Agent z Panamy

The Tailor of Panama

Agent z Panamy

Komedie / Drama / Thriller

USA / Irsko, 2001, 109 min

PRO MUŽE:Žít dlouho nudně spořádaným životem s malým tajemstvím z minulosti, musí pak jeden zpozornět, když se objeví fešulín à la Bond a plká něco o ..já vím, kdo jsi. Také se tehdy nechat chytit se sirkama v ruce hned poté, co jako laskavost podpálíte strýčkovi sklad, nebyl zrovna zářný příklad vaší obratné vychytralosti. Teď ten hajzl sumíruje všechny vaše úspěchy a klopýtnutí a ještě má o vaši finanční situaci zatraceně lepší přehled, než vlastní žena. Prekérně ožehavá situace. Kdo to je? Novej kluk z ambasády. Za MI6. Říká, že je to osamělá práce, jako orální sex, ale někdo to dělat musí. Co chce? Věci, co víš a ani nevíš, že je víš. A to za nejlepší ceny. Má prachy, chce informace, vy máte dluhy a jinak hovno. Za daných okolností je potřeba vyhovět. Když chybí informace, ale nechybí fantazie, začíná hra. Zpravodajská hra. To, co je na začátku úsměvnou komedií, končí jako nefalšované drama. Snímek si utahuje nejen ze špionážních agentur, ale i tupounů, co jim skočí na špek. Bohužel pak přestává všechna sranda. Přes přehnanost některých pasáží lze v klidu doporučit.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: V Panamě si, madame, nikdo pověst nezničí, jen ji na čas odloží do šatníku, aby opět dostala tvar, když ji zase nasadí je jako nová. A když Američané odstranili Noriegu, dostali sice Alibabu, ale uteklo jim 40 loupežníků. Milí hoši z vlády a bohatí chlapci, co je vlastní. Nehezkou vlastností mocností a rádoby mocností je, že do všeho musí strkat čumák (ano je to em, řeč jde o tom, že chtějí všechno vědět a až potom rozjebat) a aby, přes něj hned nedostaly, vydržují si po světě všetečné slídily a často i obratné pohádkáře. Hvězdné herecké obsazení, vynikající výkony, inteligentně a vtipně postavené dialogy. Scénárista sice od určitého momentu začal sjiždět o dost silnější matroš, ale i tak je to dobrý film.          HLÁŠKA:Všichni máme sen, že bychom mohli být víc, než jsme.//Oblékáte se nalevo, nebo napravo, pane? Nikdy nevím, kde skončí. Lítá jako korouhev.// Klid, Harry, hodíme se k sobě, ty máš dluhy, já mám prachy. Co tvoje vlastenectví? Vyndali mi ho ve vězení. Bez narkózy.// Nikdy na kolenou, a samozřejmě ani na prdelích.//Chtějí ty pravé muže dneška, zítra není včera a my nejsme žádná charita pro zkrachovalce.//Mami, maminky, co hodně pracujou cítí dluh ke svým dětem. Proč ty ne? Protože váš táta je dobrá máma.//Protože ve věcech rozvědky, Harry, stejně jako v jinech věcech se Anglie přiživuje z americkej cecků. Říká se tomu výjimečný vztah.(15.2.2013)

• otík

Hodně komplikovaný thriller, občas docela úsměvný, kde si Pierce Brosnan vystřihl ještě svůdnějšího (ne však tolik sympatického) agenta než je (byl) jeho 007 a Geoffrey Rush docela ujetého krejčího. Nemá to šťávu, je to zle natočené a napětí je zde zcela vyumělkované. Prostě podprůměr s velkými ambicemi.(22.9.2004)

• Indiana

No jako z tohodle filmu jsem byl neuvěřitelně upocenej, neboť se to odehrávalo v Panamě (moje filmově neoblíbené prostředí) a zase tam všichni ti lidé chlastali a řvali (no prostě Jižní Amerika). Jediné, co tu stojí za zmínku, jsou herci, jimž vévodí Geoffrey Rush. Pierce Brosnan je spíše jen docela cool a vlastně jen krom toho, že dělá držky a svádí ženský, tam toho moc nedělá.(18.6.2005)

Pierce Brosnan jako agent MI6, který ojede, co potká. Nebylo to tu už? Alespoň nemá povolení zabíjet a hraje spíš sám za sebe než za Anglii. Zajímavější je Geoffrey Rush v roli krejčího, kterému jeho lži přerostou přes hlavu. Škoda, že se tvůrci nerozhodli, zda chtějí natočit vážný film nebo komedii. Takhle se to občas trochu tluče.(25.11.2007)

• Mikino00

Na Carrého docela tuctová zápletka, divák jen čeká až jim jejich činy vybuchnou do obličeje. Bohužel právě s tím přichází největší zklamání, zakončeno je to poněkud naivně. Celý film něco jakoby nefungovalo, nevtáhne to, nevzbudí zájem či nevyvolá napětí. Možná kdyby se ubrala taková půlhodinka, měl by film větší spád. Jinak Brosnanovi záporné role sedí.(5.9.2014)

• - Herecký debut Daniela Radcliffa. On a Brendan Gleeson se později znovu setkali při natáčení čtvrtého dílu Harryho Pottera (2005). (Karlos80)

• - Postavu Sarah Pendel hraje dcera režiséra Boormana Lola. (D3VIL)

• - Brendan Gleeson je ve skutečnosti Ir. Své zrzavé vlasy má ve filmu obarvené na černo a nosí také hnědé kontaktní čočky, aby vypadal jako Panaman. (D3VIL)