Nikdykde (TV seriál) (neoficiální název)

Neverwhere

Drama / Fantasy

Velká Británie, 1996, 3 h (Minutáž: 6x30 min)

Když je knižní předloha tak silná, jde jen těžko adaptaci zničit. Lacinst je nejvíce vidět ve scénách z Londýna, Podlondýn je tak šupácký, že se nedostatek peněz ztratí. Naprosto spokojená jsem byla s obsazením, zvláště markýz - moje oblíbená postava - byla dokonale vystihnutá. Na TV seriál dost dobrý. Jen ty úvody, kde (většinou) Richard vysvětluje, co se stalo v minulém díle, byly otravné.(3.6.2011)

• Macejko

Ak by sa tento seriál náhodou zatúlal medzi slovenské televízne inscenácie, tak myslím, že aj tie by mu pravidelne splachovali hlavu v záchode, zarezávali spodky do zadku a zamykali ho v skrinke. Nikdykde je v knižnej podobe naozaj solídnou urban fantasy, ale tento seriál (ktorý vznikol PRED knihou) pretavil Gaimanov príbeh v smiešny, lacnotou smrdiaci shit. Skutočne jediné, čo sa na tomto neinvenčnom paškvile dá pochváliť, je výborné herecké obsadenie (hlavne markýz de Carabas a páni Croup a Vandemar sú vychutnávkoví) a osobne sa veľmi čudujem, že Gaiman nezatiahol pána "režiséra" (ktorý má dramatické cítenie zhruba na úrovni potkanej hnačky) niekam do londýnskej stoky a neumlátil ho tam na smrť statívom.(5.8.2013)

Kniha je místy až geniální, seriál je hodně... televizní. S tímhle dílkem měli počkat, až budou počítačové efekty takřka za hubičku, protože Neverwhere vypadá opravdu chudičce. Postavy se v podstatě celou dobu motají v kanálech. Navíc režie je dost neoriginální a málo velkolepá. Gaiman dovedl i z "mluvicí" krysy udělat skvělou epizodku, v seriálu si jí skoro nevšimnete. Škoooda. Gary Bakewell a jeho stupidní přízvuk jsou ale velice příjemní na pohled i poslech. Skoro to vypadalo, že Gaimanovy knihy jsou pro filmaře zakleté. A pak přišel Hvězdný prach... Vidět na velkém plátně ještě Nikdykde a Anansiho chlapce, to by bylo pošušňáníčko.(11.9.2008)

• Mi Nü-Chai

Seriálové Nikdykde mne nadchlo o něco méně, než Nikdykde knižní, byť seriál, respektive scénář, tu byl poněkud dřív. Těžko mu tedy vyčítat, že jsou to de facto pouze jakési ilustrace, jen by jaksi mohly být lepší. Zejména pánové Croup a Vandemar, kteří mi již při čtení přišli na jejich pověst dosti málo hroziví, tu vypadají vyloženě jako karikatury a to i přesto, že se s ničím (nikým) příliš neserou a mazácky hrají golf. Jen postrádají jakýsi Mamoulianovský rozměr. Dvířka vyloženě zklamala, Richard je příšerný, jediní použitelní jsou markýz a Islington. A po posledním díle ubírám ještě hvězdu, tohle není Neverwhere, to je Nimmermehr. Jediné, co tu opravdu stálo za řeč, byla nakonec hudba.(7.2.2014)

Neverwhere neboli Nikdykde není adaptací stejnojmenné Gaimanovy knihy. Naopak tenhle seriál je starší a Gaiman svůj majstrštyk psal na základě svého scénáře. A jeho fantazie se zdá být bezbřehá, když v knize vytvořil moderní oddyseu se spoustou popkulturních odkazů, kdežto původní seriál nejvíce trpí tím, co u BBC velmi zaráží - levná výprava. Ve své fantazii si při četbě rozhodně vykouzlíte něco daleko epičtějšího...(15.12.2004)

• - Mniši, kteří se objevují ve čtvrté epizodě, jsou vyzbrojeni českými útočnými puškami Sa vzor 58. (Taita89)

• - V seriáli sa vyskytuje postava Lamie, ktorej meno neskôr Gaiman použil aj vo filmovej adaptácii svojej knihy Hviezdny prach a hrala ju Michelle Pfeiffer. (Deschain)

• - Úvodnú titulkovú sekvenciu vytvoril Dave McKean, dlhoročný kamarát a spolupracovník Neila Gaimana. Ľudia okolo vizuálnych efektov boli prekvapení, keď im povedal, že všetko spravil na svojom laptope a na 8mm kamere za minimálny rozpočet. (Deschain)