Chlapci ze sousedství

• Česko Děti ulice (více)

Režijný debut černošského režiséra Johna Singletona sleduje osudy troch chlapcov v černošskom ghette South Central v Los Angeles. Stretávame sa s nimi ako s desaťročnými a potom znovu po siedmych rokoch: jeden z nich sa stáva obeťou zločinu a druhý mieni jeho smrť brutálnym spôsobom pomstiť. (oficiální text distributora)

Lacike

Zaujímavý náhľad do černošského ghetta. Samozrejme dôjde aj na nejaké tie prestrelky, ale film sa nevenuje gangom. V centre príbehu sú 2 postavy mladíkov, ktoré sa snažia z ghetta vymaniť. Cuba Gooding Jr.to podáva jeden zo svojích lepších výkonov bez šialeného prehrávania. Najviac ma ale na celom filme bavil tenučký Laurence Fishburne ako jeho otec. Už v tak mladom veku z neho vyžarovala neskutočná mentorská charizma, ktorú tak dokonale zúročil v Matrixoch. Je to smutné, že sa USA serie do vojny z kdejakou krajinou a pritom doma má štvrte, kde je vysoká úmrtnosť a človek sa bojí výjsť na ulicu zo strachu, že ho zastrelia. Výsledkom je pôsobivý film, ktorý má aj po rokoch čo ponúknuť. 7/10. ()

kaylin

Tohle je krásná ukázka toho, co vlastně představuje život v ghettu. Mluví se o rasismu, ale ta nenávist není jen směr bílí-černí, ale je i ve směru černí-černí. Stejně jako je mezi bílými. Jednoduše, prostě nejde o to, jakou barvu pleti má, zabíjet se mezi sebou budou lidé pořád a je jedno, z jak banálních to bude důvodů, jestli pro peníze anebo pro pomstu. Je tu jen naděje, že se někomu podaří uniknout. ()

decouble

Film, po jehož shlédnutí opravdu, ale opravdu nikdy nebudete chtít na návštěvu ke svému černošskému strýčkovi do ghetta. ()

SallyZen

Naprosto výborný Singletonův debut, vůbec se těm nominacím na Oscara nedivím. Problém, který je stále aktuální je tu vykreslen naprosto důveryhodně a ty jejich černoššský přízvuky tomu dodávaj ještě více důveryhodnosti. Postavy se mi líbili a také důraz, který byl kladen zde na výchovu. Je tu velice dobře vidět ten rozdíl mladíka vychovaného a vedeného a napproti tomu flákačů, který neměli ani otce doma (pokud jo nestaral se). Herecký obsazení parádní a celkově to na mě udělalo obrovský dojem. Jednoduše natočený film, ale naprosto parádní. 90% ()

Martin741

Reziser John Singleton natocil svoj debut a hned aj najlepsi film /potom sa jeho kariera zacala utapat a on komplet vyhasol/. V ramci pribehov- filmov o pomste film dobre odsypa, realie ghetta South Central v L. A. su dost fascinujuce /pre europskeho divaka/. 80 % ()

MrPierc

Černošská čtvrť velkoměsta není ideálním prostředím pro vyrůstání dětí. Děti jsou jako opice, napodobují vše kolem sebe. Když vidí pouze chudobu, drogy a zbraně, nemůže z nich vyrůst nic lepšího. Nemají pozitivní vzor. Je to depresivní, protože ve své ulici se nikdo necítí jistý a do cizí části nikdo nemůže. Všude samé gangy, ukázka síly a nenávist způsobená beznadějí svojí ubohé existence. A vždy to odnesou jen ti nevinní. Malé drama jedné ulice. Cuba Gooding Jr. hrál velice sympaticky a přesvědčivě. ()

T-pack

Postava Laurence Fishburna je lepší Malcolm X, než opravdovej Malcolm kdy byl. On je takměř ztělesněním černýho Ježíše. On reprezentuje tu největší chybu snímku – je nikoliv člověk, ale vykreslenej ideál, jehož fiktivnost na vás ze snímku přímo křičí. Boyz n the Hood není vůbec špatný pouliční drama, ale chybí mu byť jen špetka komplexnosti, je to přímočarej vzkaz všem klukům chycenejm v pasti pouličního násilí, aby se přestali zabíjet. A ne, že by mi to nějak extrémně vadilo, ostatně nejde o špatnou myšlenku, ale vyučování sluší dokumentům, nikoli filmovejm dramatům, zvlášť když se film vyjadřuje převážně syrovym realismem. Film má silný, silný momenty, ale stejně jako nechutný fotky následků kouření na krabičkách cigaret zbytečný, neefektivní a maximálně kazí dojem. ()

JakeFox

I když o tom moc nevím, přijde mi to jako skvělý a reálný vhled do ghetta v LA v 90. letech. Styl mluvy, auta, domky, život na ulici, rodinné vztahy a pak ten příběh, jak ta čtvrť někoho chtě nechtě semele. Na 2 hodiny jsem se přenesl v čase a prostoru. ()

ganz

Dobrý film, který pokazilo pár drobných chybiček. Jako největší bych viděl nulový vývoj charakteru otce a jeho celkovou sterilitu, protože já jsem vážně nevěřil. Dále zbytečný závěr. Věřím, že průměrně inteligentní divák by si domyslel jak jednotlivé charaktery skončí. Jinak se ale jedná o velmi zajímavý film, který za to rozhodně stojí. ()

KlonyIlony

Velice pěkný sociálně-realistický film, který ukazuje černošské ghetto v celé jeho komplexnosti. V sítí vztahů, do které jsou postavy zapleteny, najdeme širokou škálu lidí - od nezaměstnané poflakující se mládeže po tvrdé gangstery, od zbědovalých fetujících matek s několika dětmi po nadějné studentky, které to dotáhly na univerzitu, nadějné atlety i tělesně postižené, člověka bojující za pozdvižený své komunity i sebenenávistného policajta, který má odpor k "vlastním lidem". Z filmu je citit silná motivace zlidštit černošskou chudinu, ukázat složitost jejich problémů, individuální touhy jejich členů a divákovi dodat pocit katarze (sounáležitost s "vlastními lidmi", odhození rasových předsudků atd.). ()

MI-380

Jen silné osobnosti se dokázaly vyhrabat z černošského gheta konce minulého století (v porovnání s našimi cikánskými ghety vypadá tohle černošské jako milionářská čtvrť, kde se ale moc zabíjí). Mladý Gooding toporný, Fishburne a Cube skvělí. Zdlouhavé, nevyrovnané, vydržel jsem díky zvědavosti, jak tohle asi tak může dopadnout: 55% (1087 hodnotících, 80%). ()

blackJag

Krapet to zestárlo, hodně scén působí spíše jako špatně nazkoušený materiál (říkající si o další klapku), než autentická výpověď, přesto "výpověď" a význam tohoto slova je potřeba zdůraznit, protože i přes výhrady tam rezonuje. 70% ()

Pecival

Nemá to klasickou Scorseseho syrovost, přesto docela zajímavý film o lidech, kteří by možná na jíném místě a v jinou dobu vedli docela obyčejný život. Gooding se mi ve své roli moc nepozdával s Fisburnem i Cubem jsem byl podstatně spokojenější. Nejvíc mě zaujalo jak ty čtvrtě vypadaly fajnově, hezké domečky, uklizené trávniky a mezi tím taková mela. ()

Zemřel americký režisér John Singleton

Zemřel americký režisér John Singleton