Verdi (TV seriál)

Verdi

Život Verdiho

Drama / Životopisný / Romantický / Hudební

Itálie / Francie / Západní Německo / Velká Británie, 1982, 9x90 min

Když jsem tento seriál poprvé viděl před mnoha lety, hodně ovlivnil můj vztah k vážné hudbě. Když jsem ho shlédl teď, po všech těch letech, byl jsem neskutečně dojatý, a poznal jsem, že můj vztah k této hudbě nepohasl. Co se týče seriálu, je natočený mistrně, s citem pro krásu hudby a s pochopením lidskosti génia a geniality člověka. Vždyť taky tvůrci nad studiem materiálů prožili hodně let! Dalo by se mluvit o stovce různých detailů, které byly velice působivé a krásné (vztah s Giuseppinou Strepponi, s Antoniem Barezzi, tvorba, scény oper atd.), ale to všechno lze vystihnout jedinou myšlenkou, kterou máme přímo od Verdiho: „Když to budeme dělat s láskou, tak to půjde...“ A šlo to skutečně výtečně! Dávám jednoznačně 5 hvězdiček - 100%.(24.12.2015)

Život Verdiho je rýdzim príkladom životopisného seriálu, ktorý sa sústredí len a len na život človeka, ktorý spracováva. Vzniká tak historicky verný a detailný portrét výnimočného skladateľa, ktorému však chýba kvalitná dramatizácia a svižné plynutie deja. Niektoré scény, najmä v prvých epizódach, sú tak pomerne nudné. Tento nedostatok však vyrovnáva a ďaleko prekonáva skvelá Verdiho hudba, ktorá sama prináša dej a dramatické okamihy do jednotlivých epizód. Jednoducho povedané: čo ako nekvalitný Verdiho životopis ktokoľvek nakrúti, stačí do neho zahrnúť hudobné ukážky a kladné dojmy okamžite prevážia nad zápornými. No a táto verzia (mimochodom, s výnimkou dokumentov a niekoľkých starých celovečerných filmov neviem o tom, že by vznikla nejaká iná) nestojí len na hudbe, ale aj na viacerých kvalitných scénach. Osoba rozprávača prináša do seriálu dokumentárny nádych, čo napätie ešte viac oslabuje, no prostredníctvom nej sa dozvieme nové informácie. Vďaka tomu plní seriál úlohu televíznej drámy a dokumentu zároveň. Zhliadnuté v TV [STV1] [slovenský dabing] [9/9 epizód] (12.8.2012)(12.8.2012)

Srdeční záležitost! Jako kluk jsem ho viděl několikrát a byl jedním z podstatných podnětů, na mé cestě k umění a ke klasické hudbě. Dodnes mě fascinuje neuvěřitelná životnost tohoto televizního seriálu. Postavy jednají, myslí a cítí doslova jako živé, ne jako nalíčení herci. K tomu připočtěme velkolepou výpravu, davové scény, skvěle vystavěný scénář, ve kterém je místo i pro domněnky a fabulace, ovšem průvodní hlas je vždycky vysvětlí a uvede na pravou míru. Skvělý úvod do hudební výchovy i dějepisu. Daleko lepší než deset nerudných učitelů... Celkový dojem: 85 %(18.10.2012)

Nádherný seriál, plný nádherné Verdiho hudby. A vůbec nevadí, že je to hodně dokumentaristické. Spíš naopak ty vstupy vypravěče jsou velmi užitečné pro dovysvětlení dobových reálie i Verdiho životní příběhu a umně posouvají děj dopředu. Co mi přijde naprosto výborně zvládnuté, jsou ukázky z představení jeho oper. Má to atmosféru (třeba scéna z úvodu Othela, kde je zde krásně vidět, jak se v té době pracovalo s kulisy) a není to vyumělkované (jako třeba v Krškově filmu Z mého života o Smetanovi).(8.6.2017)

Tento seriál jsem sledoval když mi bylo 15 a byl tehdy dost populární. Teď jsem zkusil se podívat a moc šancí jsem tomu po třiceti letech nedával. Musím ale uznat,že i po té době je seriál poutavý a navíc jsem si ho v podstatě moc nepamatoval a tak i dnes sleduji Verdiho se stejným zaujetím jako kdysi.(2.4.2015)