Blízká budoucnost. Detektiv William Geld má v Šanghaji vypátrat, kdo z pojišťovací agentury Sphinx se podílí na distribuci falešných "papelles", futuristické formy identifikačního průkazu, zajišťujících bezpečnost občanů přelidněných velkoměst před vetřelci zvenčí. William zjistí, že podezřelou je jedna ze zaměstnankyň Maria Gonzalesová. Nevydá ji však spravedlnosti, protože se do ní zamiluje. Po společně strávené noci se detektiv vrací domů do Seattlu k rodině. Jeden z Mariiných klientů však zemře vinou falešných "papelles" a on se musí znovu vypravit do Šanghaje. Na lékařské klinice nachází milovanou ženu, která s ním otěhotněla a tím se provinila proti kódu 46. Futuristická variace na oidipovský mýtus a film noir o detektivovi, který se zamiluje do podezřelé, vychází z možností i omezení, jaké lidstvu v blízké budoucnosti mohou přinést genetické manipulace. (oficiální text distributora)

Kingjiri

Slovní spojení "progresivní scifi" ve mně vyvolávalo velkou otázku, zda si vůbec mám Kód 46 pustit. Nakonec jsem mu dal šanci a vzhledem k tomu, že mě šnečí tempo vyprvění ve spojení s nesympatickou krátkovlasou Samanthou Morton dokázalo občas spolehlivě uspat, jde určitě o něco "progresivnějšího" (tzn. nejde o nic pro převátně mainstreamově orientovanýho diváka). Moje hodnocení neni uplně objektivní, protože jsem díky občasnýmu šlofíku neviděl celej film. Ale když necítím potřebu si ho někdy pustit znova a je mi vlastně jedno o čem byl, protože mě nedokázala zaujmout podstatná většina stopáže, kterou jsem viděl, tak to jistě o mnohym vypovídá, druhá slabá hvězda za Tima Robbinse. ()

ecis

Utiahnute, tajomne, minimalisticke, zvlastne. Scifi, ktore ani nemozeme pokladat za scifi. Romantika, ktora nieje romantikou. Podla mna dost nevyuzity potencial. Velmi presne vystihujuce proti sebe stojace komentare od Rentona vs. Adriana. ()

markyzgero

tohle mělo bejt ski fi ztraceno v překladu? trochu to kulhalo. celej koncept empatika na geneticko-chemický bázi je trošičku přitaženej za vlasy už jen z logickejch příčin a navíc: "may the force be with you" funguje ve zcela jiným vesmíru. ať tak či tak, ocenil jsem scénu z karaoke baru, kde "should i stay or should i go" od the clash zpívá v asijským baru sám mick jones. dělat karaoke verzi sebe sama je post postmoderna non plus ultra. ()

altaica

PRO MUŽE: Už jste někdy seděl u řeky a jen tak civěl na pomalu a líně tekoucí proud vody? Stejný pocit mám z filmu, ale ani ventilátor nenahradí vánek nad řekou. Proto příště raději k vodě než TOHLE. V reálu by mě zjištění, že jsem zadělal na mlíko mužatkoidní holčině, která je geneticky identická s mou matkou, nejspíš zabilo. U sledování v TV přikovalo do židle. Tady. Néee. Robbins je zde stejně blazeovaný a nonšalantní jako v Shawshanku s tím rozdílem, že zde se to absolutně nehodí. Stejně špatný výběr je i u hlavní hrdinky, kterou by mohl úspěšně nahradit i subtilnější makak. Hvězdička je za hudbu a fakt, že jsem neusnul.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Příjemný filmík s romantických nádechem, sci-fi kulisou a mnohokrát omletou teorií Velkého bratra (zde:” Sfinga stejně všechno ví nejlíp”). Zamilovat se na první pohled do vyšetřované (dle mého celkem odpudivého exempláře dělnice z továrny na víza), následně zblbnout, prožít dobrodružství, zahodit práci, možná i rodinu... To vše a možná mnohem víc lze vidět v Kódu 46. Pokud jste znavena prací, sirky do očí spolehlivě zaručí dokoukání filmu. ()

celticek

Originální to je, hudba je super, ale Samantha Morton je tak asexuální žena, že jakékoliv milostné scény potopí. A Tim Robbins? Nevím, nějak mi ti dva k sobě nesedli. Ale myšlenka zajímavá. ()

Al Majda

Dávám tři hvězdičky, ale je to spíš o něco více.Film měl strašně zvláštní atmosféru. Byl plný citu, vášně, snění a nevědomosti toho, co s námi bude dále. Nebyli tam žádní vymódění, překrášlení herci, působilo to na mě velmi realisticky. ()

jafuska

první půlka filmu dost zmatená, až bych řekla,že dost špatná, ale v půlce to měl konečně nějaký děj, na který se dalo koukat, ale je to jen průměrný film, který mě nijak nepřesvědčil, že bych to chtěla vidět znovu. ()

Ernie_13

Velmi som sa tesil na "Code 46" pretoze bol kvalitou prirovnavany k paradicke zanru sci-fi menom Gattaca. No vsak nestalo sa. Predovsetkym zavazilo to, ze samotny pribeh bol velmi slaby a posobil skor akoby taka mala epizodka ktora sa mimochodom stala vo vytvorenom svete buducnosti, ktory je jemne poodhalovany len tak na pozadi. No a mne to vobec nestacilo. Dalsim minusom, ale skor subjektivnym bola pre mna Samantha Morton, na ktorej ma vyrusoval chlapcensky vzhlad. ()

pOne

Zajímavá sci-fi bez speciální efektů, bez střílení, bez akčních scén. Příběhem srovnatelná s Lost in Translation, typově možná s Gattacou podkreslená pěknou klidnou hudbou. Pohled do budoucnosti, který ukazuje rozdíly mezi městem a venkovem a genetický dohled nad populací. Rozhodně o tématu člověk po shlédnutí filmu popřemýšlí. ()

chrustie

V první řadě se u mě nedostavilo pochopení k celé věci. Nesmyslný systém víz, jako z dílen úřadů v USA, narozeninové snění o jízdě metrem (wtf)???. Mé nepochopení vedlo až k téměř úplné ztrátě zájmu o veškeré dění, kdy byl pro mě nejzajimavější záběr, na intimní partii Samanthy Morton. Být tam těhle záběrů víc, stálo by to za druhé shlédnutí (to už by ale asi nebylo sci-fi =) ) . Něco mi říká, že Michael Winterbottom neví, co chce filmem říct a tenhle výsledek sem si z čumendy taky odnesl... ()

rionka

Realistické. Minimalistické. Atmosférické. Tento film rozhodně spadá mezi ty divné/zvláštní, vyžaduje divákovu pozornost a vnímavost. Nesnaží se vás ničím šokujícím zaujmout. Ale když se díváte pořádně, můžete mít skutečně pocit, že sledujete vlastní vzpomínky na budoucnost. Osobně mě asi nejvíc zasáhly záběry přelidněného města pod vrstvou smogu. A tak křehce zpodobněné sexuální scény jsem asi ještě nikde neviděla. Jemná a zvláštní hudba atmosféru na mnoha místech skvěle dokresluje. Zmiňují se zde snímky jako Gattaca nebo Věčný svit neposkvrněné mysli a musím přiznat, že ta podobnost mě také napadla. Co mě trošku zamrzelo, byla určitá odtažitost, chlad či necitlivost, díky čemuž jsem hlavním hrdinům občas nevěřila, že něco skutečně pociťují. Ano, existují i lidé, kteří emoce drží na uzdě, znám jich mnoho, ale filmu by v tomto ohledu neškodila trocha gradace. Závěr je ovšem mocný. Hned po dojetí titulků jsem šla hledat soundtrack. A brečela jsem, áno. ()

CrazymanM

Zajímavé sci-fi,pěkně natočené,bohužel si myslím,že málo propracované,nevím,nějak mi to tak jakoby proteklo mezi prsty,bez výraznějšího efektu.Potenciál zde určitě byl! ()