Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Starý indián Pete Chasing Horse, žijící v rezervaci Pine Ridge neustále hovoří o tom, že by se ještě jednou rád zúčastnil setkání vypravěčů v Novém Mexiku. Jeho poněkud problematickému sedmnáctiletému vnukovi Shanemu se to náramně hodí, protože ho pronásleduje skupina mladíků, kterým dluží peníze. Slíbí proto své matce Janine, že dědu na setkání odveze. Tisíc kilometrů dlouhá cesta napříč Státy je ideálním místem pro oživení starých indiánských legend, jak je starému muži vyprávěli jeho dědové a předkové jeho dědů. Nechybí mezi nimi příběhy o odvaze, lásce, pokoře, trpělivosti i přátelství. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

Tsuki003 

všechny recenze uživatele

Tak překrásný film. Má poslání, a předává ho smysluplně. Pro ty, co hledají víc, nebo ještě lépe - vědí co hledají, v něm mohou spatřit i víc. DreamKeeper, Strážcě snů. Už jenom ten název má zvláštní vibrace. Prolínání děje a vyprávění mi dovolilo si plně vychutnat podobnost, kterou v sobě lidé nosí. Z jistých důvodů se mi dařilo na film koukat po částech, takže jsem jednotlivé příběhy viděla postupně, skoro jako pohádky na dobrou noc. Ale umožnilo mi to o nich lépe přemýšlet. Snahy indiány vybít a posléze jejich národ zachránit tuhle kulturu (možná nenávratně) zničily. Ale o to jsou ty příběhy a znalosti, schopnosti a vědomosti, silnější. Rozhodně nás mají co učit. U tohohle filmu je třeba se dívat i víc, než jen očima. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

"...Kdysi dávno bylo řečeno: Bílý muž bude nevěřícně přihlížet jak jeho synové a dcery příjmají indiánskou cestu aby se naučili to, čemu jejich otcové nerozuměli.." Svým způsobem je to krásnej film.. Sem tam zamrzí, že herci jsou buď takoví ti nejokoukanější indoši dokolečka hrající v každém indiánském filmu, nebo nové tváře, které ale jakoby vypadly z magazínu Beauty young Indians... taky ta angličtina v takovém filmu prostě moc nesedí (ale chápu, že prdnout amíkům do tříhodinového tv filmu anglické tiulky asi není moc reálná idea).. ale jinak je to moc hezké a těch 200minut uteče jak voda. ()

Reklama

Arccos 

všechny recenze uživatele

Velke prekvapeni sobotniho odpoledne na CT. Ve filmu se prolina nosny pribeh a starcovo vypraveni indianskych legend. Obcas jsem se nemohl rozhodnout, co z toho me zaujalo vic. Zvlastni zminku zaslouzi vizualni zpracovani a imaginace indianskych pribehu, napriklad legenda o synu boure by se smele hodila na filmove platno! Ostatne nemohl jsem se zbavit pocitu, ze by film pri trochu lepsi vyprave (a kratism strihu) uspel i v kinech. Minusem je dvoudilnost, to nemam obecne rad, zbytecne to rozmelnuje atmosferu. ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Strážce snů je v mnohém nepovedený film. Mám sice rád klasické indiánské povídačky, ale zejména v knižní podobě. Ačkoli Strážce snů není jejich přesnou adaptací, ale přináší spíše příběhy nové, stejně selhává. Pokud nahlédneme pouze na vizuální stránku, tak je sice úžasná, ale je vidět, že tvůrci v mnoha ohledech tápou a snímek tak získává spíše nádech obyčejných televizních snímků. S příběhem je to pak horší, prvních pár sekund je parádních, ale jakmile přestane mluvit vypravěč a více prostoru dostanou hrdinové příběhu jde to s jeho kvalitou od desíti k pěti. Scénář má neuvěřitelné množství základních chyb, dokonce jsem měl občas pocit, že jej psalo nějaké malé děcko. Ale stejně, určitě existuje veliké množství lidí, které tento nenáročný snímek bavit bude... Já mezi ně však nepatřím. 20% ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Nejstarší z indiánského rodu musí sledovat, jak jeho potomci, a hlavně jeho vnuk, ztrácí úctu ke starým indiánským tradicím, a je více ovlivňován mladou kulturou. Proto jej přinutí, aby s ním absolvoval cestu na na setkání indiánských vypravěčů v Powwow. Mladému Shanovi se to zrovna hodí, protože dluží místní mafii peníze, a potřebuje se jim ztratit z očí. Dlouhá cesta pro něj bude velmi poučná, protože z příběhů svého dědečka pochopí, proč jsou tradice tak důležité... Tento film mi ležel na disku hrozně dlouho, díky absenci českých titulků. Titulky-netitulky, teď přišel ten správný čas na nějaký film s podobnou tematikou (a že jich moc není), a ruka padla právě na Dreamkeepera. A musím říct, že - i když to z mého hodnocení není tak znát - jsem trochu zklamaný - čekal trochu víc. Přece jen - desítka indiánských pohádek (ač podáváno velmi poutavě) provazáná jakýms takýms příběhem, s nezbytným prozřením mladého teenagera - nevím nevím. Možná se vykašlat na celou příběhovou linii ze současnosti, která pro mne působila hodně rušivě, a nechat pouze stařešinu vyprávět příběhy, by stačilo... ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • „All Nations Pow-wow“, na které se dědeček (August Schellenberg) a vnuk Shane (Eddie Spears) chystají, je ve skutečnosti Shromáždění národů Pow-wow, které se koná každoročně v dubnu v Albuquerque v Novém Mexiku. (sator)

Reklama

Reklama