Agent z Panamy

The Tailor of Panama

Agent z Panamy

Komedie / Drama / Thriller

USA / Irsko, 2001, 109 min

Zvláštně nadsazený a občas až do absurdity zabíhající špionský snímek. Musím se přiznat, že i když jsem měl práci, kašlal jsem na to a koukal na telku, tak je tenhle film odlišnej od ostatního podobnýho špionážního filmu. Příběh je satirickou kritikou zahraniční politiky USA, stejně tak ale i americkýho snu o zbohatnutí a příležitosti všech, jen když ji chytí za pačesy. Obsazení je trošku parodický. Jamie-Lee je opět manželkou špiona, Brosnan je opět tajným agentem, ale oba trošičku jinak, než jsme zvyklí. Podle mě je ale nejlepší výkon Brendana Gleesona, jehož herecké vystoupení a troška ztmavení na vlasech a vousech mě tak zmátly, že až doteď jsem si vůbec nebyl jistej, že to je on. Je jen škoda, že toho absurdně satirickýho tu není víc. Takhle jako by to stálo na půli cesty. Škoda, no.(28.11.2006)

Po celou dobu Agent z Panamy balancuje na hraně dvou žánrů a rozhodne se vlastně až finální scénou (která vše předchozí - bohužel - tak trochu schazuje). Být použit alternativní konec, který lze nalézt na DVD a který obrací vše do jiné roviny, než konec použitý, dal bych čtyři hvězdičky. S tímto zakončením je to za tři... a je to docela škoda...(24.8.2002)

• Indiana

No jako z tohodle filmu jsem byl neuvěřitelně upocenej, neboť se to odehrávalo v Panamě (moje filmově neoblíbené prostředí) a zase tam všichni ti lidé chlastali a řvali (no prostě Jižní Amerika). Jediné, co tu stojí za zmínku, jsou herci, jimž vévodí Geoffrey Rush. Pierce Brosnan je spíše jen docela cool a vlastně jen krom toho, že dělá držky a svádí ženský, tam toho moc nedělá.(18.6.2005)

Co všechno může rozhodovat o zásadních věcech v mezinárodní politice - vyznění podobné jako u Vrtěti psem. Jen je tu méně humoru - označit film za komedii bych se celkem zdráhal. Pravda je, že tento pohled na tajné služby je docela zajímavý a vystupování Pierce Brosnana v roli agenta MI 6 nepostrádá jisté ironické kouzlo. Bohužel zajímavý nápad není příliš originálně natočen a tak nám nakonec celkově vychází jen průměrný slušný film.(19.10.2003)

Agent (v originále krejčí) z panamy je jednou z nejlepších filmových adaptací knihy, Boormanovi se podařílio naprosto dokonale přenést naplátno pomalou a tísnivou atmosféru špionážních knih johna le carréa. Nic není uspěchané, děj jen pomalu plyne. Brosnan, Rush i Curtisová jsou skvělí když mají jako v tomto filmu co hrát.(16.8.2005)

• - Ve filmu Pravdivé lži je Jamie Lee Curtis rovněž manželkou špiona jménem Harry. (D3VIL)

• - Brendan Gleeson je ve skutečnosti Ir. Své zrzavé vlasy má ve filmu obarvené na černo a nosí také hnědé kontaktní čočky, aby vypadal jako Panaman. (D3VIL)

• - Andy Osnard měl být původně na konci filmu zabit Harrym Pendelem. (Karlos80)