Poutavé zpracování životních osudů slavného skladatele a zrození jeho nesmrtelné hudby. Giuseppe Verdi, syn hostinského a přadleny, se narodil v roce 1813 městečku Le Roncole nedaleko Parmy. Místní farář, který jej naučil hrát na varhany, jako první rozpoznal chlapcův výjimečný talent. Při studiu na jezuitské koleji v Bussetu si Verdiho všimne místní obchodník a mecenáš Antonio Barezzi, který se stává jeho celoživotním přítelem, podporuje chlapcovy první nesmělé skladatelské pokusy a dokonce mu nabídne přístřeší ve svém domě. Netrvá to dlouho a do Verdiho se zamiluje Barezziho dospívající dcera Margherita...
Výpravný seriál o životě a díle tvůrce nejznámějších a nejkrásnějších světových oper vznikal několik let v koprodukci pěti evropských zemí. Režisér a spoluautor scénáře Renato Castellani v zájmu historické věrnosti důkladně prostudoval Verdiho život a dobu: dílu věnoval osm let příprav. Natáčelo se po celé Itálii, v Leningradu, Londýně a Paříži; herci se počítali na stovky, kostýmy a rekvizity na tisíce. Operní árie zní v seriálu v podání největších operních hvězd (za všechny zmiňme Marii Callasovou či Luciana Pavarottiho). (Česká televize)

PaRi

Pamatuji si, že při prvním uvedení v ČT v roce 1982, mne seriál zaujal. Dnes po shlédnutí prvního dílu mi přijde, že na něm přeci jen tkví patina času, kdy byl natočen. Navíc mi žánrově, se značnou délkou komentáře mimo obraz, připadá spíše jako dokument s hranými prvky. ()

Sakulnikov

Výborné dokudrama, kéž by takovým způsobem byli natočeni i čeští historičtí velikáni. Seriál si zakládá na historické přesnosti, a když ji nelze dosáhnout, tak nabídne všechny pravděpodobné varianty. ()

zmirix

Tento seriál jsem sledoval když mi bylo 15 a byl tehdy dost populární. Teď jsem zkusil se podívat a moc šancí jsem tomu po třiceti letech nedával. Musím ale uznat,že i po té době je seriál poutavý a navíc jsem si ho v podstatě moc nepamatoval a tak i dnes sleduji Verdiho se stejným zaujetím jako kdysi. ()

agamazx

Tak kvalitne spracovany serial, akokeby sa fakt niekto vratil 200 rokov dozadu a vsetko to natocil, styl dokumentu je kvalitne zakomponovany, atmosfera tiez vyborna. ()

trilobit4

Tohle se na mě docela podepsalo, ba mi to nepřímo změnilo život. Jedině kvůli tomuto seriálu jsem si od kamaráda půjčil nahrávku Verdiho Il Trovatore. A tam jsem se srazil s Leontyne Price. La Price trvalo asi tři minuty než ze mě navěky udělala operního magora a vytmavila mi to. Ale nebýt toho seriálu, nikdy bych si to nepůjčil. To jsem ale odběhl. Původní slovenský dubbing je fantastický. Seriál je spíše hraný dokument, ale i tak docela zachycuje Verdiho složitou výbušnou povahu. Nezestárlo to a zůstalo to klenotem. ()