Obří spár

(neoficiální název)
  • USA The Giant Claw

Gigantický sup z vnějšího vesmíru ohrožuje zeměkouli! Na počátku jeden pilot spatří cosi jako UFO, ale poté se ukáže, že to byl obrovský ošklivý pták. Tak se tým vědců spolu s armádou pokusí vyvinout zbraň, která by narušila příšerákův štít, který ho činí neviditelným vůči všem radarům - a zbavila nás ho jednou provždy. (ČSFD.cz)

ledzepfan

Jedna z největších demencí pod filmovým sluncem, která ale může dnes za jistých okolností( a hladiny alkoholu v krvi) pusobit jako náramná zábava............Já při tom nebyl bohužel ani zkouřený ani ožralý-tak jsem to prozýval a občas se pousmál ()

PKD

Antihmotový butrfták je něco, co nemá ani ST (jedině, že by létal na dilithium, nebo se jím živil) ani SW a tam bych si to i dokázal představiti. Jeho výrazný jekot, jako když ženské šlápnete na kuří oko (nebo jí vezmete platební kartu) to bylo k nezaplacení:) Co se týče jeho jiných, zvláště vizuálních quallit, to již popsal většinou Lima. Já ale přišel na další ozn, které tady tuším nikdo nemá a to, že jsem si ho překřtil na anithmotového ptáka Čau. To byl takový podivný 90tkový fenomén, který si asi dnes mnoho lidí, nepamatuje. Kočka s očky jako cvočky Mara Corday z Tarantule, nosí dobrou pol. filmu podivně nabarvené vlasy, takže vypadá jako skunk (nehledě na viditelný efekt předčasného zestárnutí) nebo Dat v závěrečném 2dílu z TNG. Pak to naštěstí zmizelo a díky tomu opět omládla. Jejím partnerem v nebezpečí (doslova) je v tomto př. Metalunský vědátor Exeter, který zde v přestrojení za člověka, pořád vymýšlí nějakou sviňárnu, jak nebohého ptáčka (jehož kámošem by mohl býti King Kong ze zjevných důvodů) odstraniti nadobro, což se mu nakonec podaří.:( Pobavili ti 2 generálové, kteří jako hodní dědečkové hříbečkové, plácají ´´každého´´ po zádech a ke konci jdou dokonce! sami do akce. Vskutku totální SF, haha. P. s. ty jeho (ptáka Bitevní loď) často rozšiřující se nozdry, je něco, na co se jen tak nezapomíná.;-) Další zářez na 50tkové SF pažbě. A rozhodně přírůstek do sbírky. Zajímalo by mě, co se s tou loutkou asi stalo. 3.5 ()

gumli

Vojsko testuje radar a jeden pilót zbadá niečo ako tieň.Ohlási to ako UFO,vyhlásia poplach.Vyšlu stíhačky,ale jeden zmizne.Ale keďže radar nič nezachytil,pilotovi nechcú uveriť.Vtom ohlásia stratu väčšieho lietadla a tak mu potom uveria.Zistia,že sa jedná o obrovského vtáka,veľkého ako vojnová loď.Nič nepomáha,ani rakety,ani guľomety,proste nič.Ale nakoniec ho samozrejme dostanú.Neviem čo to bolo za vtáka,niečo medzi supom a moriakom.Totálne smiešny film.Ale keďže ja sa pozerám na tento film inými očami,tak je to za tri.Ale hlúposť je to teda poriadna.. ()

DarkDemon

Stará pecka která zaručeně pobaví a rozesměje. Možná, že bych se na to díval v roce 1957 jinak, ale teď to beru jako skvělou komedii, tehdejší „triky“ nelze přeci brát než s humorným nadhledem. ()

Mol

Tak tohle je klenot. Hlášky typu: "je mi jedno jestli je z vesmíru nebo z New Jersey" mě úplně odrovnaly. Monstrum vypadá velmi komicky a celkově film nenudí. Paráda. ()

noriaki

Pro staré monster movie mám slabost, takže jsem se na tenhle poklad opravdu hodně těšil. Zpětně viděno, stačilo se podívat na trailer. Film totiž táhne jenom prehistorická létající obluda, a nějaký zajímavý děj, nebo napětí se čekat nedají. Film je z větší části nuda. Scenárista smysluplně nezaplnil ani těch 75 minut, takže většinu času jsou na plátně jen úmorné dialogy o ničem. Logických chyb a donebevolajících blbostí je tolik, že film funguje i jako komedie. Smíchu jsem se neubránil ani já, což je pro The Giant Claw hodně špatná vizitka. ()

Mihail123

Bigger than a battleship! ...Comes from outer space...- Nestačí vám?:) Toto neuveriteľno neuveriteľné monštrum mi naháňalo strach asi tak, že som sa celý čas nehorázne smial. Čistokrvné Bčko ktoré v 50. rokoch ľudia určite vnímali inak. Tento film sa hodnotí podľa toho ako dobre sa pri ňom bavíte. Keď očakávate kvalitnú filmarinu:D tak to asi nenájdete. Ale nájdete te tu kopec "dobrých" hereckých výkonov (Jeff Morrow forever!:D) a najhaluznejšie monštrum aké kto kedy vymyslel - GIANT CLAW. Odporúčam pozrieť, na tento film rozhodne nezabudnete!:D ()

Compadre

Tohle snad režisér nemohl myslet vážně!! Zemi atakuje gigantická slepice...s tim se fakt musí něco dělat. Film je hrozně nudnej, herci nehrajou nic moc a ani se jim nedvim, nejspíš si uvědomovali v čem hrajou....a hlavně pro Krista pána, kterej vůl měl na starosti udělat to nechutný ptačí monstrum?? Ta potvora vypadá tak nepřekonatelně blbě, že kdykoliv se objeví na plátně, tak se vám všechno zhnusí. Dvě hvězdy dávám proto, že je to opravdu nevšední zážitek, něco takového sledovat. ()

KasparekZabijak

Nemuzu se prestat smat 😂 jako vazne myslenej film samozrejme prisernost, ale ten sup nebo co to melo bejt byl fakt k posrani vtipnej. Obcas schramstnul papirovy letadlo, tu vydesil obyvatele NY, kdyz se usalasil na papundeklovy Empire State Building a zacal ji cupovat na kousky, pripadne proste jen tak poletuje zavesenej na snurkach a srandovne krakora. A konecne se dozvite, kde se inspirovali tvurci zaverecny sceny v Terminatorovi 2. ()

pursulus

Tenkrát v černobílé.¬         Do začátku 60. roků min. stor. byly černobílé snímky zcela obvyklé. Nemohly spoléhati na barvu, a pro to o to víc profesionality muselo býti při natáčení. V produkci USA, v době rozvinutého zvukového filmu a ještě převažujícího filmu černobílého, tedy době, kterou lze dejme tomu ohraničiti roky 1935 a 1959, můžeme vypozorovati, že profesionální práce a dobrá kvalita filmu je naprosto běžnou věcí. Kvalitu ještě nekazily netradiční postupy, které se vyvinuly později jako odezva na už přílišnou konkurenci a množství točených filmů. Až na vzácné výjimky, jakými jsou třeba Robot Monster z r. 1953 v režii Phila Tuckera nebo tvorba Edwarda Wooda Jr. v 50. rocích byly i scénáristicky chabé výtvory podrženy profesionálně rutinními osvědčenými filmovými postupy režisérů.¬                 Mezi snímky, které před stoupou zachaňuje pouze a právě tato dobová samozřejmá profesionalita, patří i "Obří spár". Jeho režisér, herec nejprve divadelní a po té i jeden z mnoha režisérů v USA v té době, pan Fred Sears, si poradil s fantastickým a ožehavým námětem tak dobře jak to jen šlo. Tak vzniklo dílo aspoň chabosti snesitelné, dílo dosti podařené na to, aby diváci vydrželi ve svých křeslech až do konce promítání.¬                 Dobré věcné opoznámkování je od uživ zelvopyr (ostatní před díváním raději nečtěte, dosti toho prozradí, nejsou zrovna dobře a ohleduplně napsány). ()

p6qwre

Ideální béčkové sci-fi: přihlouplé dialogy, špatné herecké výkony, velká dávka bláznivých vědecko technických výmyslů a šílených teorií o antihmotě a čemsi dalším, nedotažené triky, spousty záběrů z vojenského archivu s letadly a dělostřelectvem v akci. A to vše korunováno přítomností asi nejlegračnějšího monstra, které jsem zatím ve filmu měl možnost vidět. Ne, že by to byla 100% zábava, některé dlouhé dialogy ohledně teorie XY jak zničit útočící přerostlou slepici jsou dost nudné, ale minimálně ve chvílích, kdy se toto monstrum ukáže na obrazovce, je o zábavu postaráno. Velmi detailní recenze je zde ()

Dreadd

„Get me my pants, will you, General?“ Giant Claw vše předkládá s naprostou vážností jako poručík Frank Drabin, na rozdíl od něj však není vůbec falešná. Monstrum působí především směšně a vůbec hrozivě, vypadá totiž jako vypelichaný pštros se supími křídly. Vysvětlení původu obrovského ptáka bylo skutečně vědecky úchvatné, téměř jako by s ním měl něco společného Ed Wood. Vědec dává generálům přednášku o hmotě a antihmotě, až nakonec formuluje konečné vysvětlení, totiž že k anihilaci ptáka nedochází, protože není z antihmoty on sám, ale dokáže generovat pole antihmoty okolo sebe, kterým neprojde žádná pozemská zbraň. Ale proč je jeho štít z antihmoty vůči prostředí inertní se už nedozvíme. A létá ve spirále po Severní Americe, protože si zde chce založit hnízdo, kam se mu nakonec podaří naklást vejce a lidstvo nenapadne nic lepšího než vejce (které štít z antihmoty postrádá) rozstřílet, samozřejmě ve chvíli, kdy je pták v hnízdě. Každá scéna s ptákem je naprostý (vtipný) unikát, jednou zvedne vlak přímo z kolejí, aniž by se jednotlivé vagony rozpojily, jindy zase polyká armádní představitele jednoho po druhém, když se snaží vyskákat z letadla. Není divu, že na jeho zničení je vyslán letoun pilotovaný samotnými generály strýčka Sama. ()

Jello Biafra

50te roky 20. storočia boli na poli sci-fi charakterizované vzostupom takzvaných "monster movies" - filmov, v ktorých figurovali obrovské príšery devastujúce čo im prišlo pod ruku (väčšinou to vždy odniesol New York). Giant Claw je klasická béčková zlátanina o obrovskom supovi, ktorý je však akurát k smiechu rovnako ako laciné triky. Dotyčný "dráp" je totiž len obrovský vypchatý hybrid supa s orlom, ktorý je zavesený na šnúrkach (možno tu sa Ed Wood inšpiroval lietajúcimi taniermi na drátkoch v neslávnom Plan 9 from Outerspace) a len poletuje hore-dolu. Nečudo že počas premiéry vyvolali zábery s týmto monštrom v kine hurónsky smiech. Film dokonca drzo vykráda aj zábery z filmov War of The Worlds a World vs. the flying Saucers. Ale myslím že aj tento film si nájde svojich divákov ako dobré Guilty Pleasure. ()

Danoboss

Technické spracovanie tohto monštra a celkovo všetky efekty ma nútia dať plný počet, tak dobre som sa veľmi dlho nezasmial. Ten vták totiž vyzerá vyslovene retardovane, príbeh je inak štandardná scifi sračka, ničím nevybočujúca z radu mnohých podobných starých scifi čo som videl. Máme tu monštrum, ktoré z nejakého dôvodu sa nedá zabiť armádou, ale zrazu sa zjaví vedec s visážou Humpreyho Bogarta s fešnou spolupracovníčkou a tí majú riskantný plán ako za pomoci obskúrneho prístroja sundať vtáka z oblohy. Pozrite si aspoň trailer, pochopíte - http://www.youtube.com/watch?v=6sKGz-hQ0yg ()

Han22

Hned jak jsem viděl fotku příšery, věděl jsem, který horor z roku 57 si musím sehnat jako první :-) A Giant Claw nezklamal je to opravdu taková hovadina jak to vypadá. Od ukecaného příběhu plného prapodivných dialogů, zoufalých technoblábolů a dramatického vysvětlujícího komentáře, přes absolutně otřesnou hlavní dvojici a nesmyslnou vědu až po zvuky a hlavně vzhled příšery. Ten vypelichaný sup s vizáží plyšáka válejícího se na směťáku se zkrátka musí vidět. A přesto je to docela zábava i když asi jinak než tvůrci zamýšleli. Hlavně finále v New Yorku kdy potvora níčí modýlky mrakodrapů by hrozně rádo bylo novým King Kongem. Ale nedaří se no :-) No nemůžu dát míň jak dvě, subjektivně mě to bavilo více než celá sága s Netvorem z Černé laguny. Jen škoda že i v roce 57 se ještě točilo černobíle, tohle vidět v barvě by musel být zážitek. ()

Arach.No

4* z naprosto jiných důvodů, než je před chvílí dostala Tarantula. Giant Claw je jeden z nejlepších příkladů filmu, který je tak špatný až je dobrý. Skoro nic zde nedává smysl, pták je dost možná nejhůř udělaná stvůra jakou jsem kdy viděl a film sám sebe přesto bere vážně. Bavil jsem se skvěle. Doporučuji odkaz na youtube, který sem dal eye candy. ()