Verdi (TV seriál)

Verdi

Život Verdiho

Drama / Životopisný / Romantický / Hudební

Itálie / Francie / Západní Německo / Velká Británie, 1982, 9x90 min

Vynikající životopisný seriál, bezchybný v dobových reáliích i porozumění Verdimu. Dlužno říci, že Verdi patří (třeba na rozdíl od Richarda Wagnera, o kterém vznikal biografický seriál v téže době) k osobnostem, o nichž se životopisné filmy točí dosti snadno. Nebyl příliš komplikovanou osobností, ale pracovitým, počestným a zbožným kumštýřem, jehož spontánní hudba nevyžaduje také žádnou složitou ideologickou interpretaci. Úspěchu dosáhl rychle a kromě jedné několikaleté tvůrčí krize v seniorském věku se mu tvořilo snadno. Vyvaroval se osobních extravagancí, uměl se svým nadáním hospodařit. Dobrodružství Verdiho života bylo nanejvýš v tom, jak se ho letmo zvnějšku dotýkaly události 19. století. Zkrátka představuje vděčnou látku ke zfilmování.(31.1.2015)

Srdeční záležitost! Jako kluk jsem ho viděl několikrát a byl jedním z podstatných podnětů, na mé cestě k umění a ke klasické hudbě. Dodnes mě fascinuje neuvěřitelná životnost tohoto televizního seriálu. Postavy jednají, myslí a cítí doslova jako živé, ne jako nalíčení herci. K tomu připočtěme velkolepou výpravu, davové scény, skvěle vystavěný scénář, ve kterém je místo i pro domněnky a fabulace, ovšem průvodní hlas je vždycky vysvětlí a uvede na pravou míru. Skvělý úvod do hudební výchovy i dějepisu. Daleko lepší než deset nerudných učitelů... Celkový dojem: 85 %(18.10.2012)

Jedna z těch vzpomínek na dětství. Když dokáže seriál 8-9letýho kluka přikovat k osudům skladatele klasické hudby a k jejímu poslechu, to už něco znamená. Dodnes si pamatruju scénu ze zkoušení Othella - "vy ležte když jste mrtvá". :) Update: Paměť nelhala, v tomto případě absolutně ne. Je skvělé moci to po mnoha letech zase vidět. Osobní život Verdiho, dobře zvládnutý po psychologické stránce, dobře skloubený s "velkými dějinami" Itálie 19. století. K tomu výborně napsaný vypravěč, který opravdu komentuje děj tak, že dokonale zprostředkovává ty části příběhu, které buď nejsou vidět, nebo souvisejí s dalšími událostmi. Tohle je první třída.(6.8.2013)

Tento seriál jsem sledoval když mi bylo 15 a byl tehdy dost populární. Teď jsem zkusil se podívat a moc šancí jsem tomu po třiceti letech nedával. Musím ale uznat,že i po té době je seriál poutavý a navíc jsem si ho v podstatě moc nepamatoval a tak i dnes sleduji Verdiho se stejným zaujetím jako kdysi.(2.4.2015)

Život Verdiho je rýdzim príkladom životopisného seriálu, ktorý sa sústredí len a len na život človeka, ktorý spracováva. Vzniká tak historicky verný a detailný portrét výnimočného skladateľa, ktorému však chýba kvalitná dramatizácia a svižné plynutie deja. Niektoré scény, najmä v prvých epizódach, sú tak pomerne nudné. Tento nedostatok však vyrovnáva a ďaleko prekonáva skvelá Verdiho hudba, ktorá sama prináša dej a dramatické okamihy do jednotlivých epizód. Jednoducho povedané: čo ako nekvalitný Verdiho životopis ktokoľvek nakrúti, stačí do neho zahrnúť hudobné ukážky a kladné dojmy okamžite prevážia nad zápornými. No a táto verzia (mimochodom, s výnimkou dokumentov a niekoľkých starých celovečerných filmov neviem o tom, že by vznikla nejaká iná) nestojí len na hudbe, ale aj na viacerých kvalitných scénach. Osoba rozprávača prináša do seriálu dokumentárny nádych, čo napätie ešte viac oslabuje, no prostredníctvom nej sa dozvieme nové informácie. Vďaka tomu plní seriál úlohu televíznej drámy a dokumentu zároveň. Zhliadnuté v TV [STV1] [slovenský dabing] [9/9 epizód] (12.8.2012)(12.8.2012)