Sněženky a machři

Snowdrops and Aces

Komedie

Československo, 1982, 82 min

Jeden z filmů, které jsem si jako malá zamilovala a které miluji dodnes. Úžasný příběh, úžasné hlášky, úžasné postavy!!! Navíc byl Radek Převrátil mojí dětskou láskou... Ačkoliv přesně Václac Kopta je příkladem toho, že když si holka najde v 16 krásného kluka, může být za 20 let pořádně překvapená, co z něj vyrostlo. Moje srdeční záležitost!(1.12.2012)

** Tohle je přesně ten typ filmu, na který se vždycky rádi podíváte, když ho v TV vysílají. Já osobně jsem ho viděl už nespočetněkrát a pokaždé se mi hrozně líbil. Hlavní trojice vybraná suprově a každá scéna vás pobaví či rozesměje. Nemám co vytknout. Ke druhému dílu se zde nebudu vyjadřovat, ten mě velice zklamal. Pro mě je film Sněženky a machři jen jeden, ten z roku 1982, kterému já dávám 95%. // (4.2.2013) PRIMA - Njn., co se dá dělat? Vypadá to jasně na další FSZ :-) Sněženky prostě můžu vždycky a i přes to, že TV Prima natřískala do 80-ti minutového filmu 3 reklamy, neodradilo mě to a Sněženky jsem v pohodě dokoukal. FSZ - 100% (with J.) // (23.2.2016) PRIMA HD (4:3) - Super nostalgie. Stále 100% (with J.)(5.12.2011)

Fascinuje mě ta (zdánlivě nekonečná) banda tupců, která dá "Sněženkám a machrům po 25 letech" odpad! a okomentuje ho slovy "čekal jsem skvělou komedii ala první díl". Taková individua buď vůbec nepochopila, že "Sněženky a machři" nejsou jen čistokrevnou komedií, že mají i malinko hlubší poselství (viz. velmi podobné konce obou dílů), nebo jsou prostě jen omezená. Že nad tím vůbec váhám, B je správně - omezenost.(1.2.2015)

Dohromady to je také kde nič, tu nič,... po celý čas sa tam nič zvláštne neodohrá, či že doslova tu ide o tak pasívny príbeh až sa na konci filmu musíte zamyslieť čo je na tom také zvláštne že to tak ospevujú a samozrejme nič ma nenapadá čo by som na tom tak vyniesol a vychválil, lebo je to rádoby klasická komédia čo zapadne do podpriemeru aspoň u mňa, taktiež po komickej stránke to nestojí za moc, a keď si predstavím že do kín chcú pustiť návrat po 25 rokoch, no tak to je fakt odvaha. /40%/ ...raz stačilo druhý krát by som už nechcel pri tom trpieť(6.12.2008)

• nascendi

Cítim povinnosť dopísať komentár aj k filmu, ktorý ma síce nezaujal, ale je považovaný za "kultový". Asi nie pre svoje kvality, ale preto, že každý stredoškolák absolvoval lyžiarsky zájazd a pri takomto filme je buď nadšený, že "presne takto to tam vyzeralo" alebo sklamaný "škoda, že my sme nič také nezažili". Sněženky a machrov som videl už predtým, ale pri včerajšom sledovaní sa do popredia predrala ich falošnosť, ako pomerne častý jav normalizačného obdobia, keď sa umelecké diela snažili tváriť ako odraz skutočnosti. A tak, ako vypočítaný priemer nemusí byť zhodný so žiadnym z údajov, tak aj tento obraz lyžiarskeho zájazdu nie je podobný ani jednému z reálnych zájazdov. Je figúrkovitý, schematický a spoliehajúci sa na hlášky. A filmy plné hlášok zostarnú najrýchlejšie, pretože sa ich diváci naučia naspamäť a potom si uvedomia, že okrem nich vo filme nič nie je. Som presvedčený o tom, že tento film nemusel byť nakrútený. A jeho pokračovanie po 25 rokoch, bolo iba ďalším dôvodom pre môj verdikt (aby nebolo podľa čoho nakrúcať pokračovanie).(5.12.2012)

• - Antonín Duchoslav (Viky) se na konkurz do filmu přihlásil hlavně proto, že filmaři studentům přislíbili omluvenku do školy. [Zdroj: Denik.cz] (Bioscop)

• - V době natáčení Antonín Duchoslav (Viky) lyžoval závodně. (Bioscop)

• - Jan Antonín Duchoslav (Viki Cabadaj) chcel stále mimo natáčania spolu so štábom hrať karty a ponocovať, ale oni sa báli, že ich oberie, tak ho posielali spať. (Raccoon.city)