Pryč od minulosti

(pracovní název)

Out of the Past

Drama / Film-Noir / Krimi / Romantický / Thriller

USA, 1947, 97 min

Solidní žánrovka se skvěle noirově padlou kráskou. Film má napětí i spád, a že ke konci ztrácí logiku, skoro ani neruší, protože si to nahrazuje vypointovanými scénami (například likvidace záporaka pomocí rybářského prutu – hloupé, nereálné, ale efektní). Závěr udělá radost perfektně zvolenou /ne/milosrdnou lží, která pomůže kladné hrdince najít správnou cestu. /25. 5. 15./(25.5.2015)

Out of the past je tak typický film noir, že si ho už ani nepamätám. Videl som ho v tom istom období, ako iné vrcholné diela tohto subžánru a pamätám si z jeho deja preto tak málo, že ostatné temné krimi sú viac svojské a ich zápletky majú určité odchylky od toho, čo by ste od filmu noir očakávali. Nie je to ale kritika, dostanete tu všetko, čo chete a očakávate. Noir bol podľa mňa viac zaujímavý tým, že jeho zápletky držali diváka v napätí od začiatku do konca a tie jeho typické technické aspekty sú iba doplnkom. Zápletka Out of the past mala na mňa presne tento dopad.(1.8.2012)

I DON'T WANT TO DIE! NEITHER DO I, BABY, BUT IF I HAVE TO, I'M GOING TO DIE LAST!! Co k tomu říct? Film měl silné momenty, jako to kolem Eelse v San Francisku nebo drsné věty FOR A MAN WHO APPEARS TO BE CLEVER, YOU CAN ACT LIKE AN IDIOT. THAT'S ONE WAY TO BE CLEVER: LOOK LIKE AN IDIOT!! tak i gesta (spousta kouření, vykrytí druhé facky, závěr..etc), ale bohužel se film nevyhnul spousty hluchých míst. Acapulco kde Jeff hledá Kathie a různé prostoje v ději. Z herců jak jinak vynikal Kirk a hodně se mi líbila Kathie, která byla zmije nejjedovatější. Mno a Robert? Není můj neoblíbenější herec, ale tady si to celkem dával. Trochu mi u něj chybí takové to charisma, které ovšem doháněl tunami kouření a vypadalo to jako by chtěl do konce natáčení chytnout raka.(25.3.2016)

Asi už jsem těch filmů noir v poslední době viděl tolik, že si od nich potřebuji dát pauzu. Tenhle žánr mě vždycky strašně lákal a rád bych v něm něco jednou napsal, ale "Pryč od minulosti" není tak skvělé, jak jsem si myslel. Od Tourneura jsem asi čekal něco trochu jiného, protože jeho předchozí filmy mě ohromily. Je to dobrý noir film, ale není až tak skvělý, jak jsem si myslel.(6.10.2014)

Tenhle americký zákusek mi doporučil scenárista Ed Brubaker v článku, kde se rozepsal o filmech, jenž inspirovaly jeho komiksový opus magnum Criminal. No panečku, to je něco. Tenhle noir se dá krájet. Cynický detektiv co z rukávu sype jednu údernou hlášku za druhou, kulometné dialogy, odzbrojující charisma všech zúčastněných (Kirk Douglas!), svižně cválající děj a bezvadný závěr. Takhle vypiplané scénáře dnes píše málokdo. S Bogartem by to asi bylo za pět.(25.9.2013)

• - Před Mitchumem byli osloveni na roli Jeffa John Garfield a Dick Powell. (Kulmon)

• - Humphrey Bogart si přečetl scénář a chtěl hrát Jeffa, ale Warner Bros nekoupili k filmu práva. (Kulmon)

• - Film mal pôvodne režírovať Edward Dmytryk, avšak pre zaneprázdnenosť pri nakrúcaní filmu So Well Remembered (1947) ho vymenil Jacques Tourneur. (Michal74)