poster

Americká noc

 • francouzský

  La Nuit américaine

 • slovenský

  Americká noc

 • anglický

  Day for Night

Drama / Komedie / Romantický

Francie / Itálie, 1973, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • flyboyeda
  *****

  Sympaticky kouzelna komedie z filmoveho prostredi od velikana francouzskeho filmu. Neni zrovna tolik snimku, ze kterych by tak intenzivne ale zaroven ne pateticky - spise tak nejak elegantne salala laska k filmu/branzi se vsemi souvisejicimi plusy ale i zapory. Uzasna zalezitost, pri jejimz konci me srdce fanouska zaplesalo dojetim.(12.3.2013)

 • Matty
  *****

  Nenapadá mě přesnější výraz než „hemžení“. Neustálé hemžení lidí, kteří žijí filmem, lidí, kteří žijí ve filmu. Scházejí se a rozcházejí, domlouvají a dohadují, pomlouvají a chválí. Jsou roztomilí, směšní i nešikovní. Jsou obyčejní a přesto je na nich něco zvláštního, něco, co jim dodává punc jedinečnosti. Jsou jací jsou, žádná z jejich chyb mi nevzala touhu být členem stejné rodiny, dělat stejně marnivou práci. Milovat film. ___ Americká noc se léty vychvalování mezi cinefily propracovala do pozice „opovažte se ho nemilovat“ filmu, přitom k oslovení diváka sama používá nanejvýš nenucených prostředků. Truffaut si svých diváků, hýčká, nikdy se nesníží k vykonstruované hře na city. Proto všechny ty mikropříběhy mohou na někoho působit neučesaně, některé dokonce zbytečně. Mě svou pestrostí bavily a po dlouhé době jsem si u nějakého filmu přál, aby trval déle. Otázkou je, jste-li nutně odsouzeni do role zachmuřeného pozorovatele, když vás bavit nebudou (jako manželka produkčního, pletoucí uprostřed všeho vzruchu nevzrušeně svetry)? Ukojí vaši touhu po vyšším umění scénář, protkaný v druhém plánu nádhernými odkazy na slavné tvůrce? ___ Muset si v rámci filmů o filmu vybrat mezi propracovanějším, cyničtějším, ale hůře stravitelným Hráčem Roberta Altmana a Americkou nocí, už jen za vizualizací Ferrandovy vzpomínky na promyšlenou krádež fotosek Občana Kanea (který údajně změnil Truffautův život) dám přednost filmu, u nějž jsem ani okamžik nezapochyboval, že vnikal s radostí a pro radost. 90% Zajímavé komentáře: Douglas, Jeanne(18.12.2008)

 • niethustra
  ****

  Měl jsem původně za to, že se jedná o jízlivou kritiku poměrů mezi všemi těmi filmartisty, ale ono to nakonec bylo otevřené vyznání lásky k filmu a ke všemu, které se kolem něho hemží. S jak naběhlým pocitem zadostiučinění jsem sledoval scénu vykládání chytrých filmuměnovědných knih! Jakým blahem jsem se tetelil při pozorování tohohle sarkastického plivance do ksichtu všem těm, kdo na filmy nejen koukají, kdo je dokonce i čtou, počítají, měří a chodí kvůli nim do školy! Jako pitomec souhlasně přikyvuji tomu, že film, stejně jako všechno umění, je a musí být založený na lži, strojenosti, na vyčerpávající práci, která má daleko k ekstatickým tvůrčím návalům; na přetvářce a lidech jí schopných, k ní svolných, protože si vědomých, že nic jiného než tuhle přetvářku v životě nemají. Asi jsem se mýlil. Anebo? Co když je všechno, které jsem považoval za tvůrčí jízlivost, potřebu demaskovat svět filmu a připomenout divákovi, kolik zlé krve, potu a falše se za každým filmem skrývá (aby mohl být ve výsledku opravdový), co když je to všechno to, co Truffaut na filmu miloval (a na rozdíl od některých diváků jeho filmů si i uvědomoval)? Jako člověk, který to, jež miluje, při troše štěstí i opíchá (nejedná-li se o vybrané příbuzné), nerozumím - a to bytostně nerozumím - slovnímu spojení "milovat film". Ale to k tomu asi patří; jako každý film, i to chce notnou dávku sebeklamu.(4.8.2016)

 • Checht
  *****

  S tímto filmem jsem se setkal na kurzech Cinema Studies, kdy nám ho představil pan režisér Hřebejk. Francois Truffaut ve mně do té doby nevzbuzoval mnohé sympatie, ale po tomhle díle jsem se do něho musel zamilovat. Film o filmu v pravém slva smyslu, tepe do všechno, co se kolem filmu od jeho objevení děje. Postavám se smějete i fandíte, ikdyž je všem jasné, že dílo, které vytvářejí, se jasně žene do záhuby. Nádhera. Takové filmy se už dneska bohužel nedělají.(30.12.2011)

 • Šakal
  *****

  Mé první setkání s Truffautem a jedním dechem dodávám, že určitě né posledním! Nebudu se podrobně rozepisovat o filmu samotném ( to již udělali zcela dostatečně jiní ) , ale co musím zmínit je fakt, takhle nějak si představuji " oslavu filmu ". Z každého záběru na vás dýchne atmosféra, pohoda, to nesmírné zanícení pro film a především láska Truffauta k filmu. Tomu říkám vyznání se z lásky k vlastnímu řemeslu a skutečná pocta všem, co se kdy kolem filmu " motali a přičichli k němu " . Hvězdičku navíc přidávám za krásnou Jacqueline Bisset a 1/2 * za hroudu másla nebo je to obráceně :o) NÁDHERNÝ zážitek.! Ale ne, tomuhle snímku jednoduše 5* dát musím, takže tu poslední 1/2 * udílím snímku za ten úsměv , co mi vykouzlil na rtech.(2.7.2009)

 • - Název filmu odkazuje na známou techniku natáčení. Jde o to, že se scény v noci natáčí za dne a pomocí kamerových filtrů se docílí efektu "americké noci". (viperblade)

 • - Film je věnován sestrám Gishovým, Dorothy a Lilian. (viperblade)

 • - Při udílení cen Akademie v roce 1975, když Ingrid Bergman přijímala Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Vražda v Orient Expresu (1974), oznámila divákům, že si velmi přála, aby cenu získala Valentina Cortese za svou roli ve snímku Americká noc. Dodala, že sama pro ni hlasovala. (Pavlínka9)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace