poster

Swiri

 • Jižní Korea

  쉬리

 • USA

  Shiri

Akční / Romantický / Thriller

Jižní Korea, 1999, 124 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Adrian
  ****

  Swiri znamenal pre novodobú juhokórejsku kinematografiu približne rovnaký prínos ako v '97 Cameronov Titanic pre oživenie veľkoprodukcie a zážitku filmu "ktorý patrí iba na plátno". Práve od tohto filmu možno začať datovať korene obrovského boomu juhokórejskej kinematografie, ktorá v súčasnosti (2005) bezpochyby diktuje tempo nielen Ázii, ale je na prednom mieste aj v rámci svetovej kinematografie. Obrovský rozpočet sa preniesol do veľmi zručného remesla, kde formálne spracovanie si ničím nezadá s hollywoodskou A-produkciou, z ktorej Swiri kopíruje aj viaceré obľúbené, ale žiaľ častokrát aj predvídateľné scenáristické konštrukcie a miestami navyše čerpá inšpiráciu aj z honkongského heroic-bloodshed (spomaľovačky v akcii, face-to-face mierenie zbraní a pod.). Práve miestami obohrané scenáristické kľučky sú na Swiri jediným zádrheľom, ale zároveň krásne ukazujú to, že už v počiatkoch boli juhokórejski tvorcovia schopní hollywoodskému kopíraku vtisnúť vlastný punc, ktorý sa neskôr stal súčasťou ich trademarku. Za všetko napr. stačí spomenúť obľúbené mixovanie žánrov (v Swiri ide o neustále prelínanie akčného konštruktu s dramatickou líniou jemné reznutú romantikou, pričom prechody fungujú takmer vždy veľmi dobre) a schopnosť vtisnúť aj "mainstream-u" viaceré vrstvy (bipolarita osoby zabijaka je skvelou alegóriou na vyše päťdesiatročné rozdelenie kórejského národa). A navyše pre mňa osobne má film ešte 0,5* k dobru za Min-Sik Choia :-) . Vo výsledku je Swiri aj z dnešného pohľadu formálne veľmi dobre natočenou akčnou drámou s mierne odhadnuteľným vývojom deja, pričom rovnako dôležitá je potom aj jeho spomínaná historická dôležitosť.(27.2.2005)

 • Shit
  ****

  Příběh je dost snadno čitelnej, skoro by se mi chtělo říct, až trošku moc snadno na to jak se to snaží být tajemný a zkrácení by tomu taky neuškodilo, nicméně i tak je to výbornej teroristickej thriller, kterej v závěrečný půlhodině neskutečně vygraduje k velkýmu finále, akorát škoda, že takhle napínavej nebyl celej film, jelikož to co se děje předtim působí občas mírně utahaně.(3.12.2008)

 • cubajz
  ***

  hvězdně obsazený korejský akčňák, kterému by prospělo trochu víc akce a míň tupých jihokorejců (pětičlenný severokorejský tým si s nima hraje jak kočka s myší). Jinak moc tleskám za ukončení filmu, to mělo fakt styl a dlouho jsem kvůli němu uvažoval o čtyřech hvězdách, bohužel zbytek mi zas až tak přesvědčivý nepřišel.(31.10.2009)

 • Ketri
  ****

  Jedna rudá hvězda musí dolů. Jen se divím, že se severokorejská jednotka se svými superschopnostmi zahazovala s nějakými Jihokorejci. S takovým potencionálem mohli za chvíli sedět v Zakázaném městě. Jinak skvělý film, ani jsem netušila, že to trvalo 2 hodiny. Rychle ubíhající děj, výborní herci a mladý Kang-ho Song.(10.5.2010)

 • tombac
  ****

  Řemeslně slušně zvládnutý akční film o souboji elitních agentů Severní a Jižní Koree na pozadí pokusů obou zemí o sblížení. Po klišovitosti děje lze Shiri ještě vytknout do očí bijící schopnost severokorejských agentů unikat z obklíčení mnohonásobných přesil speciálních jednotek. Přestřelky mohly být nasnímány dynamičtěji a efektněji, na druhou stranu snímek oproti současné akční špičce moc nezaostává. Vedle vizuálního provedení je dalším velkým lákadlem filmu herecký duel Han Suk-kya a Choi Min-sika. 7/10(8.1.2006)

 • - V jedné scéně je vidět, že hlavní hrdina má na stěně v bytě plakát s českým nápisem "Saténový střevíček". (damned)