Miroslav Donutil v hlavní roli komedie o lásce a peripetiích restituce.  Komedie s Miroslavem Donutilem v hlavní roli, vypráví příběh Američana českého původu, který se vrací v devadesátých letech do vlasti. Na přání rodičů se má v Praze ujmout navráceného rodinného hotelu a najít si i českou nevěstu. Netuší však, co vše bude muset v atmosféře devadesátých let podstoupit, v jakém stavu majetek shledá, jakými tragikomickými situacemi bude muset projít, než ho o majetek někdo připraví. Ale nakonec najde dívku, která, aniž to tuší, pochází ze stejného prostředí jako on. (oficiální text distributora)

Horak

Ruzickuv talent, ktery naznacil ve vynikajici bizzarkomedii Trhala fialky dynamitem, se bohuzel ukazuje jako castecne lichy. Je zde sice videt jeho nepopiratelny cit pro trapnost a zamerne neumetelstvi, ale snimek jinak pusobi prezrale a vysperkovane, cim ztraci jeho charakteristicky humor. Hotylku se nepodarilo navazat na svezest Trhalkove zumpy, ale presto tento snimek patri k dustojnym zastupcum porevolucnich blaznivych taskaric na jejichz odkaz se dnes snazi navazovat snad jen chladne vykalkulovane Kamenaky, ktere uz ale zcela rezignuji na uvolnenenost a maximalni volnost formy, kterou symbolizuji prave Ruzickovy snimky. ()

NinadeL

Bude to pomalu 20 let a je skvělé, jak nám tyhle restituční komedie zrají s každou dekádou. Bylo chybou zatratit tyhle projekty 90. let na první dobrou a dál pracovat jen se zahořklými komentáři tehdejších Rejžků. Hotýlek samozřejmě není Dědictví, ale z éry bordó sak má Hotýlek hodně do sebe. Ty archetypy byly ostatně českému filmu vlastní vždycky. ()

kingik

Bohatý avšak naivní a důvěřivý čechoameričan Otík Kocián se vrací po letech do své vlasti, aby zrestituoval hotel. Poznává, že lidé v srdci Evropy s ním nejednají fér a jen ho zneužívají ke svým ziskovým účelům. Národ, který miluje se ukáže ve špatném světle. Pro Miroslava Donutila to byla první hlavní filmová role po přesídlení z Brna do Prahy. Měl sice za sebou tři úspěšné filmy, respektive komedie, ve kterých však jen brilantně sekundoval. Tady mohl prokázat, jak je dobrý, a nestalo se. S nepřesvědčivým americkým přízvukem sice ještě bez své pověstné, postupem doby a přibývajících rolí, stále více stereotypní obličejové mimiky hraje svoji postavu nevýrazně. Stejně nevýrazně jako je tahle celá komedie, které hlavně schází dobré vtipy a hlášky, to je taky jeden z důvodů, proč nezlidověla, na rozdíl od jiných z té doby, ačkoliv potenciál zde byl. Film totiž vystihl dobu krátce po revoluci docela přesvědčivě, ale opět se vyžíval v možnostech nacpat do filmu všechno, co bylo neřestí tehdejší společnosti, která nabyla kýženou svobodu a vrhla se převážně na podnikání, které zažívalo boom. Snad žádný film z té doby to neopomenul a snad žádný film s tím pořádně nezabodoval. Patří k nim i tahle téměř zapomenutá "restituční" komedie, která mnoho dojmů v divákovi nezanechá a vymizí z paměti tak rychle jako Otíkův "emerický" přízvuk. Nejsem snad jediný, kdo si všiml, že od poloviny filmu začal najednou mluvit kvalitní češtinou. Prachbídná komedie. 20% ()

rakovnik

Jeden z řady filmů o divokých počátcích kapitalismu u nás, o návratu restituentů a jejich peripetiích s podvodníky, jakýmisi rádoby podnikateli, "vekslácké smetánce", o kterých o 20 let později slýcháme spíše kvůli jejich skandálům a zločinům. I proto mi dnes nepřipadá tento film příliš komediální. Navíc vykreslení postav tvůrci filmu bylo trochu nerealistické. Svědčí o tom již jen to, že čechoameričan přiletí zpět do Československa oblečen v nevkusném fialovém obleku, jaké se nosily právě zde a pak jezdí na kole v květovaných kraťasech. Někteří herci zahráli dost neobvyklé role, zaujal mě třeba Petr Nárožný jako znalec a později prodejce pornočasopisů. Pointa filmu je ale uspokojivá, není ani moc času na nudu. ()

Tosim

Tak jako restituce i filmy byly mnohdy rychlokvašné. Ovšem díky Miroslavu Donutilovi a několika opravdu vydařeným gagům se na to přece jen dá dívat... ()

• Miroslav Donutil si vydobyl, aby dostával zaplaceno každý den po natáčení. Tak se také stalo a Donutil se stal jediným hercem, který vůbec dostal zaplaceno. Ostatní herci kvůli špatné dohodě nedostali nic. (Steebe)