Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Smrtholka

Viděla jem to už x krát a nikdy mě to neomrzelo. Kamera úchvatná, hudba Vangelise jen jen podtrhuje jedinečnou atmosféru kulťáku a Sean Young jako replikantka Rachel je neskutečně půvabná a snová a mezi ní a Harrisonem Fordem to jiskří jako ve vzduchu před bouřkou.:o) Rutger Hauer ve své životní roli,kterou nejspíš nikdy nepřekoná. Jeho Roy Botty je postavou dojemnou a tragickou, ve své osamělosti cítící blížící se smrt, nabývá rysů heroických. ()

Mocoft

Právě jsem shlédl Directors cut z roku 1991 a musím změnit své postarší hodnocení ze 3 na 5 hvězdiček!!! Ovšem původní verzi z roku 1982 opravdu nedoporučuji. ()

Bukiet

Tenhle film zraje jeko víno. Je stále lepší a lepší, snad proto, že se dnes točí tolik bezobsažných filmů, o kterých nestojí za to vůbec přemýšlet. ()

Bane

Neříkám, že nejlepší film všech dob, ale rozhodně můj nejoblíbenější. Podle mě nejlepší Scottův film a dost možná nejlepší sci-fi vůbec. ()

dEstr0y3r

Výborná atmosféra, parádní hudba, fajn herecké obsazení ALE jak už bylo řečeno, šíleně roztahané, prázdné, fádní příběh...ty dvě hodinky mne uběhly opradu velmi pomalu. Jen proto, že si tento film říká "kultovní" a stvořil ho jeden z nejlepších režisérů současnosti nedostane ode mně automaticky *****. To ani náhodou. Pro mně jeden z nejslabších snímků mého oblíbeného režiséra. ()

Taffey

Když jsem si, někdy těsně po revoluci, nahrál Blade Runnera z Novy na VHS, byl jsem u vytržení. V průběhu pár dnů jsem ho viděl snad 10x a od té doby snad 100x. A ještě se mi neomrzel a neustále se na něj těším. Pak jsem sehnal Director´s Cut na DVD. Jednak vylezlo tisíc detailů, což je, z ohledem na techniku, jasné. První dvě pokoukání jsem byl nesvůj, páč to bylo v originále, na rozdíl od původního, který byl česky. Postupem času jsem začal zjišťovat, jaké cinty v původní verzi byly. Myslím česky namluvené. Tam, kde v originále Deckard mlčí, v české verzi mluví nepochopitelně v první osobě. Kdybych si měl vybrat jeden jediný film, který by mi zůstal, byl by to Blade Runner. Scénu na klavír hrající Ráchel, rozpuštějíc si vlasy s posléze přisednuvším Deckartem, považuji za vůbec nejerotičtější scénu ze všech filmů, které jsem kdy viděl. Ještě k POMOvu výroku, že Scott neovládá obsah. Aniž bych chtěl komukoli brát jeho názor, tak konstatuji, že tak od srdce jsem se, při čtení jeho komentáře, už dlouho nezasmál. Jasně, pokud je někdo zvyklý na filmy typu posledního Ramba nebo na jiné masakristické filmy nebo na filmy s divokou kamerou a la poslední dva díly o Bournovi, pak tento postoj naprosto chápu. A ještě jedna věc. Blade Runner není film pro ty, kteří potřebují podat všechno polopatě. B!Shop je toho jasným příkladem. Čekal nářez. Víte, je to jako s hudbou. Dívka s vlasy jako len od Debussyho může deklasovat celého Mozarta. Jde jen o to, co člověk od díla čeká. Ještě se musím pousmát nad výrokem kolegy Isherwooda, že výroky Roye Battyho o slzách v dešti v něm rezonovaly celý zbytek filmu. No, to sis toho, Isherwoode, moc neužil, vždyť paprsky, co se třpytí v Tannhauserově bráně jsou, počítám, tři munuty před koncem? ()

Tiiso

Scott dokázal pouhé tři roky po vynikajícím Vetřelci natočit další sci-fi film, který podžanrově splňuje jiné kritéria, ale který není o nic méně úspěšný. To se podařilo jen velmi málo režisérům. Snímek točený ve stylu film noir je opravdu velmi originální a rozdělil diváky na dva tábory. Znám jen málo lidí kteří by řekli že je film nechal bez emocí. Já patřím do skupiny která snímek vyzdvihává do výšin. Výborná atmosféra vytvořena triky, hudbou a zvukem. Dobře napsané dialogy, pěkná linka děje a šťastná ruka při výběru hlavních rolí. Myslím si že zatím nikdo tento příběh nedokázal co se týče filmového řemesla překonat. Ano je to svým způsobem blbost, ale je tak bravurně podávána. Že člověk smeká. Děkuji za každý takový zážitek. ()

DarthOrbyd

Pravda, Blade Runner je poněkud rozvláčný, ale vynahrazuje to tolika dechberoucími záběty, charismatickým Fordem, geniálním Vangelisovým soundtrackem, nesmrtelnými replikami. Dokonalá sci-fi. Ne! Čtyři by bylo dooporavdy málo... ()

Zhulda

Harrison Ford jako dosluhující člen speciální jednotky Blade Runner, jejímž úkolem je dopadení vražedných robotů - replikantů. K tomu přidejme úžasné futuristické prostředí, které po zásluze získalo Oscara. Neonově barevná, částečně filozofická, akčně vyvážená sci-fi. ()

godspeed

Absolutně nestárnoucí film. Myslím, že budoucnost lidstva je vykreslená dost přesvědčivě, až mi z toho mrazí v zádech. Brilantní filmové dílo, asi nejlepší film svého žánru. A i ty triky jsou v pohodě koukatelný po více než 25 letech od svého vzniku! ()

TomJ

Umelecky nádherné. Hudba a atmosféra elektrizujúca. Nádherná robotka. Všetko. Čakal som oveľa oveľa viac. ()

Agipov

Zase jeden kult a zase z mojej strany nezaujímavý nudný film. Ridleyho mám rád, ale nechápem čo je na tomto tak kultovné, možno v tej dobe ale dnes podľa mňa slabý priemer ak nie podpriemer. Čakal som a čakal že sa dej filmu rozbehne no nakoniec som pri tom zaspal, neviem či zvládnem pozrieť aj FINAL CUT, ale zatiaľ z mojej strany 40%. ()

Chuppa

Tak tenhle "kultovní" snímek mě po první projekci opravdu nenadchnul. Možná, že ještě změním názor ale zatím to byl pro mě naprosto průměrný film, některé pasáže jsou vyloženě nudné. ()

stiewe

Očekával jsem teda víc. Celej děj byl hrozně roztahanej, chvílemi až nudnej ani Harrison Ford na kterýho jsem se těšil nic moc nepředvedl. Na to že se tento film považuje za kult pro mě velice slabé. Jediné co zvedalo úroveň byla závěrečná pasáž. ()

Freemantle

Blade Runner je jistě film kultovní a získal si obdiv a srdce mnoha filmových fanoušků. Ridley Scott je režisér s letitými zkušenostmi a na svém kontě má řadu bratru velmi povedených snímků, které stojí za to shlédnout. Otázkou však zůstává, zda se na všechny jeho filmy dá dívat vícekrát, nebo postačí jen jednou za život. O filmu Blade Runner jsem slyšel většinou samá pozitiva (kultovní sci-fi), ale čas pro jeho sledování jsem buď neměl, nebo jsem neoplýval chutí (sci-fi filmy nejsou můj "cup of tea"). Po letech přesvědčování mého filmového "já" jsem se rozhodl zakusit to, co zakusily tisíce lidí přede mnou. :...: Už po půlhodině jsem usínal. Film jsem se rozhodl raději nechat na další dny a shlédnout jej pak celý. Výsledek? BR není vyloženě nejhorší film. Na tehdejší dobu dokázal jistě omráčit nejednoho diváka použitím efektům (nadčasová technika, vesmírné lodě...), kterými je prošpikován skrz na skrz. Příběh je originální a zajímavý, nicméně v mém podvědomí vyvstávala myšlenka, proč se v téměř dvouhodinovém snímku nachází tolik filosofování, které do snímku tohoto typu rozhodně nepatří. Akční scény - velká slabina. Čekal jsem víc napětí, které by se dalo rozvést a film by byl oživen, namísto vecpání do páru krátkých minut. Na druhou stranu však musím uznat, že půlhodinu před koncem byla má mysl udržována ve stavu bdělosti. Harrison Ford v roli detektiva mě nijak neuchvátil, nebudu popírat, že se nejedná o mého nejoblíbenějšího herce, spíš bych se klonil ke slovu "neutrál". Naopak chválím herecký výkon Rutgera Hauera, který byl více než dobrý. Závěrem: Zajímavý námět, jehož potencionál nebyl vyčerpán tak, jak by mohl být. Dvě hodiny strávené nad sci-fi kultem, který se, přes veškerou svou snahu přikovat a zarýt se do hlubin mého srdce, v mých očích nedokázal prosadit. Na druhou stranu - svou filmovou povinost jsem splnil a na další filmy R. Scotta se podívám samozřejmě rád. Nicméně slova chvály musím nechat na jiných... ()

Neuge

Zabrouzdám sem a čtu "kultovní film" a "nadčasové filosofické scifi". Řeknu si: "dobrá jdu na to". Zjistím, že je to podle knihy, fajn. Seženu si ji shltám za 3 dny, nářez, začínám být fanoušek P. K. Dicka. Dostávám se k filmu a problém. Pomalý, prázdný a kvalitativně nesrovnatelný s knihou. Panebože jaký kult? Kde, kdy, co jsem přehlíd? Dobrá noir atmosféra, slušné triky a dál? Jaký rozsah měl scénář - 2x A4? Možná jsem hodně ovlivněn knihou, ze které film přece jen "volně vychází", ale toto opravdu ne, pane Scotte. On totiž z knihy volně nevychází, no... já popíšu, jak se pravděpodobně tento scénář dělal: přepsal se knižní scénář, vyškrtala se polovina postav, zbytek postav byl někde trochu, někde víc a někde úplně, přepsán, přidalo se trochu té lásky navíc a vymyslel se nějaký ten dobrý konec s trochou woohoo filozofie - odlišné od té knižní samozřejmě. Ježíšku na křížku. ()

nicneznam

Film zdánlivě o něčem. Blade runner je pro mě jen další divná sci-fi, z které někteří dělají něco víc a ono se není čemu divit. Jak vypadá něco divně, začnou se na tom s odstupem času hledat skryté významy a jakési pochybné kvality. Od atmosféry až po jakousi nadčasovost nebo já nevím co. Tuším, že fanoušek filmu vám toho ovšem nikdy moc nevysvětlí. Pro někoho je to holt něco jako kult. Takových kultů už je. Hudba o ničem, kamera o ničem, herci o ničem, děj o ničem. Už jen to samotné prostředí toho velkoměsta budocnosti je klasicky nenormální. Samozřejmě pořád prší, je tma. Po ulici se pohybujou divní lidé, hraje divná hudba a v tom se prochází Harrison Ford a pokukuje po kom by střelil. "Geniální atmosféra." Nechybí vznášedla, blikající neony a ani reklama na kolový nápoj. Jestli dávám dvě hvězdy, jsem moc hodný. Jinak jsem viděl tu finální režisérskou verzi. ()

xenopus

Dobytek mě ve svém komentáři upozornil na několik verzí, tak jsem si sehnal fakt directors cut "Prostě Blade runner má končit tim, že se zavřou dveře od výtahu a padnou titulky." No a když jsem shlédnul tuhle prý nejlepší verzi, nemohu skrýt zklamání - totální a absolutní. Co film vyvyšuje nad průměr, je herecký výkon Rutgera Hauera v roli nejdéle "žijícího" (i když, kdo vlastně žije, že... 8-)) replikanta a částečně Forda a též hudba Vangelise, která ovšem, podobně jako celý film, jaksi postrádá myšlenku a je jen otrokem obrázků, které byly zamýšleny jako poutavé. Zkuste si schválně poslechnout jen soundtrack - je to věc vkusu, jasně - ale aspoň mně to nic nedává. A co film ponižuje pod průměr je všechno ostatní - a to je fuj, takže slabé dvě. P.S.: Johnny Walker Black Label zůstal a tu lahev, ze které si nalívá H. Ford, bych v roce 2019 uvítal ;-). ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků