Pryč od minulosti

Out of the Past

Build My Gallows High

Film-Noir / Krimi / Thriller

USA, 1947, 93 min

Soukromí detektivové Jeff Malcolm (Robert Mitchum) a Fisher (Steve Brodie) jsou najati Fredem Sterlingem (Kirk Douglas), aby se poohlédli po jeho bývalé milence Kitty Moffat (Jane Greer), jež mu se 40 000 dolary utekla. Jeff Kitty najde v Mexiku, zaplete se s ní, a když se na Kittinu stopu dostane i Fisher, nastane ošemetná situace... Brilantní "suchý" kousek toho nejlepšího z filmu noir. V roce 1984 vznikl o dost slabší remake Against all odds s Jeffem Bridgesem a Rachel Ward.(20.5.2005)

(1001) Je to možné, že nejvíc se mi líbilo pár úvodních minut, ještě než začalo celé vyprávění a film se ponořil do noiru? Němý chlapec bloudící divočinou opanoval mé srdce víc než hodina a půl drsných mužů dělajících drsné mužské věci.(24.5.2015)

Noir film, v němž každá postava má své opodstatnění, více či méně předpovídatelný charakter a úžasně aranžované exteriérové i interiérové scény. Za celých 93 minut se zde nenajde ani jedna, která by byla vyloženě slabá. Hlavní kvarteto postav je naprosto bezchybné, charismatický Robert Mitchum si velmi brzy získá přízeň diváka a Kirk Douglas (zde velmi mladý) svoji roli představuje s noblesou sobě vlastní. Blíže zmiňovat duo žen, které do děje vstupují, aby se postavily ze dvou stran k širokým ramenům Jeffa Baileyho, není třeba, jelikož jejich vývoj - zejména Kathie Moffatové - si je třeba vychutnat. Snímek se nese v klasické noir-filmové atmosféře, do níž proniká vše, co divácké oči a srdce potěší! Zcela jsem se při sledování přenesl do 40. let a krásného jazzového věku.(25.10.2009)

Nadstandardní noir. Ústřední trojka Mitchum, Greerová a Douglas ovšem bezchybná. Něco mi přesto chybí k naprosté spokojenosti...snad, že to skončilo tak, jak to od začátku skončit mělo. Že jeden před minulostí neuteče, dávno a dobře vím, tak proč mi to tak zatraceně vadí?(25.5.2009)

Stará dobrá noir kriminálka, která mi místy připomněla některé slavné bogartovky. Mitchum na Humphreyho sice nemá, ale i tak exceluje a je opravdu pravý chlapák! Na druhém břehu si proti němu s chutí zahrál záporáka Kirk Douglas a tak trochu mezi nimi mě okouzlila překrásná múza jménem Jane Greer. Příjemně strávená hodina a půl.(3.1.2009)

• - Humphrey Bogart si přečetl scénář a chtěl hrát Jeffa, ale Warner Bros nekoupili k filmu práva. (Kulmon)

• - Film mal pôvodne režírovať Edward Dmytryk, avšak pre zaneprázdnenosť pri nakrúcaní filmu So Well Remembered (1947) ho vymenil Jacques Tourneur. (Michal74)

• - Před Mitchumem byli osloveni na roli Jeffa John Garfield a Dick Powell. (Kulmon)