Nikdykde (TV seriál) (neoficiální název)

Neverwhere

Drama / Fantasy

Velká Británie, 1996, 3 h (Minutáž: 30 min)

Přestože ve filmu zazní skoro všechny hlášky, které se vyskytují i v knize, přestože je hlavní představitel Richarda Mayhewa stejný ťunťa, markýz de Carabas všemi mastmi mazaný lišák a anděla Islingtona hraje Peter Capaldi (gosh!), může si tato série lehnout k papírové verzi pokorně leda na pět metrů daleko.. Není to špatné, ale třeba scéna, která na mě v knize zapůsobila asi nejsilněji- Richardova zkouška u černých mnichů, ve filmu vyzněla jako procházka růžovým sadem s drinkem z houbiček v jedné ruce a cigárem v druhé, nečtenář toto absolutně nepobere. I závěrečný boj s velkou londýnskou bestií nemá koule, o pointě nemluvě. Proto váhám mezi třemi a čtyřmi, nakonec budu přísnější na 3,5*.(18.7.2015)

No tak zaprve, serial nema 6x60, ale 6x30 minut. Jelikoz jsme necet knizku, moc sem nevedel, co od toho cekat, ale docela jsem se tesil. Prvni, co me flaklo do xichtu, je neskutecna lacinost, to i pohadky na CT maj vyssi rozpocet nez tohle. Jenze za chvily si na to clovek zvykne a ono to nakonec i pomaha atmosfere. A atmosfera je tady fakt kouzelna, mozna ne hned od prvniho, ale urcite uz od druhyho dilu vas totiz celej serial perfektne vtahne a je to cely desne zajimavy. Akorat je skoda, ze to je taky takovy desne jednoduchy, ve vetsine dilu jde o to nekam dojit a s nekym pokecat a obcas tu jsou naznaky, ze je celej Podlondyn hodne rozlehly misto s velkou historii a spoustou pribehu a postav, takze je skoda, ze o tech par postavach, co tu vystupuje, vime jen jmeno a jednoduchej popis ve stylu ta otvira dvere, ten je lovec a podobne. Nevim jesli predloha taky vsechno jen takhle nakousne, ale rozhodne by si to zaslouzilo zpracovat daleko komplexnejs. Jinak co se tyce hercu, ty jsou fajn, Bakewell ma naprosto ultimatni prizvuk, Vandemaar a Croup jsou skvely hlaskujici zaporaci a i ostatni hrajou solidne. Kdyz clovek prekousne tu neskutecnou lacinost, kdy to na prvni pohled vypada, jak kdyz se skupina bezdomovcu a posuku mota kanalama, tak si serial skvele uzije, jako ja, chtel jsem si pustit jen jeden, dva dily a nakonec sem to musel dokoukat do konce.(24.1.2009)

• Mi Nü-Chai

Seriálové Nikdykde mne nadchlo o něco méně, než Nikdykde knižní, byť seriál, respektive scénář, tu byl poněkud dřív. Těžko mu tedy vyčítat, že jsou to de facto pouze jakési ilustrace, jen by jaksi mohly být lepší. Zejména pánové Croup a Vandemar, kteří mi již při čtení přišli na jejich pověst dosti málo hroziví, tu vypadají vyloženě jako karikatury a to i přesto, že se s ničím (nikým) příliš neserou a mazácky hrají golf. Jen postrádají jakýsi Mamoulianovský rozměr. Dvířka vyloženě zklamala, Richard je příšerný, jediní použitelní jsou markýz a Islington. A po posledním díle ubírám ještě hvězdu, tohle není Neverwhere, to je Nimmermehr. Jediné, co tu opravdu stálo za řeč, byla nakonec hudba.(7.2.2014)

Když je knižní předloha tak silná, jde jen těžko adaptaci zničit. Lacinst je nejvíce vidět ve scénách z Londýna, Podlondýn je tak šupácký, že se nedostatek peněz ztratí. Naprosto spokojená jsem byla s obsazením, zvláště markýz - moje oblíbená postava - byla dokonale vystihnutá. Na TV seriál dost dobrý. Jen ty úvody, kde (většinou) Richard vysvětluje, co se stalo v minulém díle, byly otravné.(3.6.2011)

Kniha je výborná, bohužel seriál už tak nepůsobil. Všechno je moc útržkovité, hlavní hrdina je nesympatický, na druhou stranu markýz a především pan Vandemar na mě udělali dojem. Něco tam chybělo, vůbec mě nezajímalo co se stane v příští scéně, jen jsem pozorovala jak někam jdou. Uvidíme, třeba tomu dám někdy ještě jednu šanci.(19.4.2012)

• - Meno Marquis de Carabas pochádza z príbehu Kocúra v čižmách, ktorý tak nazval svojho pána. (Deschain)

• - V seriáli sa vyskytuje postava Lamie, ktorej meno neskôr Gaiman použil aj vo filmovej adaptácii svojej knihy Hviezdny prach a hrala ju Michelle Pfeiffer. (Deschain)

• - Mniši, kteří se objevují ve čtvrté epizodě, jsou vyzbrojeni českými útočnými puškami Sa vzor 58. (Taita89)