Vojenská pilotka

• Indie Gunjan Saxena: The Kargil Girl (více)

Ctižádostivá pilotka Gunjan Saxena získala hodnost leteckého poručíka a zapsala se do historie. Během kárgilské války sloužila jako první indická bitevní pilotka. (Netflix)

Ramanam

Konečně se něco Netflixu povedlo, hurá! Natočeno ve stylu novodobého Bollywoodu, směřujícího bohužel od svých kořenů směrem na Západ. Kratší stopáž, západní vypravěčská „chladná“ stručnost, pozvolné vypouštění/výrazné omezení písní a tolik signifikantních propracovaných tanců atd... Naštěstí ne vždy, ale například právě netlixová tvorba je tím krásným důkazem. Jsem v dobrém smylu překvapený, jaké množství diváků dokázal tento snímek přilákat. Hlavně těch, kteří se jinak o indické filmy vůbec nazajímají (ba se jim často přímo vysmívají, nechápou je) a nyní vyjadřují takřka samé nadšení, jen tak dále! Pokud vás náhodou už západní kinematografie začíná unavovat, zkuste zajít na návštěvu na Východ a vstoupíte do úplně jiného světa, který má velkou sílu a moc uchvátit a očarovat připravené. Původně jsem si myslel, že je Gunjan pilotkou bojového letadla, poté bojového vrtulníku, ale zjistil jsem, že se jedná o lehký vrtulník, u kterého jsem si ani nevšiml nějakých zbraní. Palebnou podporu zajišťoval pouze kolega ze samopalu. Docela sebevražedný stroj pro válečný konflikt, na kterého je raket škoda, stačil by možná pouhý prak. Tím samozřejmě vůbec nesnižuji to, čeho dosáhla, ba naopak! Kor do vysokohorského prostředí ideální stroj. Také jsem očekával o mnoho více akce a nikoliv jen pár minut „něčeho“. Hlavní důraz byl tedy kladen spíše na život v rodině s naprosto skvělým a ukázkovým otcem, což se často nevidí ani u nás, natož v Indii před třiceti lety, kde postavení žen ve společnosti, navíc v rodinách, nebylo/není úplně ideální. Snad toto vymyšleno nebylo. Dále nás čeká výcvik a několik scén dokreslujících nelehkou cestu mladé pilotky na cestě za svým snem ve světě doposud čistě mužském. Na závěr se dokončí aktuální časová linie načatá na začátku a konec... J. Kapoor je velmi sympatické děvče, stejně jako Gunjan v jejím provedení, které nelze než držet palce a soucítit s ní. Rovněž zkušený P. Tripathi zahrál jejího otce na výbornou a oba dokázali, že dobře napsaná a zahraná postava je pro dobré naladění na příběh samotný zcela klíčová. Kde toto kouzlo chybí, tam se už moc zachránit nedá. Písně tu obsažené jsou, sic průměrné a pouze v podkresu, ale jsou! Do tanců se klasicky nikomu nechtělo a ani do překladů textů, škoda..., ale to bych byl asi už moc náročný divák. Většinu lidí asi stejně nezajímá o čem se právě zpívá, mě ano a nejsem určitě sám. Alespoň jsem si na chvilečku přišel na své při zaslechnutí hitů ze starších filmů (Ram Lakhan, Khal Nayak, Kuch Kuch Hota Hai). Dobrý příběh se spojil s dobrou filmařinou a kvalitními postavami, takže spokojenost a jasná čtyřhvězda po právu udělana. Současný bollywoodský trend žel ovlivnit nemohu, tak si alespoň mohu pouze přát, ať ty nové filmy vypadají jako Gunjan Saxena a ponechají si co nejvíce svých jedinečných charakteristických prvků a nezapadnou do průměrné šedi ve snaze být světový, pro všechny snadno stravitelný levný hambáč. Nějak nasytí, ale o skutečné chuti a prožitku se bavit opravdu nemůžeme. ()

Arsenal83

Pekný film o sile vôle, o snahe presadiť sa a prekonať všetky prekážky. Len škoda, že Gunjan Saxena nevyužila svoj talent v nejakej inej sfére, ženskú rovnoprávnosť je možné presadzovať aj inými spôsobmi ako vstupovaním do armády. Film je natočený citlivo, čo podčiarkuje jemná hudba, v závere je už o čosi veselší a kvitujem, že nekončí nijako tragicky. ()

Chrustyn

Sice zde nejsou taneční ani hudební čísla, pořád mě to ale nebavilo, přestože se mohlo jednat o hodně zajímavý film. ()

Marze

Vojenska pilotka ma par emocionalnich chvilek.Film to mohl byt lepsi. Zena,ktera sla za svymi sny v partiarchalni spolecnosti. ()

Jirka_Šč

"Rozbij klec a leť." Tvrdá anabáze ženy, která se jako vojenská pilotka helikoptéry postaví myšlení mužů a společnosti. Vlastně o tom celý film je. Ale stačí to. Velmi silné 4*. Zítra ukážu svým dcerám. ■ Ukázal jsem, výsledek: Mohou to vidět i dvanáctileté holčičky a vydrží až do konce. Jen asi budou v druhé polovině dost často vyžadovat kapesníky. ■ Trailer https://youtu.be/rtGIq9Xjnrw ()

Aljak

Pekné a vydarené! Indovia takéto vlastenecké filmy majú skutočne radi, a tento sa im veľmi podaril a pôsobil uveriteľne (bez zbytočných extrémnych proindických manifestov). Príbeh oddanej a lojálnej pilotky Gunjan Saxena je naozaj zaujímavý a inšpiratívny. Never give up, tak by sa dalo zhrnúť posolstvo tohto filmu, hoci bez podpory charizmatického otecka by to Gunjan asi predsa len vzdala. Janhvi zahrala rolu cieľavedomej Gunjan skvelo a veľmi sa mi v tejto hereckej úlohe páčila. Určite však treba vyzdvihnúť pôsobivý vizuál, a v podstate celý koncept filmu, hoci tá heroiziácia bola občas na môj vkus trochu prehnaná. Každopádne, 4* sú plne zaslúžené! ()

BarryLyndon

Indická Saxána, akorát nelítá na koštěti ale ve vrtulníku. Docela zábavný biopic, odsejpá to, netancuje se tam a je to v podstatě inspirativní kombinace Top Gunu a GI Jane. 7,5/10 ()

zette

Indicke filmy jen tezko najdou srovnani s jinou kinematografii. Maji svuj neopakovatelny styl a musim rict, ze me to bavi, kdyz maji dobry namet ci scenar... Po technicke strance totiz zklamou jen vyjimecne. Vojenska pilotka muze byt inspirativni pro celou radu mladych lidi v Indii, i kdyz rozumim tomu, ze ne kazdy ma rovne podminky. Pekny film, kteremu nechybi vira, cilevedomost a trochu nezbytne hrdosti ke sve vlasti. Coz nasim filmarum chybi a ani nevim, zda-li po tom cesky divak touzi. ()

viperDavid

Výbroně natočeno i když jak film prozrazuje na začátku nemá se skutečnostní nic společného. Ale i tak velmi zdrařelé a musím tady Indii (ač jejich IT nemám moc rád) pochválit. I oni umí točit dobré filmy a není to poprvé. Nejdříve letuška ( filmomagorici si vzpomenou) a teď pilotka. ()

warrenur

Uz v prvych minutach, pri velavravnom pohlade velitela, ze koho tak asi povolaju na zachrannu misiu, som zacal tusit... Prva tretina je o laskavom rodinnom pristupe a motivacka od tatina vojaka k dospevajucej milovanej dcerke. Opat nas sprevadza indicka hudbicka, typicke vtipky a farebny filter. Kto ocakaval nieco ine, myli sa. Nosna linia je to o tom, ze snahou sa zena presadi i v tom "muzskom" svete. ;) Teda v tejto profesii. Aspon teda, tak to vykresluje pan reziser. Zlata stredna Europa, ze mile damy. ;) Kde je kazdy jeden z nas limitovany iba svojimi vlastnymi schopnostami. Irony off... Inak, letiet na zachrannu misiu vo vyhliadkovom vrtulniku a svojmu prisediacemu s kalachom v ruke davat povel "pal" na nepriatelske pozicie bez akehokolvek zbranoveho systemu a zameriavania z hybajuceho sa vrtulniku je uz aka chyba v matrixe. ;) Uz uveritelnejsi je vypis zasluh skutocnej Gunjan ako bolo zasobovaie, evakuacia a skauting. Istotne to bola skvela zena. Spracovanie je skor rodinnym filmom na indicky sposob. Slabsi priemer, ale mily. Da sa skuknut. 45% ()

Narciska

Inspirované skutečností a přece tak nepravdivé. Bylo to o patriotismu (ten indický si minimálně ve filmech nezadá s tím americkým) a přináší zde jeden moc krásný dialog mezi otcem a dcerou, mnohem více o feminismu (tam už je to přitažené za vlasy opravdu hodně) a dále o vytrvalosti lidského ducha na cestě za svým snem, nebýt dvou již uvedených ismů, je tohle to, co by stálo za to, ale ztrácelo se pod tíhou a nedostatky ostatního. Muži byli jen anonymní tupou masou, neměli argumenty ani tvář, výraznější byl jen otec, který byl spíš jak pohádková babička se starostlivou péčí plnící každé přání. U zbylých dvou nebo tří, kteří ještě zvládli vystoupit z řad komparzu, nezbývá než očekávat závěrečné obrácení, které samozřejmě přijde a přinese hrdinství ve velkém stylu, takže to to bezesporu milé děvče celé zachrání, muži jí zatleskají a protože to Indové umí stejně jako ti, co jsou stále ještě na špici filmového průmyslu, udělat velmi dojemné, je těžké ubránit se emocím a uvědomit si, že tak to zcela určitě nebylo. ()

Rathalos

No waaaaaau,paaaaaani,India ma sokovala,ale prijemne,necakal som to,no tato zivotopisna drama podla skutocnej udalosti ma uplne pohltila,perfektne po kazdej stranke,vesele,smutne,dojimave,citlive,vtipne,svizne a oku lahodiace,velmi sympaticka hlavna hrdinka,jej otec bol uzasny,nechybala ani vyborna hudba ci pribeh,bravo,tlieskam,film,ktory ma totalne ocaril...:-) ()

brumbrum

Fajn - good feel action a hoci od indianov, tak bez zbytocnych tancekov (aj ked.. jeden si tam nemohli odpustit..), pomer zlo-dobre poctivo zachovany a pekne posolstvo ako ma byt, ze ked sa maka, tak sa da zmenit aj nepriaznivy osud 😛! Jedine trocha rusive je zasa to feministicke posolstvo, ze manzelstvo je klietka a upadla kariera, ze kariera je najpravejsia najorechovejsia cesta stastia a robit chlapovi palacinky je nielen ze uplna kokonina, ale doslova upadok zenskych idealov. Tak preto nedavam 5*, lebo keby moja manzelka chcela pilotovat namiesto robenia vynikajucej zdravej zivotodarnej domacej jedinecnej papkanicky, tak sam idem po kariere a zijem jak poloopica. Dobra manzelka vie z divocha spravit sporiadaneho tatulda a toto pilotovanie je hoooooodne narocnejsie, obdivuhodnejsie a uzasnejsie, nez daka vrtulopilotka. Vzdavam tu hold kazdej dobrej manzelke, co sa napriek emancipacnym tlakom dokaze obetovat v tichej kazdedennosti, nik o nej film nenatoci, davy jej netlieskaju, no ale dviha svoju i muzovu dusu k nebu a svieti na cestu svojej zalubenej polovicke aj po 20-tich rokoch stastneho manzelstva. O tom by som poprosil viac filmov, o Jozefovi Makovi a jeho ceste ve dvou, no lebo kde sa to ma dnesna dezorientovana, na karieru a somariny veriaca mladez naucit. UPD: Resersoval som trocha a scenar je komplet nerealny: jednak boli v tom tabore DVE zeny a nie jedna, a jednak ta druha baba je z filmu dost zhrozena, ze preco vykreslili chlapov ako vypaplanych anti-feministov, ked im tam vraj vacsina chlapov pomahala, ziadne lety im nerusili, zachody nebol problem, kedze pouzivali lekarsko-zenske, Saxena nesla uplakana domov bez povolenia, pretoze vobec nemala pochybnosti tam zostat, kedze sa jej proste hodne darilo a bola hodne tvrda a uspesna etc. Vrele odporucam pekne zhrnutie fakto v tomto interview: https://www.youtube.com/watch?v=iIHnPedrDRc. Takze si neviem pomoct, ale davam len 3* za tu agitku feministicko-emancipacnu: dobre som ja tusil, ze je to agitka a veru je, skoda! ()

kukkik

Nuda k uzívání, natočená ve stylu indických telenovel. Příběh pro Evropana o ničem, herecké výkony těžko posoudit, oproti např. Jižní Koreji hodně vzdálená kultura té naší. Ale je fajn, že dokonce už i v Indii možná začínají chápat rozdíl mezi ženou a otrokem, to cením. 2/5 ()

mira.l

Příjemné překvapení. Velice příjemné. I když to asi bylo proti skutečnosti o něco přikrášlené, tak jedna věc na tom zaujme na první pohled. V této části světa zdaleka ne běžný přístup otce dospívající dcery k tomu, jaká by měla být její budoucnost. To, čeho Gunjan dosáhla, je zřejmě z velké části zásluha jejího otce, který ji v jejím snažení jít si za svým cílem podporoval. ()

CaladanChmur

Pro mě hodně velké překvapení.Vyzdvihnul by jsem zejména vynikající casting a absenci patosu,kterého tam je opravdu jen nevýznamné minimum.Celkově se na to dost dobře kouká a těch 112 minut je tak akorát.85% a po dlouhé době zase slušný film z něčeho,od čeho jsem si příliš nesliboval.Indii zdar! ()

solisoli

Je štatisticky dokázané, že ženy od 25 do 35 rokov majú nevídaný cit pre riadenie strojov a vozidiel. Len im to nie je dané konvergenciou . Ešte k tomu v Indii, kde ešte na mnohých miestach ma krava väčšiu hodnotu . Príliš naivný a nepravdepodobný scenár, typicky v Indickom štýle podobné spôsobu Američanov pre nábor do armády v USA . Vôbec celý pohľad na cestu Gunjan Saxeny do vrtuľníka v rozprávkovom režime. Ale zrejme pomáha. Určte sa takýmto príkladom hrnú tisícky indických žien do Indickej armády, čo núti Pakistanských vojakov pred nimi utekať, ak sa chcú dostať do raja. ()