Nikdykde (TV seriál) (neoficiální název)

Neverwhere

Drama / Fantasy

Velká Británie, 1996, 3 h (Minutáž: 30 min)

Přestože ve filmu zazní skoro všechny hlášky, které se vyskytují i v knize, přestože je hlavní představitel Richarda Mayhewa stejný ťunťa, markýz de Carabas všemi mastmi mazaný lišák a anděla Islingtona hraje Peter Capaldi (gosh!), může si tato série lehnout k papírové verzi pokorně leda na pět metrů daleko.. Není to špatné, ale třeba scéna, která na mě v knize zapůsobila asi nejsilněji- Richardova zkouška u černých mnichů, ve filmu vyzněla jako procházka růžovým sadem s drinkem z houbiček v jedné ruce a cigárem v druhé, nečtenář toto absolutně nepobere. I závěrečný boj s velkou londýnskou bestií nemá koule, o pointě nemluvě. Proto váhám mezi třemi a čtyřmi, nakonec budu přísnější na 3,5*.(18.7.2015)

• Macejko

Ak by sa tento seriál náhodou zatúlal medzi slovenské televízne inscenácie, tak myslím, že aj tie by mu pravidelne splachovali hlavu v záchode, zarezávali spodky do zadku a zamykali ho v skrinke. Nikdykde je v knižnej podobe naozaj solídnou urban fantasy, ale tento seriál (ktorý vznikol PRED knihou) pretavil Gaimanov príbeh v smiešny, lacnotou smrdiaci shit. Skutočne jediné, čo sa na tomto neinvenčnom paškvile dá pochváliť, je výborné herecké obsadenie (hlavne markýz de Carabas a páni Croup a Vandemar sú vychutnávkoví) a osobne sa veľmi čudujem, že Gaiman nezatiahol pána "režiséra" (ktorý má dramatické cítenie zhruba na úrovni potkanej hnačky) niekam do londýnskej stoky a neumlátil ho tam na smrť statívom.(5.8.2013)

Neverwhere neboli Nikdykde není adaptací stejnojmenné Gaimanovy knihy. Naopak tenhle seriál je starší a Gaiman svůj majstrštyk psal na základě svého scénáře. A jeho fantazie se zdá být bezbřehá, když v knize vytvořil moderní oddyseu se spoustou popkulturních odkazů, kdežto původní seriál nejvíce trpí tím, co u BBC velmi zaráží - levná výprava. Ve své fantazii si při četbě rozhodně vykouzlíte něco daleko epičtějšího...(15.12.2004)

Kniha je výborná, bohužel seriál už tak nepůsobil. Všechno je moc útržkovité, hlavní hrdina je nesympatický, na druhou stranu markýz a především pan Vandemar na mě udělali dojem. Něco tam chybělo, vůbec mě nezajímalo co se stane v příští scéně, jen jsem pozorovala jak někam jdou. Uvidíme, třeba tomu dám někdy ještě jednu šanci.(19.4.2012)

• GodComplex

Nedavno jsem cetl knizku Neverwhere, ktera me vylozene nadchla a pote co jsem zjistil ze to puvodne Gaiman napsal jako script pro serial musel jsem to pochekovat. Bohuzel veskera magie a atmosfera z knihy je zde pohrbena v televiznim low-budgetu a pochybnych hercich. Pribeh jako takovy je sice prevypraveny verne a temer doslovne, ale zpracovani je az na par vyjimek fakt bida. Jedine co si zachovalo naznak zminene magie je intro s grafikou Davea McKeana a hudbou Briana Ena. 4/10(19.6.2016)

• - V seriáli sa vyskytuje postava Lamie, ktorej meno neskôr Gaiman použil aj vo filmovej adaptácii svojej knihy Hviezdny prach a hrala ju Michelle Pfeiffer. (Deschain)

• - Neil Gaiman, autor scenára, sa objaví v úvodnej titulkovej sekvencii ako tmavá postava prechádzajúca podchodom. (Deschain)

• - Meno Marquis de Carabas pochádza z príbehu Kocúra v čižmách, ktorý tak nazval svojho pána. (Deschain)