Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

ardno5

Film poskytuje neuvěřitelný pocit pro detail, který je podkreslený depresivní atmosférou. Trošku lituji, že děj nemá nějáký zvrat, nebo složitější děj. Avšak už by film asi postrádal původní myšlenku.. No každopádně velice kvalitní sci-fi od velikána Ridleyho. 80% ()

Duke90

Moc nerozumím tomu, jak se někdo u natolik podmanivého díla, jak po stránce vizuální, tak v mých očích i po obsahové stránce, mohl nudit. Blade Runner je převážně o pocitech a s trochou empatie nelze tyto pocity ignorovat. Největší soucit jsem měl samozřejmě s replikanty a grandiózní finále v dešti je naprostý výbuch emocí skrytých za pohasínajícím výrazem Rutgera Hauera. Soucítit jsem musel i se zmateným Deckardem jako jediným lidsky uvažujícím "tvorem" v potemnělém a bezútěšném světě bez žádné vidiny na lepší život. Bylo velice těžké soudit, kdo vlastně koná dobro a kdo zlo. Když se tedy necháte, tak vás Ridley Scott s Vangelisem uvedou do temné hypnózy a na samém konci bude potřeba se z toho mírně "oklepat"... ()

mac000

Tak "jednička" B.R. na mě mnohem silněji zapůsobila při druhém shlédnutí než poprvé. Zařazení sci-fi film žánrově převyšuje a zasahuje do roviny thrilleru, milostného příběhu i společensko- kritického dramatu. A o Vangelisově hudebním score toho už bylo napsáno hodně. Jen mě mrzí, že sjem film neviděl (a už asi neuvidím) v kině... ()

Petike

Dobrý príklad víťazstva formy nad dejovou stránkou obsahu, hoci sa tu celkom nezanevrelo na hlbšie témy a úvahy. Ridley Scott a všetci šikovní návrhári pomohli na svet nadčasovo ladenej estetike, ktorá pôsobí v rovnakej miere staromódne a zastarale (ideálne pre atmosférou sci-fi verzie noirovej detektívky) a futuristicky a bizarne. Atmosféra Los Angeles v ďaleko-minulom roku 2019 Vangelisova hudba k filmu je samozrejme legendárna. A v tomto spočívajú aj problémy filmu: Je to ďalší Scottov výtvarne prešpekulovaný art film, kde výtvarná stránka a strih a kamera prospievajú rozprávaniu deja, ale vyrozprávanie príbehu je často dosť kostrbaté. Navyše sú tu zbytočne samoúčelné scény, ako Royovo zabitie Tyrella (nemuseli sme to do detailov vidieť) alebo Deckardovo dosť donucujúco ladené zvádzanie Raechel. Ako divák si z takýchto scén odnesiete len rozporuplné pocity, v pravom protiklade so scénou úvodného vypočúvania, Deckardových a Raechelinžch rozhovorov v jeho byte, Battyho milosrdenstva prejaveného Deckardovi a podeleniu sa o spomienky pred jeho skonom. Ťažko povedať, či je Dickova románová predloha horšia alebo lepšia. Mám však dojem, že sa viac koncentrovala na svoj dej, príbeh, a najmä na ich témy. Keby sa herci nesnažili o relatívne uveriteľné podanie postáv a ich emócií, veľa z toho podtextu a podnetnejších myšlienok či nápadov by vyfučalo do stratena. Je otázne, čo si všetci diváci a fandovia od roku 1982 z tohto filmu odniesli. Či to boli len "cool aspekty" (kulisy futuro-noirového LA, vplyv na rodiaci sa podžáner kyberpunku a novšie kriminálne sci-fi, policajné autá s kolmým štartom, neónové dáždniky, Deckardova búchačka, soundtrack, štylizované nasvietenie, slangizmy typu "skinjob" a Scottom priznaný rule-of-cool výber "blade runner", atď.) alebo to boli aj tie hlbšie a nepríjemnejšie témy (hodnota ľudskosti, hodnota osobnej a historickej pamäte, environmentálne témy, etika tvorby biologických robotov, atď.). P.S. "Ostré komando" je tak pôvabný raný distribučný názov. :-) ()

Voyer

Pardon, ale tohle není zvlášť dobrý film. Dvě nebo tři krásné scény, skvělá kamera a výprava a Fordovo toporné herectví z filmu kult neudělá. Musím ale uznat, že troušení random rádoby-hlubokomyslných hlášek androidy v nejméně vhodnou chvíli mě celkem pobavilo. Raději knihu. ()

MFloyd

Je to až magický film. Viděl jsem nejdříve původní sestřih a absolutně jsem nechápal. Což jsem časem zjistil, že bez Final Cut to pochopit ani nejde, max si domýšlet. Ale po finálním sestřihu musím říct, že je to fakt krásný film, noirová atmosféra a špinavost budoucnosti tu působí snad jako v žádném podobném filmu a skvělá hudba tomu dodává o několik levelů více. Za atmosféru a hudbu těch 5* dát musím. ()

Zdenda

Tomu se říká pravá temná atmosféra. Vynikající(a to slovo je tady dost slabé) Rutger Hauer. Ten by určitě zasloužil oscara. Zajímavý příběh a vynikající vizuální podívaná. ()

Meescha

Vahal jsem mezi 5* a 4*, lec maximalni pocet davam jen filmum, ktere na me velmi zapusobily. Perfektni, potemnela atmosfera, zajimve myslenky (i kdyz trochu ulitla vize dnes jiz jen 13 let vzdalene budoucnosti, to me opravdu pobavilo). Bohuzel dnes jiz ten typ byvaleho spickoveho policisty - dnes opilce nepusobi jsko kdysi... Film nam starne, tezko tedy mohu mluvit o budouci klasice. ()

Landier

Klasika která neurazí, ale ani nenadchne. Je to více než rozvláčné, pozvolné a vlastně až na posledních 20 minut a finální scénu mezi Hauerem (pro mě skvělým) a Fordem (naopak víc než průměrným), by tento film byl ostudou Ridleyho Scotta. Ano, snaží se nám to podat podtext konečnosti "lidského" života, skrytých emocí, lásky až za hrob atd atd, ale to jen pro ty, kteří vydrží těch prvních uzývaných 90 minut (které vlastně vůbec nic neřeší). ()

Dominicus

Blade Runner nie je len názov filmu z roku 1982, ale je to taktiež komando na ochranu Zeme a na ničenie tzv. replikantov. Režisérom tohto pozoruhodného snímku je Ridley Scott, známy ako tvorca s rozmanitou škálou pôsobnosti – autor Votrelca, či Gladiátora. Fakt, že v jeho filmografii nechýbajú vojnové, historické filmy, thrillery, či sci-fi, neuberá jednotlivým dielam na kvalite, ba práve naopak. Jedným z jeho prvých kúskov bolo spracovanie poviedky autora sci-fi žánrov Philipa K. Dicka s názvom „Do androids dream of electric sheep?“, po našom „Snívajú androidi o elektrických ovečkách?“, ktorá bola jeho poslednou predlohou, lebo v roku 1982 zomrel na infarkt a premiéry filmu sa už nedožil. Samotný film bol prijatý dosť rozporuplne, ale to mu len pridáva na jeho kultovosti, či nadčasovosti. Dej filmu nás vtiahne do Los Angeles v novembri 2019. Hlavným motívom je príbeh člena ostrého komanda, teda Blade Runnera, Ricka Deckarda, ktorého stvárnil Harrison Ford. Rick, najprv pracujúci na zákazky, neskôr viac na vlastnú päsť, mal podobne ako ostatní členovia, chrániť exhalátmi zničenú planétu Zem pred inými návštevníkmi. Zem bola čoraz viac neobývateľná a tak sa bohaté korporácie rozhodli pre kolonizáciu iných planét. Málokto zostal a tí, čo na Zemi žijú, sú buď len výtržníci, hovoriaci zmesou všetkých svetových jazykov, malá hŕstka ľudí alebo androidi, utekajúci pred svojimi majiteľmi. Práve tí sa stanú súčasťou posledného Rickovho prípadu, ako neskôr z deja vyplýva, tak aj posledného. Štruktúra filmu je trojaktová a každá časť má svoj vlastný význam. Snímok je ladený do akýchsi futuristických prvkov, čomu nasvedčujú temne ladené dekorácie a celý príbeh filmu, ktorý dotvára pomalá Vangelisova hudba. Na tú dobu revolučné filmové triky dopomáhajú filmu najmä v tom, že si nemusíme dôraznejšie predstavovať dobu, v ktorej Rick žil, ale hlavne vnímať všetky posolstvá, ktoré chcel autor vysloviť. Celý film je univerzálny aj tým, že všetko v ňom vzniklo spojením znakov najväčších civilizácií – Coca-Cola, japonská gejša alebo ulice v čínskom štýle. Ako už bolo spomenuté, na Zemi už nie je priestor na život, všetky živočíchy vyhynuli a ľudia kolonizujúci iné kúty vesmíru, zhotovujú replikantov, teda stroje na nerozoznanie od ľudí, ktorým však chýbajú niektoré ľudské vlastnosti. Sú využívaní na otrocké práce na nových planétach, čo sa znepáči štyrom z nich, ktorí z vesmírnej kolónie ujdú na zdevastovanú Zem. Tu sa začína dejový rámec, ktorý súvisí s Rickovou úlohou – nájsť ich a zničiť, čo je vo filme zdôraznené ako „poslať ich na odpočinok“. K prvej dejovej línii – nájsť a zničiť replikantov, sa pridáva druhá, a to túžba replikantov nájsť svojho výrobcu. Na úteku môžu žiť len ďalšie štyri roky a len stretnutie s ich autorom, geniálnym doktorom Tyrellom, im dáva nádej na život. Odlíšiť od ľudí sa dajú len testom – kladením emocionálnych otázok, čo u nich vyvolá rôzne reakcie. Rick ako expert na takéto testy, vyskúša aj Tyrellovu slúžku Ráchel, ktorá má ako jediná implantované spomienky a celý čas žila s vedomím, že je človek. Prvý akt filmu pozostáva zo zlého Rickovho rozhodnutia, že aj Ráchel sa bude musieť zbaviť. No keď mu pri súboji s replikantom Leonom zachráni život, vzniká medzi nimi citový vzťah. Ich láska a vášeň je nezvyčajná. Rick akoby nútil Ráchel k tomu, aby ho milovala. Ráchel má síce spomienky, ale nedokáže narábať s pocitmi. Rick takisto nie je klasický typ hrdinu. Má strach, robí chyby, niekedy nevie, čo robí a prečo to robí. Jeho konanie je nepremyslené a do súbojov sa vrhá vždy nepripravený. Akoby tiež nevedel, čo od života chce, tak ako unikajúci replikanti a tak ako je postavená celá idea filmu. Všetko sa zmení, keď sa Rick do Ráchel zaľúbi. Postupne zabíja Leona, krásnu a nebezpečnú Zhoru a ostáva mu nájsť Pris a jej ochrancu a najväčšieho Rickovho rivala – Roya Battyho, ktorého výborne zahral Rutger Hauer. Nástup Roya do rozbehnutého deja filmu, nastáva vo chvíli, keď sa snaží aj s milovanou Pris dostať k doktorovi Tyrellovi. S pomocou genetického inžiniera Sebastiana, trpiaceho rýchlym starnutím, sa im to napokon podarí. Tyrell nevyhovie naliehaniu Roya na predĺženie života a tak doktora zabije. Roy je zvláštnou postavou. Podobne, ako je Rick iným typom hrdinu, tak Roy je tiež iným druhom záporáka. Je pomalý, vyjadruje sa pokojne, chladne, pôsobí tak vyrovnane so svojim osudom, akoby nechcel nič zlé. Tu už nie je podstatné, že vraždí, ale že má ušľachtilý cieľ – žiť. A to je na tom úžasné – aj roboti chcú žiť a chcú niečo od života za každú cenu. Treťou dejovou líniou je láska Ricka a Ráchel. Rick si začína uvedomovať, čo pre neho Ráchel znamená, ale zatiaľ si s ňou nevie predstaviť budúcnosť. Pomaly sa dostávame do tretieho aktu filmu. Rick nájde v Sebastianovom byte Pris a zabije ju v sebaobrane. Konflikt sa vystupňuje, keď prichádza Roy a chce sa Rickovi pomstiť. Po vzájomnom súboji síce ostáva nažive Rick, no Roy ho ušetril a sám neskôr zomiera. Víťazom je vlastne Roy, ktorý v posledných chvíľach, držiac holubicu v rukách, vyslovil myšlienku, že nielen replikanti, ale ani ľudia nevedia dokedy budú žiť. To pohne aj s Rickom, ktorý po tejto skúsenosti napokon odchádza aj spolu s Ráchel. Royova postava nebola záporná. Jeho ciele boli až príliš ľudské. Film je poprepletaný množstvom biblických odkazov (smrť doktora Tyrella ako otca – stvoriteľa, holubica, meno Ráchel, prepichnutý klinec cez dlaň a podobne), symbolík a posolstiev (všetci bez rozdielu majú právo na šťastný život). Napriek tomu, že temná vízia budúcnosti, ako ju v tomto filme Ridley Scott ponúkol, poukazuje na otázky a filozofiu života, nevyhýba sa ani ekologickým problémom Zeme alebo narastajúcej svetovej kriminalite. Možno aj spôsob, akým Scott snímok poňal, teda čo najviac zachytiť multikultúrnosť sveta, aby bol film vierohodnejší, je tiež cestou, ako nájsť východisko zo zložitých životných situácií. () (méně) (více)

Gekon

Kultovní sci-fi . Režisér skvěle převedl na plátno depresivní atmosféru díla P. K. Dicka a i když film se od předlohy dosti liší nelze mu absolutně nic vytknout. + výborný konec (dc) It's too bad she won't live! But then again, who does? ()

KryplXxX

Je těžké hodnotit film z roku 1982, když jej člověk vidí poprvé v roce 2005, nicméně musím konstatovat, že tento film nemá svou sílu v laserových zbraních, honičkách s létajícími auty z budoucnosti, či počítačových a elektronických vymoženostech, ale síla spočívá v nedostatečné empatii lidí vcítit se do něčeho cizího z čeho máme strach a jen proto je nutné to zničit. Dále je to atmosféra, kdy jsem se cítil opravdu hodně špatně, dalo by se říct v depresi. Samozřejmě pokud bych film bral z pohledu hodnocení z roku 1982, tak by bylo nutné připočíst + vizuální stránce, ale to prostě v mé pozici nelze. Myslím, že Scott spíše chtěl více, než zaujmout triky a akcí filosofickou úvahou. Totiž většina je dobrá z pohledu většiny a menšina je dobrá z pohledu menšiny, ale kdo bude dobrý ze strany nezávislého pozorovatele, tedy diváka??? ()

2scha

Bože,ty víš můj nejoblíbenější žánr, je sci-fi, mám rád Harrisona i Ridleyho. Chápu, že je BD kultovní film, třeba si ho jednou zařadím tamtéž, ale zatím je to za 3* ()

Amadeo

" Videl som veci, ktorým vy ľudia neuveríte...." verím mu pozhliadnutí dnes už kultového filmu,vynikajúcou atmosférou a presvedčivými výkonmi hlavných hrdinov. Harrison Ford ako blade runner Deckard a Rutger Hauer ako replikant Roy Batty - dvaja rovnocenný súperi v hre na život Tyrellovej spoločnosti. Depresívna vízia budúctnosti z pera majstra svojho žánru Philipa K.Dicka skombinovaná s vizuálnosťou a akčnosťou Ridleyho Scotta. Treba zistiť len jedno ,či skutočne snívajú androidi o elektrických ovečkách prv, než sa ich sny zmiznú ako slzy v daždi. ()

Pitr_Pan

Podle mě nejlepší Dickovská adaptace, kongeniální spojení spisovatelovy myšlenkové podvratnosti se Scotovým vizuálním talentem. Vrchol humanismu převráceného naruby. V momentě, kdy Rutger Hauer coby robot definuje Harrisonu Fordovi (v té chvíli ještě domnělému zástupci lidského druhu) ve vypjaté situaci cenu uplývajícího lidského života, je navozována existenciální katarze s všelidským odstínem. A potom ani moc nevadí místy až barokní obrazová nabubřelost a trochu naivní symbolismus, jsou-li tyto využívány jako prostředky navozování patosu, který zintenzivňuje jasně artikulovaný autorský étos. ()

walecz

POMO napsal: "Scott neovládá obsah" Hm, tak nevím nevím, asi by se to mělo sešmikat na 90 minut, vyházet všechny ty "zamyšlený" scény, přidat víc výbuchů, překopat děj, dát do pracek Uwe Bollovi a snad by u toho tolik lidí nespinkalo a nenudilo se. On i Vetřelec, Dobytí ráje, Black Hawk down byly takové bezobsažné bláboly... No nevadí, u mě jednoznačně pětihvězdí. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků