Do pivnice

• Velká Británie Down to the Cellar
Animovaný / Krátkometrážní / Horor
Československo, 1983, 15 min

Malá holčička, nastrojená jako Červená Karkulka, schází po schodech dolů do temného sklepa pro košík brambor. Při vstupu do sklepa se v děvčátku začíná probouzet skrytý strach ze tmy, který jí dovoluje vidět věci zcela nevídané a nemožné. (Pedestrian)

easaque

+4* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak se probírám i jeho kraťasy plnými tajemna. V tomto nás zve do pivnice, neboli do sklepa, kde na nás vybalí své dětské představy z podobných prostor. Takový malý dětský horor působil i na mě a nápaditosti srší ze všech kójí. Zase je to něco jiného a vypadá to, že si začíná připravovat půdu pro celovečerák s Alenkou. I tomuto kraťasu dám stejnou známku jako ostatním hororům. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

MarekT

Další důkaz toho, že Švankmajer je jedním z mála Čechů (přesný počet bych spočítal odhadem na prstech jedné ruky), kteří by dokázali vytvořit dobrý film s hororovými prvky. Škoda, že mi jen přijde, že jednoduchého nápadu rozpohybování předmětů využívá až moc často. Jelikož zde není žádný odkaz, s dovolením tu mám jeden - http://video.google.com/videoplay?doc-2920375219019187411&ei=F2lwSuKQE53a2gKooL3GAw&q=Do+pivnice&hl=en ()

LeoH

Švankmajer není z těch, kdo ztratili kontakt se svým vnitřním dítětem, a tak si mohl natočit svého Lesního ducha bez krve a jiných tělních tekutin, bez nudně dospělácky doslovných sexuálních fantazií a bez zombíků. Téma je totéž, ale dětské oči jsou prapodstatě strachu mnohem blíž. ()

Antek

Jako malé dítě jsem tenhle filmeček viděl, když běžel v kinech jako předfilm. Tenkrát útočil na můj přirozený strach z temných sklepů a dodnes si na něj pamatuju. Jenomže už jsem „velký kluk“ --, a tak vypudím z hlavy onu přece jen umně budovanou atmosféru a zaměřím se na problém hlavní. Švankmajer je určitě dobrý výtvarník, ale režisér? U těchto krátkometrážních snímků mu to ještě prochází, ale co na celovečerní ploše? Myslím, že moc ne (a jako důkaz o opaku neberu Otesánka a jeho zájem ze strany Českých lvů; viz Horem pádem a ten samý boom). A co teprve námět jeho posledního filmu? Jan Tříska v roli Markýze de Sade (?!!!); to snad nikdo nemůže myslet vážně. ()

Melios

Je super vidieť Česko-Slovenskú koprodukciu. Neskoršia tvorba pána Švankmajera mi príde viac racionálnejšia než jeho skoršia tvorba. Skvelý detský surrealistický horor popisujúci o nástrahách typickej pivnici zo starých post-komunistických bytov. Po filmu Něco z Alenky môj ďalší osobný favorit... ()

miklaras

Když jsem byla maličká, bydleli jsme v domě, který měl přesně takové kóje a já chodila jen prostředkem, aby na mně z nějaké té kóje někdo nesáhnul...tohle je film mé koncentrované fóbie z dětství. A je naprosto jedinečný. Ostatně, je to Švankmajer a ten ještě neselhal. ()

Devadesát Dva

"Běž do sklepa pro brambory" aneb kdo v těch temných sklepeních nikdy nebyl, nepochopí. Švankmajer se typicky vyhnul jakékoli přímé řeči postav a opět kouzlí surreálno ze zcela banální situace a ve svém neodmyslitelném režijním rukopise. ()

Anderas

Stylizací a dokonce některými konkrétními záběry připomíná pozdějšího Otesánka, zaměřením je samozřejmě ale jinde. Je to vlastně celkem jednoduchý film, jímž se režisér vrací do svých dětských let a vzpomínek a znázorňuje obsese a hrůzy malých dětí ve spojení se sklepem. Vždyť ruku na srdce, kdo se ve vlastním sklepě nebál ježibab nebo upírů? :-) Mimoto je ve filmu pár zajímavých momentů a velmi kuriózních nápadů a já osobně velmi oceňuji Poeovský motiv černého kocoura jehož závěrečné entrée působí velmi děsivě (tedy při alespoň minimální fantasii) a dovádí dětský strach až na tu nejzazší hranici. ()

ArthasKarfa

Opravdu zvláštní cesta do sklepa pro brambory, vidět to dětskýma očima přesně takhle tak bych byl radši do smrti bez brambor. ()

TomasKotlant

Pěkně udělané, ale trochu zde chybí pointa a významově hlubší asociace. *** Ve zkratce: Holčička šla dolů, rovně, dozadu až došla ke krásné dřevěné... ()

sandis

U tohoto dílka jsem si vzpomněl na svoje dětství a fascinaci sklepy a půdami, které měly svoje neodmyslitelné kouzlo... Hezky ztvárněná dětská fantazie... 8/10 ()

vikino1 odpad!

LOL tak to je vostrý .. Po pěti minutách mě to začalo neskutečně srát a dodíval jsem to jen z donucení, že zjistím, co na tom těch 576 diváků co tomu dali v průměru 83% vidí. Bohužel nic. Možná je to tím, že mě není 6 a nedívám se na to na černobílé televizi a sklep mě už dávno neděsí .. A v mých 34 letech můžu jen říct - TAK TOHLE OPRAVDU NEEEEE. ()

Angel30

Pokus o velké psycho. Dívat se na to dalo ale je dobře, že to mělo jen těch 15 min., protože dýl by mě to asi nebavilo. ()