Reklama

Reklama

Obsahy(1)

S tajným posláním do Jižní Ameriky ve filmové verzi televizních příběhů MAJORA ZEMANA. Film tematicky navazuje na příběhy tv. seriálu "30 případů majora Zemana". Můžeme se tedy opět setkat s majorem Zemanem s podplukovníkem Žitným, majorem Hradcem i poručíkem Gajdošem. Děj filmu se odehrává v roce 1972 v kterési jihoamerické zemi a ukazuje činnost mezinárodní kontrarevoluční centrály, kterou však ústřední postava filmu - major Hradec - odhalí i za cenu nasazení vlastního života. Film byl z velké části natáčen na Kubě. Film je sestřihem seriálových dílů 27 a 28 "Poselství z neznámé země" a "Rukojmí v Bella Vista". (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (64)

Lima odpad!

všechny recenze uživatele

Jako malej jsem Rudolfu Jelínkovi fandil a považoval Rukojmího za zdařilý dobrodružný film. Naštěstí to už dneska vidím jinak. Estébácký svině, na jejichž objednávku Major Zeman vznikl a pod jejichž přísnou kontrolou probíhalo celé natáčení, si nezaslouží, aby jejich pomník někdo kladně hodnotil. Morálka je víc, než profesní um. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Je krize a krize. Při té kubánské prvotřídní v roce 1962 řádil Magneto jak černá ruka, ale tady by se tváří v tvář imperialistické hrozbě ani nenajedl příborem. Naštěstí je tu Hradec. Jirka Hradec.. No s pravdou ven. Zatímco agentkami milovaný Roger Moore se zrovna chystal do vesmíru, Ruda Jelínek se jen potil jako prase v haciendě nacisty Adamíry. To nejednoho spolehlivého soudruha naštve, obzvláště, když máte ve službách jejího veličenstva StB povolení zemřít. A nebo nemáte..? Kdyby na závěr přiletěl na rogalu Honza Zeman a ze závěsného raketometu pokropil ty posluhovače CIA, šel bych s hodnocením ještě výš.. ()

Reklama

Radyo 

všechny recenze uživatele

No, myslím, že házení tohoto snímku do odpadu je trochu moc. Podle mě jde o poměrně solidní krimi snímek, samozřejmě výrazně poplatný své době, ale přesto (i když spíše jen jako prostředek k pobavení) koukatelný i dnes. Rudolf Jelínek měl z českých herců oné éry snad nejvýraznější charisma a tady má relativně velký prostor k jeho uplatnění. Dějově to pochopitelně díky ideologické rovině není bůhvíco, ale koukat se na to dá, a když to člověk bere s patřičným nadhledem, dokáže najít i sem tam nějaké pozitivum. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Mlčanliví juhoamerickí strážcovia, jeden plešatý, druhý fúzatý, veľavýznamne hľadiaci na rukojemníckeho agenta ŠtB všade, kam sa len pohne. Už v časoch, keď v telke dávali iberoamerické epizódy seriálu Major Zeman, mi prišli oveľa charizmatickejší, tajomnejší a nevyspytateľnejší, než celý spojený kriminalisticko-eštébacky česko-slovenský zbor na čele s nervným debílkom Zemanom v otrasnom baloniaku. Tomu bolo od počiatku úplne jasné akurát tak to, že vražda bola spáchaná francúzákom. Dikcia verbalizácie tohto odhalenia a jeho celkový nasrato uponáhľaný výraz vyzerajú, akoby práve v behu vymyslel novú prevratnú metódu vyšetrovania zločinu. Túto nervnú etudku si trapák zemák v priebehu filmu niekoľkokrát v rôznych variáciách a situáciách zopakuje. No a pozor! Najväčšie odhalenie naservíruje ňiékto iný - slovenský čávo verejnej bezpečnosti predstavený Emilom Horváthom mladším v neuveriteľne krátkej a zároveň širokej kravate, s jeho výkrikom: "Heuréka!", prešifrovaným v reči detektívky do: "Morava je loď!!!". ()

sud 

všechny recenze uživatele

Sestřih dvou dílů z cyklu "30 případů majora Zemana" (Rukojmí v Bella Vista a Poselství z neznámé země). I když nepočítám ideologii (major Zeman je asi ta nejzarytější normalizační propaganda), film po režisérské stránce stojí za starou bačkoru. A to jej prosím natočil Jiří Sequens, který mistrně zvládl "Hříšné lidi" či "Atentát". Tuny nelogičností a hloupostí jdou ruku v ruce s hloupým dějem (například Jan Pohan střílí po Rudolfu Jelínkovi z pušky a vůbec ji nenabíjí). Jedna hvězdička za některé dobré herce. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (6)

  • Hotel Bella Vista se ve skutečnosti jmenuje Horizontes los Jazmines a leží 2 km od Vinales na Kubě. (sator)
  • Film obsahuje jednu novou scénu, která byla dotáčena při tvorbě filmu. Snímek končí odletem helikoptéry s postřeleným Hradcem (Rudolf Jelínek), v důsledku čehož vzniká tak domněnka, že Hradec nezemřel. Z toho chtěli tvůrci vycházet u dříve připravovaného filmu Major Zeman se vrací!, který měl po revoluci vzniknout jako další dobrodružství Jana Zemana (Vladimír Brabec) a Jiřího Hradce. V tomto pokračování však už měli být protivníky. (ClintEastwood)

Reklama

Reklama