Verdi (TV seriál)

Verdi

Život Verdiho

Drama / Životopisný / Romantický / Hudební

Itálie / Francie / Západní Německo / Velká Británie, 1982, 9x90 min

Nádherný seriál, plný nádherné Verdiho hudby. A vůbec nevadí, že je to hodně dokumentaristické. Spíš naopak ty vstupy vypravěče jsou velmi užitečné pro dovysvětlení dobových reálie i Verdiho životní příběhu a umně posouvají děj dopředu. Co mi přijde naprosto výborně zvládnuté, jsou ukázky z představení jeho oper. Má to atmosféru (třeba scéna z úvodu Othela, kde je zde krásně vidět, jak se v té době pracovalo s kulisy) a není to vyumělkované (jako třeba v Krškově filmu Z mého života o Smetanovi).(8.6.2017)

Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (10.10.1813 - 27.1.1901) bol významný, taliansky, hudobný skladateľ. Je autorom mnohých známych opier, ktoré sú populárne do dnešných dní. Nie som znalcom vážnej hudby, ale práve vďaka tomuto koprodukčnému, televíznemu projektu som ku nej aspoň pričuchol. "Verdi" ma pozval do honostného prostredia smotánky z devätnásteho storočia. Predviedol mi silu, pôvab a noblesu operného umenia. A vyrozprával mi, prostredníctvom deväť dielného seriálu, svoj životný príbeh. Bol to veľký umelec, ktorého dielo nebude nikdy zabudnuté. ***(13.11.2011)

Srdeční záležitost! Jako kluk jsem ho viděl několikrát a byl jedním z podstatných podnětů, na mé cestě k umění a ke klasické hudbě. Dodnes mě fascinuje neuvěřitelná životnost tohoto televizního seriálu. Postavy jednají, myslí a cítí doslova jako živé, ne jako nalíčení herci. K tomu připočtěme velkolepou výpravu, davové scény, skvěle vystavěný scénář, ve kterém je místo i pro domněnky a fabulace, ovšem průvodní hlas je vždycky vysvětlí a uvede na pravou míru. Skvělý úvod do hudební výchovy i dějepisu. Daleko lepší než deset nerudných učitelů... Celkový dojem: 85 %(18.10.2012)

Doposiaľ najlepšia adaptácia života hudobného génia Verdiho, zatiaľ nič tento seriál neprekonalo. Ani netušil, že okrem hudby bude nástrojom aj talianskej revolty voči rakúskym okupantom a že bude zjednotiteľom Talianska, keďže dovtedy o Talianoch ako národe sa nedalo ešte hovoriť, pretože sa každý separoval a o jednote nikto nechcel ani počuť, samozrejme najmä tí bohatí. U nás išiel tento seriál v 80. rokoch pod názvom Verdi s výborným slovenským dabingom, v hlavnej úlohe Boris Farkaš ako Verdi, Zdena Studenková ako Margherita, Ladislav Chudík ako rozprávač, réžia Etela Balgová-Harantová.(22.7.2014)

Když jsem tento seriál poprvé viděl před mnoha lety, hodně ovlivnil můj vztah k vážné hudbě. Když jsem ho shlédl teď, po všech těch letech, byl jsem neskutečně dojatý, a poznal jsem, že můj vztah k této hudbě nepohasl. Co se týče seriálu, je natočený mistrně, s citem pro krásu hudby a s pochopením lidskosti génia a geniality člověka. Vždyť taky tvůrci nad studiem materiálů prožili hodně let! Dalo by se mluvit o stovce různých detailů, které byly velice působivé a krásné (vztah s Giuseppinou Strepponi, s Antoniem Barezzi, tvorba, scény oper atd.), ale to všechno lze vystihnout jedinou myšlenkou, kterou máme přímo od Verdiho: „Když to budeme dělat s láskou, tak to půjde...“ A šlo to skutečně výtečně! Dávám jednoznačně 5 hvězdiček - 100%.(24.12.2015)