Vražda v hotelu Excelsior je další ze série čtyř barrandovských filmů, které navázaly na úspěšný televizní seriál podle povídek Jiřího Marka. Tentokrát byly vybrány z jeho knihy "Panoptikum hříšných lidí". V kriminálním retro příběhu se vše točí kolem láhve od francouzského koňaku, jíž byla v prvotřídním pražském podniku zabita půvabná Dana Matoušová. Všechny nitky zapeklitého případu, kde nechybí hazard a v němž postupně upadají do podezření jak zaměstnanci hotelu, tak i hosté, včetně tajemného perského diplomata, zručně rozplétá policejní rada Vacátko a jeho spolupracovníci. O spletitou šarádu se stará především ředitel podniku Hnízdo, který se za každou cenu snaží uchovat zdání dobré pověsti hotelu… O znamenité vykreslení atmosféry 30. let se vedle všech tvůrců (Jiří Marek, Jiří Sequens, Václav Hanuš) a herců (Jaroslav Marvan, Josef Vinklář, Josef Bláha, Miloš Kopecký) zasloužil i „hotelový orchestr“ s krásnou písní „Excelsior – slow“ Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse, kterou ve stylu R. A. Dvorského zpívá Eduard Hrubeš. (Česká televize)

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

PTuranyi

Klasická detektívka zostavy Vacátko, Bouše, Buzek. Vyšetrovanie vraždy pani Matoušovej je vedené profesionálne nie len z policajného hľadiska ale aj produkčného a hereckého. Pán Marvan a Kopecký svojimi výkonmi nenechajú nikoho na pochybách. Podozrivý je takmer každý z hotela Excelsior vrátane samotného riaditeľa a perzského princa či klaviristu. ()

ssarka

tahle modrparta mě bude bavit ať už černobílá nebo i barevná...každý díl je zajímavý,a je vidět,že i bez honiček a akce jde-šla natočit výborná detektivka...herecké výkony samozřejmě perfektní ()

Peabody

herecké výkony kromě občasného přehrávání, asi úmyslného, jsou na dobré úrovni, místy jsou dokonce skvělé, ale nemohu dát víc, protože je to tak strašně nastavované aby ta metráž dala celovečerní délku a tedy i honorář, písně (ten motiv se obehrává tolikrát, že bych na konci vraždil), dialogy, vadí mi to. Nůžky proboha a takových 20 minut pryč a bylo by to za pět. ()

Hombre8

Stejné jako u "krále". Po pravdě řečeno je dost divné natočit napřed seriál a pak teprve pilot. Navíc seriál černobílý a pilot barevný. To vše v rozmezí 3 let. Nehledě na to, že pilot (hlavně díky nataženému času) nedosahuje kvalit seriálu. Prostě všechno obráceně. Made in Czechoslovakia. ()

Mixerka

Zavři, očka... zavři... další super díl s Marvanem. "A jak tam flambujou, no to je unikát! -- Co prosím? -- No flambujou. -- A co to je pane rado, to flambování? -- No, já nevim jak bych vám to řek, víte. Takový pikantní zázrak. Vono se to nejlíp dělá v přítmí, víte, při svíčkách. -- To bude pane rado určitě nějaká prasárnička." ()

PORTER44

Tentokrát se detektivka odehrává v hotelu kde je zavražděna D.Matoušová,celé vyšetřování se odehrává uvnitř hotelu kde je ze začátku dost podezřelých jak ze zaměstnanců tak z hostů.Ve vedlejších rolích se objeví spousta známích hereckých tváří kteří přijpějí svými výkony k dobré detektivce. ()

PavelKral

Patrně nejslabší z kvarteta celovečerních filmů o Vacátkově mordpartě ze Čtyřky... Celý film se motá na bodě "nula", konverzace, konverzace, konverzace... Nuda a slabé oproti veselé policajtské taškařici "Partie krásného dragouna", či baladě z prostředí Pražské galerky "Pěnička a Paraplíčko". Dokonce i "Smrt černého krále" má rychlejší spád, nadsázku a komediální výstupy... ()

Monicina

Milujem túto sériu a tento film je z nich najlepší. Samé vtipné hlášky, ako vždycky skvelý detektívovia na čele s prísnym Vacátkom , zmätený inšpektor Mrázek po opici, totálne opitý manžel zavraždenej zahratý J. Somrom, ktorého Vacátko nemilosrdne kriesi ošprajcovaním dámskou voňavkou, temperamentný rozohlený riaditeľ hotela " symbol kľudu v rušnom veľkomeste", skrachovaný pianista, vychcaný vrchný, hysterka Janíková, spevák Langmiller, ktorý spieva Vacátkovi text s ironickým textom "Zavři očká, zavři", celý čas som sa bavila. A ten starý český slang z prvej republiky nemá chybu. Pre mňa najlepšia hláška od Vacátka: "Courá se to hore dolu po schodech jako šváby. A výpovědi - buď jsou všichni ožralý nebol lžou jako když tiskne". A scéna v kočiari, kde Bouše netuší, čo znamená flambování a myslí si, že je to určite "nejaká prasárna, v týhle nóbl hotelech". ()