August Schellenberg (Pete Chasing Horse) exceluje v roli starého vypravěče indiánských legend (mimochodem doslovně převedených v ději) a zároveň mentora svého svéhlavého vnuka Shana. Znalci budou adaptaci povídek spojených příběhem ze současnosti hodnotit vysoko, lidé, kteří se o téma zajímají spíš povrchně jej nejspíš ani nepochopí (To je ostatně vidět i z hodnocení a komentářů zde). Dvoudílný film z produkce Hallmarku je rozhodně nadprůměrný, na konci nádherná ukázka z Powwow, svým dějem připomíná o deset let starší film "Hiawatha".(13.7.2008)

„Hovorili jej ´Veľa hovorí´, lebo veľa hovorila.“ Kedysi som vďaka MERLINOVI pokladal televíziu Hallmark za kvalitného tvorcu televíznych mini-sérií. Potom som ale videl ich biedne (IÁSON A ARGONAUTI) a ešte slabšie produkty (DON QUIXOTE) a pochopil som, že čarodejník Sam Neill bol šťastnou náhodou. Potom som ale náhodou zhliadol STRÁŽCU SNOV a bol som milo prekvapený! Je to pôvodný hallmarkovský projekt (takže žiadne prznenie klasiky á la verneovský TAJOMNÝ OSTROV) a v dobrom sa to na výsledku odzrkadlilo. Jednoduchý príbeh líči formou road movie cestu dvoch Indiánov, ktorí stretávajú ľudí a rozprávajú indiánske mýty a legendy. Hoci nie som takým expertom na indiánsku mytológiu, ako Robo Grigorov, je mi jasné, že May to svojho času neodhadol najlepšie a za seba hovorím, že poznám len málo otravnejších filmových klišé, ako je „mysticky“ zobrazovaný Indián, ktorý hovorí s nebom a prenáša neuveriteľné monológy. Preto na mňa táto snímka pôsobila svieže: je moderná, zároveň ale hrdá na indiánske tradície. No konečne. P.S. Druhé DYMOVÉ SIGNÁLY to nie sú, ale čo sa atmosféry a vizuálneho spracovania týka, snímka by mohla konkurovať lacnejším kino-filmom.(29.12.2007)

• Dudek

Strážce snů je v mnohém nepovedený film. Mám sice rád klasické indiánské povídačky, ale zejména v knižní podobě. Ačkoli Strážce snů není jejich přesnou adaptací, ale přináší spíše příběhy nové, stejně selhává. Pokud nahlédneme pouze na vizuální stránku, tak je sice úžasná, ale je vidět, že tvůrci v mnoha ohledech tápou a snímek tak získává spíše nádech obyčejných televizních snímků. S příběhem je to pak horší, prvních pár sekund je parádních, ale jakmile přestane mluvit vypravěč a více prostoru dostanou hrdinové příběhu jde to s jeho kvalitou od desíti k pěti. Scénář má neuvěřitelné množství základních chyb, dokonce jsem měl občas pocit, že jej psalo nějaké malé děcko. Ale stejně, určitě existuje veliké množství lidí, které tento nenáročný snímek bavit bude... Já mezi ně však nepatřím. 20%(20.8.2006)

Pro mne jeden z nejlepších filmů v dané kategorii, plný indiánské spirituality převedené na plátno. Překvapily mne i velice dobré vizuální efekty v televizním filmu! Příběhy do sebe zapadají, a každý má nějaký význam v samotném ději filmu. Děda přesvědčí svého vnuka, aby s ním putoval napříč USA na setkání národů. Ve skutečnosti jde vypravěči Petovi o to, aby jeho problémový vnuk Shane, našel správnou"rudou" cestu, díky jeho moudrosti a vyprávění. V citlivém rodinném filmu hraje celá plejáda indiánských herců. Svými rolemi pavouka (Iktome), a kojota, kteří mají v lakotských příbězích nezastupitelné role pokušitelů, mne pobavily Gary Farmer a John Trudell, kteří se objeví i v závěru filmu jako ,,otcovi přátelé s alkoholem". Film má svůj pozitivní odkaz v tom,že Pete sice umírá, ale Shaneův otec se vrací k rodině a Shane dokončuje dědovu cestu,a vypráví příběhy na setkání národů. Kdo chce poznat více příběhů doporučuji knihu Mýty Lakotů. Několik citátů na závěr: Pete: "Národ, který nemá příběhy, je jako vítr v prérii" Pete: "V našem jazyce neexistuje výraz pro -já pouze pro my". Pete: Zemřel můj poník z roku 66 :-))) A to je vše...(3.3.2009)

Velke prekvapeni sobotniho odpoledne na CT. Ve filmu se prolina nosny pribeh a starcovo vypraveni indianskych legend. Obcas jsem se nemohl rozhodnout, co z toho me zaujalo vic. Zvlastni zminku zaslouzi vizualni zpracovani a imaginace indianskych pribehu, napriklad legenda o synu boure by se smele hodila na filmove platno! Ostatne nemohl jsem se zbavit pocitu, ze by film pri trochu lepsi vyprave (a kratism strihu) uspel i v kinech. Minusem je dvoudilnost, to nemam obecne rad, zbytecne to rozmelnuje atmosferu.(12.9.2005)