Agent z Panamy

The Tailor of Panama

Agent z Panamy

Komedie / Drama / Thriller

USA / Irsko, 2001, 109 min

K dokonalej patke tomuto filmu chyba tak trochu zvrzane finale ktore sa mi zda akoby narychlo odflaknute co dost kazi dojem z inak vynikajuceho snimku. Film ma aj alternativny koniec (na DVD) avsak tvorcovia dali prednost tomu menej dramatickemu a ten potom vyznie akoby sa clovek pozeral na zaver nejakeho ineho filmu ktory dovtedy sledoval. Avsak to co predvadza Pierce Brosnan, Jamie Lee Curtis ale hlavne Geoffrey Rush pocas tych 95% filmu to je parada. Film mrazivo ukazuje ako sa konaju spravodajske hry a co a kto vsetko v zakulisi moze tahat nitkami aby svetove politicke udalosti sa hybali tak ako si to poniektori zelaju. Navyse pribeh miestneho krajcira (brilantne zahrany Geoffrey Rushom) ktory sa ocita v spinavych hrach britskeho spiona (Pierce Brosnan) ktory na zaklade prekrutenej minulosti svojho informatora kuje svoje vlastne plany a nevaha manipulovat a zavadzat najvyssie kruhy britskej a americkej tajnej sluzby vo svoj prospech ale najma vsak svojho informatora takmer privedie o zenu a rodinu robi tento snimok az takmer psychologickym... Film vynikajuco balancuje na rozmedzi viacerych zanrov, oznacit vsak tento film ako komediu v pravom slova zmysle je zo strany distributora az privelmi zavadzajuce. Netreba cakat od tohto filmu ani nejaku vedlajsiu verziu agenta 007, tento vynikajuci film je predsa len z ineho sudka...(23.11.2008)

• Tommassi3

"Není moc lidí, s kterými to jde.. Však víš !! Říkat jim pravdu.." Mno.. Co na to říct ?? Pokud by jeden pominul skutečnost, že Agent z Panamy adaptuje další skvostný Le Carrého román, platil by tenhle nesmírně cynický - Inu, svéráz John Boorman už zkrátka jiný nebude !! - snímek bez hrdinů za výbornou a překvapivě svižnou (po)špionážku plnou invence, výborně odehranou, s Boormanovým oblíbencem Gleesonem na čele.. Ale pak se dostaví to finále a jednomu zbude jen pachuť z trpkého zklamání.. A pokud onu nezbytnou připomínku ohledně knižní předlohy vezmeme v potaz, vypadá tenhle biják jako ještě větší blamáž.. Takový bizarní Boormanův Kingsman.. A to nemluvím jen o té šílené krejčovské jehle..(28.4.2016)

Pierce Brosnan jako agent MI6, který ojede, co potká. Nebylo to tu už? Alespoň nemá povolení zabíjet a hraje spíš sám za sebe než za Anglii. Zajímavější je Geoffrey Rush v roli krejčího, kterému jeho lži přerostou přes hlavu. Škoda, že se tvůrci nerozhodli, zda chtějí natočit vážný film nebo komedii. Takhle se to občas trochu tluče.(25.11.2007)

PRO MUŽE:Žít dlouho nudně spořádaným životem s malým tajemstvím z minulosti, musí pak jeden zpozornět, když se objeví fešulín à la Bond a plká něco o ..já vím, kdo jsi. Také se tehdy nechat chytit se sirkama v ruce hned poté, co jako laskavost podpálíte strýčkovi sklad, nebyl zrovna zářný příklad vaší obratné vychytralosti. Teď ten hajzl sumíruje všechny vaše úspěchy a klopýtnutí a ještě má o vaši finanční situaci zatraceně lepší přehled, než vlastní žena. Prekérně ožehavá situace. Kdo to je? Novej kluk z ambasády. Za MI6. Říká, že je to osamělá práce, jako orální sex, ale někdo to dělat musí. Co chce? Věci, co víš a ani nevíš, že je víš. A to za nejlepší ceny. Má prachy, chce informace, vy máte dluhy a jinak hovno. Za daných okolností je potřeba vyhovět. Když chybí informace, ale nechybí fantazie, začíná hra. Zpravodajská hra. To, co je na začátku úsměvnou komedií, končí jako nefalšované drama. Snímek si utahuje nejen ze špionážních agentur, ale i tupounů, co jim skočí na špek. Bohužel pak přestává všechna sranda. Přes přehnanost některých pasáží lze v klidu doporučit.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: V Panamě si, madame, nikdo pověst nezničí, jen ji na čas odloží do šatníku, aby opět dostala tvar, když ji zase nasadí je jako nová. A když Američané odstranili Noriegu, dostali sice Alibabu, ale uteklo jim 40 loupežníků. Milí hoši z vlády a bohatí chlapci, co je vlastní. Nehezkou vlastností mocností a rádoby mocností je, že do všeho musí strkat čumák (ano je to em, řeč jde o tom, že chtějí všechno vědět a až potom rozjebat) a aby, přes něj hned nedostaly, vydržují si po světě všetečné slídily a často i obratné pohádkáře. Hvězdné herecké obsazení, vynikající výkony, inteligentně a vtipně postavené dialogy. Scénárista sice od určitého momentu začal sjiždět o dost silnější matroš, ale i tak je to dobrý film.          HLÁŠKA:Všichni máme sen, že bychom mohli být víc, než jsme.//Oblékáte se nalevo, nebo napravo, pane? Nikdy nevím, kde skončí. Lítá jako korouhev.// Klid, Harry, hodíme se k sobě, ty máš dluhy, já mám prachy. Co tvoje vlastenectví? Vyndali mi ho ve vězení. Bez narkózy.// Nikdy na kolenou, a samozřejmě ani na prdelích.//Chtějí ty pravé muže dneška, zítra není včera a my nejsme žádná charita pro zkrachovalce.//Mami, maminky, co hodně pracujou cítí dluh ke svým dětem. Proč ty ne? Protože váš táta je dobrá máma.//Protože ve věcech rozvědky, Harry, stejně jako v jinech věcech se Anglie přiživuje z americkej cecků. Říká se tomu výjimečný vztah.(15.2.2013)

Agent (v originále krejčí) z panamy je jednou z nejlepších filmových adaptací knihy, Boormanovi se podařílio naprosto dokonale přenést naplátno pomalou a tísnivou atmosféru špionážních knih johna le carréa. Nic není uspěchané, děj jen pomalu plyne. Brosnan, Rush i Curtisová jsou skvělí když mají jako v tomto filmu co hrát.(16.8.2005)

• - Andy Osnard měl být původně na konci filmu zabit Harrym Pendelem. (Karlos80)

• - Brendan Gleeson je ve skutečnosti Ir. Své zrzavé vlasy má ve filmu obarvené na černo a nosí také hnědé kontaktní čočky, aby vypadal jako Panaman. (D3VIL)

• - Postavu Sarah Pendel hraje dcera režiséra Boormana Lola. (D3VIL)