• kingik

V roce 1987 vznikla celkem hořká komedie, která se satirickým podtextem líčí peripetie malého divadelního souboru, který si říká Divadlo starých forem, a jehož ústředními protagonisty jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Přestože má divadlo úspěch u publika, má také současně neustále potíže s nadřízenými orgány tehdejšího totalitního režimu. Většinu absurdních situací, popisovaných ve filmu, tvůrci sami ve své divadelní praxi prožili. Možná v dobách totality to mohl být dobrý film, ale dnes už bohužel působí vyčpěle a výrazně ztratil na aktuálnosti. 40%(3.3.2009)

Zajímavý pohled do zákulisí oblíbeného divadla, o jehož těžkých začátcích jsem neměl povědomí. Hezké připomenutí pasáží některých her a vtipné zákulisní scény. Kvitoval jsem, že se nevyhnuli ani vnitřním problémům divadla, jako dochvilnost či presence herců na zkouškách nebo spory mezi samotnou tvůrčí dvojicí. Že to nebylo jen takové veřejné brečení před národem typu "nikde nás nechtěli nechat hrát a ještě nás censurovali"... 100%(7.6.2012)

Hry o Járovi Cimrmanovi znám jen některé, naživo jsem viděl pouze jednu, několik dalších jsem slyšel z CD. Nejsem tedy jejich fanatický přívrženec, ale celkem tenhle druh humoru můžu. Takže film, jakožto takový mix scének z některých her, pohledu do zákulisí a odrazu tehdejší kulturně politicky pokřivené doby, se mi hodně líbil. Ale stejně se nemůžu ubránit dojmu, že když si budu chtít pustit Cimrmana, raději bych asi šáhnul po nějaké konkrétní hře.(11.11.2012)

Už to tenkrát začínlo trochu jít - dělat si srandu z ředitelů umění, kultury a ideologie. Je moc dobře, že toho "Cimrmani" využili právě v tomo teprve vznikajícím uvolňovaní, kdy byli onoho posměchu a sarkasmu plní. Později by to už buď nevzniko, nebo nebo by to v retrospektivním ohlížení ztratilo ten správný říz.(25.2.2011)

Tenhle film v sobě skrývá dva. Jednak bezkonkurenční ukázky z divadelních her, při kterých se člověk mlátí smíchy, a pak hořkou pravdu o smutném osudu jednoho neagitačního divadla. A i když jsou karikatury (pokud se teda o karikatury jedná) soudruhů dostatečně odporné a smutné zároveň, i když se ukazuje, že si Svěrák a spol. umí ze sebe dělat srandu i v civilu, i když je děj líčený s nadhledem (peripetie s věčně se ztrácejícím ztraceným ramínkem), stejně mě to dostatečně neoslovilo a smích přecházel plynule v zívání.(11.11.2011)

• - Krátce po premiéře utrpěl Jan Kašpar vážný úraz, po němž zůstal do smrti na invalidním vozíku. (BlackHoleSun)

• - Ačkoliv se děj má odehrávat v roce 1983, stěžejním motivem celého filmu je příprava premiéry hry "Vizionář". Několikrát je ve filmu zmíněno, že hra musí mít premiéru do konce roku, jinak budou vyššími místy zaraženy dotace. Hra "Vizionář" měla ve skutečnosti premiéru 20. dubna 1977. (Dinsberg)

• - Film se odehrává v roce 1983, můžeme v něm však spatřit protagonistku Františka Petišku, který zemřel v roce 1980, nebo hru Dobití severního pólu, která byla poprvé uvedena až v roce 1985. (Kroup4)