Jeff Bailey je nenápadný majitel pumpy v malém městečku v Kalifornii, kde se nějakou dobu pokouší vést nový život. Jednoho dne se k němu přihlásí hazardní hráč Whit Sterling. V tu chvíli Jeff cítí, že najednou má příliš horkou půdu pod nohama. Ještě před rokem byl soukromým detektivem, jehož si právě hazardní hráč Whit Sterling najal na sledování své milenky Kathie Moffatové. Ta zmizela někde v Acapulcu s jeho 40 000 dolary. Jeff brzy věděl, kde ji má hledat. Jeho život se ale zkomplikoval v okamžiku, kdy Kathie poznal... Kriminální příběh, který patří k nejlepší snímkům série žánru noir, natočil Jacques Tourneur (který je také znám jako tvůrce hororů Kočičí lidé, Komedie plná hrůz). Úlohu Jeffa Baileyho ztvárnil Robert Mitchum, postavu Whita Sterlinga představuje Kirk Douglas. (oficiální text distributora)

corpsy

Aj keď mi film-noir veľmi nešmakuje ( veľa jeho slávnych diel ma nechalo chladným - možno úmysel samotného žánru ), táto beťárina má šťavu, jak po formálnej stránke, tak po tej ostatnej. Zamilovať sa do gangsterskej milenky prináša ovocie, ktoré nechutí dvakrát najlepšie, ale pre priaznivcov adrenalínu ponúka natešenú zábavu, ktorá sa môže skončiť všelijako. Peniaze, láska, sloboda. Čo vo vás rezonuje viac? To nevedia ani samí (anti)hrdinovia tohto snímku. ()

Javert

Stará dobrá noir kriminálka, která mi místy připomněla některé slavné bogartovky. Mitchum na Humphreyho sice nemá, ale i tak exceluje a je opravdu pravý chlapák! Na druhém břehu si proti němu s chutí zahrál záporáka Kirk Douglas a tak trochu mezi nimi mě okouzlila překrásná múza jménem Jane Greer. Příjemně strávená hodina a půl. ()

hans500

Robert Mitchum hrál výborně, předvedl se jako perfektní drsňák (může se řadit po bok takových drsňáků jako H. Bogart, W. Holden a E.G. Robinson), Jane Greem vynikající femme fatale a Kirk Douglas taky skvělý. Scénář je kvalitní, dobré dialogy, excelentní Mitchumovy hlášky. Nadprůměrná režie, bezchybná atmosféra a konec brilantní a i v rámci žánru neobvykle drsný. Jasných 5*. ()

Lavran

Brilantní suché dialogy, patřičně zašmodrchaná zápletka, kombinace různých modů vyprávění, zajímavé téma (předem prohraná snaha uniknout před minulostí), fantastická Musuracova kamera akcentující ambivalentnost ústředních charakterů pomocí expresívního nasvícení, výstavní "dáma, pro kterou se zabíjí", pro noir zrozený Bob Mitchum, jemuž ta bytelně cynická póza sedne jako ulitá (zdatně konkuruje Bogartovi) a hrozivý Kirk Douglas v jedné ze svých prvních filmových rolí. Krvelačnou stránku mé osobnosti velmi potěšil i relativně vysoký bodycount. Ve výsledku tedy to lepší z noirové pokladnice. Na první ligu ale Tourneurově klasice schází, jak se říká, "něco" navíc. Třeba voiceover. :)) ()

misterz

Keď je žena záhubou muža... Hereckej a technickej stránke nie je čo vytknúť - temné, ponuré a s predtuchou zlého konca. No ten príbeh mi prišiel taký nijaký, len veľa nudných pletiek a doťahovačiek medzi Jeffom a Whitom. Do toho pár úskokov nádhernej ženy. No neviem... kriminálne dosť banálne povedal by som. Priemer. 60/100 ()

• Film je považovaný za jeden z najlepších filmov žánru film-noir. (westerns)
  • Film bol zahrnutý v roku 1998 do zoznamu 400 filmov nominovaných na 100 najlepších amerických filmov všetkých čias. (westerns)
  • Príbeh sa odohráva v Bridgeporte, CA. Robert Mitchum sa v skutočnosti narodil v Bridgeporte, CT. (westerns)

Související novinky

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)