U-Turn

Ešte sa môžeš vrátiť

U-Turn

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie, 1997, 125 min

Natural Born Killers skončili a mnozí diváci plakali, že prý chtějí další dávku jejich ujetosti. I zželezola se strejdovi Oliverovi plačících diváků, vzal do rukou scénář zavánějšícíc noirovou černotou, na záda si hodil skvělého kamerana Richarda Richardsona a stvořil U-Turn - film, který již tolik netančí na tenké hranici mezi osobitou uměleckou výpovědí a kýčem, jako Natural born Killers, ale noirový námět přetavuje na groteskní přehlídku karikaristických postaviček a bizarních režisérských nápadů. U-turn je netradiční, svojský, úlétový a byl by i geniální, kdyby byl natočen púodle odpovídajícího scénáře. Tím neukazuji výhružným prstem na (přiznávám, diskutabilní) scénaristické kvality U-trunu, nýbrž na fakt, že scénarista dal dohromady uričtý příběh, kterému by slušelo adekvátní zpracování a ne Stoneovo otočení o 180 stupňu (anglicky U turn :-) ). Stejně postupoval Stone právě už u Natural born killers a i tam se mu to podle mne vymstilo. I když John Ridley nenadával na Stonea jako kdysi Tarantino, rozpačité působení na diváka zůstavé nezměněno. 3,5 hvězdičky - zakrouhluji proti matematickým pravdilům směrem dolů, jako trest za Stoneovu nepoučitelnost :-) PS: Sean Penn skvělý a Jennifer Lopez...Je prostě sakramentsky žhavá :-)(15.10.2007)

Noirový námět, avšak černohumorné zpracování, nepřejícný osud zatraceného hrdiny se tak mění v tragikomičnost, člověk najednou neví, co mu vlastně přát - držet mu palce, nebo se bavit nad jeho smůlou? Tyto zvláštnosti spolu s výbornou režií (kamerové přechody, prostřihy) vytahují z jinak poměrně pitomého děje to nejlepší, co je za daných okolností možné. Stylovost a ujetost, jež si Stone uchoval z Takových normálních zabijáků, zamaskovává stupidní momenty a přináší prostou a zároveň prostě fungující zábavu. Škoda, že se s prvkem noiru nepracovalo alespoň s nějakou okázalostí a škoda, že film není "chytřejší", neboť potenciál v zamotných potřebách a motivech postav na to má... 7/10(11.7.2010)

Čierna komédia jako vyšitá. Jedného rána vstanete a zrazu sa to rozbehne. Zničujúci kolotoč udalostí, ktoré jednoducho nedokážete zastaviť. Príslovie o najlepšom druhu radosti nevzniklo len tak pre nič za nič a tak pohľad na další a ďalší malér Seana Penna bol len ďalšou kvapkou odkvicnutou z pokazeného vodovodu zvaného Superior. Dokonca som prežila aj Jennifer - jednoducho som ju brala iba jako jednu z mnohých katastrof - napriek tomu, že to bola asi jej životná rola.(26.2.2006)

Stašně divnej až se nebojím napsat podivuhodnej film, který se mi velmi líbil hlavně co se zpracování týče - kamera a střih - jsou jednoduše na Oscara a to samé platí i o nápadité režii Olivera Stonea.Sean Penn mě znovu přesvětčil o tom že je herec s vekým H, Lopez je zde jakž-takž snesitelná a dvojka ve složení Joaquina Phoenixe a Claire Danes taky příjemně překvapí a pobaví.(13.3.2011)

Někteří lidé jsou dětmi štěstěny (spousta lidí mezi ně řadí mou maličkost). Takovým lidem vždy padne karta, vyjde sázka na fotbal či dobré číslo maturitní otázky. Těmto štístkům nezbývá nic jiného než obrážet kasína a přijít o všechny peníze a pak jsou také smolaři, kteří ani ty peníze nemají. Bez pochyby mezi ně patří Bobby, kterému se vysloveně lepí smůla na paty, takže tenhle chlapík v šarmantním podání Seana Penna ztratí pár prstíku, uvízne s rozbitým autě v tom nejburanovějším buranově, sem tam dostane nakládačku a potká svojí osudovou ženu. To všechno ve vizuální žranici Olivera Stonea (opět geniální práce kameramana Richardsona), která ukazuje čeho je těžce zkoušený schopen. Ve filmu se sešlo docela zajímavé obsazení, se kterým je trochu zvláštně zacházeno, třeba poznat Thorntona je trochu oříšek. Jedinou slabinou filmu je scénář, který ale sám sebe zachraňuje zajímavým závěrem.(4.10.2007)

• - Bobby Cooper (Sean Penn) nosí hodinky značky Movado Museum. (dyfur)

• - Fotky malé Grace na konci filmu jsou autentické fotky malé Jennifer Lopez. (Ai.ma)

• - Sean Penn byl nucen odřeknout hlavní roli kvůli jinému natáčení. Studio angažovalo Billa Paxtona, ale ten z projektu vycouval asi týden před začátkem natáčení. U Penna se mezitím naštěstí změnila situace, takže mohl Paxtona nahradit. (Ai.ma)