Chlapci ze sousedství

• Česko Děti ulice (více)

Režijný debut černošského režiséra Johna Singletona sleduje osudy troch chlapcov v černošskom ghette South Central v Los Angeles. Stretávame sa s nimi ako s desaťročnými a potom znovu po siedmych rokoch: jeden z nich sa stáva obeťou zločinu a druhý mieni jeho smrť brutálnym spôsobom pomstiť. (oficiální text distributora)

plagjoklas

tak toto je ťažký film. Len som si najprv myslel ze sa bude odohravat cely v Comptone co by mohlo byt omnoho zaujimavejsie. No film mal tu spravnu nigga atmosferu. Lowrider na kazdom kroku, chlast skryty v sackoch sedenie na verande tazke pozy :) proste je to tam vyobrazene tak ako to tam je :) a to sa mi paci. Herecke vykony boli podla mna velmi dobre dokonca aj Ice Cube ma prekvapil ktoreho ako herca nemam moc rad (raper je 100000krat lepsi :)) ()

fraktal

Jedna hvězdička dolů za zbytečně idealizovaný konec. Ale i tak velmi příjemné dílko zachycující bezvýchodnost životů v ghettu. ()

..Anya

Velice prvnoplánové, přesto příjemné pokoukání bez případných nudných momentů. Narozdíl od "Do the right thing" mi kluci nepřišli jako úplní vypatlanci, jen jako prosté oběti zázemí, kde vyrůstají. ()

bolf!k

Herci výborný, hlavně Fishburne, který má to mentorství prostě v sobě. Jinak hodně dobrý zvukový podklad. Nikdy nebylo ticho, ale neustále bylo slyšet buď sirény nebo střelbu. Navíc film nabízí zajímavý vykreslení života in the hood a celý film finišuje hodně silným závěrem, takže to za zhlédnutí stoprocentně stojí. 85% ()

SMJSmoK

Hezky propracovaný příběh o tom, "jak to taky někde vypadá". Film působí dost syrově a drsně, ale zároveň se tam dá najít i lidský rozměr. Pro mě je to veledílo... ()

M1911

Jó, to LA devadesátých let, to je ten pravej divokej západ. Negři tam chlastaj, fetujou, střílej se a pak maj bejt naštvaný když se o nich nemluví hezky. Žít třeba v takovém Comptonu, to musela být zkrátka radost. Každopádně potěšil Laurence Fishburne a kupodivu i Ice Cube, kterému šla role mothafuckin' gangzta nigga na výbornou. Koneckonců to asi ani nemusel moc hrát... ()

junxi91

Čekal jsem něco mnohem drsnějšího a krvavějšího, dočkal jsem se celkem klidného příběhu o jednom chlapci, jeho kamarádech, nejprve v jejich deseti letech a následně v sedmnácti. Mladý desetiletý Tre žije se svou matkou Revou v Inglewoodu, a ve škole mu to celkem jde. Nicméně se  během hodiny přímo před tabulí porve se spolužákem, a tak si jeho matku učitelka zavolá do školy a řekne jí, že Tre postrádá disciplínu a je nevyzrálý. A tak jej mamka odveze za jeho otcem Furiusem Stylesem do South Central L.A., kde se má naučit nějaké životní lekce. Musí umývat nádobí, uklízet dům a plnit si povinnosti. V noci se k nim však vkrade zloděj a tak na něj otec vystřelí, ale lupič stihne utéct. Přijedou sice policajti, ten bílý se chová přátelsky, zatímco ten černý se chová k Furiusovi dost opovržlivě. Tre se zde sejde se svými kamarády z dřívějška a dalšími - s problémovým Darrinem "Doughboyem" (tlusťochem), jeho klidnějším nevlastním bratrem Rickym a také s Chrisem. Další den jsou Doughboy a Chris zatčeni za loupež. Děj se nyní posouvá o sedm let dopředu. Pro Doughboye je po návratu z polepšovny uspořádaná párty. Stal se také členem místního gangu Crips. Chris se mezitím stal kriplem a je na vozíku kvůli střelnému poranění. Z Rickyho se naopak stal úspěšný středoškolský hráč amerického fotbalu a otec mladého synka, který žije se svou matkou Brendou a přítelkyní Shanice. Tre má s otcem nepříjemný rozhovor o sexu a vymyslí si vášnivé milování s jednou krásnou starší holkou u ní doma, zatímco její matka a babka byly v kostele. Ve skutečnosti je furt panic, ale chce opíchat svou holku Brandi, která chce ale nejprve svatbu. Následně se místní mládež sejde na ulici ve svých autech na pouliční závody. Během postávání u auta je Ricky provokován Ferrisem z gangu Bloods. Doughboy se jej zastane a vytáhne svou 45 bouchačku a tím Ferrise zastraší, ale ne nadlouho. Ferris začne střílet z automatu a celá párty rychle končí úprkem. Tre a Ricky jsou odchyceni LAPD a opět se setkáváme s tím černým policajstkým zmrdem Coffeyem, který strčí Tremu hlaveň do úst a vyhrožuje mu tím, že jej klidně může hned odprásknout. Tre se pak dostaví domů k Brandi a po chvíli utěšování si spolu konečně řádně zapíchají. Další den se Ricky s Doughboyem jako nevlastní bratři pohádají kvůli předchozí noci a Brenda se zastane Rickyho. Poté jdou Ricky s Trem do blízké lékárny. Po jejich odchodu přijdou výsledky testů SAT, které skládali Ricky a také Chris kvůli tomu, aby získali stipendium na univerzitu. Bylo třeba získat minimálně 700 bodů a s Rickym to vypadalo nadějně, i když měl už v sedmnácti syna, což překvapilo chlápka, který s ním měl rozhovor ohledně jeho budoucího studia. V tomto věku - v sedmnácti - měl také Styles svého syna Treho. Styles mimochodem bojuje za ukončení násilí mezi černochy, chce zastavit vzájemné zabíjení a také je docela úspěšný byznysmen. Nebojí se kvůli tomu vyrazit s Trem doprostřed nebezpečné čtvrti k jednomu billboardu. Rickymu a Tremu se však stane nepříjemná věc - během cesty do lékárny si je najde ten šmejd Furioso se svou bandou. Nejprve si jejich auta všimnou Doughboy a spol. a Dough začne mít o ty dva strach. To nejhorší se však stane a přes snahu o útěk přes zahrady a uličky Furioso vystrčí brokovnici z okna auta a odpráskne chudáka Rickyho. Pak je najde Dough a odnese Rickyho mrtvolu domů, kde jej opláčou jeho přítelkyně a matka, která z toho dostane hysterický záchvat a obviňuje Dougha z Rickyho smrti. Navíc Ricky získal v SAT testech 710 bodů, tudíž by to stipendium získal. Není čas brečet a je třeba se pomstít. Furios najde u Treho zbraň a společně s Brendi se mu snaží celou tu pomstu vymluvit. Přesto se však přidá k Doughovi a Monsterovi a objíždějí město, nicméně během toho si to Tre rozmyslí a vyleze z auta. Dough a jeho hoši najdou Bloods u fast-foodové restaurace a Monster po nich začne střílet, poté z auta vyleze Dough a všechny je dorazí svou 45. Další den navštíví Dough Treho a má pochopení pro to, že opustil jejich gang. Je mu jasné, že za tu krvavou pomstu bude čelit následkům. Začne rozebírat to, že americká média "neví, neukazují a nemají zájem o to, co se děje v hoodu". Oba se pak ujistí o tom, že jsou pořád "bratři". V epilogu se dozvídáme, že Ricky byl pohřben, Dough byl o dva týdny později zastřelen a Tre šel s Brandi na kolej. Bylo to celkem dobré, i když jsem to čekal trochu lepší. Největší trauma jsem paradoxně neměl z toho střílení na konci, ale spíše z té zfetované "matky roku", která nechala své nic netušící a nepřebalené dítě pobíhat po ulici, kde jej mohlo srazit auto, a když jej Tre odchytil a předal jí ho ve dveřích, tak mu nabízela kuřbu za drogy. Není nic horšího než trpící děti díky svým naprosto dezolátním rodičům. A není nic nepochopitelnějšího než to, že se černí neustále vraždí především sami mezi sebou. () (méně) (více)

GTS_PUNK

Boyz n the Hood režiséra Johna Singletona z roku 1991 je filmom z losangelskej časti South Central, ktorý by mohol byť príbehom tisíc a jedného černošského mladíka, ktorý sa tu narodil. Režisér Singleton sa v snímke zameriava na detstvo a mladosť skupiny blízkych priateľov, ktorých formovali ulice plné násilia. Naprieč filmom divák sleduje mozaiku rôznych postáv - niektorých South Central naplno pohltil, iní z neho chcú uniknúť. Obe tieto skupiny však spája to nešťastie, že sa práve na tomto mieste ocitli. Na jednu stranu Singletonova snímka pôsobí ako radová kriminálna dráma z ghetta na západnom pobreží Spojených štátov, na stranu druhú v nej možno badať znaky sociálnej drámy, čo vidieť predovšetkým pri práci so spomenutými postavami. V každom prípade však toto dielo príbehovo ani inak neprekračuje hranicu priemernosti. Nemá totiž čím diváka väčšmi zaujať. Ide o počin, ktorý je pozerateľný, ale neponúka nič navyše. Teda až na jeden menší dejový zvrat, ktorý však divákom príliš nepohne. Boyz n the Hood je napriek tomu filmom, v ktorom prevažujú pozitíva nad negatívami. Dielo Johna Singletona dokáže zaujať predovšetkým solídnym hereckým obsadením a losangelskou výpravou. Čo-to má povedať aj príbeh, ale ten by, pravda, mohol byť poňatý lepšie, čo by v konečnom dôsledku istotne dokázalo pomôcť aj filmu ako celku. ()

sup

Nevím čím to je, že mě ten film dostal. Normálně bych ho asi zatratil - zvláště kdyby pocházel z česka, ale to by asi vypadal trochu jinak. Je plný klišé, je moralistický, dopadne tak ja asi lze očekávat, ale přitom mi přišel svým způsobem docela opravdový - navíc s tím, že není jenom o černošské komunitě v Městě Andělů... ()

Aress

Je to opravdu skvělej film, protože je v něm zachycena realita není to žadnej HAPPYEND jako v nějakem BARBIE příběhu, tady je vidět jak dobrý filmy se natáčely v 90. letech.Ja bych nejradši napsal všem scenáristum a režiserum aby začali už konečně totič něco takovýho NĚCO Z REALITY, FANTAZIE UŽ BYLO DOST CO MYSLÍTE?? ()

john.h

Takovýhle filmy mám rád. Prostředí, atmosféra, řeč, ukázka černošské mentality v chudých amerických čtvrtích a k tomu ještě skvělý příběh rozdělený na dvě části - z ranného dětství a z dospělosti. Nemůžu dát jinak než pět hvězdiček. A to i přesto, že mně docela vadila laciná hudba (samozřejmě ne old school hip-hop, ale původní hudební doprovod v dramaticky vypjatých scénách), která zněla jako z nějaké telenovely. Komu se líbila počítačová hra GTA San Andreas, tak tenhle film musí povinně vidět. Začátek hry je podle mě dost inspirován tímto filmem. ()

Sir Ludvig

Jeden chce ist na vysoku, druhy nezamestnany a vecne naliaty sa zapleta do potyciek v susedstve. Otazka za korunu: ktory sa dozije zaverecnych titulkov? Velmi slusna drama z prostredia cernoskej stvrte (Here comes the neightbourhood od Bodycount) prekvapi rovnako svojou komplexnostou ako aj (akceptovatelnou) klyseovitostou. ()

Mr.Roman

Tunajší obsah neodporúčam čítať, prezrádza kľúčový zvrat dejovej linky a zbytočne zavádza o čom film je. Ono to totiž vôbec nieje film o pomste. Najmä prvá časť filmu, ktorá opisuje detstvo mladíkov stojí za pozornosť. ()

radis.padrta

Já to nechápu, nechápu jak někdo mohl stvořit a natočit takovou dokonalost a ještě k tomu jakožto debut Sngletona.. neskutečné. Můj nejoblibenější film a už ho asi jen těžko něco překoná... jedinečných 100% ()

jayman

Boyz n the Hood prekročili koncept filmu "od nás - pre nás". Viac ako len príbehy z ghetta, je pre mňa reprezentáciou veľkého súboja neochoty a nevyhnutnosti žiť konformný život 21. storočia. Súboja, ktorý sa odohráva na pozadí stretu dvoch tendencií - jednej pravekej, loveckej, kde muž len loví, bojuje, chráni česť kmeňa a mimo toho odmieta byť použiteľný a druhej adaptívnej, intelektuálne dominantnej, kde muž prijíma pravidlá hry meniaceho sa veľkého sveta a stáva sa jeho súčasťou, snažiac sa ho pochopiť a svoju voľbu vysvetliť. Práve preto nevadí archetypálnosť a stereotypy, nevadí klišé a predpokladaný záver. Všetko je to súčasť deja a patrí to do neho. ()

Blazkowicz

Je to dost rozvleklé a pomalé, ale děj to překonává. Vyrůstat v ghettu nebude žádný med, ať je barevné nebo bílé. Bohužel. Musí se s tím prostě nějak poprat bez toho, aby se mezi sebou oddělali. Ale jen ti co chtějí a většina nechce. Není jim co závidět. 4-* ()

worm14

Boyz n the Hood je realistický snímek, který ukazuje skutečnost bez příkras. Atmosféra určitě vynikající. Všimnete si třeba takových detailů jako vždy přítomný hlídkující vrtulník... Film ukazuje určité kratší životní období něklika kámošů ze sousedství. Vlastně celý se odehrává v jedné čtvrti, prakticky jenom v tom jednom sousedství. Nic víc ani není potřeba. Každý si pak určitě dokáže živě představit realitu. Jdete prostě jenom na nákup a nemusíte se vrátit. ()

Zemřel americký režisér John Singleton

Zemřel americký režisér John Singleton