Spolubydlící

• USA Single White Female (více)

Na počátku psychologického thrilleru byl strach. Normální strach dívky Allison, která se rozešla se svým přítelem Samem a nechce zůstat ve velkém apartmá sama. A protože ji zklamal muž, rozhodne se najít pomocí inzerátu jako novou spolubydlící dívku. Na scéně se objevuje Hedra. Pochází z dvojčat a protože její mladší sestra zemřela, připadá si jako by jí chyběla část osobnosti. Má potřebu se o někoho starat, ale dovede být i nepříjemná a zlá. Allison je úspěšná softwarová specialistka a zprvu nevěnuje chování své nové přítelkyně příliš pozornosti. Sam se snaží Allison přesvědčit, že on je stále pro ni tím správným partnerem, ale dívka postupně zjišťuje, že jeho eventuální návrat by nebyl tak snadný. Hedra si totiž tvrdě brání dobytou pozici v Allisonině životě a nezaváhá ani před vraždou... (oficiální text distributora)

tron

„Muži sú prasatá. Môžu sa tváriť, ako chcú. VŽDY to budú prasatá.“ Mám rád psychologické trilery, v ktorých niekto niekoho terorizuje/šikanuje tak rafinovane, že to ten niekto nemôže nahlásiť ani len na polícii; až na konci sa všetko vyhrotí a potečie krv. Dovtedy PSYCHOLOGICKÉ DUSNO. Mám pre podobné snímky takú slabosť, že ma bavia i tie priemerné až podpriemerné, ako je MODRÁ OCEĽ s Jamie Lee Curtisovou a PSYCHOPAT ZO SAN FRANCISCA s Michaelom Keatonom. Nevraviac o špičkách žánru, ako je až odporne mrazivá MISERY NESMIE ZOMRIEŤ. Spravidla sa psychicky narušený jedinec šikovnw votrie do „priemernej rodiny“ (RUKA NA KOLÍSKE), alebo sa jedná skôr o súboj dvoch osobností v uzavretom priestore (ÚPLNÉ BEZVETRIE). SPOLUBÝVAJÚCA je triler s až nepríjemne zákerne pomaličky vystupňovanou nervy trhajúcou atmosférou (fakt radšej ani nechcete vidieť, ako to skončí) a vynikajúcimi výkonmi Jennifer Jason Leighovej a Bridget Fondovej. Áno, celé je to hrozne predvídateľné (skutočne niekoho prekvapí, ako dopadne psík?) a ku koncu to dáva čoraz menej logiky (nikto nepočul dva výstrely uprostred činžiaka?). Ale za napínavú a vystupňovanú atmosféru a herecké výkony dávam 80%. ()

Aluska88

Průměrně zdařilý thriller na často se vyskytující téma osoby, která není tak docela tou, za níž se vydává a skrývající jisté děsivé tajemství, které se často odhalí až v závěru filmu. Jennifer Jason Leigh slušně ztvárnila ze začátku dobrotivou a milou dívku, skrývající se za vzhledem šedé myšky, která se však s postupem času začne docela odhalovat (doslova:) a ukáže, jak umí být nebezpečná. Bridget Fonda mi zde svým vzhledem připomínala podobně "trýzněnou" Miu Farrow ve filmu Rosemary má děťátko. Ačkoliv toho opravdového a syrového thrillerového napětí jsem se příliš nedočkala, dostalo se mi pár poměrně vydařených a líbivých scén (návštěva kadeřnictví, noční překvápko pro přítele Bridget). V rámci žánrového hodnocení bych Spolubydlící zařadila mezi lepší průměr. ()

Falko

Ak by ste nechceli zostat sami v byte, nech vas ani nenapadne si k sebe zavolat nejaku spolubyvajucu, pretoze by ste mohli dopadnut podobne ako Bridget Fonda !!! Ale nie, ;-) je to len film a keby si tu spolubyvajucu nehladala, tak by ten film nemal co priniest. Mna vzdy celkom bavili tieto tipy filmov o roznych psychopatoch, ktori su zo zaciatku mili a potom sa z nich vyklubia akesi psychopaticke monstra, ktore vrazdia vsetko okolo seba, ak im nieco nepasuje do kramu. No a prave Jennifer Jason Leigh si tuto postavu celkom skvele zahrala, ale film mi dnes prisiel iba ako taky priemer medzi ostatnymi a lepsimi filmami o psychopatoch a nedokazal to zachranit ani hudobny specialista na thrillery Howard Shore, ktory pracoval i na hororovej hudbe pri takych filmoch ako MLCANIE JAHNIAT (1991) alebo SEDEM (1995). V jednej scene na konci, kde zmizne obet zo zeme a utocnicka sa zlakne takym sposobom, ze som sa musel smiat, ako v nejakej komedii namiesto toho, aby som sedel ako prilepeny v sedacke a ani nedychal, ma takyto film u mna trosku problem, ale tak tie 3 hviezdicky si predsa len zasluzi. _________ Bridget Fonda - (Allison Jones) +++ Jennifer Jason Leigh - (Hedra Carlson) +++ Steven Weber - (Sam Rawson) +++ Peter Friedman - (Graham Knox) +++ Stephen Tobolowsky - (Mitchell Myerson) +++ Produkcia: Barbet Schroeder +++ ()

castor

Přátelství, které přeroste v posedlost. Bylo to tady už mnohokrát, ale tenhle zástupce se mezi dalšími vyšinutými spolubydlícími nebo sousedy neztratí. Allie zjistila, že přítel nebude, co se věrnosti týče, zrovna nejspolehlivější. Ve velkém bytě nicméně nechce zůstat sama. Nemusí si ale dělat starosti. Hedra se o ní postará. Vždyť Hedra je přítelkyně. A trochu magor. A Allie brzy pochopí, že svůj klid a hlavně život si bude muset vybojovat. Barbet Schroeder má za sebou několik veleprůměrných kousků, které spojuje solidní řemeslo, slušní herci a hodně vaty okolo. Tady se pokouší zahustit materiál druhé jakosti, párkrát zaujme, nabídne hodně nahoty i postavy, které zejména v závěru dělají přesně takové kroky, kterým by se divák vyhnul. ()

darkrobyk

První polovina filmu k uzoufání nezajímavá a nudná. Taková podivná, kdyby alespoň dialogy za něco stály. Dívat se na film v noci, určitě ho nedokoukám a jdu spát. Což by nakonec byla škoda, jelikož druhá polovina, možná spíše poslední třetina, nebyla zlá. Sice se dalo ledascos předvídat, místy se ale i malé překvapení dostavilo. Z uzavřené spolubydlící se nakonec vyklube ( jak jinak...) nervově vyšinutý vraždící maniak. A musím přiznat, že obě herečky nakonec sehrály svůj part velmi dobře a v závěru přesvědčivě. Typická ukázka thrilleru první poloviny 90.let - trocha erotiky, trocha napětí a na konci boj o život. ()

• Natáčelo se od 8. července do 23. září 1991 v amerických státech New York a Kalifornie. (BMW12)
  • Filmem je inspirována třetí epizoda seriálu Wonderfalls (od r. 2004) "Karma Chameleon", kde byl také zmíněn. (MsUtahraptor)