Epizody(6)

Kniha Nikdykde od Neila Gaimana vznikla současně s tímto seriálem a získala si mnoho fanoušků po celém světe, rovněž tak řadu ocenění. Seriál téměř do přesných detailů pojednává příběh knihy. Mladý Richard Mayhew žije v Londýně už tři roky. Má dobrou práci makléře, přítelkyni, byt a je se svým životem vcelku spokojen. Jednoho dne potká zraněnou dívku, která si říká Dvířka. Pomůže jí a tím se jeho život změní do nesmyslného a bizarního dobrodružství ve světě pod Londýnem... místa, kam normální lidé nevstoupí. Krysy zde mluví, žijí zde nájemní vrazi a podivíni včetně padlého anděla Islingtona samotného. Od prvního dílu je tento poetický příběh velice poutavý a všech šest dílů na sebe přímo navazuje. Seriál nebyl u nás vysílán... ale snad někdy bude. (Hanzman)

Recenze uživatele Tommy987 k tomuto seriálu (1)

Nikdykde (1996)

Neverwhere sa mi strašne ťažko hodnotí, lebo knižku milujem a keďže táto televízna séria má príbeh navlas rovnaký, bolo prakticky už od začiatku vylúčené, aby sa mi v globále nepáčila. Príbeh asi nemá cenu rozoberať - kto knihu pozná, vie a kto nie, nech si ju ihneď prečíta (oplatí sa, je vážne geniálna), ale čo ma skôr zaujímalo boli hereckí predstavitelia hrdinov a formálne spracovanie série. Herci ma v zásade potešili. Predstaviteľka Dvířky (Dvířka alias Door je jeden z mála prípadov, keď sa mi český preklad mena páči viac ako originál) typovo dokonale sedí a herecky to väčšinou tiež zvláda dobre (možno až na scény v jej dome, keď v jej plači necítim úprimnosť), "Richardrichardmayhewdick" je týpek k pohledání a je úplne dokonalý, Croup a Vandemar detto a najlepší zo všetkých je moja naj postava - markýz de Carabas. Keď som ho prvýkrát zbadal, doslova ma zamrazilo, ale z trochu iného dôvodu - "prečo je preboha černoch... však to v knihe nikde nebolo napísané?!" Nakoniec sa ale viac než osvedčil a z de Carabasa je charizmatický človek, síce trochu inak vykreslený ako v knihe, ale stále je to vynikajúce (je zaujímavé, ako môže postava pripadať iná, keď vidíme "len" jej konanie a chýba pokec rozprávača...). Postavy, ktoré ma trochu sklamali, boli Hunter a anjel Islington. Obom chýba to isté: charizma. Hunter som skrátka neveril, že je to najlepšia bojovníčka všetkých čias a Islington (SPOLIER AHEAD) nebol ani z desatiny taký démonický, ako som si ho predstavil, v jeho očiach chýbal taký šmrnc sociopata, ktorému uverím, že zničil Atlantídu, ktorému uverím, že pohŕda Luciferom, ktorému uverím, že je schopný rozvrátiť nebo a prevziať nad ním vládu... (END OF SPOILER). Formálne hľadisko je tiež ošemetná záležitosť, lebo z takého príbehu by sa s patričným finančným zázemím dalo vykúzliť také vizuálne žrádlo či už z pohľadu výpravy, kostýmov alebo špeciálnych efektov, že by sa väčšina fantasy filmov mohla ísť hanbiť do kúta, ale keďže tu hovoríme o televíznej minisérii pre kanál BBC2, tak o niečom takom môžeme akurát snívať. Presne z tohto dôvodu som schopný odpustiť tú očividnú televíznosť a lacnosť celého projektu a v hodnotení ju absolútne nebrať do úvahy (i keď niektoré veci ako bitka Hunter vs. Varney, bitka Hunter vs. beštia či otvorenie dverí u Islingtona mohli byť spracované aspoň na takej úrovni, aby sa mi na tvári neobjavil úškrn). Kvôli svojej nedávno vytvorenej láske ku knihe a k príbehu nakoniec dávam 8/10, ale stále tvrdím, že Neverwhere by si zaslúžilo aj veľkolepejšie filmové spracovanie určené do kín. ()