Beru tento film jako jakousi socialistickou bondovku. V rámci seriálu 30 PMZ patří dva díly, z kterých byl tento film složen, k tomu nejlepšímu v seriálu. Rukojmí má zajímavý děj, pár akcí (pro někoho trapné, podle mě určitě realističtější než např. ty z bondovek), výborné herecké výkony, krásné kubánské prostředí, hudbu pana Lišky. Exotický dobrodružný snímek pro který mám slabost. Protivníky československé StB zde jsou bývalí nacisté a ne naši lidé, kteří komunistům vadili. To jen pro ty, kteří hážou celý seriál do odpadu z politických důvodů a tvrdí, že ve všech dílech komunistické zlo vítězí nad demokraty a nevinnými lidmi. Jiří Hradec (Jelínek) říká, že se golf naučil hrát v Kateřinské Hoře s panem farářem. O Bartolomějské ani slovo...(25.7.2007)

• ripo

Jeden z najslabších dielov Zemana, kde je až príliš veľa protisocialistických konšpirácií, ako z dôb priemyselne revolúcie v 19. storočí, kedy sa úmeselne poškodzovali stroje a moc chcel prevzaiť do rúk proletariát. Tento diel si s obľubou pozerám len kvôli tomu, aby som si oprášil spomienky z pobytu na Kube , kedy som býval 3 dni v tomto hoteli (samozrejme, že sa nevolal Bella Vista) a kde som sakochal neskutočne krásným okolím hotela s planinami a zaoblenými kopčekmi......(27.7.2006)

• noriaki

Jako kriminálka je Rukojmí z Bella Vista mizerná. Žádné pátrání které by stálo za řeč se neprovádí, Československá policie všechny indicie a fakta jen tak zhmotňuje ze vzduchu. Kritériím dobrodružného filmu odpovídá víc, i když hlavně díky exotickému prostředí Jižní Ameriky, a těm několika akčnějším pasážím. Ale ani tak nijak nevybočuje z toho horšího co se o třicetileté válce majora Zemana s imperialismem natočilo. Hana Maciuchová, kvůli které jsem si film stáhl, je ovšem kouzelná.(13.2.2014)

• Juklitz

Nemám tenhle dvoudíl v oblibě a považuju jej za jeden z nejslabších, snad společně s Loupeží sladkého I (shodou okolností díky, které vymezují Jirku Hradce). Samotný nápad a plot ještě ok, zajímavý krimi námět, napínavý závěr, prostředí, kontrarevoluce, to bych vzal. Bohužel, všechno ostatní je prostě příliš přihlouplé a vykonstruované a sráží všechna pozitiva na zadek. Celý slet událostí a vyšetřování v Praze je naivní a zjednodušený, navíc role Šerloka z Kysúc (přitom je z Bratislavy, dle vlastních slov, tak nevím) je s tím jeho ´Morava je loď!´ je nanejvýš otravná, stejně jako luštění šifry a většina dialogů a vlastně i většina postav, především archetypálního Mestreie a jeho party kontrarevolucionářů, s výjimkou Radovana Lukavského, který ční nad zbytek osazenstva o dva levely. Přiblblý Hradec umře po fatálním selhání při získávání Dokumentů, bez kterých by asi ten sociálismus zemřel, či co. Myslím tím scénu, kdy prvně použije takticky uschovaný dynamit v pomeranči, aby následovně nevyužil výbornou možnost popravit neschopného Mestreie. Prostě, příliš moc keců a nezbyl čas na dotažení kvanta detailů.(29.6.2011)

• Andronikos

Po akčných filmoch rokov osemdesiatych a v dnešnej dobe to vážne asi nie je najnapínavejší film, ale porovnanie s obstarožnejšími bondovkami by snáď zniesol. Ku komentovaniu tohto v podstate nesamostatného diela sa odhodlávam ale len preto, že mi nedá nereagovať na emotívne a vulgárne (Lima; "estébácký svině"; mimochodom, žiadne "svině" tu nevystupujú, asi tak, ako v dnešných filmoch medzi kladnými hrdinami väčšinou nevystupujú skorumpovaní policajti, čo neznamená, že filmovú produkciu paušálne zavrhnem, pretože neodráža realitu) a mylné či manipulované (Tosim; Hradec sa golf naučil v Kateřinské Hoře a to s pánom farárom!) výplody.(10.1.2010)

• - Film obsahuje jednu novou scénu, která byla dotáčena při tvorbě filmu. Snímek končí odletem helikoptéry s postřeleným Hradcem (Rudolf Jelínek), v důsledku čehož vzniká tak domněnka, že Hradec nezemřel. Z toho chtěli tvůrci vycházet u dříve připravovaného filmu Major Zeman se vrací!, který měl po revoluci vzniknout jako další dobrodružství Jana Zemana (Vladimír Brabec) a Jiřího Hradce. V tomto pokračování však už měli být protivníky. (ClintEastwood)

• - Most, ze kterého chtěla skočit Sachlová (Helga Čočková), se nachází v Praze na Císařském ostrově. Bar v hotelu Bella Vista je hotel Los Jazmines v údolí Viňales na Kubě. Natáčelo se také ve městě Kiel v severním Německu. (Cucina_Rc)

• - V dodatečně dotočené scéně, která se má odehrávat někde v policejních garážích, je jasně vidět žlutobílé vozidlo Veřejné Bezpečnosti. Takto označená vozidla se však začala používat až o pět let později. Koneckonců na začátku filmu vidíme správné dobové vozidlo, modré s bílým pruhem. Taktéž na hercích v této scéně je zřetelně poznat, že jsou o nějaký ten pátek starší. (Scott67)