Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Poutavé zpracování životních osudů slavného skladatele a zrození jeho nesmrtelné hudby. Giuseppe Verdi, syn hostinského a přadleny, se narodil v roce 1813 městečku Le Roncole nedaleko Parmy. Místní farář, který jej naučil hrát na varhany, jako první rozpoznal chlapcův výjimečný talent. Při studiu na jezuitské koleji v Bussetu si Verdiho všimne místní obchodník a mecenáš Antonio Barezzi, který se stává jeho celoživotním přítelem, podporuje chlapcovy první nesmělé skladatelské pokusy a dokonce mu nabídne přístřeší ve svém domě. Netrvá to dlouho a do Verdiho se zamiluje Barezziho dospívající dcera Margherita...
Výpravný seriál o životě a díle tvůrce nejznámějších a nejkrásnějších světových oper vznikal několik let v koprodukci pěti evropských zemí. Režisér a spoluautor scénáře Renato Castellani v zájmu historické věrnosti důkladně prostudoval Verdiho život a dobu: dílu věnoval osm let příprav. Natáčelo se po celé Itálii, v Leningradu, Londýně a Paříži; herci se počítali na stovky, kostýmy a rekvizity na tisíce. Operní árie zní v seriálu v podání největších operních hvězd (za všechny zmiňme Marii Callasovou či Luciana Pavarottiho). (Česká televize)

(více)

Recenze (27)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (10.10.1813 - 27.1.1901) bol významný, taliansky, hudobný skladateľ. Je autorom mnohých známych opier, ktoré sú populárne do dnešných dní. Nie som znalcom vážnej hudby, ale práve vďaka tomuto koprodukčnému, televíznemu projektu som ku nej aspoň pričuchol. "Verdi" ma pozval do honostného prostredia smotánky z devätnásteho storočia. Predviedol mi silu, pôvab a noblesu operného umenia. A vyrozprával mi, prostredníctvom deväť dielného seriálu, svoj životný príbeh. Bol to veľký umelec, ktorého dielo nebude nikdy zabudnuté. *** ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Jedna z těch vzpomínek na dětství. Když dokáže seriál 8-9letýho kluka přikovat k osudům skladatele klasické hudby a k jejímu poslechu, to už něco znamená. Dodnes si pamatruju scénu ze zkoušení Othella - "vy ležte když jste mrtvá". :) Update: Paměť nelhala, v tomto případě absolutně ne. Je skvělé moci to po mnoha letech zase vidět. Osobní život Verdiho, dobře zvládnutý po psychologické stránce, dobře skloubený s "velkými dějinami" Itálie 19. století. K tomu výborně napsaný vypravěč, který opravdu komentuje děj tak, že dokonale zprostředkovává ty části příběhu, které buď nejsou vidět, nebo souvisejí s dalšími událostmi. Tohle je první třída. ()

Reklama

Šandík 

všechny recenze uživatele

Srdeční záležitost! Jako kluk jsem ho viděl několikrát a byl jedním z podstatných podnětů, na mé cestě k umění a ke klasické hudbě. Dodnes mě fascinuje neuvěřitelná životnost tohoto televizního seriálu. Postavy jednají, myslí a cítí doslova jako živé, ne jako nalíčení herci. K tomu připočtěme velkolepou výpravu, davové scény, skvěle vystavěný scénář, ve kterém je místo i pro domněnky a fabulace, ovšem průvodní hlas je vždycky vysvětlí a uvede na pravou míru. Skvělý úvod do hudební výchovy i dějepisu. Daleko lepší než deset nerudných učitelů... Celkový dojem: 85 % ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Je to skvělý hraný dokument anebo skvělý životopisný film? 1) Pokud jde o operu, přetrpěl jsem v mládí tři Wagnery, jednoho Mozarta a několik Smetanů. Vybrané árie v podání Pavarottiho nebo Urbanové si občas pustím a moc se mi líbí Formanův Amadeus. S operou se tedy, jak ctěný čtenář jistě chápe, poněkud míjíme. Seriál o Verdim však sliboval být více historickou podívanou než exkurzí do světa opery a tak jsem to riskl...a nelituji._____ 2) Seriál v rozsahu sedmi celovečerních filmů si jistě může dovolit větší popisnost a lpění na detailu. Tvůrci však této vábničce nepodlehli, volí poklidné tempo, pečlivě definují zobrazovaný děj a nesnaží se fabulovat historikům neznámé události z umělcova života. Naopak, klidně ponechají diváka ve stejné nevědomosti, v jaké jsou oni sami. Na druhé straně například detaily z dobové operní inscenační praxe mi připadají neobyčejně zajímavé._____ 3) Historická věrnost je další předností díla. Divák vidí, co se určitě stalo, co se možná stalo a co nevíme, jestli nebo jak se odehrálo. S tím souvisí i pečlivé zasazení Verdiho tvůrčí činnosti do událostí jeho soukromého života i dobové politiky. Daleko lépe to umožní pochopit okolnosti vytvoření jednotlivých děl a porozumět umělci i jako člověku._____ 4) Film střídmě používá efekty, rozvážná kamera i rozšafná režie dává vyniknout emocím obsaženým ve Verdiho dílech. Podstatnou část děje tvoří hudební a pěvecké úryvky a díky nim vnímavý divák vnímá skladatelovo nitro a jeho emoce._____ 5) Věrohodně podané stárnutí postav, decentně pietní, ale současně živé pojetí autora i díla jsou další klady seriálu._____ 6) Seriál existuje v původní devítidílné italské verzi (9 x 70 minut) a současně i v sedmidílné anglické verzi (7 x 90 minut). Česká televize uvedla na programu ČT Art anglickou verzi._____ 7) Přál bych si takto pojatý seriál o Bedřichu Smetanovi._____ 8) Pro fanoušky opery je tento seriál snad za 10 hvězdiček, já jsem trochu střízlivější a navzdory všem popsaným přednostem se omezím na hvězdičky čtyři. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Nádherný seriál, plný nádherné Verdiho hudby. A vůbec nevadí, že je to hodně dokumentaristické. Spíš naopak ty vstupy vypravěče jsou velmi užitečné pro dovysvětlení dobových reálie i Verdiho životní příběhu a umně posouvají děj dopředu. Co mi přijde naprosto výborně zvládnuté, jsou ukázky z představení jeho oper. Má to atmosféru (třeba scéna z úvodu Othela, kde je zde krásně vidět, jak se v té době pracovalo s kulisy) a není to vyumělkované (jako třeba v Krškově filmu Z mého života o Smetanovi). ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama