Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je lepší než je vydělávat... Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností... Drama režiséra Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku Hazardní hráč (The Hustler) z roku 1961. K postavě "Rychlého" Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér Tomu Cruiseovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama Top Gun. (Česká televize)

(více)

Recenze (266)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Nepatřím mezi velké milovníky filmů Martina Scorseseho. Volí si většinou témata i zpracování, které jdou naprosto mimo mne a ani v případě kulečníkového hazardu se mi tematicky netrefil přímo do srdce. Naštěstí obsadil do hlavní role charismatického Paula Newmana, který za mne ten film skvěle popotáhl, bylo radost sledovat po celý čas vyzralého hereckého mistra. Navázání na Hazardního hráče v nové době v jiném stylu se rozhodně povedlo, volba pokračování po letech v podobě příběhu mezi osamělým mužem (bývalým biliárovým králem) a mladým žákem padla na úrodnou půdu. Ocenil jsem pozastavení se nad morálními otázkami kolem provozování hry (či sportu) jenom pro peníze v kontrastu se zachováním lidské důstejnosti. Celkově velká spokojenost, vyskytující se slabší místa mi vynahradil parádní soundtrack plný dobré hudby. 75% (# Season Challenge Tour 2020: 10. téma – Cahier du cinéma) ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Film kterej neoslní ani neurazí. Scorsesemu určitě jdou daleko líp filmy o mafiánech, než nějaký drrama, ale naštěstí pro něj barvu peněz hodně zvedaj herecký výkony Paula Newmana a Toma Cruise. Jinak mi ale celej tenhle film přišel tak trochu o ničem, sice jsou tady k vidění zajímavý kulečníkový bitvy, ale to je asi tak všechno a přesto tomu dám 4*. procč? Protože přesto všechno mě kupodivu film celkem bavil ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Farbu peňazí som videl viackrát, ale vždy ako torzá. Teraz, keď sa mi podarilo vidieť film od začiatku do konca, mal som možnosť vychutnať si osobnostné i herecké protipóly Cruisa a Newmana a ich skvelú prísediacu. Film som si vychutnal a vôbec ma netrápia úvahy, či patrí medzi priemerné alebo slabé snímky Scorseseho. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Cruiseův hejsek je sice blbý jak tágo, ale má talent a kuráž a to je ten důvod, proč se Hustler Newman po letech vrací do hry (jo a taky dioptrické sluneční brýle). A ženské protějšky? Ty jsou tam jen od toho, aby utěšovaly a regulovaly jejich zbytnělá ega a to je při náladách, kdy je peníze dvakrát sladší vyhrát, než vydělat, setsakramentsky potřeba.. Ballhausova kamera je perfektní, ať už snímá zakouřené kulečníkové herny, samotnou hru a nebo pomáhá zachycovat auru Newmana, aby si na sedmý pokus konečně přišel pro zlatou sošku. Problém je v dynamice vyprávění, kdy ambice sportovního filmu a ani dramatu nebyly zcela naplněny a ty nárazy koulí z tvrzeného plastu začaly postupem času vydávat monotónní zvuk. Každopádně se divím, že po tomhle nevyšla sbírka poolových mouder Eddieho Felsona. Určitě by tam bylo i jedno speciálně věnované Turturrově postavě: „Pokud chceš vyhrávat, nepudruj si nos, ale ruce..“ ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Aj keď film hodnotím ako nadpriemer, ide pre mňa o najslabší Scorseseho film. Chýba mu presne to, čo mám tak rád pri filmoch od tohto režiséra. Ťah na bránku, napätie a brilantný nápad so zaujímavým vyvrcholením. Aj keď Farba peňazí všetko toto má, je tu však toho asi len v polovičnej miere. Navyše, jednotlivé biliardové zápasy boli spracované dosť povrchne, odbito a pocitovo neutrálne. Charaktery postáv boli rozpracované nedostatočne a málo zaujímavo. Preto som si k hlavným postavám nedokázal vybudovať žiaden extra pozitívny vzťah, skrátka nemal som komu držať palce. 70/100 ()

Galerie (48)

Zajímavosti (17)

  • Na filmu se podílel snad každý velký hráč USA v kulečníku 80. let. Ve filmu si jako kompars zahrála všechna velká jména tohoto sportu, například Steve Mizerak, Jimmy Mataya, Michael Sigel nebo Keith McCready. Buď přímo hráli protihráče hlavních hrdinů nebo za ně hráli v detailních záběrech na koule a ne na herce. Starali se hlavně o rozstřely. (don corleone)
  • Cruise se naučil kulečník ale velmi dobře při natáčení a většinu svých triků předváděl na plátně sám. Náročný trik, kdy bílá přeskočí dvě koule, aby potopil třetí předvedl za něj však Michael Sigel. (don corleone)
  • Newman a Cruise hráli ve většině kulečníkových záběrů sami, protože prošli školením u Mikea Sigela, tehdejšího nejlepšího hráče na světě. (Rocky62)

Reklama

Reklama