Frank Warren (Rutger Hauer) se snoubenkou Noelle (Joan Chen) a nejlepším přítelem Samem (James Remar) uloupí diamanty v hodnotě dvacet pět milionů dollarů. Noelle a Sam se pokusí Franka zabít a shrábnout všechno sami, ale Frank již předem diamanty ukryl jinde. Naštěstí přežije, ale je odsouzen na doživotí v novém experimentálním vězení Táboře Holliday, provozovaném velikášským sadistickým správcem Wardenem Hollidayem (Stephen Tobolowsky). Toto vězení má oproti ostatním několik nedostatků. Nemá stráže, zdi ani mříže a navíc je smíšené. Jediným způsobem udržení zločinců na místě se tak stává elektronický obojek se silnou výbušninou kolem krku. Je to vlastně jakési pouto mezi dvěma různými vězni, kteří se od sebe nesmí vzdálit na víc jak maximálních pár set metrů, jinak oba obojky explodují. Brzy za Frankem přijde spoluvězeňkyně Tracy Riggsová (Mimi Rogers) s tím, že on je její pouto a že chce utéct. Ale Sam a Noelle s Hollidayem jsou jim v patách, protože vidina bohatství je velice lákavá. (monolog)

Trailer

iXtr3m3

Tak niekde medzi Fortress a Fortress 2, ale skôr bližšie k tej dvojke. Dal som si repete po neskutočných rokoch, kedy som to videl ako krpec na VHSke len kvôli spomienke na už zomrelého Rutgera Hauera, ale žiaľ nebol to dobrý nápad. Ako krpec som si to moc nepamätal a teraz keď som to opäť zhliadol, tak fakt hrôza. Pri Fortress som písal, že sa dá film zhliadnuť aj po 27 rokoch, lebo nestál 5 korún, tu to neplatí. Väzenské peklo si užijeme len chvíľku a potom sa to zvrhne na slabú road movie. Škoda, tento film fakt zapadol prachom. ()

lamps

Naprosto průměrné akční béčko, které sice v žádném případě nějak moc nenadchne, na druhou stranu ale rozhodně neurazí a na jedno shlédnutí je v pohodě snesitelné. Navíc Rutger Hauer pobral docela dost charizmatu a jako hlavní hrdina je asi největším plusem snímku. Naopak největší bordel nadělal jistě stokrát omletý scénář o zdánlivě nemožném útěku ze superchráněného vězení, který plyne bez nějakého výrazného nápadu( výbuch hlavy je jistě efektní, ale každý ho dopředu očekává) a hlavně bez špetky napětí. Alespoň že film má poměrně spád , který zabraňuje divákovi se nudit. Bohužel Obojek pro mě zůstane navždy jen jednorázovou jednohubkou s nevyužitým potencionálem, která zanedlouho úplně vymizí z paměti. ()

SOLOM.

Průměrný akční scifi thriller na který se vždycky rád podívám znovu. Rutger Hauer je zde opravdu hlavním tahounem celého filmu a jeho „naivní“ postava mu sedla dokonale. Je sice pravda, že po útěku z vězení (první polovina byla více povedená) se kvalita scénáře zhoršila a spíše než thriller to místy připomínalo komedii, ale tvůrci to přece jenom ukočírovali do „zdárného konce. No a Mimi Rogers je jedna z mála výjimek mezi herečkami, které to mnohem více sluší, když je oblečená, nežli nahá. ()

Xmilden

Nenáročné béčko, které mě hlavně v první části, kdy hlavní hrdina tráví nucený pobyt ve vězené, dost bavilo. Tušil jsem že se bude pokoušet o útěk, ale stejně mě notně překvapilo že se tak stane již po 40 minutách. Film rozhodně zajímavý a pro fandy Rutgera Hauera samozřejmost. PS: Scéna s autobusem mi okamžitě připomněla Nebezpečnou rychlost. ()

Shit

Asi je ještě nějakej jinej podobnej film s explodujícíma obojkama, protože já si to pamatoval jako daleko drsnější a lepší béčkovou záležitost, tohle bylo docela nudný a nezachránil to ani obtloustlej a neohrabanej Rutger Hauer s hárem, navíc Danny Trejo to tu schytá hned na začázku asi po minutovým pobytu, což jsou další body dolu. ()

• Natáčení filmu probíhalo v USA ve městech Simi Valley a Los Angeles od 6. listopadu do 19. prosince 1990. (GASTON73)