• ripo
  *

  Jeden z najslabších dielov Zemana, kde je až príliš veľa protisocialistických konšpirácií, ako z dôb priemyselne revolúcie v 19. storočí, kedy sa úmeselne poškodzovali stroje a moc chcel prevzaiť do rúk proletariát. Tento diel si s obľubou pozerám len kvôli tomu, aby som si oprášil spomienky z pobytu na Kube , kedy som býval 3 dni v tomto hoteli (samozrejme, že sa nevolal Bella Vista) a kde som sakochal neskutočne krásným okolím hotela s planinami a zaoblenými kopčekmi......(27.7.2006)

 • kingik
  ***

  Hradec proti Uruguay. Ne, to se nestřetly dva nerovné fotbalové týmy, ale v přeneseném významu se utkaly dvě strany, které hájily své zájmy. Obětovat se někdo z vlastních řad musel. Padlo to na majora Hradce. Vybavený svým citem pro vypořádání se se záškodníky, už věděl do čeho jde. Kanyza už zařval a on podvědomě věděl, že i když ho Honza Zeman miloval, tak ani za růže pro Zemana ho odtud nevyseká. Jdi Jirko a bojuj. My ti tady budeme krýt záda, a nikdo na tebe nepráskne pravý důvod tvé návštěvy této vskutku nehostinné země. Spojením v jeden celek dvou dobrodružných dílů ze všech nejdobrodružnějších, a sice "Poselství z neznámé země" a "Rukojmí v Bella Vista" vznikl celovečerák a docela výrazný. Srneček, pardon Jelínek - tomu padla role jako ulitá a socialistické dámy v natáčkách a županech vlhly, ale poctivě se o tu rozkoš podělily, neboť zde přítomný Kanyza a Brabec také nezůstali stranou, ačkoliv poslední jmenovaný se zde paradoxně oproti svému proslulému seriálu nesoucí jeho jméno, moc nevyskytoval. Pánové herci, za co se po letech stydíte, že jste v tomhle seriálu hráli. Bylo to dobrodružné?! Těžko říct. Sledovaly to miliony diváků?! Sledovaly. Bylo nějaké Csfd?! Nebylo. Řemeslné režijní kvality tam byly, odpovídající výkony rovněž, houstnoucí atmosféra i napětí nechybělo, akorát to označení "dobrodružný" film je sporné, protože tohle bylo míněno vážně a bez zjevné dobrodružné nadsázky. Když to porovnám s dnešními seriály a jejich "mobilohome" vizuálem i ozvučením, tak tohle je oproti nim hotová extra třída. Přesto pro ještě vyšší moje hodnocení scházelo větší tempo, a také konkrétní zmínka, v jaké zemi se děj odehrával. Ptáte se, jak jsem se dopátral, že to byla zrovna výše zmíněná Uruguay? To je tajné....Mé hodnocení: 60%(9.1.2014)

 • Historik
  ***

  Tento film se velmi těžko hodnotí. Pokud si odmyslíme kontext, že je to díl ze seriálu o majoru Zemanovi, který přece jen není úplně košer, lze to vnímat jako na svou dobu povedený dobrodružný film. Ubližuje mu hlavně ta pitomost se sabotáží na lodi, která má poškodit dobré jméno výrobků ze "socialistického Československa". Jinak nacisté v Jižní Americe, to je téma frekventované i v "západní" kinematografii, to bych viděl jako v pořádku. Takže zaujatý divák to odsoudí už při úvodních titulcích, divák bez ideologických předsudků se může docela dobře pobavit.(19.7.2011)

 • Anglie
  ****

  Jeden z nejlepších dílů Majora Zemana, toto je verze sestříhaná ze dvou dílů pro kina. Obsahuje vše, co je na Zemanovi dobré. Je patřičně dobrodružný. Hlavní postavou je ale Hradec, nikoliv Zeman(koneckonců, favorit žen byl vždy spíš on). Točilo se to na Kubě. Závěrečná akční sekvence je opravdu povedená. A scéna se šéfem šifrantů /kapitánem Hejdukem, kterého hraje Jiří Lír/, je opravdu nezapomenutelná. ("Kompjůtry nelžou. S tím se smiřte, soudruzi.")(6.3.2003)

 • Kakho-oto
  *****

  Beru tento film jako jakousi socialistickou bondovku. V rámci seriálu 30 PMZ patří dva díly, z kterých byl tento film složen, k tomu nejlepšímu v seriálu. Rukojmí má zajímavý děj, pár akcí (pro někoho trapné, podle mě určitě realističtější než např. ty z bondovek), výborné herecké výkony, krásné kubánské prostředí, hudbu pana Lišky. Exotický dobrodružný snímek pro který mám slabost. Protivníky československé StB zde jsou bývalí nacisté a ne naši lidé, kteří komunistům vadili. To jen pro ty, kteří hážou celý seriál do odpadu z politických důvodů a tvrdí, že ve všech dílech komunistické zlo vítězí nad demokraty a nevinnými lidmi. Jiří Hradec (Jelínek) říká, že se golf naučil hrát v Kateřinské Hoře s panem farářem. O Bartolomějské ani slovo...(25.7.2007)

 • - Most, ze kterého chtěla skočit Sachlová (Helga Čočková), se nachází v Praze na Císařském ostrově. Bar v hotelu Bella Vista je hotel Los Jazmines v údolí Viňales na Kubě. Natáčelo se také ve městě Rostock v severním Německu. (Cucina_Rc)

 • - Film obsahuje jednu novou scénu, která byla dotáčena při tvorbě filmu. Snímek končí odletem helikoptéry s postřeleným Hradcem (Rudolf Jelínek), v důsledku čehož vzniká tak domněnka, že Hradec nezemřel. Z toho chtěli tvůrci vycházet u dříve připravovaného filmu Major Zeman se vrací!, který měl po revoluci vzniknout jako další dobrodružství Jana Zemana (Vladimír Brabec) a Jiřího Hradce. V tomto pokračování však už měli být protivníky. (ClintEastwood)

 • - V dodatečně dotočené scéně, která se má odehrávat někde v policejních garážích, je jasně vidět žlutobílé vozidlo Veřejné Bezpečnosti. Takto označená vozidla se však začala používat až o pět let později. Koneckonců na začátku filmu vidíme správné dobové vozidlo, modré s bílým pruhem. Taktéž na hercích v této scéně je zřetelně poznat, že jsou o nějaký ten pátek starší. (Scott67)