Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

thestral

Řekla bych, něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale zatím jsem jenom člověk malého věku a malých zkušeností, který má z Blade Runnera docela smíšené pocity. Možná bych řekla něco jako...filozoficko-psychologicko-náznakově symbolická sci-fi sonda s minimem děje, zato maximem sledování (myslím, že každé další přinese něco nového). Prostředí, obrazové ztvárnění světa, ve kterém se to všechno odehrává je úžasné, stejně jako hudba...stejně jako postavy - možná trochu bizarní, vzdálené, těžko interpretovatelné, ale mají něco, čím nás přitahují... Asi to musím vidět několikráte, abych si utřídila myšlenky, zatím mám jen spoustu pocitů.. ()

lenzi

Zatiaľ som to videl jeden a pol krát a zdá sa, že očakávania boli väčšie ako dostavený filmový zážitok. Cítim však v kostiach, že to má potenciál na zlepšenie. Inak zaujímavé, ako si pred 20-40 rokmi predstavovali "dnešnú" budúcnosť. Poletujúcich automobilov pre každého sme sa síce nedočkali, ale mobilné telefóniky s možnosťou brúzdania po internete a s GPS-kom vidieť v máloktorom starom sci-fi filme. ()

merlinovic

Měla to být klasika žánrů, čekal sem od toho dost ... ale zbytečně. Celý film, je dost roztahný, zbytečně dlouhá stopáž což film dělá dost nudným... trošku mi tam nesedí, že replikanti by měli být silnější což aji jsou než obyčejný člověk a přitom jsou tam pobiti jako ovce, nicméně na druhou stranu úžasná atmofséra a na tu dobu výborné efekty. I přesto nemůžu dát víc než 2* ()

Shredder

Zase raz film, ktory sa tiahne pomaly ako sopel. Roztiahnut totiz kusok deja na 2 hodiny je "umenie". BR je hlavne existencionalna drama zasadena v sci-fi prostredi a okorenena trochou romantiky a akcie. Je mi jasne, ze Ridley Scott sa pokusil natocit kultovy snimok a pre vacsinu BR kultom naozaj je, mna vsak nechal uplne chladnym. Zaverecne minuty boli posobive, no zvysok je len radoby "filozoficko-poeticka" nuda. ()

Bounded

Blade Runner jsem viděl třikrát a jednou četl. Jako malý jsem viděl originální kino verzi, poté jsem si pro doplnění přečetl knihu a s oběma byl nad míru spokojen. Tedy dětský dojem za jasných *****. Poté jsem viděl (zřejmě) kinoverzi po druhé asi v šestnácti a žasl nad tím, že si pamatuju jenom pouhou kostru děje. Atmosféra na mě dýchala úplně jinak. Třeba to byla nějaká zmršená verze, máme jich přeci jenom sedm, tak je z čeho vybírat. A nyní jsem si pustil, abych se trochu potěšil, režisérův Final Cut a nevěřil svým očím. Změny neprozradím, ale rozhodně vám totálně rozhodí váš starý Blade Runner. Pro mě to byl nový film, nečekejte ale, že by Scott více ctil knihu. Spíše naopak. V celku tak pro mě tedy zůstává nostalgicky nedostižný zážitek z dětsví, ale když si verze dneska zprůměruji, více než čtyři hvědy nedostanou. Možná by to chtělo zauvažovat o rozdílném hodnocení pro různé verze, protože jak to tak vypadá, ne všichni asi viděli to samé, a ani o tom nemusí vědět. Naprosto jedinečným ale zůstává soundtrack, který je naštěstní všude stejný. ()

vetsinezobri

Celkově to působí zvláštně. Herci dobří, konec napínavý, hudba moc povedená, ale stejně mě to úplně nenadchlo. Kdy vůbec dorazí hračky J.F.Sebastiana na trh? Tuze rád bych svému budoucímu potomkovi koupil živého trphajzlíka. ()

Izz

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the Shoulder of Orion.I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate.All those moments will be lost in time,like tears in rain.Time to die." Filozofická sci-fi,která ve svém žánru nemá obdoby a taky konkurenta.Futuristický noir s neuvěřitelně lidskými hrdiny,kteří vlastně ani lidmi nejsou.Životní role Harrsiona Forda,která sice stojí až za Indym a Hanem,ale pro mě je Rick Deckard mnohem komplexnějším a zajímavějším hrdinou.Není lehké se Blade Runnerem prokousat napoprvé,ale každé další zhlédnutí už vás jen a pouze utvrzuje v tom,že tohle je geniální filmové dílo,neporovnatelné absolutně s ničím,masterpiece Ridleyho Scotta a jeden z nejmagičtějších filmových zážitků v historii kinematografie. ()

grossekopf

Moje srdcovka, není nad shlédnutí tohoto filmu v noci, za deště a sám - duševní ,,orgasmus,,. Děj je jednoduchý, ale to není nic špatného, logicky sedí a otevřený konec je přeci super (tím spíše, pokud víte, že už nepřijde horší dvojka). Určitě v top 5 sci-fi všech dob, co se týče soundtracku, neskutečné atmosféry (noir) number one. ()

Sollozzo

Tak mě zabijte, ale mě Blade Runner přišel jako solidní nuda. Vyzdvihovaná hudba mi nepřišla bůhvíjak skvělá (asi je to tím, že se syntetizátorům vyhýbám jako čert kříži), ale hlavní potíží byl tak strašně utahaný příběh. Finále ve mě nevyvolalo žádné emoce ani zamyšlení a předešlé minuty snímku jsem během další scény už zapomínal. Podle mě, velmi přeceňovaný snímek. 45%. ()

hamir0

Atmosféra je opravdu výborně vykreslená, jenže to je na "kult" dost málo. Postavy jsou ploché, děj nezáživný, nemohl jsem se dočkat konce. ()

Stanix

Myslím si že BR je natolik detailní počin, že se prostě a jednoduše na jedno shlídnutí nedá "spolykat" všechna ta dechberoucí atmosféra, hudební doprovod a vizualní bašta, kterou Ridley tak úchvatně naservíroval. Další nestárnoucí, nýbrž zrající skvost atmosferického sci-fi díla, který by spolu s Vesmírnou Odyseou neměl žádnému fanoušku tohoto směru chybět ve sbírce. ()

Ogrb

Zaslouženej kult, ale trocha ospalý tempo mě vpravdě hodněkrát přimělo promnout si oči. Technicky a vizuálně ten film nestárne, režijně maličko jo. Ale pořád má fantastickýho Forda a jednoho z nej sci-fi záporáků vůbec. Takže dobrý. 8/10 ()

baltik

FINAL CUT! 5* ... zbytek nekoukejte (nebo aspoň director :) ) Je to těžký rozhodování, 3 hvězdy to bejt nemůžou. Proč? Protože máte 2 pohledy jak na film nahlížet, a buďto jako kultovní sci-fi záležitost kde hodnotíte 4-5 nebo jako nepříliš povedené filozofické dílo kde dáte 2. Za mě mě uchvátila atmosféra, která se vydařila. Fylozofie mi tak úplně nesedla ale i přesto dávám ve finále 4* ()

strixa

Jsem překvapena. Obzvlášť tim, že jsem to poprvý viděla teď těsně po Prometheovi, tak mi najednou došlo, co tenhle film má a P. ne - a to je napětí. A i přes občasný zdlouhavý pasáže jsem se teda rozhodně nenudila, při závěrečný bitkovačce Harrisona s replikantem jsem byla napnutá jak malý gatě, ta temná atmosféra tomu dodávala dostatečně beznadějnej pocit, takže mi to všechno přišlo takový děsivě reálný...potěšilo mě to, že i v roce 2019 všichni (replikantů nevyjímaje) kouřej a pijou, a potěšil mě vlastně i ten blonďatej replikant svejma dobrejma hláškama, který způsobily to, že se na to člověk (nebo aspoň teda já) přestal koukat černobíle a najednou nic nebylo tak jednoznačný. No prostě mě to velmi příjemně překvapilo. Jediný, co se mi nelíbilo, a proto strhávám hvězdu, byla hudba (Vangelis mi nevadí, ale nějak mi to k tomu filmu nesedlo) a ten romantickej konec, kterej mi přišel zbytečnej. ()

Maniik88

Hmm. Tak ja neviem, či som divný ja, alebo 80 percent ľudí, ktorým sa to páči. Áno, na tú dobu skvelé kulisy, vykreslený pochmúrny svet, no a zaujímavý záver, ináč to bola pre mňa strašná nuda a rozmýšľal som, či pozerám toho Blade runnera, ktorého všetci ospevujú. Podarilo sa mi aj na chvíľu zdriemnuť, no a úvahy, ktoré všetci našli ako úchvatné, ma v počas tej nudy neoslovili. Votrelec bol pre mňa určite napínavejší a podľa môjho skromného menšinového názoru najlepší Ridleyho film. ()

john.h

Pro mě byl Blade Runner vždy jasná pětihvězdičková záležitost a nejlepší čistokrevný zástupce cyberpunku. Po shlédnutí final cut verze bych nejradši ještě hvězdičku přidal. Mělo to konečně ten správný drive a všechno bylo jasně srozumitelné, na rozdíl od předchozích verzí. Nestárne to (ok, až na starý CRT obrazovky), lepší cyberpunk není a těžko někdy bude a co je na tom filmu to nejlepší je atmosféra. Ta je tak dokonalá, že si nevzpomínám na film, kde bych byl atmosférou podobně pohlcen. Kompozice v každém filmovém políčku je tak propracovaná, že se to jen tak nevidí. Kulisy, nasvícení, efekty od lens flare přes modely až po simulaci počasí a další triky, hudba, zvuky a herci (nerozumím nenominaci Hauera na Oscara), všechno to dokonale sedí a hraje v perfektní filmové symfonii, která lahodí oku, uchu a emocím. Tento film je povinná četba, respektive koukačka pro všechny, komu je alespoň povědomé slovo cyberpunk. Ale ani ostatní diváci by si ho neměli nechat ujít, pokud ho ještě neviděli. Čistá pětka. ()

HarqAlAda

Zatiaľ dávam 4 hviezdy kým nezhliadnem znova a možno sa mi začne aj snívať o elektronických ovečkách ;) Rutger Hauer je priam démonický. Fantastický vizuál. Keď milujete Dicka, nie je čo riešiť. ()

DjangoDoe

Typicky rozťahané sci-fi s jednoduchým dejom a priemernými výkonmi. Film som chcel vidieť najmä preto, lebo sa ním nechal inšpirovať Nolan pri natáčaní Batmana. Beriem, že na dobu 80tých rokov išlo o obstojný film, ale na Scotta a Forda veľmi priemerný film. ()

iKosser

Když se povznesete nad to jak je to temné a jakou to má podivnou atmosféru, najdete výborný film. První hodina je sice taková vyčkávací, chce naladit a daří se jí to, druhá ukáže akční tvář filmu s neskutečně kultovními scénami, které určitě položily základ mladším snímkům...Je to fajn a myslím si že se mi film bude ještě víc líbit napodruhé. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků