Undine je historička, která přednáší o městské výstavbě Berlína. Když ji však opustí muž, kterého miluje, dostihne ji starý mýtus. Musí zabít muže, který ji zradil, a vrátit se do vody. Nečekaně potkává profesionálního potápěče Christopha a zamiluje se do něj. Je to nová, šťastná a čistá láska, naplněná zvídavostí a důvěrou. Když ale Christoph začne cítit, že Undine před něčím utíká, přiměje ji to postavit svému prokletí jednou provždy. (Film Europe)

majo0007

Uff, ten kto nemá rád kunsthistóriu a architektúru Berlína, nech sa radšej tomuto skvostu oblúkom vyhne. Polovicu filmu totiž tvoria "fascinujúce" prednášky z týchto odvetví o tomto veľkomeste (fakt, nekecám - jedna sa dokonca odohrá v domácnosti!!!). Potom sa netreba ani čudovať, že film nemal ani hlavu ani pätu, keď režisér vlastne vyznáva lásku Berlínu, ktorá diváka nudí (keby film videl nebohý J.F.K., dobre by si rozmyslel hrdý výrok "Ich bin ein Berliner") a na dej zvýšky sere. Bezmocný Petzold si dokonca parafrádzujúco požičiava postavy od Victora Huga z "Chrámu Matky Božej v Paríži" - miesto Paríža je Berlín, v hlavnej úlohe miesto Frolla je tu s rozštepom miesto hrbu nechutne huhňajúci a odpudivý "fešák" Rogowski (ehm.. nemecký Joaquin Phoenix) v protiklade s Esmeraldou, ktorú hrá Beerová... Pretrpené zo zaťatými zubami, keby tam nehrala Paula, ani to nedopozerám. Suma Sumárum: "uondená" Undine. ()

ninon

Po velmi intenzivním a emotivním snímku Tranzit nechává bohužel Christian Petzold svou sladěnou hereckou dvojici (Paula Beer a Franz Rogowski) v lehce telenovelovém zpracování německé pohádky místy šlapat vodu. ()

BoredSeal

Mám rád Berlín a jeho architekturu, ale i přes jednu dvě užitečné přednášky mě to nijak nezachránilo před nudou. Kamera se snaží, Paula Beer je v pohodě, ale Undine je řídký příběh s doslovem nataženým na půlhodinu. ()