Zámožný velkostatkář Orlický (T. Pištěk) je po třech nevydařených manželstvích zapřisáhlým nepřítelem žen. Od všech svých zaměstnanců vyžaduje stejný postoj. Ani jeho synovec Ríša (R. Schránil), jenž žije na statku jako adjunkt, není výjimkou. Jenže Ríša se za strýcovými zády pravidelně stýká se sousedovic dcerou. Orlický brzy pojme podezření a rozhodne se, že přivede mladíka k rozumu. Proto mu opatří konkurenci. Pozve na statek jiného svého synovce, kabaretního zpěváka Ádu Bártů, který má diplom z hospodářské školy. O Ádově existenci měl Orlický dosud jen matné tušení, avšak vzpomněl si na něj díky jeho fotce v novinách. Orlický zatím netuší, že Áda je ve skutečnosti dívka (A. Mandlová), která jen vystupuje na jevišti v mužském kostýmu. A že se do Ríši zamiluje… (Česká televize)

blackrain

Miluju tyto převlekové komedie. Této vévodí Adina Mandlová, která se převlékla za kluka a vyrazila na zámek Theodora Pištěka, ale neměla ani tušení, že narazí na okouzlujícího Raula Schránila. Byla opravdu kouzelná. Výborně ji doplňoval Pištěk a Trégl. Ovšem, i personál na zámku nezůstal pozadu a skvěle jim sekundoval. Hodně jsem se nasmála. ()

topi

Tahle veselohra mě nikdy nebavila pro svou trapnou a hloupou zápletku, v níž se Adina Mandlová v přestrojení za chlapce pitvoří, fňuká a celkově je na ranu. Většina filmů z třicátých let naivitou překypovala podobně jako tenhle, ale přesto si aspoň trochu zachovávala nějakou důstojnost a vtip. Holka nebo kluk nemá ani jedno. Ani po herecké stránce se žádná sranda nekoná, Adina to v hlavní roli rozhodně nevytrhne a nebýt Václava Trégla v roli Anatola, ani jednou bych se nezasmál. ()

El Indio

Jo jo, to je pěknej kluk ten Áda. A že má kozy a mluví jako ženská, to je všem buřt. Ale co už, líbilo se mi to, vtipný to bylo, Trégl tam měl každou chvíli skvělý hlášky, tak proč tomu dávat špatný hodnocení? ()

decouble

Když jsem dal filmu "Nebe a Dudy" stejného režiséra za 3, tak téhle komedii musím dát a jednu hvězdu navíc. Velmi zábavné s extra vtipným Tréglem. Ale jinak je to hodně na pomezí a spíše 7 z 10. ()

tomtomtoma

Sice naivní, ale přesto příjemně zábavná komedie, která svou lehkou ztřeštěností a svěžestí zahřeje. Trochu výchovné, herecky výrazné, s romantickou zápletkou a šťastným vyvrcholením pro všechny. I když jste žena, můžete dostat svojí šanci v uzavřeném mužském světě. A pokud jdete s odvahou a důvtipem za svým snem, dosáhnete svých cílů, tak jako Ada Bártů (půvabná Adina Mandlová). Ta jako vichr vletí do území, určeného výhradně mužské populaci, zatřese jejich zaběhnutým světem, zbourá jejich pracně vybudované ochranné zbarvení, zpřevrací jejich hodnoty a stává se vítězem ve hře na nenávist k ženám. A přijde ke štěstí, dědictví i lásce. Z dalších rolí: majitel panství Orlický (dobrý Theodor Pištěk), dobrák, naučený životem k nepřátelství žen, Orlického věrný tajemník Anatol Kropáček (dobrý Václav Trégl), bojící se odhalit pravdu, Orlického synovec Ríša (Raoul Schránil), budoucí správce majetku a nový milý Ady, Ríšova maminka Jindřiška Lenská (Růžena Šlemrová), rázná žena v prosazování synových cílů, maminka Ady (Marie Blažková), starostlivá žena a Orlického sestra, komorník Alois (dobrý Ferenc Futurista), svérázná a hubatá postava, dr. Zeman (Bedřich Veverka), nevyslyšený a stálý nápadník a ctitel Ady, hloupoučká Emča Kučerová (Fanča Foltová), melancholicky podléhávající sladkým řečem lásky a chtíče, a boxer Gusta Brož (František Kabeláč), dodávající kondici mužnosti a dostávající tvrdou lekci pomsty. Příjemné, nenáročné, vtipné, zábavné, svěží. ()

marťan

Docela zábavná veselohra o strýčkovi- (T.Pištěk), který je nepřítelem žen (pro nevydařená manželství) a k němu přijíždí Ada Bártů - kabaretní umělkyně,převlečená za synovce-kluka. Milá Áda se ale zamiluje do svého vzdáleného bratrance Ríši, a tak je jí ten její převlek někdy docela nepohodlný. Vymýšlí, jak by mu také překazila námluvy se sousedovou dcerou a jednoduše mu jí přebere, jenže Ríša už vlastně ví, že je Áda holka... ()

zette

Film se silnym hereckym obsazenim a spoustou zajimavych postav. Je zde hodne vtipnych situaci, Mandlova je vyborna. Holka nebo kluk ma i celkem svizne tempo, po nastupu Slemrove ( jako herecku ji mam moc rad ) se ale dej zacina natahovat a zbytecne komplikovat, coz me hodnoceni bohuzel taha o patro nize. ()

Šimpy

Mandlová sice přehrává (obzvlášť v závěru), nicméně komedie je to milá, humor místy i dost odvážný a Václav Trégl exceluje! :) ()

dr.fish

Velké herecké sólo Adiny Mandlové ve velmi lehkovážné komedii. Adina se zde úspěšně vydává za kluka, jelikož strýček ženy nesnáší. Nejlepší z filmu jsou ale takové ty poloimprovizované scény mezi Adinou a Schránilem, kde se parodicky vysmívají dialogům z dřívějších zamilovaných růžovoknihovnových filmů. Díky těmto scénám jsem se královsky pobavil. Komedii podtrhuje obvyklý dobrý výkon Pištěka a Trégla. Femme fatale českého filmu Růžena Šlemrová je jako vždycky úžasně nesnesitelná. Velmi dobrá komedie na sváteční odpoledne. Slovy F. Futuristy:Tady je to jako na magorce! 80% ()

pytlik...

Adina neumí hrát a proto je v komediálních rolích nepřirozená. Exceluje pouze v postavách, kde jí stačí být sama sebou a nemusí nic předstírat - tzn. v rolích protivných nafoukaných ženských. ()

Compadre

Celej film je tak směšně blbej, že musíte celou dobu jen nevěřícně vrtět hlavou...ultranavita nejhrubšího zrna, to vám povim..jak tam všichni dělali, že storocentně věřej tomu, že Mandlová je chlap to je k popukání. ()

PollyJean

No ne že by se Adina dala zaměnit za chlapce, ale aspoň není trapná jako Věra Ferbasová. A navíc má celkem zábavné taneční a zpěvné číslo. A navíc je tu trhlý sluha Trégl a jeho zoufalé "Mně je špatně a v celým domě není ani kapka koňaku." ()

Autogram

Prevleky a zámeny, čo iné by mohlo byť v českej komédii z roku 1938. Tu je to dovedené do absurdna, keď jedna z najväčších kočiek toho obdobia sa prezlieka za chlapa. To by až tak nevadilo, skôr mi vadilo, že film nie a nie skončiť, akoby mal cez dve hodiny. Vynahradzujú to aspoň skvelé vedľajšie postavy, hlavne Anatol, ktorému je neustále špatne. –––– Copak se může ženit kluk s klukem? ()