V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

HellFireFery

Společně s pohádkou "S čerty nejsou žerty" beru tuto pohádku jako jednu z těch nejkrásnějších od českých tvůrců. Žádné zbytečné scény, žádné utahané dialogy, ale jen láska, humor a roztomilý příběh v podání skvěle vybraných herců. Yveta Blanarovičová v roli čertíka září, a přestože chápu, že někomu může jít na nervy, tak v mém případě si bez ní tuto pohádku vůbec neumím představit. Hned v závěsu však exceluje i Lucie Bílá v roli čarodějnice, která si roli doslova užívala a ani kníže pán Alois Švehlík není pozadu a jeho hlášky stojí za to! Ústřední dvojice je sice na můj vkus až příliš sladká, ale to už do pohádek tak nějak patří. Nádherná hudba celé pohádce dává ten pravý šmrnc a dá se říct, že tu ani není moc věcí k vylepšení. Nejvíce oceňuji, že se to nedrží v té striktně pohádkové rovině, ale že je tu plno skvělého humoru a perfektních hlášek, které film skvěle obohatily. Za mě plný počet! ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 3/10. ()

Alden_Larson

Chápu nadšení pro tuto pohádku, ale mě se prostě nelíbí. Dokážu rozeznat její kvality, děj je celkově hezký, vizuální efekty nejsou špatné a film je celkem slušně natočený. Ale pak tady jsou postavy. Ty lidské jsou v pohodě, Eliška a Jindra mezi sebou taky mají nějakou tu chemii. Ale ty nadpřirozené jsou k nevydržení, čert, vodník, čarodějnice a taky knížepán jsou všichni tak otravní, hlavně kvůli tomu, jak moc jsou přehraní, vůbec nechápu jak tyto herecké výkony mohl někdo schválit. Hudba taky není nic moc, zpívané písničky jsou možná ikonické ale mě nijak neoslovily. 4/10 ()

chr0ust

Teď jsem koukal poprvé s dcerkou, abych ji zabavil při nemoci. Je to plné nesmyslů, blbosti a strašně uječené... Ale jako malý slušný hoch, jsem tu pohádku měl hrozně rád. Jako otec za 2* a jako prcek za 4* ()

Bossi123

Tuhle Troškovu pohádku bohužel nepovažuji za moc povedenou. Podle mě mela fakt dobrý potenciál, ale je to vlastně jedno velké klišé. Počínaje mladíkem, který je natolik namyšlený, že mu nestačí za nevěstu místní děvčata, ale chce přímo princeznu, což se mu samozřejmě nevyplatí. Dále pak namyšlený kníže, který chce tu nejkrásnější dívku v okolí atd. atd. Samozřejmě je pohádka dělaná pro ty menší děti, takže se relativně rychle okouká, a to především pro svoji jednoduchost. Jedna z věcí, které musím vyzdvihnout, jsou krásné a milé písničky, které jsou dnes již legendární a podle mého názoru skutečně překrásné. ()

jjjerry

Za posledních deset let asi nejlepší pohádka. Mrzí mě, kolik je závisti a kritiky proti panu režisérovi. Mam pocit, že si tu hodně lidí hraje na kdovíjaké kritiky jen proto, že někdo napíše odpad, tak to opakují aby byli za "znalce". Natočte (nebo alespoň napiště) tedy lepší pohádku- pak krtitizujte. U této pohádky jsem i já zavzpomínal na dětské léta, baví se u ní malé děti a jako jedna z mála pohádek se líbila i mé velmi staré babičce. Když tohle není známka kvality pohádek tak nevím... ()

Nebe007

Průměrná pohádka, která mě nikdy příliš neoslovila. Ani v dětských letech ani později. Asi to bude tím, že mi připadala až moc "uřvaná" v podání Ševčíka, Blanarovičové a Zindulky. Každopádně se asi jedná o nejlepší pohádkový počin režiséra Trošky. ()

EddieIron

Jako pohádka je to primárně určené dětem a pokud vím,líbilo se jim to,tak proč něco řešit?Yvetta Blanarovičová je jako čertík skvělá,Oto Ševčík a Ladislav Županič rovněž. ()

osslik

Film se mým dětem dokázal vlichotit a líbil jsem jim . Líbil se jim legrační a hodnej čert. Mě se film nelíbil a tak se mě děti ptali, proč ... Povídám jim, že mě připadá, že Ti co ho natočili se chtěli zalíbit co nejvíce lidem za každou cenu a vydělat na tom peníze.Při tom mysleli jen na Ty peníze a na děti vůbec ...Všechno, co na týhle pohádce mohlo být dobré zkazili, pomíchali, popletli a nesnažili se to vůbec opravit, ale klidně si to prodávají jako pěknou pohádku .Asi si mysleli , že rodiče to buď nepoznají nebo se na to nebudou s dětmi vůbec dívat . Taky jsem řekl, proč se mě vůbec nelíbí postava vodníka a čerta .. . ŽE : Ćert je tam takovej legrační, malej,šikovnej, hodnej dobrák, blbeček, není to skrátka vopravdickej čert. Mnohem lepší čert je třeba Lucifer ve filmu Čert ví proč, a že páni kolem tohoto filmu, dělají z dětí blbečky a s rodičů blbce - a to, že přece není správné a takový film patří tudíš do odpadkového koše.. Tak necháme tenhto film "Trošku" viset ve vzduchu na jedné *. Ať si ho do odpadu hodí děti sami nebo ať do mezi odpad i s šikovným čertem spadne sám. ()

SuzieS

Jedna z mých nejoblíbenějších a bezpochyby nejlepší Troškova pohádka (toto už nikdy nic nepředčilo)...Milé kostýmy, líbivé pro děti a hezký pohádkový příběh plný nejrůznějších vtipných strašidel. ()

StrixCZ

Ano, ten dabovaný (a všudypřítomný) zpěv působí i na mě často trochu násilně, stejně jako některé dialogy. Ale jinak mám tuhle pohádku moc rád - včetně tolik kritizovaného vodníka, čerta a čerodějnice. Nevidím důvod, proč by měly být všechny postavy v pohádce brané smrtelně vážně a osobně jsem se (už několikrát) dobře bavil. Pro mě Princezna ze mlejna (narozdíl od opravdu špatného druhého dílu) patří mezi českou pohádkovou klasiku. ()

pavla.o

Princezna ze mlejna má 62%? Proč? Podle mě nejkrásnější pohádka, co jsem kdy viděla. Je krásná pro oči, je milá, je vtipní. Má svou princeznu a pohádková stvoření včetně čarodějnice. Nemám snad jedinou připomínku. ()

chinano

Jedna z nejznámějších pohádek, která mě svým milým příběhem už jako malého bavila. Jistě, nejedná se o nijak sofistikovaný film, ale herecké výkony jsou přesvědčivé a nazvat některé věty z tohoto filmu "okřídlenými" je slabé slovo. /70%/ ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje