poster

Sněženky a machři

 • anglický

  Snowdrops and Aces

Komedie

Československo, 1982, 82 min

 • Morien
  *****

  Tady mi přijde asi nejzásadnější zdůraznit, že tohle není "jenom" komedie. A že stádo je strašná věc, ale to film zdůrazňuje sám a dost. Můj vlastní gymplácký lyžák a rok vydání filmu od sebe dělí 26 let a nedovedu si představit, že by kdokoliv z mých spolužáků (ale tedy ani já) uměl zpaměti recitovat Oněgina. Na filmu oceňuji zejména to, jak je stručný a dokonale výmluvný. V podstatě nejvíc času se stráví představováním charakterů a jakmile už víme, s kým máme tu čest, může jít všechno od desíti k pěti bez jakéhokoliv nadbytečného okecávání.(13.7.2017)

 • Sarkastic
  ****

  Docela pěkný film. Bylo zde několik situací pro zasmání, ale nechyběly ani vážné momenty. Oceňuji realičnost, takhle nějak podobně vypadají lyžáky i v dnešní době a člověk si zavzpomíná (zvlášť dyž to není tak dávno, co jsem ho absolvoval taky ;-)). Akorát to "gesto" 1 z hlavních hrdinů, který tíhu odpovědnosti za průšvih svezl jen na svá bedra je tak trochu sci-fi...(25.5.2008)

 • Stanislaus
  ***

  Smyczkova sonda do problematického období dospívání nabízí pěkné zimní exteriéry, sympatické postavy učitelů na jedné straně a veskrz otravné a ukrákané postavy studentů, které měl člověk chuť nejednou proplesknout. Film se snaží vedle humorné linie zabývat i vážnějšími tématy, nicméně se drží spíše na povrchu a celé to působí plytce a nedořečeně. Avšak "Vydrž, Prťka, vydrž!" nikdy neomrzí!(4.8.2019)

 • swamp
  *****

  Nezapomenutelná komedie Karla Smyczka. Noví Snowboarďác! se můžou zahrabat..o tom žádná! :) "Ti kluci si vážně nedají říct, podívej se Boženko, tak teď byli v sámošce, nakoupili plnej baťoh píva a teď se to budou snažit obejít zadním vchodem..jako kdybych to za ta léta nepoznal nejmíň dvacetkrát, ovšem tohle je extra materiál, Cabadaj, Převrátil, Mácha, ke mně!"(18.5.2007)

 • Arbiter
  *****

  ... Čeho se na nás dopustili druzí, s tím už se nějak smíříme, horší jeto s tím, čeho jsme se dopustili sami na sobě... Lidi jako je Radek budu dycky respektovat... Být tim, čim doopravdy jsme, neni nic lehkýho a v pubertě už vůbec ne. V každym se to pere a málokdo se dostane tak daleko, aby se nechoval tak, jak se od něj očekává, ale tak, jak to cítí.. Pro mě hrozně důležitý téma, ač postavený v kulisách lyžáku souškovacího období... Edit: Jak tak koukám na ostatní komentáře, tak jsem vlastně úplně zapomněl, že to je i výborná komedie! :-D Jsem se holt nechal strhnout tim koncem no...(13.9.2008)

 • - V době natáčení Antonín Duchoslav (Viky) lyžoval závodně. (Duoscop)

 • - Film sa natáčal na niekoľkých horských chatách, konkrétne v Moravské boudě v Krkonošiach alebo na chate Smetánka v Peci pod Sněžkou. (Raccoon.city)

 • - Režisér Karel Smyczek strážil bezúhonnosť mladistvých a v štyri hodiny ráno obchádzal izby a kontroloval, či nie sú chlapci u dievčat. (Raccoon.city)