Obecná škola

• angličtina The Elementary School

Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka... Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění... Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara. (Česká televize)

Jeffo8

Jeden z nejlepších českých filmů vůbec, dokonce si tady nemůžu stěžovat na herce, což u většiny českých filmů musím. 90% ()

Rattlanake

Dle mého nejlepší český film všech dob, možná je konkurence v Pelíškách, ale to je jiné téma. Obecná škola je naprosto bezkonkureční vrchol českého filmu a nic takového už neuvidíme. Jan Tříska ve své nejlepší v roli v českém filmu dodal filmu dokonalý šmrnc a další některé scény jsou nezaměnitelné a navždy utkvějí v paměti. ()

VoHe

Vždycky, když slyším tu větu: "Mami, mami, Linková je úplně blbá...", tak si vzpomenu na naší učitelku ze základky... Jinak, výborný film se skvělým hereckým obsazením, ke kterému nemám jedinou výtku. ()

Ruffus83

Jeden z nejlepších českých filmů, příběh tak krásně plyne. Svěrákovská poetika kraluje, vynikající herci a spousta nezapomenutelných situací a hlášek. A skvělé odkrývání dětských duší, Svěrák jim opravdu úžasně rozumí. Za tohle galapředstavení bych dal třeba deset hvězdiček. ()

NikoKovac

Atmosféra, hudba, herecké obsazení, děj a v neposlední řadě též hlášky - to je několik málo důvodů, proč si tento film oblíbit. Jan a Zdeněk Svěrákovi stvořili něco, co v našem filmu nemá obdoby. Pro mě srdcová záležitost. 100% ()

Kongu

,,Dobrý den žáci, dobrý den pani učitelky, pozýváme vás na představení Idiot. Všichni kto chcete vidět idiota, ať se dostaví do ředitelny!´´ Nezabudnuteľné hlášky, perfektný herci a proste kultový film, ktorý si zaslúži 100% ()

Zumi

Nech sme zažili v detstve chvíle príjemné alebo nepríjemné, spomienkový optimizmus je niečo ako tento film. ()

Baruska.8

Komedie Zdeňka Svěráka nám přibližuje poválečné období v čechách pomocí chlapecké třídy. Když žáci svou neomaleností vypudi svou třídní učitelku přichází příběh filmu v podobě nového učitele Igora. Mladý chlípník, který si uměl získat třídu i srdce některých dívek. Neuvěřitelný film nejen o výchově ()

annifrith

Nevím, jak by v dnešní době, kdy se škola stává spíše službou, Igor Hnízdo obstál. Rozhodně nejsem pro tělesné tresty ve škole i doma. Ale někdy dobře načasovaný pohlavek či rána rákoskou přes prsty, udělá dobrou službu. Kdybych se vrátila do školní lavice, byl by Igor mým idolem. A pana Součka s jeho specifickými vlastnostmi bych si vzala alespoň do rodiny spolu s LIbuškou. ()

Mil_haus

Muj nejoblíbenější český porevoluční filmík a suverénně nejlepší Svěráci. Sedlo si tu všechno co si ve filmu může sednout. Netuším proč nemá oskara. .. ()

doltn301

Pro mě nejlepší z tria Obecná škola-Kolja-Vratné lahve od mistra, mistrů Svěrákových. Humor pana Zdeňka Svěráka mám moc rád jako asi většina Čechů. Mě osobně baví filmy z této doby, kdy se příěch filmu odehrává, ne že bych v ní chtěl žít :-) Líbí se mi sígr Eda Souček, mladý Zdeněk Svěrák a jeho starosti desetiletého kluka v určité době a prostředí. Hnízdo nemá chybu a dětští herci nejsou prkna ale věříte jim to jejich zlobení. Krásná a hodná Edovo maminka a přísný tatínek, ředitel školy.. všechno jeden herecký koncert. ()

PORTER44

Určitě Česká klasika kterou musí každý vidět,skvělé herecké výkony Tříska jako vysloužilý voják a učitel,Svěrák se skvělými hláškami(kde jsou moje blatníky)a spousta dalších Polívka,Hrušínský a samozřejmě výborné dětské herecké výkony. ()

hofiktom

Tohle je typ komedie a filmu, do kterého musí člověk vyrůst a pak se na to kouká úplně z jiného pohledu než jako dítě. Pěkný příběh osvěžený nezapomenutelnými scénami i dramatickými momenty. Navíc herecké výkony některých herců jsou skvělé, kromě Jana Třísky a Zdeňka Svěráka pro mě také Daniely Kolářové. Celkově u mě 90%. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková