O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

MDavid

Byla by to vynikající česká pohádka, kdyby se v ní neobjevila ukřičená Michaela Kuklová a její ''Jírooo!'', ze kterého mě bolely uši. Nejvíce mě na té pohádce baví dvě čarodějnice v podání Heleny Růžičkové a Yvetty Blanarovičové. ()

Druid

Bezvadná česká pohádka s atmosférou a hradem Bouzov. Sympatické hlavní postavy. Nechápu, jak může mít Jasněnka stejného režiséra jako Kameňák či Babovřesky... ()

petruskalo

Podle mne nejlepší pohádka Trošky, pak Princezna ze mlejna ještě o něco horší je Z pekla štěstí a ty nejnovější.... děj nic moc, strašně načinčané a to bohužel vše a musím konstatovat, že se mi to nelíbí. ()

jan152

Koukám, že tu komentáře nejsou o pohádce, ale o tom jak kdo nenávidí Trošku, a jak mu to rve srdce, že je tahle pohádka fakt dobrá. ()

jeziska

Pohádka možná hezká, ale díky mě nesympatické, ufňukané herečce Kuklové, nemůžu hodnotit lépe. Otvírá se mi kudla v kapse, jen ji vidim. ()

JaninaM

Pohádka pěkná, paní Růžičková a Yvetta Blanarovičová zahrály skvostně.....ale Michaela Kuklová mi celý dojem z pohádky zkazila. Její neustálý vřískot, brečení a pištivý hlas byli hodně nepříjemné pro uši. ()

Sadova302b50

Tak se mi zdá, že nás Troška seznámil s vrcholem své tvorby (minimálně té pohádkové) příliš záhy ve své kariéře. Na druhou stranu, Jasněnka opravdu stojí za to - trochu zvláštní, leč velmi krásná pohádka. ()

Madla123

Možná někomu může připadat pohádka příliš depresivní, ale já mám na tuhle pohádka, ostatně jako skoro na všechny české (starší) pohádky, nostalgický pohled a málokterá se mi nelíbí. ()

Mordechai

To je škody taková krásná pohádka a po točil samej sheiz... Ale Jasněnka tu mám v paměti. Byl jsem na ní v kině... Mazec ()

energo

Podíval jsem se teď na Vánoce, opět po letech na tuto naši pohádku a jsem překvapen. Bylo to napínavé i komediální, výborné kostýmy a scenérie. Dost strašidelný, temný hrad, pak dvě čarodějnice na úrovni a ještě i ošklivý bosorák. Spíše je to pohádka pro dospělé. Kde se na to chytají současné pohádky. Normálně mě bavilo na to dívat. ()

andydufrsn

Klasická pohádka. Dá se na ni (na Kuklovou) koukat. Ale jinak je to prostě zase a jenom pohádka ze všemi svými pravidly a klišé. ()

BigJohn02

Ukázka z doby, kdy Troška s uřvanými pitvořícími se dementy teprve začínal. A Kuklová byla zamlada fakt hezounká... ()

Reyer

Tady si myslím ještě pan Troška tvořil...A chtěl, aby jeho dílo bylo považováno jako DÍLO a ne jen jak tuctove zverstva co předvádí dnes ... Ale chápu, teď už mu nejspíš jde hlavně o peníze. Takhle to má většina umělců. Nádherná pohádka a jen je škoda, že už se takové netoci... ()

podlet

Kdybych tušil, že to točil Troška, dal bych “Odpad”. Ani se nechce věřit, že měl nějaké “pozitivní” období. ()