poster

Nikdykde (TV seriál) (neoficiální název)

 • Velká Británie

  Neverwhere

Drama / Fantasy

Velká Británie, 1996, 3 h (Minutáž: 30 min)

 • VenDulin85
  ***

  Přestože ve filmu zazní skoro všechny hlášky, které se vyskytují i v knize, přestože je hlavní představitel Richarda Mayhewa stejný ťunťa, markýz de Carabas všemi mastmi mazaný lišák a anděla Islingtona hraje Peter Capaldi (gosh!), může si tato série lehnout k papírové verzi pokorně leda na pět metrů daleko.. Není to špatné, ale třeba scéna, která na mě v knize zapůsobila asi nejsilněji- Richardova zkouška u černých mnichů, ve filmu vyzněla jako procházka růžovým sadem s drinkem z houbiček v jedné ruce a cigárem v druhé, nečtenář toto absolutně nepobere. I závěrečný boj s velkou londýnskou bestií nemá koule, o pointě nemluvě. Proto váhám mezi třemi a čtyřmi, nakonec budu přísnější na 3,5*.(18.7.2015)

 • Petroff

  Troufnu si napsat koment, i když jsem seriál neviděl. Jen jsem aktuálně dočetl knihu. V pár náhodně pročtených komentářech se tu nad ní lidi rozplývají ... že jako dokonalost.... Asi ale nějaká velmi selektivní, protože já jí v tom nepostřehl ani ťuk. Kniha je prostě dětský městský fantasy... vcelku svěží, docela odsejpající a nenudící. V zásadě asi i lepší nápad než nějakej Harry Potter, jen je to prostě děsně nízkonákladový - a tím myslím už knihu, na který mi asi nejvíc vadila její absolutně minimální popisnost čehokoli - včetně děje, kterej je všechno, jen ne smysluplným příběhem, ale zkrátka naflákaných pár "dobrodružství" k sobě. Už z tohohle faktu je evidentní, že z toho zkrátka musel vylézt, svým způsobem, paskvil.(30.1.2012)

 • Jossie
  ***

  Tak tohle bylo na můj vkus trochu moc televizní a to, že to přesto nebylo vyloženě špatné, je především zásluha skvělé předlohy, které bych ovšem přála jiného režiséra a jinou výpravu. Dvířka je fajn, markýz de Carabas a Hunter jsou výborní, na Richarda jsem si dlouho zvykala, ale přežít se dá, ovšem kdo mi vyloženě nesedl byli Croup s Vandemaarem, kteří sice hráli golf s žábami a ukusovali holubům hlavičky, ale strach z nich nešel ani trochu. Jediný jejich klad vidím v tom, že měli pár opravdu humorných scének.(6.3.2008)

 • Tommy987
  ****

  Neverwhere sa mi strašne ťažko hodnotí, lebo knižku milujem a keďže táto televízna séria má príbeh navlas rovnaký, bolo prakticky už od začiatku vylúčené, aby sa mi v globále nepáčila. Príbeh asi nemá cenu rozoberať - kto knihu pozná, vie a kto nie, nech si ju ihneď prečíta (oplatí sa, je vážne geniálna), ale čo ma skôr zaujímalo boli hereckí predstavitelia hrdinov a formálne spracovanie série. Herci ma v zásade potešili. Predstaviteľka Dvířky (Dvířka alias Door je jeden z mála prípadov, keď sa mi český preklad mena páči viac ako originál) typovo dokonale sedí a herecky to väčšinou tiež zvláda dobre (možno až na scény v jej dome, keď v jej plači necítim úprimnosť), "Richardrichardmayhewdick" je týpek k pohledání a je úplne dokonalý, Croup a Vandemar detto a najlepší zo všetkých je moja naj postava - markýz de Carabas. Keď som ho prvýkrát zbadal, doslova ma zamrazilo, ale z trochu iného dôvodu - "prečo je preboha černoch... však to v knihe nikde nebolo napísané?!" Nakoniec sa ale viac než osvedčil a z de Carabasa je charizmatický človek, síce trochu inak vykreslený ako v knihe, ale stále je to vynikajúce (je zaujímavé, ako môže postava pripadať iná, keď vidíme "len" jej konanie a chýba pokec rozprávača...). Postavy, ktoré ma trochu sklamali, boli Hunter a anjel Islington. Obom chýba to isté: charizma. Hunter som skrátka neveril, že je to najlepšia bojovníčka všetkých čias a Islington (SPOLIER AHEAD) nebol ani z desatiny taký démonický, ako som si ho predstavil, v jeho očiach chýbal taký šmrnc sociopata, ktorému uverím, že zničil Atlantídu, ktorému uverím, že pohŕda Luciferom, ktorému uverím, že je schopný rozvrátiť nebo a prevziať nad ním vládu... (END OF SPOILER). Formálne hľadisko je tiež ošemetná záležitosť, lebo z takého príbehu by sa s patričným finančným zázemím dalo vykúzliť také vizuálne žrádlo či už z pohľadu výpravy, kostýmov alebo špeciálnych efektov, že by sa väčšina fantasy filmov mohla ísť hanbiť do kúta, ale keďže tu hovoríme o televíznej minisérii pre kanál BBC2, tak o niečom takom môžeme akurát snívať. Presne z tohto dôvodu som schopný odpustiť tú očividnú televíznosť a lacnosť celého projektu a v hodnotení ju absolútne nebrať do úvahy (i keď niektoré veci ako bitka Hunter vs. Varney, bitka Hunter vs. beštia či otvorenie dverí u Islingtona mohli byť spracované aspoň na takej úrovni, aby sa mi na tvári neobjavil úškrn). Kvôli svojej nedávno vytvorenej láske ku knihe a k príbehu nakoniec dávam 8/10, ale stále tvrdím, že Neverwhere by si zaslúžilo aj veľkolepejšie filmové spracovanie určené do kín.(26.3.2006)

 • togaf
  ****

  Když je knižní předloha tak silná, jde jen těžko adaptaci zničit. Lacinst je nejvíce vidět ve scénách z Londýna, Podlondýn je tak šupácký, že se nedostatek peněz ztratí. Naprosto spokojená jsem byla s obsazením, zvláště markýz - moje oblíbená postava - byla dokonale vystihnutá. Na TV seriál dost dobrý. Jen ty úvody, kde (většinou) Richard vysvětluje, co se stalo v minulém díle, byly otravné.(3.6.2011)

 • - V seriáli sa vyskytuje postava Lamie, ktorej meno neskôr Gaiman použil aj vo filmovej adaptácii svojej knihy Hviezdny prach a hrala ju Michelle Pfeiffer. (Deschain)

 • - Mniši, kteří se objevují ve čtvrté epizodě, jsou vyzbrojeni českými útočnými puškami Sa vzor 58. (Taita89)

 • - Neil Gaiman, autor scenára, sa objaví v úvodnej titulkovej sekvencii ako tmavá postava prechádzajúca podchodom. (Deschain)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace