Agent z Panamy

The Tailor of Panama

Agent z Panamy

Komedie / Drama / Thriller

USA / Irsko, 2001, 109 min

Pierce Brosnan jako agent MI6, který ojede, co potká. Nebylo to tu už? Alespoň nemá povolení zabíjet a hraje spíš sám za sebe než za Anglii. Zajímavější je Geoffrey Rush v roli krejčího, kterému jeho lži přerostou přes hlavu. Škoda, že se tvůrci nerozhodli, zda chtějí natočit vážný film nebo komedii. Takhle se to občas trochu tluče.(25.11.2007)

PRO MUŽE:Žít dlouho nudně spořádaným životem s malým tajemstvím z minulosti, musí pak jeden zpozornět, když se objeví fešulín à la Bond a plká něco o ..já vím, kdo jsi. Také se tehdy nechat chytit se sirkama v ruce hned poté, co jako laskavost podpálíte strýčkovi sklad, nebyl zrovna zářný příklad vaší obratné vychytralosti. Teď ten hajzl sumíruje všechny vaše úspěchy a klopýtnutí a ještě má o vaši finanční situaci zatraceně lepší přehled, než vlastní žena. Prekérně ožehavá situace. Kdo to je? Novej kluk z ambasády. Za MI6. Říká, že je to osamělá práce, jako orální sex, ale někdo to dělat musí. Co chce? Věci, co víš a ani nevíš, že je víš. A to za nejlepší ceny. Má prachy, chce informace, vy máte dluhy a jinak hovno. Za daných okolností je potřeba vyhovět. Když chybí informace, ale nechybí fantazie, začíná hra. Zpravodajská hra. To, co je na začátku úsměvnou komedií, končí jako nefalšované drama. Snímek si utahuje nejen ze špionážních agentur, ale i tupounů, co jim skočí na špek. Bohužel pak přestává všechna sranda. Přes přehnanost některých pasáží lze v klidu doporučit.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: V Panamě si, madame, nikdo pověst nezničí, jen ji na čas odloží do šatníku, aby opět dostala tvar, když ji zase nasadí je jako nová. A když Američané odstranili Noriegu, dostali sice Alibabu, ale uteklo jim 40 loupežníků. Milí hoši z vlády a bohatí chlapci, co je vlastní. Nehezkou vlastností mocností a rádoby mocností je, že do všeho musí strkat čumák (ano je to em, řeč jde o tom, že chtějí všechno vědět a až potom rozjebat) a aby, přes něj hned nedostaly, vydržují si po světě všetečné slídily a často i obratné pohádkáře. Hvězdné herecké obsazení, vynikající výkony, inteligentně a vtipně postavené dialogy. Scénárista sice od určitého momentu začal sjiždět o dost silnější matroš, ale i tak je to dobrý film.          HLÁŠKA:Všichni máme sen, že bychom mohli být víc, než jsme.//Oblékáte se nalevo, nebo napravo, pane? Nikdy nevím, kde skončí. Lítá jako korouhev.// Klid, Harry, hodíme se k sobě, ty máš dluhy, já mám prachy. Co tvoje vlastenectví? Vyndali mi ho ve vězení. Bez narkózy.// Nikdy na kolenou, a samozřejmě ani na prdelích.//Chtějí ty pravé muže dneška, zítra není včera a my nejsme žádná charita pro zkrachovalce.//Mami, maminky, co hodně pracujou cítí dluh ke svým dětem. Proč ty ne? Protože váš táta je dobrá máma.//Protože ve věcech rozvědky, Harry, stejně jako v jinech věcech se Anglie přiživuje z americkej cecků. Říká se tomu výjimečný vztah.(15.2.2013)

• Tommassi3

"Není moc lidí, s kterými to jde.. Však víš !! Říkat jim pravdu.." Mno.. Co na to říct ?? Pokud by jeden pominul skutečnost, že Agent z Panamy adaptuje další skvostný Le Carrého román, platil by tenhle nesmírně cynický - Inu, svéráz John Boorman už zkrátka jiný nebude !! - snímek bez hrdinů za výbornou a překvapivě svižnou (po)špionážku plnou invence, výborně odehranou, s Boormanovým oblíbencem Gleesonem na čele.. Ale pak se dostaví to finále a jednomu zbude jen pachuť z trpkého zklamání.. A pokud onu nezbytnou připomínku ohledně knižní předlohy vezmeme v potaz, vypadá tenhle biják jako ještě větší blamáž.. Takový bizarní Boormanův Kingsman.. A to nemluvím jen o té šílené krejčovské jehle..(28.4.2016)

• sinp

Zbytečná ztráta času, k nesnesení pitomý film. Snaha pochopit logiku děje omrzí po první snaze o humor a zbytková rutina režiséra kdysi výborného Excaliburu je arogantně povýšená a zároveň prázdná. Fušerský scénář osciluje od žánru k žánru aby ke konci zabloudil do uličky. Prostě mnoho jmen a snaha zamaskovat, že vlastně nic nemáte. Lepší jít o dům dál....(10.3.2006)

Dle mého názoru jeden ze silně nedoceněných filmů. Poprvé se u něj setkávám s tím, že na Rotten Tomatoes si od kritiků odnesl slušných 80%, zatímco u nás se stěží škrábe k horším třem hvězdičkám (momentálně 52%), které většinu lidí odradí od dalšího sledování. Pokud o něm totiž promluvíte u nás, nikoho nic nenapadne, maximálně si někdo odvodí, že mluvíte o nějaké neoficiální bondovce. Kromě Pierce Brosnana ale Krejčí z Panamy nemá s Bondem pranic společného. Celý film se potácí na hranici parodie (americký generál říkající: "Na naší vlajce chybí hvězdička, pánové!"), dramatu (Mickey zpívající Todavía Cantamos, zatímco Osnard a Pendel projíždění zničenou Panamou) a thrilleru (vrtulníky USA bombardující Panamu) a je jen na vás, kterému vyznění dáte přednost. Ať se totiž chytnete čehokoliv, vždy vám něco ujde. Důležité ale hlavně je nepřestavovat si pod tímhle filmem dalšího Bonda, protože budete sledovat spíš dlouhé rozhovory, přestřelky se jen tak nedočkáte. Navíc, pokud znáte spisovatele, jakým je John le Carré, můžete si být jistí, že on na dobré konce zrovna moc nedá, navíc je mistr toho, že se nic neděje a zároveň se toho děje strašně moc. A přesně takový Agent z Panamy je. Kritizující politiku Spojených států, ukazující špionáž z té tvrdší (a taky opravdovější) strany, celkem pomalu plynoucí... ale hlavně každým shlédnutím lepší.(5.2.2006)

• - Postavu Sarah Pendel hraje dcera režiséra Boormana Lola. (D3VIL)

• - Slovo "fuck" je ve filmu použito 28x. (D3VIL)

• - Brendan Gleeson je ve skutečnosti Ir. Své zrzavé vlasy má ve filmu obarvené na černo a nosí také hnědé kontaktní čočky, aby vypadal jako Panaman. (D3VIL)