Swiri

쉬리

Shiri

Akční / Romantický / Thriller

Jižní Korea, 1999, 124 min

Swiri znamenal pre novodobú juhokórejsku kinematografiu približne rovnaký prínos ako v '97 Cameronov Titanic pre oživenie veľkoprodukcie a zážitku filmu "ktorý patrí iba na plátno". Práve od tohto filmu možno začať datovať korene obrovského boomu juhokórejskej kinematografie, ktorá v súčasnosti (2005) bezpochyby diktuje tempo nielen Ázii, ale je na prednom mieste aj v rámci svetovej kinematografie. Obrovský rozpočet sa preniesol do veľmi zručného remesla, kde formálne spracovanie si ničím nezadá s hollywoodskou A-produkciou, z ktorej Swiri kopíruje aj viaceré obľúbené, ale žiaľ častokrát aj predvídateľné scenáristické konštrukcie a miestami navyše čerpá inšpiráciu aj z honkongského heroic-bloodshed (spomaľovačky v akcii, face-to-face mierenie zbraní a pod.). Práve miestami obohrané scenáristické kľučky sú na Swiri jediným zádrheľom, ale zároveň krásne ukazujú to, že už v počiatkoch boli juhokórejski tvorcovia schopní hollywoodskému kopíraku vtisnúť vlastný punc, ktorý sa neskôr stal súčasťou ich trademarku. Za všetko napr. stačí spomenúť obľúbené mixovanie žánrov (v Swiri ide o neustále prelínanie akčného konštruktu s dramatickou líniou jemné reznutú romantikou, pričom prechody fungujú takmer vždy veľmi dobre) a schopnosť vtisnúť aj "mainstream-u" viaceré vrstvy (bipolarita osoby zabijaka je skvelou alegóriou na vyše päťdesiatročné rozdelenie kórejského národa). A navyše pre mňa osobne má film ešte 0,5* k dobru za Min-Sik Choia :-) . Vo výsledku je Swiri aj z dnešného pohľadu formálne veľmi dobre natočenou akčnou drámou s mierne odhadnuteľným vývojom deja, pričom rovnako dôležitá je potom aj jeho spomínaná historická dôležitosť.(27.2.2005)

Příběh je dost snadno čitelnej, skoro by se mi chtělo říct, až trošku moc snadno na to jak se to snaží být tajemný a zkrácení by tomu taky neuškodilo, nicméně i tak je to výbornej teroristickej thriller, kterej v závěrečný půlhodině neskutečně vygraduje k velkýmu finále, akorát škoda, že takhle napínavej nebyl celej film, jelikož to co se děje předtim působí občas mírně utahaně.(3.12.2008)

hvězdně obsazený korejský akčňák, kterému by prospělo trochu víc akce a míň tupých jihokorejců (pětičlenný severokorejský tým si s nima hraje jak kočka s myší). Jinak moc tleskám za ukončení filmu, to mělo fakt styl a dlouho jsem kvůli němu uvažoval o čtyřech hvězdách, bohužel zbytek mi zas až tak přesvědčivý nepřišel.(31.10.2009)

Jedna rudá hvězda musí dolů. Jen se divím, že se severokorejská jednotka se svými superschopnostmi zahazovala s nějakými Jihokorejci. S takovým potencionálem mohli za chvíli sedět v Zakázaném městě. Jinak skvělý film, ani jsem netušila, že to trvalo 2 hodiny. Rychle ubíhající děj, výborní herci a mladý Kang-ho Song.(10.5.2010)

Řemeslně slušně zvládnutý akční film o souboji elitních agentů Severní a Jižní Koree na pozadí pokusů obou zemí o sblížení. Po klišovitosti děje lze Shiri ještě vytknout do očí bijící schopnost severokorejských agentů unikat z obklíčení mnohonásobných přesil speciálních jednotek. Přestřelky mohly být nasnímány dynamičtěji a efektněji, na druhou stranu snímek oproti současné akční špičce moc nezaostává. Vedle vizuálního provedení je dalším velkým lákadlem filmu herecký duel Han Suk-kya a Choi Min-sika. 7/10(8.1.2006)

• - V jedné scéně je vidět, že hlavní hrdina má na stěně v bytě plakát s českým nápisem "Saténový střevíček". (damned)