Epizody(5)

Shogun je jednou z nejslavnějších a nejoceňovanějších minisérií televizní historie. Richard Chamberlain se představuje jako anglický mořeplavec, jehož loď ztroskotala u japonského pobřeží na počátku 17. století. Velmi rychle je zatažen do světa boje o moc, kde se nepřátelský vojevůdce chce stát nejvyšším vojenským diktátorem - šógunem. Tento epický příběh lásky a války byl zcela natočen v Japonsku a je založen na knižním bestselleru Jamese Clavella. (Magic Box)

Drozdo57

Majstrovské dielo, ktoré poodhalí komplikovanú Japonskú mentalitu a kultúru lepšie než drvivá väčšina takzvaných dokumentov. Natočené v dobe, kedy nebolo potrebné byť politicky korektný a kontrast medzi anglickou a japonskou kultúrou mohol byť zobrazený v plnej kráse. ()

martins

Viděno ve všech možných verzích, simultavním překladu, pak s dabingem  Novy, pak zkrácenou verzi ČST a nakonec v angličtině. Zrady, vnitřní rozbroje, využívání cizinců a nakonec vítězství Toronagy(Tokugaway) nad svými rivaly a dobrovolná izolace Japonska na 250 let. Střet evropské a japonské kultury nemohlo být více rozdílné. Třeba jen základy hygieny a pozdravů. ()

HakuSaku

Priznam sa, ze nikdy som kniznu predlohu necital a ani som tento serial v minulosti nevidel a pozrel som si ho az teraz na DVD. Aj na dnesnu dobu putavy pribeh o strete dvoch odlisnych kultur a mentalit. Pribeh namornika Blackthorna a jeho posadky sa odohrava okolo roku 1600 v obdobi neutichajucich bojov vo feudalnom japonsku. Je vidno, ze ku koncu sa autor (zrejme aj knihy) znacne inspiroval nastupom shoguna Ieyasua Tokugawy a v poslednych scenach z bitky u Sekigahary. Reziser a scenarista sa snazili o co najvernejsie stvarnenie kolizie roznych kultur a mentalit a to prave zamerane len na pohlad z oci (a usi) Blackthorna, kde zamerne nieje japoncina prekladana a vnimame ju rovnako ako hlavny hrdina Blackthorn co posoby velmi realisticky a putavo. Cislo 1 v uspesnosti serialov NBC a jeden z dovodov velkeho rozmachu sushi barov v USA zaciatkom 80tich rokov :))) ()

p.a.douch

Tak tohle se mi velmi, velmi líbilo. Už ani nevim, jak je to dlouho, co jsem tenhle seriál viděl. Četl jsem i Clavellovu knihu, a musím uznat, že až na pár odchylek se tvůrci seriálu doopravdy snažili. Herecké výkony velmi dobré, výprava parádní, kostýmy taky. Tenhle seriál by podle mě zaujal i dnes (30 let od svého vzniku) a strčil by většinu dnešních seriálů v našich televizích do kapsy. Jdu se přihlásit do fanklubu. Tak doplňuji 27.11.2011 - beží to teď na JOJ+, a stále velmi dobré!! 95 %. ()

BoKo_CzT

Skvelý seriál, v ktorom sa dá pútavou formou zoznámiť s dobovým Japonskom. Odporúčam všetkým, ktorí tiež milujú históriu a chcú spoznať dobové reálie Japonska. Seriál je zvládnutý aj po remeselnej stránke a Chamberlain síce neprekvapí, no nie je mu ani čo vytknúť. Ako rodič by som seriál neváhal pustiť ani väčším deťom. ()

GzL

Tenhle seriál není jednoduché hodnotit. Nejsem znalcem asijské kultury, ale dalo mi někdy, (dost často), práci uvěřit některým zápletkám a jejich vyústění. Trikové záběry a bojové scény působí spíše jako nepodařený pokus o komedii a hlavní hrdina také není vždycky zrovna moc věrohodný. Ale... ALE... dávám pět! Ten příběh stojí za to! ()

Nerdvana

V jednoduchosti je krása. Žádné trapné přehrávání, perfektní kostýmy, za které by vám dnešní japanofilové utrhli ruce až u ramene a skvělí herci. ()

Dacsus

No, pozrel som si to teraz po mnohých rokoch znovu, ale sakra, veď tieto staré seriály, nech boli v tej dobe akokoľvek dobré, ak ich porovnám s tými dnešnými (napr. Marco Polo od Netflix - ten starý M.P. mu výpravou nesiahá po členky - ono naozaj tých 9 mega na každú časť vidno), vyzerajú neskutočne smiešne - a to nielen čo sa trikov týka, ale aj dialógov, kamery, exteriérov, hereckých (častokrát skôr "hereckých") výkonov, ovšem najmä výpravy a súbojov. Ovšem, stále to ostáva jedným z tých diel, ktoré u mňa už ako u sopliaka vzbudili záujem o rôzne kultúry. ()

Scaevola

Celou dobu jsem se těšil na politickou linku a vojenské šarvátky, ne-li bitvy samurajů, až mi příběh utekl a mně došlo, že se vlastně jedná o milostný příběh cizince a domorodé ženy obohacený o poznávání japonské kultury a něco málo nindžů. To však nic nemění na celkové kvalitě počinu, jeho výpravě, hudebním doprovodu, hereckých výkonech a dnes už neviděné práci se střídáním jazyků a jejich překladem. Zmrzí pouze zbytečně uspěchaný závěr, ale na finálním dojmu ze seriálu už to nic nezmění. ()

Nobunaga

Snad nejlepší televizní seriál. Skvělá výprava, hudba i celková atmosféra. Šogun stál u zrodu mého zájmu o feudální Japonsko. Překvapuje mne jen, že se na DVD dostala chyba v úvodní sekvenci, kdy kameraman natočil při přeletu nad lodí stín helikoptéry. Ale to je jen jediná vada na kráse.... ()

Agnostik

Vynikající seriál který ve mě zanechal hluboký dojem v dětství,a svým způsobem také i po letech při jeho opětovném shlédnutí kdy jsem k němu již přistupoval z jistou dávkou odměřenosti bytˇ musím podotknout že zcela zbytečně.I po těch letech od mého dospívání má seriál stále co říci charismatem který kouzlem doby svého vzniku stále hluboce osloví a dnes je z něj již naprostá legenda!5* hvězdiček-90%! ()

tulen

Až na dost neumělé "námořní" scény výborný seriál, který se hodně věrně drží předlohy (aspoň tak, jak je to možné, samozřejmě, že tam není vše jako v knize, kde je navíc daleko víc prostoru a možností pro hlubší vyjádření). Velmi dobré jsou herecké výkony a i dabing se povedl. Dneska by se to natočilo uplně jinak - s CGI mořem a loděmi, s explicitním násilím a krví, víc akční - takže jsem velmi rád, že tenhle starý seriál existuje a je i po technické stránce ještě přijatelný (je mnoho výborných starých seriálů, které z důvodů nedostatečné technické kvality definitivně zmizí ...) ()

Gerry.S

Nádherný seriál. Nejvíc mne u něj ovšem dostalo vyprávění R. Chamberleina na bonusovém DVD, kde vzpomínal na natáčení s Mifunem. Když přišel na natáčecí den, prostě přišel usměvavý, zdvořilý Japonec. Ovšem v okamžiku, když si oblékl kostým Toronagy, měl R.Ch. chuť sebou seknout na zem a poklepat o ni čelem, jaká autorita najednou z Mifuneho sálala. Ačkoliv se jeho přátelské chování nijak nezměnilo, najednou to BYL Toronaga, neomezený vládce nad životem a smrtí ..... ()

Luluk

Samozřejmě,že tomuto výbornému seriálu musím dát plný počet,i když knižní předloha Jamese Clavella bude mít navrch. V době,kdy jsem to za totality viděl,mě tento svět samurajů a špinávého evropana zcela uchvátil a snad spolu se Šogunovými nindži si mě asijská kultura a filozofie asi nadobro získala.Skvělý Mifune je jen další plus. Takže: Anjin-san.Domo. ()

susilson

Solidní zpracování knižní předlohy, i když u mě skoro jako vždy vítězí kniha. Nádherná výprava a kostýmy, k tomu pohled do běžného chodu japonské středověké společnosti... Snesitelný Richard Chamberlain, Toshiro Mifune standardně ostrý jako břitva. Dávám 80% ()

FX oživí Šóguna

FX oživí Šóguna

05.08.2018

Kabelovka FX (Fargo, Atlanta) hodlá oživit slavnou knihu Jamese Clavella Šógun v podobě desetidílné série. Prezident společnosti John Landgraf sdělil, že se jedná o jejich zatím nejambicióznější… (více)