• choze

Nevím jak Jana Svěráka, ale mě taková hodinka dvě u televize dokáže naopak solidně nabít, samozřejmě člověk u toho nesmí ležet celej den. Scénář má sice v rámci českého bahňáku originální a plný nápadů, dialogy navíc jistí tatínek (i když někdy mi už ta jejich laskavá důvtipnost leze krkem), ale chybí mu větší sevřenost, takhle z téhle parodie amerických akčních sci-fáren kombinované z hřejivou českou člověčinkou s lůzrem v hlavní roli leckterý konzumní divák nebude moudrý a já sám se docela nudil a mumlajícího Formana neustále klopícího oči přímo nenáviděl. Technicky je to pak parádní, ale u řady trikových scén jsem se nemohl zbavit pocitu, že jsou naprosto samoúčelné (všechny ty pohledy dovnitř těla).(5.10.2009)

Jakože jsem zvyklý filmy hodnotit ještě v den promítání, na Akumulátor 1se můj mozek potřeboval vyspat, přebrat si ho, analyzovat. No, je fakt, že v konkurenci filmů jako jsou Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět, to nemá vůbec jednoduché, ale zvládl to se ctí. Musím určitě vyzdvihnout originalitu snímku (takováhle díla se moc netočí), civilní herecké výkony (Forman, Svěrák, Polívka, Labuda), humor (ironický, parodující), dobré triky (na tu dobu, ještě v k tomu v českém filmu), některé zajímavé myšlenky ("Svět je složitý jenom tak, jak složitý ho chceme vidět" se mi líbila asi nejvíc + vůbec ten samotný nápad s televizí jako vysávačem lidské energie), obstojný konec a závěrečné "ponaučení". Nejspíš si projekci za čas zopakuju (a třeba Akumulátor 1 budu vidět jinak než teď), ale aktuálně to bude za 4*.(16.3.2010)

I když mi na filmu pár věcí vadí, tak právě jeho originalita, filmové nápady a to, že tak odlišuje od ostatní české filmové produkce 90.let mě nutí hodnotit plným počtem. Některé scény jsou opravdu nezapomenutelné, navíc použíté nedigitální triky jsou prostě výborný. Škoda že film neprávem zapadl a bývá ve Svěrákově filmografii trochu přehlížen.(8.3.2009)

Ve své době nedoceněný film, přeci jen tehdá hodně vybočoval z obecné představy o českém filmu. Méně známý herci v hlavních rolích, pastiš na zatím neprofláknutý Hollywood, sexuálně uvolněný, u nás čerstvé a ještě idealistické new age... Postupem času pro mě snad nejlepší Svěrák a v rámci 90. let českého filmu jeden z nejoriginálnějších počinů.(9.9.2005)

Dlouhých 20 let trvalo, než jsem tento film konečně zhlédl. Přitom jsem kolem něj dlouhé roky chodil a měl ho tak nějak zaškatulkováno mezi filmy, které sice nemusí být špatné, ale nijak nehoruji pro to je vidět, a pokud by se mi to nikdy nepodařilo, asi bych toho nijak neželel. Nu, letošní prázdniny mi je asi díky Dvojce a jejím televizním reprízám zajímavých českých filmů souzeno napravovat podobné filmové resty. Bezprostředně po dokoukání AKUMULÁTORA jsem si uvědomil dvě věci: ten film je dost jiný, než jsem původně měl za to, a pokud bych ho neviděl, celkem bych o nic nepřišel (takto jsem si však mohl udělat pomyslnou poslední čárku ve Svěrákově režijní filmografii, kterou mám nyní nakoukanou komplet). Film je to rozhodně zajímavý a najde se tam celá řada originálních nápadů a filmařské invence (třeba všechny ty záběry jakoby z vnitřku žil, srdce, ústní dutiny či převodovky k nim rozhodně patří). Mně osobně však až tak nesednul, a řadím ho k podobným českých filmovým hříchům 90. let, jako byl třeba KRVAVÝ ROMÁN - ó ano, porevoluční česká kinematografie si hledala svou cestu a občas odvážně vykročila do experimentálních vod, jako v případě těchto dvou formálně odvážných filmařských počinů, ale výsledek zůstal bohužel někde na půl cesty, a zásadní filmový milník se vytvořit nepodařilo. AKUMULÁTOR je vcelku sympatický bizar, který jistě strčí do kapsy valnou většinu těch blbostí, které se tehdy točily, ale za sebe nemám problém napsat, že to je jednoznačně nejslabší Svěrákův film vůbec.(25.7.2014)

• - První český film využívaící počítačové triky. (Chrustyn)

• - Prvý film Jana Svěráka so zvukom Dolby Stereo. (BlueNeon81)

• - Vo filme môžeme vidieť Mumlavský vodopád v Harrachove, priehradu Slapy či štátnu Operu. Natáčalo sa taktiež na slovenskej kolibe Strednica v Ždiari a na zámku Nová Louka v Bedřichove. Byt Oldu Soukupa (Petr Forman) sa nachádzal na adrese Praha - Nové Město, ulice Boženy Němcové 1882/3. (Raccoon.city)