U-Turn

Ešte sa môžeš vrátiť

U-Turn

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie, 1997, 125 min

Výborná náznakovka road movie, kde však dobrodružství na cestách končí velice záhy. Dalo by se to nazvat také trampoty pana zoufalce Penna, jenž je vláčen životem za přispění kurefské dávky ironie osudu. Snímek se pyšní parádním hereckým obsazením, kdy si Oliver Stone nechal záležet na každé figurce, čímž pozvedl kvalitu na top úroveň. Ostatně Stone jede v zajetých kolejích a scénáristicky, vizuálně i ironicky dává vzpomenout na Takové normální zabijáky, od kterých si ale dává pár kroků odstup, protože U-turn se tváří daleko víc konzumně. Doporučuju. 90%(7.3.2014)

Špinavá, upocená a krásně sestříhaná úchylárna, ve které nechal Oliver Stone zvtrdnout Seana Penna v zapadákově plném prvotřídních magorů, aby ho následně uvrhl do spárů citově přelétavé a rovněž poněkud smrtonosné Pocahontas s tváří a křivkami čokoládové J.Lo... Divné, ujeté, napínavé, zábavné. BTW záběry „obsahu“ ústní dutiny Billyho Boba Thorntona asi nelze brát jinak než jako podprahový inzerát na služby amerických dentistů.(10.7.2009)

Oliver Stone natočil film, ktorý mi naozaj sadol. Páči sa mi na ňom všetko. Výborná réžia, kamera, strih, hudba, námet, scenár, herci... Týpek, pohybujúci sa na hrane zákona, Bobby Cooper, uviazne so svojim štýlovym Mustangom v zapadnutom, malom mestečku uprostred horúcej Arizonskej púšte. Smola sa mu lepí na päty. Jedna nepríjemnosť za druhou ho vtiahne do víru udalostí, ktoré by som si veru neprial zažiť. Hlavnú mužskú úlohu vynikajúco stvárnil Sean Penn, ale najviac ma odrovnala Jennifer Lopez. Postava krásnej intrigánky Grace je jej životnou úlohou. Oliver Stone z nej dostal maximum. *****(24.1.2008)

Velice poeticky natočený drsný film v drsném prostředí pouštní Arizony, poetičnost atmosféry místy působí komicky a místy byl překročen žánr hororu. Dynamická kamera, nabitý příběh. Vrána k vráně sedá a zde to platí dvojnásob. Bezpáteřní materialisté se přitahují a lži se proplétají na horské dráze "nahoru a dolů"...a nebo možná nejsme my takový, život je takový.(21.3.2016)

S Oliverem Stonem je to vždycky stejný, začátek filmu skvělej, člověka pořádně naladí, ale jak minuty ubíhají, začne se to rejžovi pokaždé celý sypat, až se přistihnete, že někdy před polovinou filmu doufáte, ať už to kurva celý skončí... a ono to nekončí a nekončí a nekončí a nekončí a nekončí... Vlastně kromě výborné Čety jsem jeho filmu nedal nikdy víc jak tři hvězdy. Samozřejmě se tu, stejně jako třeba v The Doors nebo v Takoví normální zabijáci, dočkáme takových těch roztřesených a rozostřených "cool" záběrů, asi takhle vidí Stone svět, když si dá před spaním nějaký ty dobroty... U-Turn mohl být kultovní filmeček, všechny atributy, k tomu stát se jím, by tu byly- skvělý hlavní (ne)hrdina Sean Penn, skvělý Nick Nolte jako cápek, co chce nechat zabít svojí manželku (J-Lo možná umí pěkně vrtět prdelkou, ale herečka je to fakt mizerná), plus skvělé malé městečko v americkém zapadákově plné všenemožných redneků, úchylným Billy Bob Thorntonem (imho nejlepší postava) počínaje a dvojicí Danes-Phoenix konče. Jenže po nějaké době to prostě začne být nůďa a vás přestane zajímat, jestli to ten Penn, kterej tu dostává do držky snad úplně od každýho, přežije nebo nepřežije... Plusový body za soundtrack.(26.2.2016)

• - Sean Penn byl nucen odřeknout hlavní roli kvůli jinému natáčení. Studio angažovalo Billa Paxtona, ale ten z projektu vycouval asi týden před začátkem natáčení. U Penna se mezitím naštěstí změnila situace, takže mohl Paxtona nahradit. (Ai.ma)

• - Pro roli slepého muže zvažoval Oliver Stone Marlona Branda, nakonec ji ale svěřil Jonu Voightovi. (Ai.ma)

• - Bobby Cooper (Sean Penn) nosí hodinky značky Movado Museum. (dyfur)