Konec stalinismu v Čechách

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý

Busta J. V. Stalina rodí císařským řezem dějiny komunistické ideologie a moci v Československu. Tak přibližně vypadá originální zkratka minulosti i současnosti v prvním polistopadovém filmu Jana Švankmajera. Nepopsatelná smršť jeho metafor a asociací plynule přechází mezi animací a dokumentem a míří na všechny smysly i do sféry podvědomí. Výsostně surrealistické dílo nám zároveň dává pocítit, jak bizarní byla a může být sama takzvaná realita. (NFA)

SOLOM.

Jan Švankmajer by se dříve něco podobného neodvážil natočit, ale když už bylo po všem, proč si z toho neudělat prdel pěkně po svém a to se musí ocenit. Bylo to svým způsobem vtipně namixováno, zpracováno a zarytým komančům se musely protáčet panenky. Rozhodně jde o jeden z jeho lepších kousků – ale natočil i mnohem lepší… ()

Katullka

Určitě nejlepší krátký film od Švankmajera. Každého Čecha a politicky zajímajícího občana, to určitě nejen pobavilo, ale také odradilo. ()

codeas

Skvělá antipropaganda na minulý, nepříliš populární režim. Skvěle vybraný hudební doprovod o to více přibližuje tehdejší "agitační" filmy,plakáty a jiné blbinky. O filmovém zpracování netřeba více rozepisovat - prostě typický ŠVANKMAJER ()

Hwaelos

Asi je dobře, že máme svého Švankmajera rádi, ale nemůžu si pomoct. Byť tentokrát zachází se symboly, že by je pochopil i Forrest Gump, i tak musím konstatovat, že mám za sebou 10 minut okázalé nudy. ()

amirgal

Průvodce inteligentního laika čtyřiceti lety československosovětského přátelství a jeho degeneračními účinky. ()

ledzepfan

Trochu zkratkovité ale pologeniální konec jasně ukazuje, že Švankmajer už tehdy moc dobře tušil, že zdaleka není vyhráno.... ()

Cimr

Trochu paradoxní, že podle mého názoru nejsžíravější kritika socialismu je animovaná, má stopáž jako večerníček a za celou dobu v ní nepadne jediné mluvené slovo. Co dodat... Švankmajer je machr a Konec stalinismu film světové úrovně. ()

Popluh

Tak konečně první Švankmajer, který mě neminul. Přesně takový surrealismus, který velice osobitě reaguje na zásadní moment naší historie, mi totiž, narozdíl od tancujícího masa, předá i nějakou myšlenku a námět k zamýšlení. Znepokojující pointa jednoznačně velkým plusem z hlediska filmu, z hlediska vývoje naší země ale spíš velkým varováním. ()

JohnMiller

Personifikácia nástrojov výtvarného umenia do totalitnému režimu, ktorý takíto režim sám zachytáva a úpenlivo poukazuje na to, že by sme sa mali poučiť zo svojich chýb z minulosti inak sa história ( a metaforický zloduch, Stalin) môže vrátiť a zase z ľudských bytostí vytvárať postavičky na páse. ()

Trevor

Neuveriteľne vzácna zhoda nielen s užívateľom NorseSword24 ale aj s dvorným parťákom z kinosál či už môjho alebo susedného mesta. Neuveriteľne vzácna preto že obdobie ktoré toto opisuje som ja ešte stihol zažiť a oni o ňom iba počuli.Ale vyzerá to tak že ho hodnotíme rovnako triezvo. ()

hygienik

Švankmajer. Dobrý animátor, hoci pred tými jeho "plastelinovými" bábkovými postavičkami dávam prednosť normálne kresleným Disneyovkám. Tento film má v porovnaní s mnohými inými krátkymi Švankmajerovými výplodmi zmysluplnú pointu a je málo nechutný. Škoda, že je to v jeho tvorbe skôr výnimka. ()

easaque

-5* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem se podrobně probral jeho filmografií a čím jiným zakončit než se stalinismem? Neříkám, že je to díky mým pěti hvězdičkám dokonalé dílo, ale po těch třiceti letech od vzniku a od revoluce má v sobě hodně moudrého skryto a bojím se že návrat velkého bratra se chystá. Výborné dílko plné nápadů a metafor a asociací, které baví až jde z toho nakonec i strach. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Soudruzi, pohleďte na tento krátký snímek a styďte se. Ty, mistře Švankmajere, ty buď naopak pochválen a ctěn. Skvělá práce. ()

Luicy

Konec stalinismu v Čechách je jedno z mála děl od Švankmajera, které mě zaujalo svou myšlenkou. Zbytek mi přijde průměrný a divný, ale možná je to proto, že pro surrealismus nemám pochopení. I tak si ale myslím, že je Švankmajer přehnaně přeceňovaný autor... ()

MarekT

Potom, co jsem se podíval podruhé (sledoval jsem po sobě), se musím přiklonit k čtyřem hvězdám. Jsou tu sice vtipy geniální - například symbolická lebka rozežírající plakáty, pitva Stalinovy busty nebo (a to mě na rok vzniku celkem překvapilo) satira na naši společnost, která ráda tehdy nosila vlastenecké motivy. Jenomže na druhou stranu plastelínoví pionýři jsou trošku mimo, stejně tak přehnaný je graf plánu a trochu jsem nepochopil zařazení písně "Kávu si osladím". Přesto však Švankmajer dokázal, že má cit pro hororové scény (myslím tu operaci, ale to berte trochu s nadsázkou :-)) a opravdu břitkou politickou satiru, díky které jsem si ještě více uvědomil, jak velké břečky jsou dnešní pořady typu Politická střelnice. ()

LeoH

To holt byla taková doba radosti z toho, že se najednou může, kdy každý rád přispěchal se svým kopancem do domnělé mrtvoly komunismu. Tenhle je místy vtipný, místy mrazivý, na konci správně zvedá varovný prst, ale stejně jako tenkrát, i dnes mi připadá jakýsi nedopečený. ()

gjjm

Vymknuta z kloubů doba šílí... Na ploše deseti minut je tu pološíleným švankmajerovským způsobem podáno vše podstatné o šílené komunistické epoše. Samozvanost dělnických vůdců, debilní písničky, překabátění, popravy. Válečky na maso i střelba i spartakiády, oči tajné policie, které se proloupávají z mrtvých soch... i ten podivný způsob, jakým komunismus skončil. Chcete se podívat? http://www.youtube.com/watch?v=V1BEJIoh_D8 ()