Dramatický děj filmu, natočeného podle románu Karla Matěje Čapka-Choda „Kašpar Lén mstitel“, se odehrává v Praze před první světovou válkou. Mladý zedník Kašpar se po třech letech vojny vrací do civilu. Chce se ubytovat u přítele Kryštofa, sklepní byt je ale prázdný. Přítel je po smrti a z jeho dcery Márynky, na niž Kašpar celou vojnu myslel, se stala lehká holka. Lén zjistí, že příčinou všeho zla je bohatý kupec Konopík. Po dlouhém a marném hledání spravedlnosti se mladý muž rozhodne vzít zákon do vlastních rukou… Silnou stránkou poměrně neznámého snímku, který v roce 1959 natočil Karel Steklý, jsou výborné herecké výkony představitelů hlavních postav. V titulní roli zazářil Radoslav Brzobohatý: role Kašpara Léna byla jeho filmovým debutem. V roli kupce Konopíka uvidíme skvělého Jana Pivce, nešťastnou Kašparovu lásku Márynku hrála Ivanka Devátá. K přesnému a sugestivnímu vylíčení doby a prostředí přispěla i výborná kamera Jana Stallicha. (Česká televize)

baxz

Pochmurná atmosféra filmu a herecké výkony dokážou hned od začátku vtáhnout do děje a celou dobu držet, i když výsledná stopáž by mohla být delší a příběh ještě o něco napínavější. R.Brzobohatý hned ve svém první filmu naznačil, že bude patřit k osobnostem českého filmu. Z vedlejších postav mě zaujala role R.Jelínka jako slepého mladíka a hlavně M.Homoly jako pouťového vyvolávače, která silně připomíná jeho jinou roli vyvolávače lákajícího na předpověď budoucností pomocí počítače U.K. 120 ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), že by úmysl pánů Z.Svěráka a L.Smoljaka parafrázovat na tuhle roli? ()

Blackadder

Výborná řemeslná práce, co se týká dekorací, režie a kamery. Z některých scén mám z dětství trauma skoro doteď :). Film působí opravdu věrohodně a vzbuzuje ty správné emoce. ()

brasek

Mám rád staré filmy... mám rád čierno-biele filmy... mám rád drámy z 50 - 60 rokoch... ale tento snímok je podľa môjho sugestívneho chápania niekde vedľa. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012