Vzdálené vrcholky hor (TV seriál)

• italský

Far Pavilions, The

• slovenský

Vzdialené vrcholky hôr

Drama / Historický / Romantický

Itálie / Velká Británie / USA / Západní Německo, 1984, 3x105 min

Děj se odehrává v exotickém prostředí, hlavní hrdinové mají neokoukané tváře, vše tedy působí věrohodně. Zároveň potěší přítomnost Christopera Leeho, Omara Sharifa a Arta Malika. Pro nás je a byl tento seriál něco nového. Je plný dramatických situací, lásky, příjemných slov a také krásné a podmanivé hudby. Máme možnost se dozvědět něco o zvycích a historie Indie a okolní krajiny. Myslím, že herecké výkony a výpravu lze chválit. Jen bych měla výtku k českému názvu. Je to sice překlad z původního názvu. Ale vzhledem k tomu, že je to něco pro české diváky nového a neokoukaného, chtělo by to název naznačující exotiku, ne Tatry, Alpy či Krkonoše.(29.12.2013)

Podle románu (nedávno konečně vyšel ve dvou dílech) M. M. Kaye. Hlavní hrdina Ash (Ashton Pelham-Martyn) je Angličan, ale když jako dítě ztratí oce, je vychováván indic. chůvou jako Ind a vydáván za jejího syna Ašóka. Tak se důvěrně pozná s indic. prostředím. Později se opět vrací do své britské kůže a jako britský důstojník zažívá dvojjakost své existence - není ani Angličan ani Ind. Slavná je jeho láska k indické princezně Anjuli (ale i ona není čistokrevná Indka - myslím z části Ruska), kterou později zachrání před plameny, když má být se zemřelým manželem a svou sestrou (také vdovou téhož manžela) upálena. Její zfanatizovaná sestra proslavila celý seriál svým předsmtným nadšením- ram ram ram ram.... Ben Cross ve své nej-roli - nejslavnější - všechny jeho role neznám, ale pak hrál spíš už záporáky.(20.8.2006)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 1.9.1989 --- Romanticko - dobrodružná miniséria s legendárnym slovným spojením RAM - RAM. :-) Poprvýkrát som zistil, že v Indii sa s tým nekašlú, a mladé vdovy si tam neužívajú, ale upaľujú sa. ČT by to mohla "vykopať" z archívu a zreprízovať. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Dvojhodinový zostrih tejto minisérie - podobne ako u ŠOGUNa - bol v roku 1985 pod rovnomenným názvom uvedený aj v našich kinách. (9.5.2009)(9.5.2009)

Výtečná výprava, casting, herecké výkony, hudební složka už tolik nezaujme. Seriál jsem neviděl cca dvacet let a přiznám se, že než jsem ho včera opětovně zhlédl, pamatoval jsem si jen útržky a základní dějovou linii. Je velká škoda, že je tato minisérie současnými TV ignorována. Mj. Ben Cross v kladné roli není tak často k vidění. http://www.youtube.com/watch?v=OhxjF2H8nxo(3.3.2009)

Další z dětských TV vzpomínek, která by ráda znovu vylezla na světlo. Původně tuším šla jako dvoudílný film, pak v rozšířené verzi jako (asi) 5dílný seriál. Kromě proslaveného RAM-RAM mi utkvělo v paměti dost velkolepě pojaté dobývání britské pevnosti. Romantika toho nejryzejšího zrna, kterou kdovíproč naše tedy česká tévé stejně jako řadu jiných věcí začala okázale ignorovat.(11.12.2010)