary má děťátko. Ačkoliv toho opravdového a syrového thrillerového napětí jsem se příliš nedočkala, dostalo se mi pár poměrně vydařených a líbivých scén (návštěva kadeřnictví, noční překvápko pro přítele Bridget). V rámci žánrového hodnocení bych Spolubydlící zařadila mezi lepší průměr. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Vyberte dvě typově podobné herečky, zvolte k námětu odpovídajícího režiséra a už jen čekejte (a nemusíte ani do tmy), co z toho vzejde. Po rozpadlém vztahu se Allison do dalšího neřítí a životem zklamaná si podává inzerát ve kterém hledá spolubydlící do svého rozlehlého apartmá. Následují opravdu veledlouhé minuty, kdy před divákem skotačí dvě asexuální herečky Bridget Fonda & Jennifer Jason Leigh, které sice nejsou žádná herecká polena, ale scénárista s režisérem drahné minuty do příběhu nepřiloží ani jedno žhavé polínko, které by v kamnech alespon trochu zapraskalo. Barbet Schroeder šel na to hodně se starými osvědčeným postupy nebo chcete-li rovnou receptem vypůjčených od slavnějších režijních tvůrců. Urputně vytvářel "hitchcockovsko-depalmovskou" atmosféru a zapomněl, že divák donekonečna nebude civět na to, jak se dvě frajle mezi sebou střídají a prohazují si identity. Najednou se z toho stal sice ne až tak předvídatelný thriller, ale o to víc nudná, natahovaná a nenapínavá slátanina. Což o to, Schroeder to myslel dobře, ale jeho schopnosti režiséra jsou oproti mistrům daného žánru přece jen hodně ploché a především bez větší schopnosti vtáhnout diváka do děje. Přitom film se dost holedbal na napínavé terno, ale nejednou se dostavil nepříjemný pocit, že film má vzhledem ke svému umrlému tempu, stopáž více jak dvojnásobnou. Opravdu je ve filmu takové množství pomalých a dějově úplně zbytečných scén až se příznivý dojem rozhodně nemůže dostavit. Film by to chtělo pořádně prostříhat, ale ani tak si nejsem jistý, jestli by se z té nekonečné nudy dostal. Když už se konečně začalo po dvou převelice natahovaných dvou třetinách dít něco ve finální fázi, tak přišel trapný zvrat a krátké finále, kdy mně nezbylo než zírat do prázdna a sukovicí pomyslně přetáhnout režiséra, který lákal na dobré bonbony, ale někde z pod police vytáhnul bonbonieru s prošlou záruční lhůtou, která jen trapně kopírujé své slavnější vzory a vůbec mně nechutná. Ten zhořklý blivajz jsem vyplival a když se budu chtít podívat na thriller s podobným námětem jako má tento, tak sáhnu po klasickém zpracování od pánů Hitchcocka nebo De Palmy. Pan Schroeder jim nesahá ani po kotníky. Mé hodnocení: 20% ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Muži sú prasatá. Môžu sa tváriť, ako chcú. VŽDY to budú prasatá.“ Mám rád psychologické trilery, v ktorých niekto niekoho terorizuje/šikanuje tak rafinovane, že to ten niekto nemôže nahlásiť ani len na polícii; až na konci sa všetko vyhrotí a potečie krv. Dovtedy PSYCHOLOGICKÉ DUSNO. Mám pre podobné snímky takú slabosť, že ma bavia i tie priemerné až podpriemerné, ako je MODRÁ OCEĽ s Jamie Lee Curtisovou a PSYCHOPAT ZO SAN FRANCISCA s Michaelom Keatonom. Nevraviac o špičkách žánru, ako je až odporne mrazivá MISERY NESMIE ZOMRIEŤ. Spravidla sa psychicky narušený jedinec šikovne votrie do priemernej rodiny (RUKA NA KOLÍSKE), alebo sa jedná o súboj dvoch osobností v uzavretom priestore (ÚPLNÉ BEZVETRIE). SPOLUBÝVAJÚCA je triler s až nepríjemne zákerne pomaličky vystupňovanou nervy trhajúcou atmosférou (fakt radšej ani nechcete vidieť, ako to skončí) a vynikajúcimi výkonmi Jennifer Jason Leighovej a Bridget Fondovej. Áno, celé je to hrozne predvídateľné (skutočne niekoho prekvapí, ako dopadne pes?) a ku koncu to dáva čoraz menej logiky (nikto nepočul dva výstrely uprostred činžiaka?). Ale za napínavú a vystupňovanú atmosféru a herecké výkony dávam 4*. ()

K.I.N.G. 

všechny recenze uživatele

Kolik už jsem v životě asi viděl thrillerů, jako je tento. Scénář je vždycky stejný: Na začátku jsou dvě kladné postavy, v průběhu se zjistí, že doopravdy je kladná jen jedna a ta druhá je záporná a ve třetí fázi se kladná postava snaží vymanit z moci té záporné. Tady je příběh sice trošku originálněji pojatý, ale zpracování je o ničem a nudná hudba tomu nepřidává nic dobrého. Na jedno podívání OK, na víc už asi těžko. 50% ()

FireTight 

všechny recenze uživatele

Pro mne překvapivě kvalitní a docela dost gradující thriller. Sice musím přiznat, že mi Hedra hned při první scéně připadala pořádně podezřelá a já osobně bych si takovou podivnou holku nikdy do bytu nenakvartýroval, ale aspoň vím, jak bych dopadl... :D Kvalitní příběh a dobrou atmosféru sice občas kazí přehrávající herci (hlavně při bojových scénách), ale jinak se na to dá v pohodě koukat, hlavně posledních dvacet minut, kdy mi scéna v prádelně (ve sklepě?) připomínala počítačovou hru BioShock. ()

Galerie (70)

Zajímavosti (17)

  • Filmem je inspirována třetí epizoda seriálu Wonderfalls (od r. 2004) "Karma Chameleon", kde byl také zmíněn. (MsUtahraptor)
  • Keď Allison (Bridget Fonda) padne na kolená a začne vracať do záchoda, záchod sa zreteľne hýbe, keď sa ho drží, ukazujúc, že ide o rekvizitu a nie správne inštalovaný predmet (Pat.Ko)
  • Natáčelo se od 8. července do 23. září 1991 v amerických státech New York a Kalifornie. (BMW12)

Reklama

Reklama