• sud
  *

  Sestřih dvou dílů z cyklu "30 případů majora Zemana" (Rukojmí v Bella Vista a Poselství z neznámé země). I když nepočítám ideologii (major Zeman je asi ta nejzarytější normalizační propaganda), film po režisérské stránce stojí za starou bačkoru. A to jej prosím natočil Jiří Sequens, který mistrně zvládl "Hříšné lidi" či "Atentát". Tuny nelogičností a hloupostí jdou ruku v ruce s hloupým dějem (například Jan Pohan střílí po Rudolfu Jelínkovi z pušky a vůbec ji nenabíjí). Jedna hvězdička za některé dobré herce.(10.11.2007)

 • Nerajohn
  ****

  Známé spojení dvou případů majora Zemana, které mají být jakousi obdobou Jamese Bonda. Toho zde představuje elitní agent čs. rozvděky mjr. Hradec, který bojuje proti nacistům hodlajícím poškodit čs. vývoz a znárodněné chilské doly. Teda bojuje, většinu filmu je jako rukojmí jednoho nacisty v blíže neidentifikovatelné jihoamerické zemi a jeho kamarádi v pražské policii se ho snaží zachránit. Zase taková blbost to není, na tehdejší dobu je to i celkem akční a když se posoudí doba vzniku a ne zrovna špatné herecké výkony ( třeba Václav Postránecký a jeho slizký " kamarád " v Chile ), tak se to zkouknout dá.(19.4.2006)

 • waits
  ***

  Přestože pokládám celého Zemana za historicko-politický paskvil prvního řádu, nemůžu Bella Vistě upřít solidně vystavěnou zápletku a atmosféru Jižní Ameriky, v eře socialistického filmu, myslím, bezkonkurečně nejpřesnější (točilo se na Kubě). Hovory soudruhů kriminalistů jsou jen doplnkem k akci majora Hradce která má, hlavně díky Adamírovi, šmrnc (i když výklad šifranta Líra stojí taky za to) . Často si říkám, jak oddělit znechucení z propagandy nebo lži od ostatních složek filmu. Postupem času jsem došel k tomu, že pokud si u filmu nemumlám sprostá slova a neprocházím se po pokoji, budu se snažit vzít tyhle věci v potaz, ale nezapomenu se podívat na film i z jiných stránek. Celý Zeman je samozřejmě svinstvo, ale zkuste se podívat na Výstrahu nebo Botostroj. Anebo Bouřlivé víno, když jsme u toho, což je taková oblíbená legrácka s Menšíkem, ale nezadá si se Zemanovými tématickými díly.(25.3.2011)

 • Pepi74
  *****

  A mě se to líbí. Je to akční, naše sabotované lokomotivy bez kterých se Chile položí a agent Hradec. A snad ještě víc konspirátor Wunder Pepi Postránecký... Kanyzovi jsem to nezáviděl, zahrál si ve velké hře a nechtěl bych být na jeho místě v hotelu, kde byl fakt sám. A konečný útěk před úchyly v autě.. Super..(20.11.2014)

 • kingik
  ***

  Hradec proti Uruguay. Ne, to se nestřetly dva nerovné fotbalové týmy, ale v přeneseném významu se utkaly dvě strany, které hájily své zájmy. Obětovat se někdo z vlastních řad musel. Padlo to na majora Hradce. Vybavený svým citem pro vypořádání se se záškodníky, už věděl do čeho jde. Kanyza už zařval a on podvědomě věděl, že i když ho Honza Zeman miloval, tak ani za růže pro Zemana ho odtud nevyseká. Jdi Jirko a bojuj. My ti tady budeme krýt záda, a nikdo na tebe nepráskne pravý důvod tvé návštěvy této vskutku nehostinné země. Spojením v jeden celek dvou dobrodružných dílů ze všech nejdobrodružnějších, a sice "Poselství z neznámé země" a "Rukojmí v Bella Vista" vznikl celovečerák a docela výrazný. Srneček, pardon Jelínek - tomu padla role jako ulitá a socialistické dámy v natáčkách a županech vlhly, ale poctivě se o tu rozkoš podělily, neboť zde přítomný Kanyza a Brabec také nezůstali stranou, ačkoliv poslední jmenovaný se zde paradoxně oproti svému proslulému seriálu nesoucí jeho jméno, moc nevyskytoval. Pánové herci, za co se po letech stydíte, že jste v tomhle seriálu hráli. Bylo to dobrodružné?! Těžko říct. Sledovaly to miliony diváků?! Sledovaly. Bylo nějaké Csfd?! Nebylo. Řemeslné režijní kvality tam byly, odpovídající výkony rovněž, houstnoucí atmosféra i napětí nechybělo, akorát to označení "dobrodružný" film je sporné, protože tohle bylo míněno vážně a bez zjevné dobrodružné nadsázky. Když to porovnám s dnešními seriály a jejich "mobilohome" vizuálem i ozvučením, tak tohle je oproti nim hotová extra třída. Přesto pro ještě vyšší moje hodnocení scházelo větší tempo, a také konkrétní zmínka, v jaké zemi se děj odehrával. Ptáte se, jak jsem se dopátral, že to byla zrovna výše zmíněná Uruguay? To je tajné....Mé hodnocení: 60%(9.1.2014)

 • Jan Kanyza

 • - Film obsahuje jednu novou scénu, která byla dotáčena při tvorbě filmu. Snímek končí odletem helikoptéry s postřeleným Hradcem (Rudolf Jelínek), v důsledku čehož vzniká tak domněnka, že Hradec nezemřel. Z toho chtěli tvůrci vycházet u dříve připravovaného filmu Major Zeman se vrací!, který měl po revoluci vzniknout jako další dobrodružství Jana Zemana (Vladimír Brabec) a Jiřího Hradce. V tomto pokračování však už měli být protivníky. (ClintEastwood)

 • - Most, ze kterého chtěla skočit Sachlová (Helga Čočková), se nachází v Praze na Císařském ostrově. Bar v hotelu Bella Vista je hotel Los Jazmines v údolí Viňales na Kubě. Natáčelo se také ve městě Kiel v severním Německu. (Cucina_Rc)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace