• lennyd
  ***

  Nejstarší z indiánského rodu musí sledovat, jak jeho potomci, a hlavně jeho vnuk, ztrácí úctu ke starým indiánským tradicím, a je více ovlivňován mladou kulturou. Proto jej přinutí, aby s ním absolvoval cestu na na setkání indiánských vypravěčů v Powwow. Mladému Shanovi se to zrovna hodí, protože dluží místní mafii peníze, a potřebuje se jim ztratit z očí. Dlouhá cesta pro něj bude velmi poučná, protože z příběhů svého dědečka pochopí, proč jsou tradice tak důležité... Tento film mi ležel na disku hrozně dlouho, díky absenci českých titulků. Titulky-netitulky, teď přišel ten správný čas na nějaký film s podobnou tematikou (a že jich moc není), a ruka padla právě na Dreamkeepera. A musím říct, že - i když to z mého hodnocení není tak znát - jsem trochu zklamaný - čekal trochu víc. Přece jen - desítka indiánských pohádek (ač podáváno velmi poutavě) provazáná jakýms takýms příběhem, s nezbytným prozřením mladého teenagera - nevím nevím. Možná se vykašlat na celou příběhovou linii ze současnosti, která pro mne působila hodně rušivě, a nechat pouze stařešinu vyprávět příběhy, by stačilo...(23.2.2012)

 • ledzepfan
  ****

  "...Kdysi dávno bylo řečeno: Bílý muž bude nevěřícně přihlížet jak jeho synové a dcery příjmají indiánskou cestu aby se naučili to, čemu jejich otcové nerozuměli.." Svým způsobem je to krásnej film.. Sem tam zamrzí, že herci jsou buď takoví ti nejokoukanější indoši dokolečka hrající v každém indiánském filmu, nebo nové tváře, které ale jakoby vypadly z magazínu Beauty young Indians... taky ta angličtina v takovém filmu prostě moc nesedí (ale chápu, že prdnout amíkům do tříhodinového tv filmu anglické tiulky asi není moc reálná idea).. ale jinak je to moc hezké a těch 200minut uteče jak voda.(8.3.2015)

 • tron
  ***

  „Hovorili jej ´Veľa hovorí´, lebo veľa hovorila.“ Kedysi som vďaka MERLINOVI pokladal televíziu Hallmark za kvalitného tvorcu televíznych mini-sérií. Potom som ale videl ich biedne (IÁSON A ARGONAUTI) a ešte slabšie produkty (DON QUIXOTE) a pochopil som, že čarodejník Sam Neill bol šťastnou náhodou. Potom som ale náhodou zhliadol STRÁŽCU SNOV a bol som milo prekvapený! Je to pôvodný hallmarkovský projekt (takže žiadne prznenie klasiky á la verneovský TAJOMNÝ OSTROV) a v dobrom sa to na výsledku odzrkadlilo. Jednoduchý príbeh líči formou road movie cestu dvoch Indiánov, ktorí stretávajú ľudí a rozprávajú indiánske mýty a legendy. Hoci nie som takým expertom na indiánsku mytológiu, ako Robo Grigorov, je mi jasné, že May to svojho času neodhadol najlepšie a za seba hovorím, že poznám len málo otravnejších filmových klišé, ako je „mysticky“ zobrazovaný Indián, ktorý hovorí s nebom a prenáša neuveriteľné monológy. Preto na mňa táto snímka pôsobila svieže: je moderná, zároveň ale hrdá na indiánske tradície. No konečne. P.S. Druhé DYMOVÉ SIGNÁLY to nie sú, ale čo sa atmosféry a vizuálneho spracovania týka, snímka by mohla konkurovať lacnejším kino-filmom.(29.12.2007)

 • Arccos
  ****

  Velke prekvapeni sobotniho odpoledne na CT. Ve filmu se prolina nosny pribeh a starcovo vypraveni indianskych legend. Obcas jsem se nemohl rozhodnout, co z toho me zaujalo vic. Zvlastni zminku zaslouzi vizualni zpracovani a imaginace indianskych pribehu, napriklad legenda o synu boure by se smele hodila na filmove platno! Ostatne nemohl jsem se zbavit pocitu, ze by film pri trochu lepsi vyprave (a kratism strihu) uspel i v kinech. Minusem je dvoudilnost, to nemam obecne rad, zbytecne to rozmelnuje atmosferu.(12.9.2005)

 • Dudek
  *

  Strážce snů je v mnohém nepovedený film. Mám sice rád klasické indiánské povídačky, ale zejména v knižní podobě. Ačkoli Strážce snů není jejich přesnou adaptací, ale přináší spíše příběhy nové, stejně selhává. Pokud nahlédneme pouze na vizuální stránku, tak je sice úžasná, ale je vidět, že tvůrci v mnoha ohledech tápou a snímek tak získává spíše nádech obyčejných televizních snímků. S příběhem je to pak horší, prvních pár sekund je parádních, ale jakmile přestane mluvit vypravěč a více prostoru dostanou hrdinové příběhu jde to s jeho kvalitou od desíti k pěti. Scénář má neuvěřitelné množství základních chyb, dokonce jsem měl občas pocit, že jej psalo nějaké malé děcko. Ale stejně, určitě existuje veliké množství lidí, které tento nenáročný snímek bavit bude... Já mezi ně však nepatřím. 20%(20.8.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace