Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Rocky62

Chris Bale nepochybně uměl hrát ještě ve stadiu embrya, ale ani on nestačil na záchranu tohoto údajného "sugestivního pekla v okupované Číně". První fantastickou polovinu Spielberg z nějakého záhadného důvodu zahodil tou druhou částí, ve které se neděje zhola nic, krom pobíhání po táboře za doprovodu slzopudné muziky a lezení do prdele ostatním zajatcům. Zřejmě jsem tu něco nepochopil, nicméně musím toto dílo zařadit mezi nejslabší režisérovy kousky. ()

Kulmon

Spielberg je prostě pan režisér, to je jasná věc. K tomu premiéra Christiana Balea, která dala světu avízo o budoucí hvězdě. Jako bonus nádherná hudba Johna Williamse. To vše v příběhu z druhé světové války, kdy sledujeme předpubertálního chlapce v japonském zajateckém táboře, kterak si získá respekt a zároveň dospěl. ()

Renton

Scénář: Tom Stoppard .. Destrukce dětské duše. Už třináctiletý Christian Bale byl neskutečně oslnivý herec. Pravda, někdy je jeho chování iritující a špatně se mi jeho postava dostávala k tělu, ale v šíleném prostředí je těžké chovat se podle norem. Zvláště když jde o dítě, které tráví dospívání odloučené od rodičů v zajateckém táboře a jeho sny dostávají ve střetu s hrůznou realitou zcela jinou formu. Tohle všechno podal Bale s velkou grácii, byť byl nejspíš hodně dobře vedený režisérem. Právě Spielberg se zase ukázal jako výtečný obrazový vypravěč, na výpravě a dobových reáliích se nešetřilo a mnoho scén stojí na dlouhých expozicích a vyobrazených emocích. Velice mě potěšilo vyobrazení vzdáleného dopadu atomové bomby, zase jinak a v kontextu děje opravdu působivě! Škoda, že se nepodařilo najít optimální míru stopáže, na můj vkus se mohlo ledacos zkrátit, alespoň o trošku - hlavní myšlenka by stejně neutrpěla. ()

kinej

Problémem velkofilmů často je, že mají hodně co ukázat a málo co sdělit. Kombinace Spielberg a Stoppard je však garancí kvality. Spielberg je expert nejen na okázalé a masové záběry, takže vizuální a celkově ta řemeslná stránka filmu jsou v naprostém pořádku. Stoppardův scénář zase Spilebrgovi nedovolil Spielbergovi zabřednout do přílišného sentimentálního patosu, kam se někdy rád uchyluje. Takže výsledkem je kvalitní podívaná, mající určitou vypovídací hodnotu o životě válečných zajatců v Japonsku. Chybí mu jen něco, co by mu dodalo nějaký vyšší rozměr, abych mohl dát 5. Nějaké vyvrcholení, poselství, zlom.V této podobě je vlastně jen popisem dobrodružné životní etapy jednoho malého chlapce. Film je rozhodně neprávem opomíjen. Skvělou rozporuplnou postavu zde vytvořil Malkovich a skvělý byl i mladý Bale, který možná tehdy hrál lépe než dnes. ()

lamps

Fenomenálně natočená válečná zkušenost z dětské perspektivy, které trochu škodí snad jen místy protahovaná stopáž a příliš mnoho finále. Jenže každá scéna je tak špičkově zinscenovaná a ozvučená a každé jedno finále tak pocitově silné a významově odlišné (důležité), že není nad čím váhat. Tady se měly válet Oscary minimálně za hudbu a hlavně za kameru. ()

• Jimův model letadla byl ve skutečnosti ovládán na dálku. (Kulmon)
  • Obrovská malba na zdi, vedle které Jim (Christian Bale) vede kolo, je plakát k filmu Jih proti Severu (1939). (Džany)
  • Paul McGann sa vyjadril, že väčšina scén s jeho postavou bola nakoniec vystrihnutá. (beso74)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci