Agent z Panamy

The Tailor of Panama

Agent z Panamy

Komedie / Drama / Thriller

USA / Irsko, 2001, 109 min

Po několika průšvizích je Andrew Osnard (Pierce Brosnan) odvelen do Panamy, aby zde dohlížel na Panamský průplav, a sledoval kdo, co, kdy a jak se s ním děje. Andy se ale nehodlá stát pouhým pozorovatelem, a vyhlédne si britského občana, krejčího Harryho Pendela (Geoffrey Rush), který odívá místní smetánku (až po Panamského prezidenta) a vydíráním jej donutí aby pro něj sbíral informace. Ale Harry ví, že s průplavem se nic nekalého neděje, ale pro Andyho naléhání (Andy na něj ví docela dost informací) si začne senzační zprávy vymýšlet. A Andy si je nenechá jen tak pro sebe.... Pierce Brosnan se asi nemohl nabažit Bondovek, a tak si střihl roli agenta královny ještě jednou. Zde nejde ale o akční trhák, ale o docela zajímavý špionážní film, kde se víc spekuluje a podvádí než střílí. Pierce je v roli bezcharakterního špiona skvělý (část své role si opravdu přinesl z Bonda), ale filmu vévodí Geoffrey Rush. Ten ve své roli ušlápnutého krejčího, který válčí svůj vnitřní boj - spravedlnost versus vlastní užitek je opravdu super.... Škoda že u nás tak zapadl...(26.9.2004)

Agent (v originále krejčí) z panamy je jednou z nejlepších filmových adaptací knihy, Boormanovi se podařílio naprosto dokonale přenést naplátno pomalou a tísnivou atmosféru špionážních knih johna le carréa. Nic není uspěchané, děj jen pomalu plyne. Brosnan, Rush i Curtisová jsou skvělí když mají jako v tomto filmu co hrát.(16.8.2005)

K dokonalej patke tomuto filmu chyba tak trochu zvrzane finale ktore sa mi zda akoby narychlo odflaknute co dost kazi dojem z inak vynikajuceho snimku. Film ma aj alternativny koniec (na DVD) avsak tvorcovia dali prednost tomu menej dramatickemu a ten potom vyznie akoby sa clovek pozeral na zaver nejakeho ineho filmu ktory dovtedy sledoval. Avsak to co predvadza Pierce Brosnan, Jamie Lee Curtis ale hlavne Geoffrey Rush pocas tych 95% filmu to je parada. Film mrazivo ukazuje ako sa konaju spravodajske hry a co a kto vsetko v zakulisi moze tahat nitkami aby svetove politicke udalosti sa hybali tak ako si to poniektori zelaju. Navyse pribeh miestneho krajcira (brilantne zahrany Geoffrey Rushom) ktory sa ocita v spinavych hrach britskeho spiona (Pierce Brosnan) ktory na zaklade prekrutenej minulosti svojho informatora kuje svoje vlastne plany a nevaha manipulovat a zavadzat najvyssie kruhy britskej a americkej tajnej sluzby vo svoj prospech ale najma vsak svojho informatora takmer privedie o zenu a rodinu robi tento snimok az takmer psychologickym... Film vynikajuco balancuje na rozmedzi viacerych zanrov, oznacit vsak tento film ako komediu v pravom slova zmysle je zo strany distributora az privelmi zavadzajuce. Netreba cakat od tohto filmu ani nejaku vedlajsiu verziu agenta 007, tento vynikajuci film je predsa len z ineho sudka...(23.11.2008)

Pěkná ukázka, jak (ne)fungují tajné služby. Distributor by si měl doplnit vzdělání. Průplav Panamě v roce 1999 neodevzdala Velká Británie, jak by k tomu přišla, ale Spojené státy, které průplav dobudovaly, s tím, že se stane mezinárodním (stalo se) a že USA si vyhrazují právo dohlížet na neutralitu místa.(11.2.2016)

Bál jsem se, že to bude špionážní snímek á la James Bond. Ale naštěstí tomu tak není, příliš akčních scén tu není a film má iv elmi zajímavý děj. Navíc jsou zde k vidění opravdu zajímavé herecké výkony kvalitních herců, jako jsou Pierce Brosnan, Geoffrey Rush, Brendan Gleeson či Jamie Lee Curtis. A jako bonus zde můžete vidět malého Dannyho Radcliffa ještě před tím, než začal účinkovat v Harrym Potterovi. Takže rozhodně zajímavý film, který není kopií Jamese Bonda, jak by se mohlo zdát podle názvu i podle obsazení hlavní role. Snímek je to koukatelný a já byl spokojený. Dávám tři hvězdičky.(29.3.2008)

• - Herecký debut Daniela Radcliffa. On a Brendan Gleeson se později znovu setkali při natáčení čtvrtého dílu Harryho Pottera (2005). (Karlos80)

• - Postavu Sarah Pendel hraje dcera režiséra Boormana Lola. (D3VIL)

• - Andy Osnard měl být původně na konci filmu zabit Harrym Pendelem. (Karlos80)