Nikdykde (TV seriál) (neoficiální název)

Neverwhere

Drama / Fantasy

Velká Británie, 1996, 3 h (Minutáž: 30 min)

Přestože ve filmu zazní skoro všechny hlášky, které se vyskytují i v knize, přestože je hlavní představitel Richarda Mayhewa stejný ťunťa, markýz de Carabas všemi mastmi mazaný lišák a anděla Islingtona hraje Peter Capaldi (gosh!), může si tato série lehnout k papírové verzi pokorně leda na pět metrů daleko.. Není to špatné, ale třeba scéna, která na mě v knize zapůsobila asi nejsilněji- Richardova zkouška u černých mnichů, ve filmu vyzněla jako procházka růžovým sadem s drinkem z houbiček v jedné ruce a cigárem v druhé, nečtenář toto absolutně nepobere. I závěrečný boj s velkou londýnskou bestií nemá koule, o pointě nemluvě. Proto váhám mezi třemi a čtyřmi, nakonec budu přísnější na 3,5*.(18.7.2015)

• Petroff

Troufnu si napsat koment, i když jsem seriál neviděl. Jen jsem aktuálně dočetl knihu. V pár náhodně pročtených komentářech se tu nad ní lidi rozplývají ... že jako dokonalost.... Asi ale nějaká velmi selektivní, protože já jí v tom nepostřehl ani ťuk. Kniha je prostě dětský městský fantasy... vcelku svěží, docela odsejpající a nenudící. V zásadě asi i lepší nápad než nějakej Harry Potter, jen je to prostě děsně nízkonákladový - a tím myslím už knihu, na který mi asi nejvíc vadila její absolutně minimální popisnost čehokoli - včetně děje, kterej je všechno, jen ne smysluplným příběhem, ale zkrátka naflákaných pár "dobrodružství" k sobě. Už z tohohle faktu je evidentní, že z toho zkrátka musel vylézt, svým způsobem, paskvil.(30.1.2012)

Tak tohle bylo na můj vkus trochu moc televizní a to, že to přesto nebylo vyloženě špatné, je především zásluha skvělé předlohy, které bych ovšem přála jiného režiséra a jinou výpravu. Dvířka je fajn, markýz de Carabas a Hunter jsou výborní, na Richarda jsem si dlouho zvykala, ale přežít se dá, ovšem kdo mi vyloženě nesedl byli Croup s Vandemaarem, kteří sice hráli golf s žábami a ukusovali holubům hlavičky, ale strach z nich nešel ani trochu. Jediný jejich klad vidím v tom, že měli pár opravdu humorných scének.(6.3.2008)

Neverwhere sa mi strašne ťažko hodnotí, lebo knižku milujem a keďže táto televízna séria má príbeh navlas rovnaký, bolo prakticky už od začiatku vylúčené, aby sa mi v globále nepáčila. Príbeh asi nemá cenu rozoberať - kto knihu pozná, vie a kto nie, nech si ju ihneď prečíta (oplatí sa, je vážne geniálna), ale čo ma skôr zaujímalo boli hereckí predstavitelia hrdinov a formálne spracovanie série. Herci ma v zásade potešili. Predstaviteľka Dvířky (Dvířka alias Door je jeden z mála prípadov, keď sa mi český preklad mena páči viac ako originál) typovo dokonale sedí a herecky to väčšinou tiež zvláda dobre (možno až na scény v jej dome, keď v jej plači necítim úprimnosť), "Richardrichardmayhewdick" je týpek k pohledání a je úplne dokonalý, Croup a Vandemar detto a najlepší zo všetkých je moja naj postava - markýz de Carabas. Keď som ho prvýkrát zbadal, doslova ma zamrazilo, ale z trochu iného dôvodu - "prečo je preboha černoch... však to v knihe nikde nebolo napísané?!" Nakoniec sa ale viac než osvedčil a z de Carabasa je charizmatický človek, síce trochu inak vykreslený ako v knihe, ale stále je to vynikajúce (je zaujímavé, ako môže postava pripadať iná, keď vidíme "len" jej konanie a chýba pokec rozprávača...). Postavy, ktoré ma trochu sklamali, boli Hunter a anjel Islington. Obom chýba to isté: charizma. Hunter som skrátka neveril, že je to najlepšia bojovníčka všetkých čias a Islington (SPOLIER AHEAD) nebol ani z desatiny taký démonický, ako som si ho predstavil, v jeho očiach chýbal taký šmrnc sociopata, ktorému uverím, že zničil Atlantídu, ktorému uverím, že pohŕda Luciferom, ktorému uverím, že je schopný rozvrátiť nebo a prevziať nad ním vládu... (END OF SPOILER). Formálne hľadisko je tiež ošemetná záležitosť, lebo z takého príbehu by sa s patričným finančným zázemím dalo vykúzliť také vizuálne žrádlo či už z pohľadu výpravy, kostýmov alebo špeciálnych efektov, že by sa väčšina fantasy filmov mohla ísť hanbiť do kúta, ale keďže tu hovoríme o televíznej minisérii pre kanál BBC2, tak o niečom takom môžeme akurát snívať. Presne z tohto dôvodu som schopný odpustiť tú očividnú televíznosť a lacnosť celého projektu a v hodnotení ju absolútne nebrať do úvahy (i keď niektoré veci ako bitka Hunter vs. Varney, bitka Hunter vs. beštia či otvorenie dverí u Islingtona mohli byť spracované aspoň na takej úrovni, aby sa mi na tvári neobjavil úškrn). Kvôli svojej nedávno vytvorenej láske ku knihe a k príbehu nakoniec dávam 8/10, ale stále tvrdím, že Neverwhere by si zaslúžilo aj veľkolepejšie filmové spracovanie určené do kín.(26.3.2006)

Když je knižní předloha tak silná, jde jen těžko adaptaci zničit. Lacinst je nejvíce vidět ve scénách z Londýna, Podlondýn je tak šupácký, že se nedostatek peněz ztratí. Naprosto spokojená jsem byla s obsazením, zvláště markýz - moje oblíbená postava - byla dokonale vystihnutá. Na TV seriál dost dobrý. Jen ty úvody, kde (většinou) Richard vysvětluje, co se stalo v minulém díle, byly otravné.(3.6.2011)

• - V seriáli sa vyskytuje postava Lamie, ktorej meno neskôr Gaiman použil aj vo filmovej adaptácii svojej knihy Hviezdny prach a hrala ju Michelle Pfeiffer. (Deschain)

• - Mniši, kteří se objevují ve čtvrté epizodě, jsou vyzbrojeni českými útočnými puškami Sa vzor 58. (Taita89)

• - Neil Gaiman, autor scenára, sa objaví v úvodnej titulkovej sekvencii ako tmavá postava prechádzajúca podchodom. (Deschain)