U-Turn

• USA U Turn (více)

Bobby Cooper (Sean Penn) uhání ve svém autě směrem k Las Vegas, aby srovnal hráčský dluh u mafiánů, kteří už ho kvůli prodlení v platbě připravili o dva prsty. Doufá, že pak bude volný jako pták. Porucha na autě ho však zavede do ospalého arizonského městečka s nepatřičným názvem Superior. Zde se ocitne v pasti, protože přijde o všechny peníze a nemá jak si nechat auto opravit. Když se seznámí s krásnou Grace McKennovou (Jennifer Lopezová) a jejím vlivným manželem Jakem (Nick Nolte), cíl uprchnout z města rázem ustoupí základní potřebě přežít. Jake nabídne Bobbymu peníze za vraždu Grace. Ta ho později požádá, aby se zbavil Jakea. Oba mu nabízejí způsob, jak se dostat pryč – když pro ně zabije toho druhého. Jakmile se však Bobby nechá zatáhnout do smrtící hry chtíče, šílenství a peněz, začne jít opravdu o hodně... (HBO GO)

Djkoma

Oliver Stone vždycky něčím překvapoval a snažil se být kontroverzní. V tomto snímku, který je celý o rozhodnutích a o vlivech na lidská rozhodnutí. Drsný, špinavý a prašný jako ta odlehlá cesta po, které přijel Sean Penn do malého městečka plného zvláštních lidí. Nejblbější den v jeho životě právě začíná a Jennifer Lopez v červených šatech prochází.... Zbytek je už film, plný výborných herců v absurdních rolích. B. B. Thornton hraje mechanika, který vypadá jako by utekl z psychiatrické léčebny a cestou 100x spadl na kámen a do bahna. Perfektní herec opravdu. Sean Penn nepatří mezi mé největší oblíbence, ale přál jsem mu, aby ze svých problému aspon na chvíli unikl. Jennifer Lopez je zde ještě "nezkažená" s původními neodbarvenými vlasy. Mladá a krásná nikdo se nemůže zájmu o ni divit. Dvojce Claire Danes a Joaquin Phoenix to je opravdu hříčka přírody, která všechny rozesměje a do filmu dostává trochu odlehčenosti. Pefektní kamera a špinavý look filmu je neodolatelné spojení, které dodává Stoneovu stylu další dimenzi. Scénář se točí okola městečka a hlavní postava se dostává do velkých problému a hledá nejsnažší cestu pryč. Femme Fatale se mu nabídne on přijme a do horoucích pekel vejde. Žárlivost a nedůvěra, které nakonci nejvíc ovlivňují hlavního hrdinu jsou dalšími pocity a emocemi, které k zamilovaným mužům patří. Doporučuji každému, kdo má rád absurdníhy příbehy s vlastním stylem a dobrými herci. ()

Marigold

Je to jak sežrat houby a ocitnout se v podivném stavu, kde se maže perspektiva a zvuk vás jako šavle seká na holou kůži. Někde je spojením Stoneova excentrismu s přepjatým soundtrackem Ennia Morriconeho dost podařené, někdy ale tenhle experiment sjíždí z cesty a potácí se nad roklí přehnanosti. Naštěstí ho vždy včas čapne za ruku vynikající herecké obsazení a dost podařené redneckovské vtípky. Je celkem patrné, že Stone se tak pokouší najít sám sebe ve výstřelku, až se začíná ztrácet... A to mu bohužel vydrželo dodnes. ()

Lima

Divný film. To je první, co mně napadá, když si vybavím U-Turn. Emočně je to studené jako psí čumák, film jenom tak prošumí hlavou. Ne, že bych se nudil, ale na Stonea je to slabý. Za zmínku stojí obtloustlý, kouzelně špinavý Bob Thorthon (není vůbec k poznání!) a tehdy ještě neznámá Jeniffer se svými sexy proporcemi. ()

Radyo

Jedinečná práce s kamerou (prostřihy na detaily chvílemi skoro přivádějí v úžas) a skutečně silný (nejen emocionálně) závěr trochu vylepšují jinak ne až tak skvělý scénář. Námět je sice zajímavý, ovšem nebýt výkonů jednotlivých protagonistů (hlavně neustále bitý Sean Penn je fakt dobrý) a zmíněné kamery, asi by tenhle film zapadl jen do šedi průměru, byť Oliver Stone svou práci odvedl na solidní úrovni. ()

POMO

Resty z devadesátek spočítám na prstech jedné ruky, jelikož jsem tehdy sjížděl všechno včetně romantických komedií s Meg Ryan. U Turn byl jedným z nich a teď lituji, že jich v záloze nemám víc, protože zavzpomínat si na tyhle herecké gardy je eňo-ňuňo labuž. Když už si myslíte, že vás zde po šíleném, umaštěném automechanikovi Billy Bob Thorntonovi nebo násilnickém úchylákovi Nicku Noltem nic nepřekvapí, objeví se na scéně nagelovaný vynervovaný frajírek Joaquin Phoenix a máte divácké Vánoce. Přesto mám s touto stoneovkou trochu problém - jak je skvělá v atmosférickém rozjezdu a narůstajícím drajvu do čím dál absurdnější fucked-up situace hlavní postavy, tím v ní čím dál více skřípe nesourodá mixáž dramatu s komedií, se kterou si neumí rady ani Morricone. A ve finále se pak jejímu specifickému scenáristickému rozumu vymkne z rukou úplně všechno. ()

• Bobby Cooper (Sean Penn) nosí hodinky značky Movado Museum. (dyfur)
  • Fotky malé Grace na konci filmu jsou autentické fotky malé Jennifer Lopez. (Ai.ma)