Dokumentárně dramatická koláž natočená na motivy skutečného příběhu Harveyho Pekara ukazuje obyčejného muže, který celý život vykonával nudnou práci - byl úředníkem v nemocnici. Díky svému autobiografickému komiksu se však stal legendou. Drama z produkce HBO Můj svět odhaluje život a názory Harveyho Pekara, nemocničního úředníka, intelektuála z nižší třídy, posedlého sběratele a tvůrce autobiografického komiksu American Splendor. Toto jeho dílo zobrazuje dvě desetiletí a dokumentuje Harveyho všední trápení, náhodné zkušenosti a kulturní radosti, jež ho provázely každým dnem jeho existence v rodném Clevelandu. Můj svět je pravdivá sága o obyčejném muži, který prostřednictvím svých komiksů našel lásku, rodinu i svůj tvůrčí talent. (HBO Europe)

blackJag

"PRÁVĚ TEĎ BYCH RÁD VYMĚNIL ŠPATNÉ ZKUŠENOSTI ZA ŠTĚSTÍ" Komiksová adaptace jako málokterá jiná. Ono i samotná adaptovaná látka, tedy série AMERICAN SPLENDOR a OUR CANCER YEAR, nesplňují žádné ze základních poznávacích prvků komiksového díla tak, jak si jej většina z nás představuje. Snímkem se prolíná adaptovaná část, ve které Pekara hraje Giamatti, s tou reálnou, kdy Harvey Pekar poskytuje filmu komentář nebo regulérní rozhovor a občas plynule přechází jedna v druhou (při Lettermanově show). Pokud mohu posoudit, je snímek vhodným převedením undergroundového komiksu do filmové řeči a jakýmsi doporučením a příkladem, jak případně s podobně nestandardním výtvorem zacházet, aniž by poztrácel velkou část ze své osobitosti. Hudba: Mark Suozzo. 80% ()

uzzi

Pro ty co neznají komiksovou předlohu American Splendor a nemají chuť poznat jejího tvůrce, bude film jen směsí dvou věcí - nuda a divno všech tvarů. Patřím ke skupině co o předloze tuší kulové a na film mě přilákal pouze Paul Giamatti, ten mě nezklamal a jeho kreace skutečného lůzra s nulovou náklonností k čemukoliv veselému je fajn. V ostatním jsem se moc neorientoval a občas se nudil. Ovšem film je to dobrý a jako neobvyklý životopis rozhodně zafungoval skvěle. ()

Seti

Slabší 3, protože jsem se chvílemi skutečně dost nudil. American Splendor neznám, a proto se můžu šeredně mýlit, ale trochu mi uniká smysl komiksu o normálním životě, když takový život zažíváme všichni kolem sebe a de facto každý si takový komiks "píše" sám. Proč tedy chtít ještě číst o jiném? Proč se zavalovat další extra depresí a smutkem? Harveyho komiks se pravděpodobně stal tak populární, protože se na něm lidé ujišťují o tom, že jejich život není ještě zas tak nudný a ubohý, ale většinou to není pravda a pouze si to bojí přiznat. ()

dopita

Nemužu říct, že by to byl špatnej film, to asi není, ale můžu s klidem říct, že mě to nijak nezaujalo. ()

jasiska

Film, ktorý je v podstate o ničom s nesympatickým hlavným hrdinom. Ale v skutočnosti nie je až taký zlý. Len sa mi zdá, že Harvey sa mýli - aby to bola realita, nemusí to byť zároveň aj mizéria. Možno keby vo filme bolo viac optimizmu... ()

sona123

Paula můžu, to je Pan herec. Využití animace rozhodně nebylo samoúčelné, námět geniální, celé to nemělo chybičku. Ano, bylo to nízkorozpočtové, do své topky si to nezařadím, nevím, zda časem nezapomenu, ale na vykouzlení úžasné atmosféry to bylo přesně to pravé a takových filmů je prostě málo. ()

agassi68

Tak trochu mi to pripomnalo Bukowskiho. Život v osamelosti, nudné malé mestečko a okolo vás týpky, ktoré v Hollywoode nestretnete. No Harvey Pekar svoje depresie neriešil alkoholom, ale komiksami a hudbou. Giamatti sa narodil pre takéto role a nedal by som ruku do ohňa za to, že to ani veľmi nemusel hrať. Veľmi príjemný zážitok. ()

MickeyStuma

Autobiografie o Američanovi Harwey Pekarovi, rodákovi z Clevelandu, úředníkovi v nemocnici a mrzutému komentátorovi obyčejných věcí prostého života. Navíc o tom píše komiks pod názvem „American Splendor“, ve kterém je osobně hlavní hrdinou coby Everyman z dělnické třídy, jehož prostřednictvím ukazuje, co všechno prožívá ve svém životě. Takže komiks ze skutečného života se skutečnými postavami. Film je natočen jako dokumentární a zároveň hraný film, ve kterém vystupuje on sám osobně, a to i jako vypravěč a zároveň ho hraje Paul Giamatti. Tento nevšední a svým vyzněním neobyčejně zvláštní snímek je tak vlastně plnohodnotným snímkem komiksovým, který obratně mísí realitu s fikcí, komedii s tragédií a svým způsobem dokáže z obyčejného chlapa vytvořit antihrdinu, a to jenom proto, že má odvahu následovat své vnitřní pokušení navzdory svému osobnímu neštěstí. Ano, skutečně je to zčásti dokument, zčásti hraný film s prvky beletrie, což není v kinematografii zrovna obvyklé. Každopádně se jedná o nejsyrovější realitu všedních dnů v oblasti osudu nejen Harveyho Pekara, ale i ostatních lidí kolem něj. A vlastně je i inspirací. Osobní deník si píše leckdo, ale zpracovat myšlenky a zážitky do komiksu a vydávat jej? Vskutku zajímavá myšlenka.  https://comixjoint.com/6_site_graphics/*Covers/2_Underground/amsplendor13b.jpg ()

Hpatrik

Zajímavým a originálním způsobem vyprávěný příběh, o ne úplně zajímavém a nesympatickém chlápkovi. Příběh je v podstatě filmová adaptace jeho komiksů, jejichž náplní jsou ale jeho skutečné nezkreslené životní situace. ()

Saintcrux

Melancholický životopis o večne zachmúrenom a depresívne naladenom Harveyovi Pekarovi. Človek ,ktorý vytvoril komiks ,ktorý je v naších končinách neznámy a je prevažne inšpirovaný Harveyovi depresívným životom a jeho zážitkami. Film je veľmi jednoduchý a doplnený o výpovede Harveya a jeho ženy. Film stojí za pozretie už len preto ,že Harvey zomrel len nedávno (júl 2010). Film je hlavne pre tých čo majú radi jednoduché melancholické filmy. Veľa z vás po zhliadnutí filmu zistí ,že komiksy nie sú len Manga a Marvel Komiksy o super hrdinoch. ()

Trammbo

Po druhé návštěvě Harveyho Pekara a jeho bizarních přátel musím své původní hodnocení o úroveň zvýšit. Mé minulé námitky k občasné zmatenosti děje a celkové nesoudržnosti filmu se rázem rozplynuly a v hlavě mi zůstala jen čistá radost z neobvyklého filmového zážitku. Důvodů, proč American Splendor obdivovat, je hned několik. Ten první je samozřejmě naprosto úchvatný Paul Giamatti, který tímto filmem společně s o rok mladší Bokovkou dokazuje, že role zatrpklých neurotiků má prostě v malíku. Dále tu máme hravě originální zpracování, kdy jsou hrané pasáže komiksově stylizované (často jsou zde použity přímo části z originálních komiksů) a prokládají je interview segmenty se samotným Harveym Pekarem (společně s několika dalšími reálnými předobrazy postav), který celou dobu dění filmu komentuje a později do něho i vstupuje. Film tedy není jen skvělým životopisným komediálním dramatem, ale obstojně funguje také v jakési lehce dokumentární rovině. Převážně jazzový soundtrack je finální sladkou třešničkou na dortu, který se na první pohled může zdát, jako by ho pekli pejsek s kočičkou, ale po ochutnávce zjistíte, že se jedná o delikatesu prvotřídní kvality. 9/10 ()

rivah

Koláž o autorovi komiksu - k čemu to proboha je? Koho soudného tato americká disciplina zajímá? Kdyby to aspoň mělo nějakou dramatickou linku... ()

markyzgero

giamatti opět nezklamal a potvrdil pověst druhýho buscemiho. ti dva se můžou prát o trůn krále herců z nezávislejch us filmů. ať už jde o hlavní, nebo vedlejší roli, klidně i o nějaký to cameo, vždycky vám utkví v paměti ten jejich mírnej, bláznivej, trpitelskej, loserovskej a skoro vždy komediální výraz. propojení komiksu, fiktivní postavy a skutečnýho člověka funguje skvěle, příběh obyčejnýho chlápka se všema těma píčovinkama, co přináší podělanej život taky. jen doufam, že ten pravej harvey pekar ví, že jeho jméno je vlastně strašně tuctový a spousta imigrantů z čech mu to potvrdí. ()

Pokryvac

Veľmi vydarený biografický film o zvláštnej postavičke amerického undergroudnu. Giamatti je skvelý, i keď možno fyzicky nevyzerá ako Harvey Pekar jeho gestá a mimiku pochytil skvelo. Vizuálna stránka taktiež vydarená, lenže niečo mi bráni udeliť poslednú piatu hviezdičku. Ani by som nepovedal, že je film príliš pesimistický, či odpudzujúci, len prostredie v ktorom sa odohráva, pôsobí na diváka trocha tiesnivo. ()

mrclTV

Už na prvý pohlaď zaujímavý experimentálny počin - mix dokumentu a hraného filmu s grafickými vychytávkami. No k American Splendor som si musel nájsť cestu, lebo pravdu povediac v úvode ma veľmi neoslovil, ale ako čas plynul, film ma zaujal, čim ďalej tým viac. Človek z ľudu, Harvey Pekar má v sebe jedinečnú obyčajnosť, ktorému sa podarilo zaujímavo preplávať životom. Harvey síce v živote nemal veľa šťastia, no i tak sa mu podarilo z toho mála nejako vyboxovať maximum, a to všetko vlastne náhodou. Jednoducho život. "Sure, I'll lose the war eventually, but the goal is to win a few skirmishes along the way, right?" Dal by som skor tri a pol, ale tentokrát sa prikloním ku štyrom ()